Начало Основна линия За да се почувства уникалността на ромската култура, хората трябва да взаимодействат с нея, да я съпреживеят, заяви експертът Огнян Исаев
6700
България

За да се почувства уникалността на ромската култура, хората трябва да взаимодействат с нея, да я съпреживеят, заяви експертът Огнян Исаев

Публкацията е част от архивът на NRD24
| 08 Април 2024, 13:42 ч.

Уникалността на ромската култура се състои в това, че народ без системна писменост през вековете, без архиви, без държава, успява да пренесе през всичките тези векове изключителни културни традиции, които по един или друг начин оформят различните европейски нации, европейската култура и дават специфичен облик, допринасят за нейната модерност. Това каза в интервю Огнян Исаев, директор програма „Образователни възможности и постижения“ във фондация „Тръст за социална алтернатива“, по повод Международния ден на ромите – 8 април. 

Стоим пред паметника на генерал Виктор Дандевил, който със своя личен пример успява завладяващо да мотивира своите войници да извършат подвизи и да спечелят победите. Това каза в словото си по повод 147 години от Освобождението на Асеновград директорът на Исторически музей – Асеновград Иван Дуков. Отрядът на генерал Дандевил и Драгунската бригада на генерал Даниил Краснов влизат в Асеновград на 16-17 януари 1878 година и освобождават града.

По думите на историка това става възможно след превземането на Етрополе през 1877 година от ген. Дандевил с помощта на българските опълченци, което осигурява плацдарм за нахлуване на руските военни части в териториите южно от Стара планина. Според повечето военни историци и изследователи именно пробивът при Етрополе и успехите в района на Пловдив и Асеновград определят изцяло изхода на Руско-турската война, което води да подписването н

Двеста и деветнадесет са новородените в община Несебър през 2024 г., получили еднократната помощ от 2000 лв. Общата сума, която e изплатeна на родителите им, възлиза на 438 000 лева. Това съобщиха от пресцентъра на общината.

През миналата година са се родили и две двойки близнаци.

От 219 бебета - 112 са момчета, 107 са момичета. За 2024 г. общината е подкрепила финансово и пет двойки за инвитро процедури с общо 10 000 лв.

Наред с традиционните имена, сред новородените в община Несебър има и с по-нетрадиционни като Нефес, Дестини, Адалия, Даел, Сарая, посочиха от общината.

Избирателната система да бъде преразгледана и да бъде въведена такава от смесен тип, например като в Германия. Това са част от предложенията за промени в изборното законодателство на гражданско сдружение "Будители“, представени на кръгла маса "Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България". Дискусията се провежда в Националния пресклуб на .

От "Будители“ смятат, че трябва да има пълна забрана за социологически проучвания 60 дни преди избори, защото това е непряк способ за повлияване на резултатите. Както и в Изборния кодекс (ИК) да бъде регламентирано как ще бъде заложена т.нар. политическа реклама. Задължително да бъде преразгледано разделение по отделни блокове на дебатите между парламентарно и извънпарламентарно представените политически сили, обясни адвокат Росен Рашков от сдружението, което е и организатор на форума.

<

Срещаме се с много проблеми, включително социални, касаещи структурата. Колегите трябва да бъдат обезпечени, за да изпълнят дълга си. Това каза инженер Венцислав Станков, председател на синдикат "Огнеборец", на церемонията по повод двадесет и петата годишнина на синдиката.

Постигнахме много неща за пожарникарите, както и за преподавателите в катедра "Пожарна безопасност и защита на населението", каза инженер Венцислав Станков.

Станков припомни и за изпълнението на дълга на нашите огнеборци при тежките пожари в Гърция и в Република Северна Македония през последните години.

 „Надяваме се народните представители да спазят ангажимента и да изпълнят приетите промени в Закона за МВР. От години водим тези преговори, касаещи възнагражденията. Това е жизненоважно за нас“, посочи още той.

