Начало На преден план Успешни европроекти обсъдиха участниците на местната конференция по проект "Европа на Балканите: Общо бъдеще" в Смолян
9383
България

Успешни европроекти обсъдиха участниците на местната конференция по проект "Европа на Балканите: Общо бъдеще" в Смолян

Публкацията е част от архивът на NRD24
| 14 Май 2024, 20:49 ч.

Експерти представиха успешни европейски проекти на местна конференция по проект "Европа на Балканите: Общо бъдеще" в Смолян. Тя се проведе в Националния пресклуб на в родопския град. Във форума взеха участие представители на държавната и местната власт и екипът на Областния информационен център.

Тежко остава състоянието на 25-годишния мъж, който пострада при инцидент в лунапарк в Ямбол. Той е с черепно-мозъчна травма и е поставен в медикаментозна кома, каза началникът на Отделението по хирургия в ямболската болница „Св. Пантелеймон“ доц. д-р Добромир Сотиров.

Инцидентът е станал снощи около 22:00 часа, при повреда на атракционно съоръжение тип „въртележка“, съобщиха по-рано днес от полицията. Двама са пострадали – 25-годишният мъж, който е с опасност за живота, и 29-годишен мъж, който е със счупено ребро, прегледан е и освободен за домашно лечение.

Прокуратурата разследва инцидента. Проверяват се всички обстоятелства, събира се документацията по изправността на самото съоръжение. Разпитват се свидетели, предстои да бъдат назначени експертизи, каза районният прокурор на Ямбол Мина Грънчарова. „Люлката дефектира, чупи се, и две

Общинският съвет в Благоевград единодушно реши да бъдат отпуснати 30 400 лева на семейства с репродуктивни проблеми, които са одобрени от комисията по здравеопазване. Средствата ще бъдат отпуснати от бюджета на общината. Комисията по здравеопазване разгледа и одобри отпускането на финансова помощ на осем семейства - седем ще получат по 4000 лева, а едно семейство 2463 лева, каза Калоян Калоянов, председател на комисията.

В дневния ред на заседанието бяха включени 50 точки. С 40 гласа ,,за" общинските съветници в Благоевград приеха Обредният дом и Приютът за безстопанствени животни да станат бюджетни общински звена към общинската администрация. Те ще изпълняват същата дейност, но при занижени административни разходи и пряк контрол върху начина на изразходване на средствата, каза общинският съветник Милена Бунцева. Преструктурирането ще влезе в сила от 1 юли 2025 година.

С

Не са благоприятни условията за туризъм в планините днес, съобщиха от Планинската спасителна служба на Българския Червен кръст.

Времето е облачно и мъгливо. Прогнозата е за валежи от дъжд.

Съоръженията по курортите не работят.

Според прогнозата на Националния институт по метеорология и хидрология в планините ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. Ще има краткотрайни валежи от дъжд с гръмотевици. В местата над 2000-2200 м надморска височина ще превали сняг. Ще духа умерен и временно силен и поривист вятър от север-североизток. Максималната температура на височина 1200 метра ще е около 10°, на 2000 метра – около 3°.

Заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев откри днес в Севлиево единадесетото издание на фестивала "Семе Българско". 

Единадесет срещи с единадесет будители, единадесет тематични зони и още толкова ателиета за деца и възрастни, разговори с пазителите на българските традиции, зелени инициативи и музикални предизвикателства. Това са само част от инициативите, които предлага единадесетото издание на Националния фестивал "Семе българско", организиран с подкрепата на Община Севлиево.

"Министерството на земеделието подкрепя и ще продължи да подкрепя подобни инициативи", каза зам.-министър Янчев.

Във фестивала по традиция участват организации, фирми и асоциации, свързани със селското стопанство, био производството и опазването на околната среда. На него присъстват и представители на селскостопански институти и земеделски кооперации, както и лесовъд

Публично обсъждане на проекта за бюджет ще се проведе днес в Община Мизия, се посочва в съобщение на сайта на администрацията. То ще се състои от 10:00 часа в заседателната зала на Общинския съвет. Според публикуваните данни капиталовата програма ще бъде в размер на 8 106 393 лв. С тях ще бъдат финансирани основни инфраструктурни проекти, ще се закупят дълготрайни материални активи, ще се проектират редица обекти. 

