Начало Сфера Проект в община Шумен насърчава активното гражданско участие на младежите и предлага нови модели за интеграцията им в обществения живот
9244
България

Проект в община Шумен насърчава активното гражданско участие на младежите и предлага нови модели за интеграцията им в обществения живот

Публкацията е част от архивът на NRD24
| 14 Май 2024, 19:01 ч.

Младежите трябва да имат достъп до всички форми на участие в обществото, тяхната роля трябва да е утвърдена, а те трябва да осъзнават значението на своята активност за развитието на демократичното общество, по-специално в местния и регионален обществен живот, коментира в интервю Денислав Илиев от Фондация "Аделе", която реализира проекта „Увеличаване на гражданското участие в процеса на формиране и контрол на изпълнението на младежки политики в община Шумен“.

Общинският съвет в Ловеч работи успешно, в полза на жителите на града и на общината. Това заяви Красимира Дренчева, независим общински съветник в Ловеч, на пресконференция в Националния пресклуб в люляковия град. По думите поводът за изказването е пресконференцията на председателя на Общинския съвет Стефан Тихолов, на която той посочи, че съветът не е взел нито една решение в полза на гражданите.

„Общинският съвет работи успешно и критиките, които има председателят, трябва да ги отнесе към себе си. Той е този, който подрежда дневния ред, по който ние работим. Ако ние, общинските съветници, се занимаваме с дребнотемия или със знакови решения, причината е, че такъв ни е дневният ред. Според мен отхвърлянето на решението за повишаване на данъците е точно такова знаково решение в полза на гражданите“, посочи Дренчева.

По думите през последната година Общината е

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди цена на природния газ за месец декември в размер на 75,89 лв. за мегаватчас, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. Това съобщиха от пресцентъра на енергийния регулатор. 

На тази цена „Булгаргаз“ ЕАД ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. Регулаторът утвърди цената след извършен анализ на внесените от „Булгаргаз“ ЕАД  актуални данни, формиращи цената на природния газ за декември. 

В ценовия микс е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по интерконектора „България – Гърция“ (IGB), съгласно дългосрочния договор с Азербайджан. Тези количества покриват 39,08% от потреблението за месец декември и имат важно значение за постигане на благопри

Граждани от четири области в страната – Добрич, Силистра, Шумен и Варна, днес се събраха на протест пред сградата на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в крайморския град и поискаха да се проведе национален референдум, за да кажат българите дали са съгласни да се строят вятърни и фотоволтаични паркове върху земеделски земи. Пред медиите председателят на Националната гражданска инициатива „Бялата лястовица“ адвокат Владимир Калчев посочи, че ще бъде изпратено отворено писмо до президента, премиера, председателя на Народното събрание, в което са посочени и аргументите за нуждата от общонародно допитване.

По закона за възобновяемите източници, изграждането на паркове трябва да става върху необработваеми и компрометирани почви, обясни Калчев. По думите му много често това изискване се „заобикаля“, като инвеститорите внасят искани

Аз съм общата кандидатура на нашата коалиция - "Продължаваме промяната – Демократична България". Разчитам на подкрепа от всички народни представители. Това коментира пред журналисти Атанас Атанасов, номиниран за председател на 51-вото Народно събрание от „Демократи за силна България“, на излизане от сградата на парламента.

На въпрос дали е воден разговор за подкрепа от ГЕРБ-СДС и защо се срещат с "БСП-Обединена левица", Атанасов заяви, че не са се срещали. 

Националното ръководство на „Демократи за силна България“ (ДСБ) предложи на 1 декември на коалиционните партньори „Да, България“ и „Продължаваме Промяната“ да бъде издигната обща кандидатура на коалицията за председател на 51-вото Народно събрание – на Атанас Атанасов, председател на ДСБ. Коалиционните партньори подкрепиха идеята, а от първата политическ

В симитлийското село Крупник бе открит обновен парк, финансиран със средства от държавния бюджет по инвестиционната програма за общински проекти. Проектът включва цялостно обновяване на парка, който се намира в центъра, като са изградени нови алеи, три площадки – за деца до тригодишна възраст, за деца от 3 до 12 години и фитнес на открито. 

