Над 300 деца в Пловдив и Пазарджик се запознаха с дейността на Националната телефонна линия за деца 116 111 на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД), съобщиха от Агенцията.
Близо 1200 граждани от Ловешка област подадоха предварително попълнени декларации за облагане на доходите на физически лица само за шест дни от началото на услугата. Тя е достъпна в Портала за електронни услуги на Националната агенция за приходите (НАП) от 10 март и още същия ден почти 200 ловчанлии декларираха доходите си по този начин. Това съобщи Радосвета Коева, главен инспектор по приходите в офиса на НАП в Ловеч.
От началото на данъчната кампания – 10 януари, до момента подадените годишни данъчни декларации в Ловешкия офис на НАП са почти 3400, като близо 1900 от тях са подадени онлайн с персонален идентификационен код (ПИК) или квалифициран електронен подпис (КЕП).
Потребителите, които имат ПИК или КЕП, могат да се възползват от автоматично въведената информация за получени от тях доходи от трудови правоотношения; граждански договори (хонорари),
Над 40 ретро автомобила участваха в изложението на Старозагорските минерални бани, организирано от Старозагорски автомобилен клуб „Ретро“ и Учебен център „Данаил Димитров" по повод настъпването на пролетта. Сериозен интерес у стотиците постетители предизвика пристигането на Rat Rod автомобил (б.а. персонализирана кола с умишлено износен външен вид, обикновено без боя, показваща ръжда и модифицирана с евтини или изхвърлени части) Пакард Kлипер Делукс от 1954 г.
По време на изложението бяха раздадени три награди в различни категории. „Най-стар автомобил“ бе Фиат 1500 L от 1967 г, „Най-добре реставриран автомобил“ спечели Москвич 408, за „Най-оригинален ретро автомобил“ бе определен Нисан 300ZX.
Изложението се провежда за втора поредна година. Есента имаме идея да организираме ретро парад на Старозагорските минерални бан
Областна администрация в Плевен закупи нова техника за почистването на парк „Кайлъка“ в частта, стопанисвана от институцията. Това съобщиха от пресцентъра на областната администрация.
Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда е отпуснало за реализация на проект „Закупуване на техника за поддръжка на защитена местност Кайлъка с цел опазване на биологичното разнообразие и подобряване на туристическата инфраструктура“ средства в размер на 9 839,42 лв. С тях са закупени няколко специализирани машини - косачки, резачки, моторна метла и необходимите предпазни средства. С тях ще бъдат почиствани и поддържани туристическите пътеки и инфраструктурата в парка. Техниката е с ниско екологично въздействие. Това ще допринесе за дългосрочното съхраняване на природното богатство в Кайлъка, както и за устойчивото развитие на региона чре
Хотелиери и ресторантьори в Разград подкрепят протеста срещу връщането на 20 процента ДДС за бранша.
"Солидарни сме с колегите от страната, но няма да протестираме ефективно", каза Милен Цонев, собственик на хотелски комплекс. Той подчерта, че по-високото ДДС ще доведе до много проблеми в бранша. "Страната ни е от малкото в Европейския съюз с висока данъчна ставка за туризма и заведенията. В повечето европейски държави тя е диференцирана и я държат ниска", посочи Цонев. Той заяви, че с увеличението на минималната работна заплата се увеличава процентът на дължимите данъци.
"В нашия бранш са заети много хора и това в момента ни кара да се огъваме изключително много от гледна точка на това да запазим персонала. Искаме да повишим техния социален статус, като вдигнем заплатите, а в момента сме с вързани ръце", добави Цонев.
Своето недоволство от ситуацията изрази и Йо
Членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) се срещнаха с представители на Европейската комисия и обсъдиха приноса за подготовката на шестия годишен Доклад за върховенството на правото, съобщиха от ВСС.