В държавния бюджет за 2025 година, публикуван в Държавен вестник, е записано, че са предвидени 18 млн. лв. за капиталови разходи в инвестиционната програма на Общината. В това число са включени ремонт и закупуване на оборудване на читалище "Просвета 1915", което тази година отбелязва 110-годишнина от съществуването си. За благоустрояване на централната пешеходна зона, включително централния парк и площад "Свобода", са отпуснати 9 млн. лв., а в миналогодишния дър

За съжаление, сътрудничеството между балканските държави в контекста на европейската политика и сближаването, се случва доста бавно. Това каза зам.-областният управител на Смолян Зарко Маринов, който откри форума. За пример той посочи Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Рудозем – Ксанти“, от чието пускане в експлоатация зависи отваряното на Централните Родопи към Беломорието. Той е без алтернатива за икономическото развитие на региона и забавянето на връзката е част от причините за обезлюдяването му, допълни Маринов. Той подчерта, че Областната администрация в Смолян винаги е поставяла отварянето на региона към Гърция като основен приоритет. Най-накрая можем да се поздравим, че граничният пункт в Рудозем е факт и успяхме документално да го прехвърлим на агенция „Митници“, като очакваме в близко време и да заработи, коментира зам.-областният управител. В момента се очаква да бъде завършена пътната връзка от гръцка страна. Маринов коментира, че има много случаи, в които съвместно с гръцките партньори постигат успехи по доста проекти, свързани с трансграничното сътрудничество, но не винаги получават подкрепа от правителството. Като че ли все още централната власт не гледа на този процес с достатъчна сериозност, а бихме могли да постигнем повече успехи, ако получаваме подкрепа, допълни Маринов. 

Ако този пункт беше отворен още 1998 година, съдбата на целия регион щеше да бъде друга, както от българска, така и от гръцка страна, коментира д-р инж. Момчил Караиванов от Областната администрация, координатор на Регионален академичен център на БАН за Смолянска област. ГКПП „Рудозем – Ксанти“ и подходният път са изградени по проекта  „CrossBo/Стремеж към подобряване на трансграничната достъпност“  с финансиране по програмата Interreg V-A Гърция—България за периода 2014-2020 г. Общата инвестиция е над 38 млн. евро.  Партньори по проекта са гръцката пътна агенция – EGNATIA ODOS  S.A., Агенция „Пътна инфраструктура” и Областна администрация - Смолян. Този проект беше изпълнен с много сърце и желание, а не само като строителен обект, коментира Караиванов. По думите му това е най-функционалният пункт в държавата и е с необходимата интензивност на осветеност. Вървейки към Европа е нормално да имаме релевантност, както на условията за кандидатстване, така и на условията, по които да може да се осъществява съответният контрол, посочи експертът. 

В Смолянска област до момента са реализирани или са в процес на реализация 944 европейски проекти на обща стойност над 425 млн. лева, съобщи Зорница Ставрева, експерт в Областен информационен център – Смолян. Община Смолян е водеща с 306 проекта на стойност 247 млн. лева. Община Девин е спечелила 100 проекта на стойност 31 млн. лева, а Златоград – 144 за 33 млн. лева. Останалите общини са усвоили средства по минимум 45 проекта. Най-добре представена по брой проекти е Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ - 456. Това означава, че на областно ниво бизнесът е имал интерес, което до голяма степен се дължи на процедурите за преодоляване на последствията от COVID- 19, посочи Ставрева. По ОП „Развитие на селските райони“ са реализирани 195 проекта. В областта девет от 10-те общини се селски. По Националния план за възстановяване и устойчивост ще се реализират 44 проекта. ОП „Региони в растеж“ е с 30 проекта със значително инвестирани суми от над 87 млн. лева. Шест проекта са реализирани по ОП „Околна сред“, които са на обща стойност близо 15 млн. лева. По ОП „Развитие на човешките ресурси“ проектите са 95. Европейското финансиране не се съсредоточава само в мащабни инфраструктурни проекти, а и върху развитието на хората, отбеляза Ставрева. По думите й новият подход на Интегрираните териториални инвестиции (ИТИ) дава възможност да се работи на регионално ниво и в един проект да има дейности от различни програми. Концепциите за ИТИ от областта са седем. 