Проектът е на стойност 2,1 млн. лв. и с него е изцяло обновен паркът, каза кметът на община Симитли Апостол Апостолов. Сред дейностите са и засаждане на нови дървета, а компрометираните са изрязани. Реконструкцията е завършена за срок от шест месеца. 

Крупник е най-голямото село в община Симитли, с население около 2300 души, каза кметът на селото Александър Равначки. Той посочи, че в селото живеят много млади хора, тъй като има работни места и това ги задържа. Има и млади фермери, които развиват дейността си тук, пос

Проектът е с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Добро управление" 2014 - 2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд, и е насочен към увеличаване на гражданското участие в процеса на формиране и контрол на изпълнението на младежки политики. Основните целеви групи включват младежи между 15 и 29 години, които попадат в категория "граждани", НПО сектора, работещ по проблемите на младежката политика, и институциите, занимаващи се с младежите на местно и регионално ниво.

Целта е да се укрепи взаимодействието между гражданското общество и местната власт в областта на младежките политики чрез развиване и прилагане на ефективни модели за създаване на прозрачно управление. 

Укрепването на гражданското участие на младежите и създаване на Младежка стратегия за община Шумен

Илиев разказа, че проектът е постигнал значителен напредък в укрепването на гражданското участие на младежите в община Шумен, като по време на него са разработени и приложени нови модели за интеграция на младежите в обществения живот. По думите му са били отправени препоръки за подобрение на административните процеси и за усъвършенстване на структурите за взаимодействие, взимайки предвид мнението на Общинския младежки съвет. Политиките за младежите бяха популяризирани и интегрирани във стратегическите документи за развитие на младежта и общинския план за младежта. В резултат на тези усилия, общественият имидж и жизнените условия на младежите в община Шумен се подобриха значително, създавайки по-добра и по-възможна среда за тяхното развитие и участие в обществото, отбеляза Илиев. Той посочи, че по време на проекта е създадена и Младежка стратегия за Община Шумен за периода 2023 – 2027 г. 

Тя цели да служи за методически ориентир за развитието на младежката политика в общината, като в основата за бъдещето развитие на общината са младите хора.  

Предвижда се 100 лв. коледна добавка за пенсии с основни пенсии до 526 лв., колкото е линията на бедност. Това съобщи на брифинг в Министерския съвет служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова.

Тя посочи, че финансовото министерство работи с Министерството на труда и социалната политика и Националния осигурителен институт по темата. 

В момента се оценява необходимият финансов ресурс, тъй като не е предвиден в бюджета за 2024 г., и той трябва да бъде осигурен чрез преструктуриране на разходи. До няколко дни ще бъдем готови, за да могат да бъдат предоставени коледните надбавки на пенсионерите в срок преди празниците, обясни министър Петкова. 

Тя допълни, че се предвижда условие хората, които ще получат добавката, да нямат други доходи, за да може средствата да стигнат до тези, които имат най-много нужда. 

Дядо Коледа пристигна с ретро автомобил в Разград, за да запали светлините на коледната елха. Той беше посрещнат на площада в центъра на града от коледен елф, от кмета на общината Добрин Добрев и от послушните деца на града. 

„Радвам се, че съм гост в този хубав град, в който има толкова послушни деца“, се обърна към момчетата и момичетата белобрадият старец. Той посочи, че тези, които все още не са си написали писмата с коледните желания, могат да го направят през следващите дни и да ги пуснат в пощенската кутия, поставена в градинката до Художествената галерия „Проф. Илия Петров“. Дядо Коледа пожела на всички деца здраве, да са послушни, обичащи, обичани и най-вече да бъдат добри хора.

Приветствие по повод предстоящите празници отправи и кметът Добрин Добрев. „Нека Новата 2025 г. да ни донесе повече мир, любов, топлина, благоденствие

Момче на 14 години е заловено през тази нощ да шофира открадната от него кола, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Монтана.