Брезово отбелязва 147 години от Освобождението си с поднасяне на венци и цветя на паметниците на руските и финландските воини, съобщи Милена Чоновска от общинския пресцентър. Отбелязването на годишнината започна с панихида за загиналите воини, отслужена от отец Младен в двора на църквата "Свети Димитър".

Слово по повод годишнината произнесе Станка Матева, специалист по туризъм и спортни дейности в Общината. Тя припомни тежките битки и славната история на брезовци и техните освободители. „Всеки един от нас изпитва дълбока признателност към  освободителите, които с личната си саможертва и с безпримерен героизъм правят възможно възкресението на многострадалното ни отечество", каза Матева.

Кметът на община Брезово инж. Калин Калапанков поздрави присъстващите и им пожела винаги да се водят от свободолюбивия и патриотичен дух на възрожденците.

Децата от

По думите на Исаев ромската култура трудно може да се опише с едно или две изречения, тя трябва да се преживее и да се съприживее. Хората, които искат да почувстват нейната уникалност, трябва да си взаимодействат с ромите - да общуват с роми, да работят с тях, децата им да учат с роми. Само така могат да разберат онази дълбочина, която ромите носят през вековете и са успели да запазят и да предават към следващите поколения, заяви Огнян Исаев. Според него езикът, който е единственият жив език, наследник на санскрит, също оформя по уникален начин светогледа на ромите. 

Попитан дали се случва това взаимодействие, той каза, че го има дотолкова, доколкото всеки един човек поотделно го иска. На едно обикновено, всекидневно и битово ниво това взаимодействие, особено в по-малките населени места, е всекидневие, каза експертът. По думите му модернизацията, обособяването на хората като повече индивидуални личности, налагането на индивидуализма ни отдалечава един от друг, като това не се отнася само за отдалечаването между роми и българи, а изобщо отдалечаването на човека, на индивида, от общността, от културното наследство, от културната му общностна принадлежност.

Стереотип е, че ромите са безгрижни и нямат визия за живота си 

Според него силен стереотип е, че ромите са безгрижни, живеят ден за ден и нямат някаква мисия или визия за себе си и за живота си. „Това не е така , защото ромската философия за живот, която се казва Romanipe, нейните корени и вдъхновение, са от ресурса на човечеството, а именно от Древна Индия, но и от Древен Египет. Животът на ромите е изпълнен с много смисъл, но много малко хора могат да го разберат, когато не познават ромската култура и ромския начин на живот“, отбеляза Огнян Исаев.

Според него много хора трудно разбират нещата, които се случват, процесите, събитията в ромските общности, но зад всяко действие, събитие, всеки културен процес, норма, която живее и съществува в ромската общност, стои един много дълбок смисъл, една дългосрочна цел, а именно целта ромите да пребъдат, да продължава да ги има, поколенията им да съществуват, въпреки премеждията и предизвикателствата. 

Общинският съвет (ОбС) във Враца ще гласуват днес частично изменение на подробния устройствен план - план за улична регулация за разширяване на пешеходна зона на гр. Враца по протежението на бул. „Никола Войводов“, в частта между бул. „Демокрация“ и гаровия площад. Точката е включена в дневния ред на извънредното заседание на Общинския съвет, публикуван на страницата на Община Враца. Заседанието започва в 17:00 часа. 

Заявлението за продължение на пешеходната зона е разгледано вече на заседание на Общинския експертен съвет по устройство на територията, проведено на 10 септември, миналата година, като е изразено становище кметът на Община Враца да внесе докладна за одобряването му от  ОбС – Враца.

След одобряване на предложението то ще трябва да бъде обнародвано в Държавен вестник, след което ще има 30-дневен срок за обжалване. 

Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в нефинансовия сектор в област Шумен възлизат на 209,3 млн. евро към 31 декември 2023 година, като се наблюдава ръст от 2,4 процента в сравнение с предходната година. Това съобщиха днес от Отдел "Статистически изследвания - Шумен" на Териториалното статистическо бюро - Североизток. 