Програмата ИНТЕРРЕГ „Гърция – България“ за трансгранично сътрудничество между Гърция и България се радва на сериозен интерес на бенефициенти в региона и проектите, които са финансирани са с ключово значение и с огромен интерес от цялата общественост, каза Величка Костадинова, експерт управление на проекти към Министерството на регионалното развитие и благоустройството. В рамките на новия програмен период 2021-2027 година ще се финансират проекти предложения от бюджета на програмата, който е само 84 млн. евро. Той е намален в сравнения с миналия период, когато беше малко над 120 млн. евро, каза Костадинова. Програмните приоритети са три – „По-устойчив и зелен трансграничен регион“ с бюджет 35 млн. евро, който е свързан със Зелената сделка, „По-достъпен трансграничен регион“ с бюджет от 31 млн. евро и отразява анализ на дефицитите в трансграничния регион, сред които е транспортната свързаност и „По-приобщаващ трансграничен регион“ с бюджет от 17.5 млн. евро. От българска страна участват областите Благоевград, Смолян, Хасково и Кърджали, а от гръцка Еврос, Ксанти, Родопи, Драма, Кавала, Солун и Серес. Целевите групи и основните типове бенефициенти са национални, регионални и местни власти, както неправителствени публични и частни организации и търговски дружества. Предвиденият бюджет по първата покана възлизаше на над 32 млн. евро, като финансирането от ЕС чрез Европейски фонд за регионално развитие е 80 процента, а останалите 20 на сто са национално финансиране от страните, участващи в програмата.  Поканата беше затворена на 27 март, като подадените концепции надхвърлят осем пъти наличния бюджет по поканата, което означава, че конкуренцията е изключително сериозна, отбеляза Костадинова.  Ще бъдат надградени два проекта за развитие на капацитета за справяне с наводнения. Единият ще се ръководи от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" с участие на Областна администрация - Благоевград, Националния институт по метеорология и хидрология и кореспондиращите органи от гръцка страна. По новата програма са отпуснати 5.78 млн. По друг проект, свързан с укрепване на речни корита, ще бъдат инвестирани 5.78 млн. евро. Очаква се в рамките на първото полугодие и тази програма да бъде обявена, каза Костадинова. Други два стратегически проекта са предназначени да подобрят два вида транспорт – железопътния и автомобилния. Финансирането е по приоритет 2. По отношение на автомобилния транспорт водеща организация ще бъда Агенция „Пътна инфраструктура“, която ще реализира 17 млн. евро, а за ж.п. транспорта ще отговаря Национална компания „Железопътна инфраструктура“ с финансиране от малко над 12 млн. евро.

Вярваме, че пункта през Рудозем ще бъде отворен и гръцката страна ще направи всичко възможно, за да функционира, каза Константинос Пападопулос, собственик на консултантска агенция, занимаваща се с управлението на трансгранични проекти между България и Гърция. По думите му ИНТЕРРЕГ „Гърция – България“ е мост, който събира два народа. Той посочи, че всички фирми, които са били включени в програмата, са останали доволни от проекта и очакват новата програма. Пападопулос представи успешни практики на сътрудничество между бизнеси с различна насоченост от България и Гърция. По един от тези проекти се осъществява партньорство между винопроизводител от Гърция и бизнесмен от Смолян, създал с европейско финансиране винарна за представяне на гръцкото вино. Сред успешните проекти според Пападопулос е сътрудничество между гръцки и български фирми в областта на туризма, съчетавайки морска и планинска дестинация. По проект на партниращи ресторантьори е създаден нов кулинарен продукт на основата на родопската и гръцката кухня, съчетавайки в едно блюдо смилянски фасул и специфичен сорт зеле от остров Тасос. Според Константинос Пападопулос първата поканата по ИНТЕРРЕГ „Гърция – България“  е само една първа стъпка, която се оказва много успешна. Сътрудничеството между фирмите е също толкова важно, колкото партньорството между общините и регионите, допълни Пападопулос.

Протестиращи организираха автошествие днес по улици и булеварди в Русе, след което блокираха движението в района на кръговото кръстовище край Дунав мост.