Към 19:30 часа вчера в полицията в Лом е подаден сигнал, че от улица в град Вълчедръм е изчезнал автомобил „Пежо 206“ със софийска регистрация. Веднага са започнали издирвателни мероприятия и към 21:20 часа на пътя от Вълчедръм за близкото село Септемврийци въпросният автомобил е бил установен. За изненада на полицията той бил шофиран от момче на 14 години от Вълчедръм, което признало за кражбата. Колата била с изкривена задна броня. По случая е образувано досъдебно производство, уточниха от полицейската дирекция в Монтана.

От полицията съобщиха , че такъв случай е рядкост за региона, но в последните години в село Липен, община Монтана, са били заловени две момчета на 10 и 12 години, откраднали кола от близко населено място в област

Деветнадесет точки ще бъдат включени в дневния ред на сесията на Общинския съвет на Шумен на 18 декември. Това реши на заседание в зала 203 на Община Шумен Консултативният съвет. В него участваха представители на всички групи общински съветници, кметът на Шумен проф. Христо Христов, заместник-кметове, председателят на Общински съвет Шумен - Ася Аспарухова.

В програмата на сесията на общинския съвет са включени три питания: за съдбата на сградите на комплекс "Елеонора 1 и 2", предназначен за постоянна експозиция на Художествената галерия "Елена Карамихайлова" в Шумен; за информация, предоставена от гл. експерт инж. Васил Николов по време на брифинг информация за уличното осветление; за изпълнението на проекта "Подобряване на качеството на атмосферния въздух в община Шумен" по процедурата за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ.

Ася Аспарухова коментира с

Врачанската фирма "ЧЕХ ПЛАСТ" ООД – производител на алуминиева и ПВЦ дограма в европейски мащаб, успешно приключи проект на обща стойност над 800 000 лв., съобщи управителят на Областен информационен център Цветана Иванова. Тя допълни, че реално изплатената безвъзмездна финансова помощ е в размер на 408 650 лв., а собственото финансиране е 408 650 лв.

Чрез реализацията на проекта в цеха за стъклопакети са въведени в експлоатация автоматична линия за кантиране на стъкла, обкантване на покритие, измиване и разтоварване на стъкла. Линията включва и машина за измиване на стъкла, L-трансфер за обръщане посоката на движение и машина за разтоварване на кантираните стъкла от линията, добави Цветана Иванова. Тя каза, че са въведени в експлоатация и автоматична машина за херметизация на стъклопакети, автоматична машина за огъване на дистанционер и автоматична машина за рязане

Участието на младежите в обществените процеси

Гражданското участие играе важна и водеща роля във формирането на младежките политики в община Шумен, като предоставя на младежите възможността да участват активно в процеса на вземане на решения и да се включат в разработването на стратегии и програми, които ги засягат директно. Тази ангажираност на младежите в обществените дела не само подобрява качеството на политиките, но и увеличава тяхната отговорност и ангажираност към общността, отбеляза Илиев. 

Той посочи, че в община Шумен се полагат усилия за насърчаване на гражданското участие на младежите чрез различни инициативи и мерки. Един от ключовите инструменти за това е създаването на Общинския младежки съвет, който представлява форум за обсъждане на въпроси, свързани с младежката политика, и за изява на мненията на младите хора. Общинският младежки съвет действа като свързващо звено между младежката общност и общинските органи, като осигурява представителност и влияние на младежите в процеса на вземане на решения, разказа Илиев. 

Освен това се провеждат редовни обществени консултации, работилници и срещи, на които младежите имат възможност да изразят своите гледни точки и да допринесат за формулирането на политики, които ги засягат. Тези събития са отворени за участие на всички заинтересовани младежи и се организират с цел насърчаване на диалога и обмена на идеи и опит между младежите и представителите на общинската администрация, добави той. 

Като важен аспект на гражданското участие на младежите в община Шумен Илиев посочи  и тяхната роля в мониторинга и оценката на младежките политики. Младежките организации и младежките лидери често участват в процеса на оценка на политиките и програмите, като предоставят обективни оценки и предложения за подобрения. Това допринася за повишаване на прозрачността и ефективността на младежките политики и за удовлетворяване на нуждите и очакванията на младежите, посочи той. 