През 2023 г. най-голяма е стойността на направените преки чуждестранни инвестиции в промишлеността - 188,2 млн. евро, или с 1,6 процента повече спрямо предходната година. В сектора на услугите (търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети; транспорт, складиране и пощи; хотелиерство и ресторантьорство) чуждестранните инвестиции са в размер на 5,3 млн. евро.

Сред промишлените дейности с най-голяма стойност на ПЧИ в края на 2023 г. в област Шумен е "Производство на изделия от каучук, пластмаси и други неметални минерални суровини" с 62,6 млн. евро. След

За трайно решение на проблема с авариите по довеждащия водопровод на най-голямото село в община Болярово – Стефан Караджово, ще се изгради ново трасе на тръбата. За това съобщи управителят на „Водоснабдяване и канализация”(ВиК) – Ямбол Христина Микуцева след проведена среща на представители на дружеството с кмета на община Болярово Христо Христов.

Припомняме, че в продължение на седмица има чести прекъсвания на водоподаването заради аварии по захранващия водопровод. Екипи на водоснабдителното дружество от Болярово и от Ямбол работят на терен за укрепване на тръбопровода, правеха се допълнителни цялостни заварки. В проблемния участък от около един километър обаче налягането е високо и при всяко пускане на водата тръбата се пръска, обясняват от ВиК – Ямбол.

След проведена среща с кмета на Общината и с външна фирма е взето решение да се мине къ

Столичният общински (СОС) реши да спре две линии от нощния градски транспорт, а другите две - ще се движат само в петък и събота. Вносителите на доклада за спиране на част от нощния транспорт в София са общинските съветници Ваня Григорова от "БСП за България" и Карлос Контрера от ВМРО. "За" доклада гласуваха 30 общински съветници, а "против" - 25. 

В мотивите на доклада пише, че с цел облекчаване на натоварването, както на водачите, така и на превозния състав, се предлага линии №3 (две коли) и №4 (три коли) да бъдат спрени от движение, а по-натоварените линии №1 (две коли) и №2 (две коли) да продължат да се движат по маршрутите си само в петък и събота.

След приемането на доклада председателят на групата на "Продължаваме промяната-Демократична България" ("Спаси София") Борис Боев заяви, че обещава, че нощен градски транспорт в София ще има, независимо от саботажа на

Депутатите ще изслушат председателя на Държавна агенция „Национална сигурност“ Пламен Тончев и председателя на Държавна агенция „Разузнаване“ Антоан Гечев относно причините, довели до наложените рестрикции срещу собственика на Професионален футболен клуб „Ботев“ - Пловдив Антон Зингаревич. Това предвижда програмата на парламента за днес, публикувана на сайта на институцията. 

От дневния ред отпадна предвиденият парламентарен контрол.  

Вносители на искането за изслушване относно причините за наложените рестрикции срещу Зингаревич са депутати от „БСП-Обединена левица“, „Има такъв народ“ (ИТН), „Възраждане“ и „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ).  

Руският бизнесмен Антон Зингаревич има 10-годишна забрана да влиза в България, пише в официална поз

Ромите и образованието 

В отговор на въпрос за отношението на ромите към образованието, Исаев отбеляза, че ромите са оцелявали във вековете именно защото са образовани от своите предци.  Образованието като формален процес се оформя в началото на 19 век, през 20 век и вече през 21 век има много по-ясно измерими формални показатели, но всъщност образованието като начин на живот, като оцеляване, като грижа за себе си, за своето психично и физическо развитие, при ромите го има от много време, заяви експертът.

По думите му нагласите на ромите към формалното образование също се променят, защото ромската общност също претърпява модернизация, започват повече ромски младежи да се ориентират към завършване на университет, към престижни професии като медицина , инженерни дисциплини, право. Но това, че назад във времето ромите формално не са получавали дипломи, че не са завършили конкретен етап на образование, не ги прави необразовани, напротив – много от ромите, ромските общности, които са оцелявали през всичките тези години и векове, са оцелявали благодарение на своята образованост, която те са наследявали от своите предци,  заяви Исаев. 