"Протестът е на тема "Бъдеще за децата". Нашите деца заслужават безопасни пътища, чист въздух и отговорни институции. Исканията ни са няколко - реално изграждане на магистралата Русе - Велико Търново, рехабилитация и обезопасяване на пътя от град Бяла до връзката с магистрала "Хемус". Настояваме за чист въздух, вода и природа за живущите в община Русе, пълна проверка на фирмите-нарушители и отнемане на комплексните им разрешителни", каза съорганизаторът на протеста Петър Пенчев.

Участниците издигнаха и транспаранти с надписи - "Нашите деца заслужават безопасно утре", "Ще го има ли Русе?", "Спасете ни! Русе е на командно дишане!", "Докога ще тровите децата ни?".

Служители на полицейското управление в Свищов иззеха наркотични вещества от 19-годишен младеж, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР във Велико Търново.

При специализирана полицейска операция за противодействие разпространението на наркотични вещества в крайдунавския град вчера е извършена проверка на 19-годишен младеж от с. Козловец. Иззети са две шишенца, съдържащи прозрачна течност, с тегло около 40 мл, реагираща при полеви наркотест на амфетамин.

По случая е започнато досъдебно производство. 

Припомняме, че при полицейски акции на служители от областта бяха установени както български, така и чуждестранни граждани, притежаващи различни видове наркотични вещества.

 

На днешното си редовно 20-о заседание Общинският съвет в Мирково прие бюджета на общината за тази година, съобщи председателят на съвета Николина Христова. 

Проектът на бюджет за тази година възлиза на обща стойност от 8 146 666 лева. В разчетите за разходната част е посочено, че за заплати на служителите в общинската администрация, в това число на кмета и заместник-кмета, са определени 1 009 655 лева. Отделените средства за отбрана и сигурност са  265  904 лева. За образование средствата са 1 353 487 лева. Общо 59 502 лева са за заплата и издръжка на два здравни кабинета в детска градина и основно училище в Мирково. В перото - други служби и дейности по социално осигуряване са заделени средства в размер на 137 297 лева. За култура, спорт, почивни дейности и религиозно дело също 137 297 лева. 

Общинските разходи са общо  4 852 111 лева. Най-мног

България е единствената държава без скринингова програма за превенция на тежката форма на заболяването "Таласемия майор". Това заяви д-р Атанас Банчев, началник на експертния център за хемофилия, таласемия и други редки хематологични заболявания към Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Царица Йоана“ по време на пресконференция „Бета-таласемия в България: Живот с предизвикателства и надежда“ по повод Световния ден на таласемията – 8 май. 

У нас 170 хиляди българи са носители на гена, свързан с разпространението на заболяването таласемия, а в световен мащаб техният брой е над 100 млн. души. Д-р Атанас Банчев обясни, че заболяването няма нищо общо с думата таласъми, напротив наименованието се свързва със Средиземноморието и представлява характерна генетична мутация, свързана с разпространението на малария.

Д-р Банчев

Пороен дъжд валя в област Монтана и наводни дворове в редица селища от областта, каза началникът на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РДПБЗН) в Монтана комисар Венцислав Райков. В селата Лехчево и Кобиляк в община Бойчиновци, където е паднало най-голямо количество дъжд, има наводнени дворове и мазета, посочи той. 

В село Лехчево от една къща с наводнен двор ще бъдат евакуирани две жени, които са блокирани вътре, каза още комисар Райков. Водата вече се оттича, река Огоста е в коритото си, а екипите на пожарната ще съдействат за отводняване на засегнатите мазета и дворове, допълни той.

Европейските финансирания, които са насочени към Агенцията по заетостта и Бюрото по труда в Смолян изцяло са свързани с квалификация и преквалификация на лица, посочи Снежана Орлова, директор на Бюрото по труда в Смолян. Тя допълни, че  проблемът с липсата на кадри е повсеместен,  работодателите трудно намират хора със средно образование и с професионални квалификации. За Смолян най-голям глад за кадри има в туризма, търсят се  готвачи, сервитьори, камериери, планински водачи, а  крупни работодатели в машиностроенето също търсят работници.  Инвестициите от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) са насочени към повишаване на дигиталните умения, на професионалните квалификации на лицата, така че те да бъдат адаптивни към пазара на труда, посочи Орлова.  Дори работодатели, които имат наети лица, очакват с нетърпение тези мерки, чрез които работниците безплатно да бъдат преквалифицирани в съответните професии, коментира директорът на Бюрото по труда.