Степен на удовлетвореност и участие на младите хора в решенията на местното управление

Младите хора в община Шумен показват значителен интерес към процесите на вземане на решения на местно ниво. Инициативите за включване на младежите в разработването на младежки политики и проекти са довели до повишена ангажираност и активност сред младите хора, посочи Илиев. Той отбеляза, че един от основните изводи е, че въпреки повишената ангажираност, много младежи не са достатъчно информирани за възможностите за участие в местното управление и за текущите младежки политики. Съществува нужда от по-добра комуникация и разпространение на информацията чрез подходящи канали, които достигат до младите хора, обясни той. По думите му въпреки създаването на Общинския младежки съвет и други младежки организации, представителността на младите хора в официалните структури на местното управление остава ограничена. Налице е нужда от по-широко представителство и включване на младежи с различен социален и икономически произход, отчете той. 

Той отбеляза, че младите хора оценяват положително съществуващите инициативи и проекти, насочени към тяхното включване в местното управление. Те смятат, че тези инициативи са полезни и допринасят за тяхното развитие и участие в обществения живот, добави Илиев. 

Оценката показва, че съществуват редица области, в които са необходими подобрения и реформи. Това включва усъвършенстване на механизмите за участие, създаване на повече възможности за обучение и развитие на младежките лидери, както и подобряване на инфраструктурата и ресурсите за младежки дейности, отбеляза Илиев. 

Един от изводите е, че младите хора се нуждаят от по-добра подкрепа и наставничество от страна на по-опитни лидери и експерти. Това ще им помогне да се включват по-успешно в процесите на вземане на решения и да развиват своите умения и компетенции. 

Относно ролята на НПО за гражданското участие Илиев посочи, че тя има важно място в подпомагането на младежкото участие в местното управление. Те предоставят платформи за изразяване на мнения и за организиране на различни инициативи, насочени към младежите, подчерта той. 

Повишаване на гражданското участие във формулирането и изпълнението на местните младежки политики

Предложените мерки включват разнообразни комуникационни инструменти като редовни пресконференции, публични информационни кампании и печатни материали. Също така се препоръчва създаване на месечен информационен бюлетин, който да предоставя актуална информация за дейностите на общинската администрация и важни събития в общността. За да бъде осигурена максимална ефективност, препоръките се адаптират към съвременните комуникационни потребности, включително използването на интернет страница, социални медии и други онлайн платформи. Освен това се насърчава включването на младежите и гражданите в процесите на вземане на решения чрез предоставяне на достъп до решенията на общинските съвети и заседанията им, обясни той. Илиев посочи, че от анкетно проучване за подобряване на младежките политики в община Шумен се извежда необходимостта от подпомагане на младежките организации чрез укрепване на взаимодействието с неправителствените организации (НПО). 

За изграждането на активно гражданско общество в община Шумен се предлагат конкретни мерки като доброволчество и гражданска активност. Илиев отбеляза, че дейността на доброволците сред младежите е слабо развита, като това се отразява и в мнението на гражданите и НПО. В следващата Стратегия за младежта трябва да бъде включено регламентиране, популяризиране и развиване на доброволчеството.

В Общинския план за младежта е засегната темата за гражданската активност, но липсват конкретни дейности за подкрепа. Препоръчват се примерни стъпки за осъществяване на гражданско образование, което да насърчи активността на младежите в развитието на гражданското общество на местно и национално ниво, коментира още Илиев. 

Проект „Социално-икономическа интеграция на уязвимите групи в община Шумен" 

Проектът е един от ключовите за фондация „Аделе“. Илиев отбеляза, че след изпълнението му са постигнати значителни подобрения в няколко ключови области, свързани с образователната интеграция и ранното детско развитие на децата от маргинализираните общности в община Шумен. 

Някои от основните успехи са намаляване на процента на необхванатите деца в образованието, повишена училищна готовност, повишена семейна среда, повишена посещаемост на детска градина, социално-икономическа интеграция, създаване на устойчиви модели за подкрепа. 