За Международния ден на ромите 

Този ден е важен от историческа гледна точка – обявяването му за Международен ден на ромите от ромското движение през 1971 година се случва няколко десетилетия след края на Втората световна война. Тогава международното ромско движение „стъпва на краката си“ и заявява, че ромите ги има, като приема символите за нация, а именно знаме и химн, но всъщност през тези години ромите не са претендирали за територия или създаване на ромска държава, отбеляза Огнян Исаев.

По думите му след края на Втората световна война ромската съдба, след преследванията, които е имало срещу ромите, както и срещу евреите, продължава да бъде тежка. „Те е трябвало да се справят и възстановяват не само след изтощителната война, след като са загубили много от роднините си. Тази несправедливост заглъхва в историята, не получава достатъчно признание, но ромите продължават да заявяват себе си. Това признание, че ромите са били преследвани, идва доста по-късно в сравнение с другите групи, които са били преследвани“, заяви Исаев. 

Той пожела на всички роми да продължават да бъдат себе си, да отстояват своята култура, защото  могат да бъдат успешни, само ако продължават да защитават своята идентичност. Само по такъв начин могат да преодолеят онези разбирания и битуващи стереотипи за общността, допълни Огнян Исаев. 

Международният ден на ромите се отбелязва от 1990 г. по предложение на Международната организация на ромите "Романи юнион" от 4-ия Световен конгрес на ромите в Серок, Полша, показват данни на Отдел "Справочна" на . Годишнина е от първия световен конгрес на ромите (7-12 април 1971) в Лондон, Великобритания, на който са приети ромското знаме и ромския химн. В България се отбелязва от 1991 г.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Граждани направиха протестна разходка около ремонта на ул. „Опълченска“ в София
Граждани организираха протестна разходка около ремонта на ул. „Опълченска“ в София, призовавайки да се обърне повече внимание на условията за пешеходците и безпрепятств ...
Поради мъгла е намалена видимостта в няколко области на страната, предупреждават от Агенция "Пътна инфраструктура"
Има намалена видимост поради мъгла в няколко области на страната, съобщиха от пресцентъра на Агенция „Пътна инфраструктура“.  От 30 до 50 метра е намалена видимост ...
За първото освобождаване на малки брадати лешояди в природата у нас се подготвят природозащитници
Първото освобождаване на малки брадати лешояди в българската природа предстои тази година, като от неправителствената организация „Зелени Балкани“ се подготвят за това ...
В. "Файненшъл таймс": Проруска партия се включи в управляващата коалиция в България
Българският парламент одобри коалиционно правителство с участието на проруска партия, с което сложи край на политическата безизходица в балканската държава, която няма стабилно пра ...
Започва данъчната кампания в община Шумен
От 20 януари започва данъчната кампания в община Шумен, съобщиха от пресцентъра на Общината.  Оттам отбелязват, че всеки може да направи проверка на дължимите местни данъци в ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Курс за водни спасители ще провеждат от Български червен кръст – Враца
Курс за водни спасители за басейн и аквапарк и за открити водни площи и море организират от областния съвет на Български червен кръст (БЧК) – Враца, каза Юлия Кръстева &ndas ...
Срещаме се с много проблеми, касаещи структурата, колегите трябва да бъдат обезпечени, за да изпълняват дълга си, каза председателят на синдикат "Огнеборец"
Срещаме се с много проблеми, включително социални, касаещи структурата. Колегите трябва да бъдат обезпечени, за да изпълнят дълга си. Това каза инженер Венцислав Станков, председат ...
Регионалната онлайн медия „Razgrad News“ създаде ново студио за подкаст продукции
Регионалната онлайн медия „Razgrad News“ създаде ново студио за подкаст продукции. То бе открито официално днес с водосвет, отслужен от отец Дмитрий Терзи. Гости, партн ...
С историческа възстановка отбелязаха 147 години от освобождението на Радомир
С историческа възстановка отбелязаха 147-години от освобождението на Радомир. Тя се провежда за първи път и в нея се включиха представители на Национално дружество "Традиция", чита ...
Изключително интензивен е трафикът на ГКПП "Капитан Андреево" и ГКПП "Лесово" на изход за товарни автомобили
На границата с Турция трафикът е изключително интензивен на граничните контролно- пропускателни пунктове (ГКПП) „Капитан Андреево” и „Лесово” на изход за то ...
Тикер в 23:05 ч.
Курс за водни спасители за басейн и аквапарк и за открити водни площи и море орг ...
Начало Основна линия
6700
България