Община Смолян получи средства по инвестиционната програма по „Региони в растеж“ по пет мащабни проекта, посочи Мария Боготлиева от Община Смолян. Тя представи като  успешни проектите за мерки за енергийна ефективност, по които са санирани 12 многофамилни жилищни сгради; проект за обновяване на образователна инфраструктура, включващ и изграждане на нов физкултурен салон в Профилирана природо-математическа гимназия (ППМГ) „Васил Левски“. С финансиране по тази програма са извършени ремонти и рехабилитация на улици, тротоари, надлези, детски площадки, пешеходни алеи. Завършени са новите социални жилища, изградени по проект по „Региони в растеж“ и предстои скоро да бъдат настанени в тях нуждаещи се жители на Смолян, допълни Мария Боготлиева. Ремонтът и обновяването на Планетариума в Смолян също е финансирано по тази програма. Проекти  за енергийно обновяване и мерки за енергийна ефективно на сградите на читалището в с. Смилян и Художествената галерия в Смолян предстои да се финансират по НПВУ. По плана ще се изгражда Младежки център в сградата на пострадало от пожар училище в Смолян.

Заедно с търговската камара в Ксанти направихме проучване за пречките, които стоят между бизнесите в България и Гърция при развиване на дейност в другата държава, каза председателят на Регионалната стопанска камара Иво Царев. По думите му сред проблемите са липса на знания в предприемачите за законодателството, административните процедури в съседната страна, кодовете за икономическа дейност, разлика в данъчните режими и социалното осигуряване. Правилата за създаване на бизнес пред данъчните власти и административните процедури се различават много, коментира Царев. Изготвени са три групи решения, които могат да съдействат за преодоляване на разликите. Това са широка и мащабна информационна кампания, организиране на повече трансгранични форуми и подобряване на сътрудничеството между държавните институции в двете страни, обясни Царев. Той посочи, че Регионалната стопанска камара е реализирала три проекта през изминалия програмен период. Те са били в областта на транспортната свързаност на регионите, опазването на биоразнообразието и стимулирането на иновативни методи за изложения. През следващия период участват в четири проекти предложения.

Музей на науките в Смолян, атракцион „Смилянски фасул и бобови храни в Родопите – здраве за хората и здраве за природата“, експозиция в читалището в Смилян на пана и модели, изработени от фасул, образователна дигитална игра „Отгледай своето ястие от фасул и бобови“, кулинарен еко калкулатор, родопска кулинарна съкровищница се планира да  бъдат създадени като интегрирана териториална инвестиция. Концепцията за интегрирана инвестиция "Развитие и целогодишно предлагане на устойчиви туристически продукти в Средните Родопи" бе представена от Надежда Митева, управител на Регионално сдружение на Научно-техническите съюзи. Концепцията обединява като партньори две читалища, две общини, две неправителствени организации и едно търговско дружество.   Интегрираната разработка си поставя като цел да разшири обхвата на  туристическото предлагане в Родопите и да удължи туристическия сезон извън традиционно силните сезони. Планираният музей на науките се предвижда да бъде място за представяне на физиката, химията и всички природни науки, по атрактивен начин, който и да забавлява туристите, а и да се ползва като база за по-интересно представяне на науките за ученици и студенти от региона.

Проектите, които са променили изцяло облика на Смолян и областта, винаги се  усещат, когато  се прекрачват границите на тази прекрасна област, заяви проф. Татяна Дронзина от СУ „Св. Климент Охридски“. Тя се включи дистанционно в дискусията на конференцията. Според проф. Дронзина днес сме изправени пред един абсурд – Смолян, който е едно от най-красивите, най-благотворните туристически места, се обезлюдява.

Проектът "Европа на Балканите: Общо бъдеще" се изпълнява с подкрепата на Европейската комисия. С този проект си поставя за цел да предоставя информация на широката общественост и да насърчава открит диалог относно политиката на сближаване на Европейския съюз и да представя резултатите на местно ниво и изпълнението на политическите приоритети на съюза.