Процентът на необхванатите в образование деца на възраст 5-6 години беше намален благодарение на активната работа в Клуб „Книжки и играчки – играйте с нас“ и усилията за включване на деца и техните родители в образователни дейности. Допълнителната педагогическа подготовка и лятната работа с деца, които ще постъпят в първи клас, доведоха до значително подобрение на училищната готовност сред децата от целевите групи. Децата бяха по-добре подготвени за равен старт в училище, посочи Илиев. 

Той отбеляза, че Клуб за родители „Когато бях дете“ е предоставил подкрепа и консултации на родители, което е довело до подобряване на родителските умения и семейната среда. Родителите получиха ценни знания и умения, които да прилагат в ежедневното възпитание и отглеждане на децата си, добави Илиев. Чрез образователната медиация и индивидуалната и групова работа с родители и деца от целевите групи, значително се увеличи посещаемостта на детска градина сред децата от ромски произход и други уязвими групи. Дейността допринесе за социално-икономическото интегриране на маргинализираните общности чрез комплексни мерки за образователни услуги за ранно детско развитие. Семействата бяха по-добре подготвени да участват активно в образователния процес на децата си и да им осигурят по-добро бъдеще.Чрез подобряване на готовността на децата за включване в образователната система и подкрепата за формиране на родителски умения сред уязвимите групи родители, се постигна значителен напредък в ограничаването на предаването на бедността и неграмотността между поколенията, обясни Илиев. 

Той посочи, че изграденият Център за работа в общността и неговите дейности е създал устойчив модел за предоставяне на подкрепа на децата и техните семейства, който може да бъде използван и в бъдеще за подобряване на достъпа до образование и социална интеграция.

Тези постижения показаха, че проектът имаше значителен положителен ефект върху образователната и социална интеграция на децата от уязвимите групи в община Шумен и създадоха основа за продължаване и разширяване на усилията в тази област, каза още Илиев. 

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Отворен е за движение главният път София - Варна, край Сопот, където стана верижна катастрофа с трима загинали
Отворен е за движение главният път София - Варна, край Сопот, където стана верижна катастрофа с трима загинали, съобщиха от полицията.  Както съобщихме, сигналът за пътен инци ...
Със светлинно дрон шоу, концерт и фойерверки в Сливен запалиха светлините на коледното дърво
Със светлинно дрон шоу, концерт и фойерверки в Сливен тази вечер запалиха светлините на коледното дърво. Празникът започна с изпълнения на децата от проекта „Музиката вместо ...
Тържествено запалиха светлините на коледната елха и откриха Коледния базар в Перник
Тържествено запалиха светлините на коледната елха и откриха коледния базар в Перник. Пред Двореца на културата децата от Обединения детски комплекс (ОДК) поздравиха перничани с бал ...
С водосвет, концерт и рибена чорба в село Тюленово отбелязаха Никулден
Село Тюленово отбеляза тържествено Никулден. Това съобщават от Община Шабла. Оттам допълват, че отец Павел Максимов от Шабла е извърши празничен водосвет в новооткрития храм &bdquo ...
За пореден път станаха ясни всички зависимости, коментира Костадин Костадинов след избора на председател на Народното събрание
Мисля, че за пореден път станаха ясни всички зависимости, аз лично съм отвратен от това, което видях. Така председателят на „Възраждане“ Костадин Костадинов коментира и ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Отворен е за движение главният път София - Варна, край Сопот, където стана верижна катастрофа с трима загинали
Отворен е за движение главният път София - Варна, край Сопот, където стана верижна катастрофа с трима загинали, съобщиха от полицията.  Както съобщихме, сигналът за пътен инци ...
Грейнаха светлините на градската елха във Варна
По традиция навръх Никулден грейнаха светлините на градската елха във Варна. Празникът беше съпроводен с концерт на възпитаниците на школите към Общинския детски комплекс. На сцена ...
Сградата на Община Добричка грейна днес с празнична украса
Сградата на Община Добричка грейна днес с празнична украса. От пресцентъра на Общината казаха, че акцент в украсата тази година е „звездното небе“, което е съставено от ...
Над милион коледни лампички светнаха в централната част на Елин Пелин
Десетки жители и гости на община Елин Пелин присъстваха на запалването на коледните светлини в центъра на града тази вечер. Грейнаха над един милион лампички, които озариха централ ...
Със светлинно дрон шоу, концерт и фойерверки в Сливен запалиха светлините на коледното дърво
Със светлинно дрон шоу, концерт и фойерверки в Сливен тази вечер запалиха светлините на коледното дърво. Празникът започна с изпълнения на децата от проекта „Музиката вместо ...
Тикер в 21:54 ч.
Отворен е за движение главният път София - Варна, край Сопот, където стана вериж ...
Начало Сфера
9244
България