За да се почувства уникалността на ромската култура, хората трябва да взаимодействат с нея, да я съпреживеят, заяви експертът Огнян Исаев

Публкацията е част от архивът на NRD24
Кирил Стойчев | 08 Април 2024, 13:42 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Уникалността на ромската култура се състои в това, че народ без системна писменост през вековете, без архиви, без държава, успява да пренесе през всичките тези векове изключителни културни традиции, които по един или друг начин оформят различните европейски нации, европейската култура и дават специфичен облик, допринасят за нейната модерност. Това каза в интервю Огнян Исаев, директор програма „Образователни възможности и постижения“ във фондация „Тръст за социална алтернатива“, по повод Международния ден на ромите – 8 април. 

По думите на Исаев ромската култура трудно може да се опише с едно или две изречения, тя трябва да се преживее и да се съприживее. Хората, които искат да почувстват нейната уникалност, трябва да си взаимодействат с ромите - да общуват с роми, да работят с тях, децата им да учат с роми. Само така могат да разберат онази дълбочина, която ромите носят през вековете и са успели да запазят и да предават към следващите поколения, заяви Огнян Исаев. Според него езикът, който е единственият жив език, наследник на санскрит, също оформя по уникален начин светогледа на ромите. 

Попитан дали се случва това взаимодействие, той каза, че го има дотолкова, доколкото всеки един човек поотделно го иска. На едно обикновено, всекидневно и битово ниво това взаимодействие, особено в по-малките населени места, е всекидневие, каза експертът. По думите му модернизацията, обособяването на хората като повече индивидуални личности, налагането на индивидуализма ни отдалечава един от друг, като това не се отнася само за отдалечаването между роми и българи, а изобщо отдалечаването на човека, на индивида, от общността, от културното наследство, от културната му общностна принадлежност.

Стереотип е, че ромите са безгрижни и нямат визия за живота си 

Според него силен стереотип е, че ромите са безгрижни, живеят ден за ден и нямат някаква мисия или визия за себе си и за живота си. „Това не е така , защото ромската философия за живот, която се казва Romanipe, нейните корени и вдъхновение, са от ресурса на човечеството, а именно от Древна Индия, но и от Древен Египет. Животът на ромите е изпълнен с много смисъл, но много малко хора могат да го разберат, когато не познават ромската култура и ромския начин на живот“, отбеляза Огнян Исаев.

Според него много хора трудно разбират нещата, които се случват, процесите, събитията в ромските общности, но зад всяко действие, събитие, всеки културен процес, норма, която живее и съществува в ромската общност, стои един много дълбок смисъл, една дългосрочна цел, а именно целта ромите да пребъдат, да продължава да ги има, поколенията им да съществуват, въпреки премеждията и предизвикателствата. 

Ромите и образованието 

В отговор на въпрос за отношението на ромите към образованието, Исаев отбеляза, че ромите са оцелявали във вековете именно защото са образовани от своите предци.  Образованието като формален процес се оформя в началото на 19 век, през 20 век и вече през 21 век има много по-ясно измерими формални показатели, но всъщност образованието като начин на живот, като оцеляване, като грижа за себе си, за своето психично и физическо развитие, при ромите го има от много време, заяви експертът.