Членовете на Съдийската колегия - Даниела Марчева, Боян Новански и Драгомир Кояджиков, и членове на Прокурорската колегия - Георги Кузманов, Евгени Иванов и Стефан Петров, представиха предприетите действия за провеждане на пряк избор на членове на Висшия съдебен съвет от професионалната квота. Според ВСС изборите за нов състав на органа от магистратската и парламентарна квота трябва да започнат едновременно. Посочени бяха затрудненията, свързани с прилагането на електронното дистанционно гласуване и неговото значение за активния вот на магистратите.
Разяснени бяха актуалните проблеми, свързани с продължителността на конкурсните процедури за назначаване и повишаване на магистрат
Теми на разговорите бяха как функционира Националната телефонна линия за деца, кой отговаря на чат приложението, какви са най-честите въпроси, които задават децата и възрастните на консултантите на телефона и в онлайн разговор.
„Националната телефонна линия за деца 116 111 на ДАЗД е на разположение на всяко дете, което иска да сподели нещо, да потърси съвет и при необходимост да получи подкрепа. Това се отнася и за възрастните, които имат въпроси или притеснения, свързани с отглеждането на дете. Линията е напълно безплатна, анонимна и работи денонощно седем дни в седмицата. Линията 116 111 е и начин да бъде подаден сигнал за дете в риск“, обясни заместник-председателят на ДАЗД Ивайла Касърова на ученици от 5 до 11 клас в Математическата гимназия „Акад. Кирил Попов“ в Пловдив. С Георги Иванов, психолог и държавен експерт в Агенцията, децата обсъдиха какво е емоционална интелигентност и защо е толкова важно всички да можем да споделяме и да се чуваме. Мнението на децата е, че от много ранна възраст трябва да знаят какво е емпатия и да бъдат добри и търпеливи един към друг. Според тях това е и най-важният пример, който възрастните трябва да им показват, за да се чувстват спокойни и подкрепени да споделят и да търсят подкрепа, когато е необходимо.
Представителите на ДАЗД запознаха и осмокласниците от Езикова гимназия „Пловдив“ със стартиралото чат приложение за разговор и консултация с деца. Всеки вторник и четвъртък от 14:00 до 16:00 ч. експерти от агенцията са на разположение, за да отговарят на въпроси. Чатът е достъпен за всяко дете през официалната интернет страница на Националната телефонна линия за деца на ДАЗД – 116111.bg. Възможността за онлайн разговор или консултация е и за възрастните, които имат въпроси, касаещи деца, обясниха те. С децата от 7 и 8 клас в Средно училище „Георги Бенковски“ в Пазарджик, екипът на ДАЗД дискутира важни за учениците теми.
„Споделянето и откровеният разговор са в основата за решаване на всяка ситуация, която ви тревожи. Най-важно е да се доверявате на родителите си, на близките си и на учителите си, за да може да бъдете защитени и да се намери най-доброто решение. Но трябва и да знаете номер 116 111, защото на този телефон по всяко време на денонощието може да поговорите с професионалисти и да получите съвет и подкрепа“, обясниха експертите.
На 7 април от Агенцията обявиха, че за първото тримесечие на годината са регистрирани близо 6300 са обажданията на Националната телефонна линия за деца 116 111. Данните показват, че в първите месеци на годината, в сравнение с последното тримесечие на 2023 г., има нарастване както на обажданията, така и на подадените сигнали за дете в риск.
Мъж на 63 години е задържан в Русе във връзка с телефонна измама спрямо 88-годишна жена от Казанлък. Това съобщават от Областната дирекция (ОД) на МВР в Стара Загора. Той е установен при съвместни действия на служители от Главна дирекция „Национална полиция“, Областната дирекция (ОД) на МВР – Стара Загора, Районно управление – Казанлък и ОДМВР – Русе.
По данни на полицията мъжът е участвал като "муле" в телефонната измама в Казанлък. След като пострадалата жена е била въведена в заблуждение чрез множество телефонни разговори, че съдейства на полицията за задържане на престъпници, е оставила на два пъти до чешма в близост до жилищен блок пари.