Проект в община Шумен насърчава активното гражданско участие на младежите и предлага нови модели за интеграцията им в обществения живот

Публкацията е част от архивът на NRD24
Кирил Стойчев | 14 Май 2024, 19:01 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Младежите трябва да имат достъп до всички форми на участие в обществото, тяхната роля трябва да е утвърдена, а те трябва да осъзнават значението на своята активност за развитието на демократичното общество, по-специално в местния и регионален обществен живот, коментира в интервю Денислав Илиев от Фондация "Аделе", която реализира проекта „Увеличаване на гражданското участие в процеса на формиране и контрол на изпълнението на младежки политики в община Шумен“.

Проектът е с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Добро управление" 2014 - 2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд, и е насочен към увеличаване на гражданското участие в процеса на формиране и контрол на изпълнението на младежки политики. Основните целеви групи включват младежи между 15 и 29 години, които попадат в категория "граждани", НПО сектора, работещ по проблемите на младежката политика, и институциите, занимаващи се с младежите на местно и регионално ниво.

Целта е да се укрепи взаимодействието между гражданското общество и местната власт в областта на младежките политики чрез развиване и прилагане на ефективни модели за създаване на прозрачно управление. 

Укрепването на гражданското участие на младежите и създаване на Младежка стратегия за община Шумен

Илиев разказа, че проектът е постигнал значителен напредък в укрепването на гражданското участие на младежите в община Шумен, като по време на него са разработени и приложени нови модели за интеграция на младежите в обществения живот. По думите му са били отправени препоръки за подобрение на административните процеси и за усъвършенстване на структурите за взаимодействие, взимайки предвид мнението на Общинския младежки съвет. Политиките за младежите бяха популяризирани и интегрирани във стратегическите документи за развитие на младежта и общинския план за младежта. В резултат на тези усилия, общественият имидж и жизнените условия на младежите в община Шумен се подобриха значително, създавайки по-добра и по-възможна среда за тяхното развитие и участие в обществото, отбеляза Илиев. Той посочи, че по време на проекта е създадена и Младежка стратегия за Община Шумен за периода 2023 – 2027 г. 

Тя цели да служи за методически ориентир за развитието на младежката политика в общината, като в основата за бъдещето развитие на общината са младите хора.  

Участието на младежите в обществените процеси

Гражданското участие играе важна и водеща роля във формирането на младежките политики в община Шумен, като предоставя на младежите възможността да участват активно в процеса на вземане на решения и да се включат в разработването на стратегии и програми, които ги засягат директно. Тази ангажираност на младежите в обществените дела не само подобрява качеството на политиките, но и увеличава тяхната отговорност и ангажираност към общността, отбеляза Илиев. 

Той посочи, че в община Шумен се полагат усилия за насърчаване на гражданското участие на младежите чрез различни инициативи и мерки. Един от ключовите инструменти за това е създаването на Общинския младежки съвет, който представлява форум за обсъждане на въпроси, свързани с младежката политика, и за изява на мненията на младите хора. Общинският младежки съвет действа като свързващо звено между младежката общност и общинските органи, като осигурява представителност и влияние на младежите в процеса на вземане на решения, разказа Илиев. 