Началото на поредицата от конференции по проекта беше дадено на 20 декември миналата година в София. През 2024 г.  организира дискусии в градовете Благоевград, Бургас, Варна, Видин, Враца, Габрово, Добрич, Казанлък, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Плевен, Пловдив, Разград, Самоков, Силистра, Сливен, Смолян, София, Стара Загора, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол, както и трансгранични конференции в Белград, Босилеград, Букурещ, Одрин, Скопие и Солун.

Следващите конференции са в Пазарджик, Кърджали и Хасково.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Продължават обходите на пострадалите от наводненията в областите Враца и Монтана, BG-ALERT не се е задействала заради липса на обучени хора
Втори ден продължават обходите на пострадалите от наводненията в областите Враца и Монтана, където вчера обилни дъждове наводниха къщи, мазета и дворове. Министърът на вътрешните р ...
Членовете на гражданско сдружение „Браво Пловдив“, заемащи постове в Общината, подават оставки
Членовете на гражданско сдружение „Браво Пловдив“, заемащи постове в Община Пловдив и в районните кметства, ще подадат оставки утре 29 април, съобщиха от пресцентъра на ...
Социални работници консултират пострадалите при валежите в областите Враца и Монтана за възможностите за подкрепа, съобщиха от МТСП
След обилните валежи и наводнения в областите Враца и Монтана екипи на дирекциите „Социално подпомагане“ (ДСП) към Агенцията за социално подпомагане (АСП), съвместно с ...
Иновациите и европейската конкурентоспособност обсъдиха премиерът Росен Желязков и председателят на Европейския съвет Антонио Коща
Приоритетите на българското правителство за ускоряване на индустриалния растеж, насърчаване на иновациите и изграждане на високотехнологична икономика в контекста на европейската к ...
Болницата в Мездра отчита за поредна година положителен финансов резултат
Положителен финансов резултат отчита за поредна година Многопрофилната болница за активно лечение в Мездра. Отчетът за дейността и доклад от независим одитор бяха приети по време ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Президентът Румен Радев ще участва в 10-ата Среща на върха на инициативата „Три морета“
Президентът Румен Радев ще участва днес в 10-ата Среща на върха на инициативата „Три морета“ във Варшава, Полша, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Румен ...
Продължават обходите на пострадалите от наводненията в областите Враца и Монтана, BG-ALERT не се е задействала заради липса на обучени хора
Втори ден продължават обходите на пострадалите от наводненията в областите Враца и Монтана, където вчера обилни дъждове наводниха къщи, мазета и дворове. Министърът на вътрешните р ...
Членовете на гражданско сдружение „Браво Пловдив“, заемащи постове в Общината, подават оставки
Членовете на гражданско сдружение „Браво Пловдив“, заемащи постове в Община Пловдив и в районните кметства, ще подадат оставки утре 29 април, съобщиха от пресцентъра на ...
Парад на носиите предстои на 8 май в Регионалната библиотека в Смолян
Парад на носиите предстои на 8 май в Регионалната библиотека „Н. Вранчев“ в Смолян, съобщиха от библиотеката. Организаторите очакват в етно ревюто да се включат смолян ...
Млади таланти спечелиха приза на кмета във фолклорния конкурс „Напеви от Северозапада“ в Монтана
Млади фолклорни таланти от Брезник, Пазарджик и Черни Осъм спечелиха Приза на Кмета на Община Монтана от 17-ия Национален фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада“ на ...
Тикер в 04:12 ч.
Президентът Румен Радев ще участва днес в 10-ата Среща на върха на инициативата ...
Начало На преден план
9383
България

Успешни европроекти обсъдиха участниците на местната конференция по проект "Европа на Балканите: Общо бъдеще" в Смолян

Публкацията е част от архивът на NRD24
Стела Филипова | 14 Май 2024, 20:49 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Експерти представиха успешни европейски проекти на местна конференция по проект "Европа на Балканите: Общо бъдеще" в Смолян. Тя се проведе в Националния пресклуб на в родопския град. Във форума взеха участие представители на държавната и местната власт и екипът на Областния информационен център.