По думите му нагласите на ромите към формалното образование също се променят, защото ромската общност също претърпява модернизация, започват повече ромски младежи да се ориентират към завършване на университет, към престижни професии като медицина , инженерни дисциплини, право. Но това, че назад във времето ромите формално не са получавали дипломи, че не са завършили конкретен етап на образование, не ги прави необразовани, напротив – много от ромите, ромските общности, които са оцелявали през всичките тези години и векове, са оцелявали благодарение на своята образованост, която те са наследявали от своите предци,  заяви Исаев. 

За Международния ден на ромите 

Този ден е важен от историческа гледна точка – обявяването му за Международен ден на ромите от ромското движение през 1971 година се случва няколко десетилетия след края на Втората световна война. Тогава международното ромско движение „стъпва на краката си“ и заявява, че ромите ги има, като приема символите за нация, а именно знаме и химн, но всъщност през тези години ромите не са претендирали за територия или създаване на ромска държава, отбеляза Огнян Исаев.

По думите му след края на Втората световна война ромската съдба, след преследванията, които е имало срещу ромите, както и срещу евреите, продължава да бъде тежка. „Те е трябвало да се справят и възстановяват не само след изтощителната война, след като са загубили много от роднините си. Тази несправедливост заглъхва в историята, не получава достатъчно признание, но ромите продължават да заявяват себе си. Това признание, че ромите са били преследвани, идва доста по-късно в сравнение с другите групи, които са били преследвани“, заяви Исаев. 

Той пожела на всички роми да продължават да бъдат себе си, да отстояват своята култура, защото  могат да бъдат успешни, само ако продължават да защитават своята идентичност. Само по такъв начин могат да преодолеят онези разбирания и битуващи стереотипи за общността, допълни Огнян Исаев. 

Международният ден на ромите се отбелязва от 1990 г. по предложение на Международната организация на ромите "Романи юнион" от 4-ия Световен конгрес на ромите в Серок, Полша, показват данни на Отдел "Справочна" на . Годишнина е от първия световен конгрес на ромите (7-12 април 1971) в Лондон, Великобритания, на който са приети ромското знаме и ромския химн. В България се отбелязва от 1991 г.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Граждани направиха протестна разходка около ремонта на ул. „Опълченска“ в София
Поради мъгла е намалена видимостта в няколко области на страната, предупреждават от Агенция "Пътна инфраструктура"
За първото освобождаване на малки брадати лешояди в природата у нас се подготвят природозащитници
В. "Файненшъл таймс": Проруска партия се включи в управляващата коалиция в България
Започва данъчната кампания в община Шумен
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Януари
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
На преден план
Курс за водни спасители ще провеждат от Български червен кръст – Враца
В детайли
Срещаме се с много проблеми, касаещи структурата, колегите трябва да бъдат обезпечени, за да изпълняват дълга си, каза председателят на синдикат "Огнеборец"
Основна линия
Регионалната онлайн медия „Razgrad News“ създаде ново студио за подкаст продукции
Местен фокус
С историческа възстановка отбелязаха 147 години от освобождението на Радомир
В детайли
Изключително интензивен е трафикът на ГКПП "Капитан Андреево" и ГКПП "Лесово" на изход за товарни автомобили
В детайли
С туристически поход започнаха честванията по повод празника на Разград
Сфера
Обединението на жените социалистки в БСП преизбра Дора Янкова за свой лидер
В детайли
Анкетират гражданите на Пазарджик за мнението им за облика на Градския пазар
Местен фокус
Целите са "Европа на суверенните нации" да се превърне в първостепенен политически фактор, каза лидерът на „Възраждане“ след избора на Станислав Стоянов за председател на партията
В детайли
Паднала скална маса затруднява движението по републикански път Средногорци - Рудозем
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.