Освен това се провеждат редовни обществени консултации, работилници и срещи, на които младежите имат възможност да изразят своите гледни точки и да допринесат за формулирането на политики, които ги засягат. Тези събития са отворени за участие на всички заинтересовани младежи и се организират с цел насърчаване на диалога и обмена на идеи и опит между младежите и представителите на общинската администрация, добави той. 

Като важен аспект на гражданското участие на младежите в община Шумен Илиев посочи  и тяхната роля в мониторинга и оценката на младежките политики. Младежките организации и младежките лидери често участват в процеса на оценка на политиките и програмите, като предоставят обективни оценки и предложения за подобрения. Това допринася за повишаване на прозрачността и ефективността на младежките политики и за удовлетворяване на нуждите и очакванията на младежите, посочи той. 

Степен на удовлетвореност и участие на младите хора в решенията на местното управление

Младите хора в община Шумен показват значителен интерес към процесите на вземане на решения на местно ниво. Инициативите за включване на младежите в разработването на младежки политики и проекти са довели до повишена ангажираност и активност сред младите хора, посочи Илиев. Той отбеляза, че един от основните изводи е, че въпреки повишената ангажираност, много младежи не са достатъчно информирани за възможностите за участие в местното управление и за текущите младежки политики. Съществува нужда от по-добра комуникация и разпространение на информацията чрез подходящи канали, които достигат до младите хора, обясни той. По думите му въпреки създаването на Общинския младежки съвет и други младежки организации, представителността на младите хора в официалните структури на местното управление остава ограничена. Налице е нужда от по-широко представителство и включване на младежи с различен социален и икономически произход, отчете той. 

Той отбеляза, че младите хора оценяват положително съществуващите инициативи и проекти, насочени към тяхното включване в местното управление. Те смятат, че тези инициативи са полезни и допринасят за тяхното развитие и участие в обществения живот, добави Илиев. 

Оценката показва, че съществуват редица области, в които са необходими подобрения и реформи. Това включва усъвършенстване на механизмите за участие, създаване на повече възможности за обучение и развитие на младежките лидери, както и подобряване на инфраструктурата и ресурсите за младежки дейности, отбеляза Илиев. 

Един от изводите е, че младите хора се нуждаят от по-добра подкрепа и наставничество от страна на по-опитни лидери и експерти. Това ще им помогне да се включват по-успешно в процесите на вземане на решения и да развиват своите умения и компетенции. 

Относно ролята на НПО за гражданското участие Илиев посочи, че тя има важно място в подпомагането на младежкото участие в местното управление. Те предоставят платформи за изразяване на мнения и за организиране на различни инициативи, насочени към младежите, подчерта той. 

Повишаване на гражданското участие във формулирането и изпълнението на местните младежки политики

Предложените мерки включват разнообразни комуникационни инструменти като редовни пресконференции, публични информационни кампании и печатни материали. Също така се препоръчва създаване на месечен информационен бюлетин, който да предоставя актуална информация за дейностите на общинската администрация и важни събития в общността. За да бъде осигурена максимална ефективност, препоръките се адаптират към съвременните комуникационни потребности, включително използването на интернет страница, социални медии и други онлайн платформи. Освен това се насърчава включването на младежите и гражданите в процесите на вземане на решения чрез предоставяне на достъп до решенията на общинските съвети и заседанията им, обясни той. Илиев посочи, че от анкетно проучване за подобряване на младежките политики в община Шумен се извежда необходимостта от подпомагане на младежките организации чрез укрепване на взаимодействието с неправителствените организации (НПО). 

За изграждането на активно гражданско общество в община Шумен се предлагат конкретни мерки като доброволчество и гражданска активност. Илиев отбеляза, че дейността на доброволците сред младежите е слабо развита, като това се отразява и в мнението на гражданите и НПО. В следващата Стратегия за младежта трябва да бъде включено регламентиране, популяризиране и развиване на доброволчеството.

В Общинския план за младежта е засегната темата за гражданската активност, но липсват конкретни дейности за подкрепа. Препоръчват се примерни стъпки за осъществяване на гражданско образование, което да насърчи активността на младежите в развитието на гражданското общество на местно и национално ниво, коментира още Илиев. 