При проведените процесуални действия са намерени и иззети комуникатори, както и по-голямата част от инкриминираната парична сума и други вещи, свързани с престъплението. Мъжът, 63-годишен, е
На 111 сигнала за произшествия са реагирали пожарните екипи в страната за последното денонощие. Това съобщиха на сайта си от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН).
За изминалите 24 часа са потушени 71 пожара. Има един пострадал.
На 17 март в 15:37 ч. е подаден сигнал за пожар в кв. „Огоста“ в Монтана. Пожарът е потушен от пожарникари с три пожарни автомобила. При инцидента е пострадал мъж на 57 г.
С материални щети са 21 от пожарите за денонощието. От тях осем са били в жилищни сгради. Без нанесени материални щети са възникнали 50 пожара.
Извършени са 33 спасителни дейности и помощни операции, от които шест при катастрофи.
С 4,5 процента намаляват генерираните битови отпадъци в област Търговище през 2023 година в сравнение с предходната година. Това съобщиха от отдел „Статистически изследвания – Търговище“ при Териториалното статистическо бюро (ТСБ) – Североизток.
Данните показват, че през 2023 г. отпадъците, събрани основно от домакинствата, административните сгради, търговските обекти, училищата и други обществени места, възлизат на 34 000 тона. Предадените за директно депониране битови отпадъци в региона намаляват от 6 000 тона през 2022 г. на 5 000 тона през 2023 година. Почти без промяна са битовите отпадъци, предадени за предварително третиране, посочват от ТСБ - Североизток.
Събраните битови отпадъци средно на човек от населението на област Търговище възлизат на 356 килограма на човек, което е с шест килограма повече спрямо 2022 г. През 2023 г. количест
Ресторантьори от Монтана и региона протестираха днес в областния град срещу повишаването на ДДС в бранша от 9 на 20 процента, като направиха автомобилно шествие с развети национални знамена и натиснати клаксони по централните улици от 15:00 до 16:00 часа. По време на шествието не бяха блокирани улици, а полицията охраняваше движението на колоната от автомобили на протестиращите.
Юлиан Младенов от ресторант "Косара" заяви , че вдигането на ДДС ще доведе до фалити на фирми от региона, работещи в ресторантьорския бранш, а това не е добро нито за държавата, нито за бизнеса, нито за наетите работници. Той коментира, че след вдигането на ставката ресторантьорите ще бъдат принудени да вдигнат цените в своите заведения, да намалят заплатите на работниците и да съкратят някои от тях. В момента в повечето ресторанти в област Монтана заплатите са от 1600 до 2000 лева, като ръководни
Над 30 майстори и занаятчии показват за днешния празник на Кюстендил "Живите места на Кюстендил". Те участват в изложение под мотото "Алея на занаятите", което продължава днес и утре и е подредено пред етноцентър "Рубин" в Кюстендил.
На алеята са представени производители на пчелни продукти от село Лелинци, на гъбени тинктури и гъби от село Вратца, воденичар и производител на хляб от село Еремия, кожено ателие от село Слокощица, производител на естествено багрени дрехи и аксесоари от село Раненци, бродирани аксесоари и дрехи от село Неделкова Гращица, изделия от дърво, глина, ароматни парфюми и билкови продукти. На място се предлагат и масажи, представена е и железарска работилница, а на живо могат да се видят процесите на работа на ковачи и ножари. На същото място майстор-готвач приготвя и два вида качамак – постен и с пръжки.
"Идеята ни е да представим хора
От 1 януари до 3 март тази година сигналите за дете в риск са 405. За същия период са проведени близо 2100 консултации. Над 1000 деца са потърсили консултация на Националната телефонна линия за деца 116 111 на ДАЗД, като повечето обаждания са от момчета. Въпреки че момичетата търсят по-рядко консултантите на телефонната линия, те по-често подават сигнали за дете в риск. Една от основните теми, по които децата се обаждат на НТЛД 116 111, са трудностите, които срещат в общуването както между връстници, така и с възрастните.