Проект „Социално-икономическа интеграция на уязвимите групи в община Шумен" 

Проектът е един от ключовите за фондация „Аделе“. Илиев отбеляза, че след изпълнението му са постигнати значителни подобрения в няколко ключови области, свързани с образователната интеграция и ранното детско развитие на децата от маргинализираните общности в община Шумен. 

Някои от основните успехи са намаляване на процента на необхванатите деца в образованието, повишена училищна готовност, повишена семейна среда, повишена посещаемост на детска градина, социално-икономическа интеграция, създаване на устойчиви модели за подкрепа. 

Процентът на необхванатите в образование деца на възраст 5-6 години беше намален благодарение на активната работа в Клуб „Книжки и играчки – играйте с нас“ и усилията за включване на деца и техните родители в образователни дейности. Допълнителната педагогическа подготовка и лятната работа с деца, които ще постъпят в първи клас, доведоха до значително подобрение на училищната готовност сред децата от целевите групи. Децата бяха по-добре подготвени за равен старт в училище, посочи Илиев. 

Той отбеляза, че Клуб за родители „Когато бях дете“ е предоставил подкрепа и консултации на родители, което е довело до подобряване на родителските умения и семейната среда. Родителите получиха ценни знания и умения, които да прилагат в ежедневното възпитание и отглеждане на децата си, добави Илиев. Чрез образователната медиация и индивидуалната и групова работа с родители и деца от целевите групи, значително се увеличи посещаемостта на детска градина сред децата от ромски произход и други уязвими групи. Дейността допринесе за социално-икономическото интегриране на маргинализираните общности чрез комплексни мерки за образователни услуги за ранно детско развитие. Семействата бяха по-добре подготвени да участват активно в образователния процес на децата си и да им осигурят по-добро бъдеще.Чрез подобряване на готовността на децата за включване в образователната система и подкрепата за формиране на родителски умения сред уязвимите групи родители, се постигна значителен напредък в ограничаването на предаването на бедността и неграмотността между поколенията, обясни Илиев. 

Той посочи, че изграденият Център за работа в общността и неговите дейности е създал устойчив модел за предоставяне на подкрепа на децата и техните семейства, който може да бъде използван и в бъдеще за подобряване на достъпа до образование и социална интеграция.

Тези постижения показаха, че проектът имаше значителен положителен ефект върху образователната и социална интеграция на децата от уязвимите групи в община Шумен и създадоха основа за продължаване и разширяване на усилията в тази област, каза още Илиев. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Отворен е за движение главният път София - Варна, край Сопот, където стана верижна катастрофа с трима загинали
Със светлинно дрон шоу, концерт и фойерверки в Сливен запалиха светлините на коледното дърво
Тържествено запалиха светлините на коледната елха и откриха Коледния базар в Перник
С водосвет, концерт и рибена чорба в село Тюленово отбелязаха Никулден
За пореден път станаха ясни всички зависимости, коментира Костадин Костадинов след избора на председател на Народното събрание
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Местен фокус
Отворен е за движение главният път София - Варна, край Сопот, където стана верижна катастрофа с трима загинали
Основна линия
Грейнаха светлините на градската елха във Варна
Сфера
Сградата на Община Добричка грейна днес с празнична украса
В детайли
Над милион коледни лампички светнаха в централната част на Елин Пелин
Местен фокус
Със светлинно дрон шоу, концерт и фойерверки в Сливен запалиха светлините на коледното дърво
Контекст
Участъкът на катастрофата на път Е79 при отбивката за Бобов дол е разчистен
В детайли
С магическо шоу бяха запалени светлините на коледното дърво в Хасково
Контекст
Коледните светлини в Тервел грейнаха тази вечер
Местен фокус
Тържествено запалиха светлините на коледната елха и откриха Коледния базар в Перник
В детайли
Съдът в Разград остави в ареста до разглеждане на екстрадицията му мъж, издирван за изтърпяване на присъда в Белгия
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.