За съжаление, сътрудничеството между балканските държави в контекста на европейската политика и сближаването, се случва доста бавно. Това каза зам.-областният управител на Смолян Зарко Маринов, който откри форума. За пример той посочи Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Рудозем – Ксанти“, от чието пускане в експлоатация зависи отваряното на Централните Родопи към Беломорието. Той е без алтернатива за икономическото развитие на региона и забавянето на връзката е част от причините за обезлюдяването му, допълни Маринов. Той подчерта, че Областната администрация в Смолян винаги е поставяла отварянето на региона към Гърция като основен приоритет. Най-накрая можем да се поздравим, че граничният пункт в Рудозем е факт и успяхме документално да го прехвърлим на агенция „Митници“, като очакваме в близко време и да заработи, коментира зам.-областният управител. В момента се очаква да бъде завършена пътната връзка от гръцка страна. Маринов коментира, че има много случаи, в които съвместно с гръцките партньори постигат успехи по доста проекти, свързани с трансграничното сътрудничество, но не винаги получават подкрепа от правителството. Като че ли все още централната власт не гледа на този процес с достатъчна сериозност, а бихме могли да постигнем повече успехи, ако получаваме подкрепа, допълни Маринов. 

Ако този пункт беше отворен още 1998 година, съдбата на целия регион щеше да бъде друга, както от българска, така и от гръцка страна, коментира д-р инж. Момчил Караиванов от Областната администрация, координатор на Регионален академичен център на БАН за Смолянска област. ГКПП „Рудозем – Ксанти“ и подходният път са изградени по проекта  „CrossBo/Стремеж към подобряване на трансграничната достъпност“  с финансиране по програмата Interreg V-A Гърция—България за периода 2014-2020 г. Общата инвестиция е над 38 млн. евро.  Партньори по проекта са гръцката пътна агенция – EGNATIA ODOS  S.A., Агенция „Пътна инфраструктура” и Областна администрация - Смолян. Този проект беше изпълнен с много сърце и желание, а не само като строителен обект, коментира Караиванов. По думите му това е най-функционалният пункт в държавата и е с необходимата интензивност на осветеност. Вървейки към Европа е нормално да имаме релевантност, както на условията за кандидатстване, така и на условията, по които да може да се осъществява съответният контрол, посочи експертът. 

В Смолянска област до момента са реализирани или са в процес на реализация 944 европейски проекти на обща стойност над 425 млн. лева, съобщи Зорница Ставрева, експерт в Областен информационен център – Смолян. Община Смолян е водеща с 306 проекта на стойност 247 млн. лева. Община Девин е спечелила 100 проекта на стойност 31 млн. лева, а Златоград – 144 за 33 млн. лева. Останалите общини са усвоили средства по минимум 45 проекта. Най-добре представена по брой проекти е Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ - 456. Това означава, че на областно ниво бизнесът е имал интерес, което до голяма степен се дължи на процедурите за преодоляване на последствията от COVID- 19, посочи Ставрева. По ОП „Развитие на селските райони“ са реализирани 195 проекта. В областта девет от 10-те общини се селски. По Националния план за възстановяване и устойчивост ще се реализират 44 проекта. ОП „Региони в растеж“ е с 30 проекта със значително инвестирани суми от над 87 млн. лева. Шест проекта са реализирани по ОП „Околна сред“, които са на обща стойност близо 15 млн. лева. По ОП „Развитие на човешките ресурси“ проектите са 95. Европейското финансиране не се съсредоточава само в мащабни инфраструктурни проекти, а и върху развитието на хората, отбеляза Ставрева. По думите й новият подход на Интегрираните териториални инвестиции (ИТИ) дава възможност да се работи на регионално ниво и в един проект да има дейности от различни програми. Концепциите за ИТИ от областта са седем. 

Програмата ИНТЕРРЕГ „Гърция – България“ за трансгранично сътрудничество между Гърция и България се радва на сериозен интерес на бенефициенти в региона и проектите, които са финансирани са с ключово значение и с огромен интерес от цялата общественост, каза Величка Костадинова, експерт управление на проекти към Министерството на регионалното развитие и благоустройството. В рамките на новия програмен период 2021-2027 година ще се финансират проекти предложения от бюджета на програмата, който е само 84 млн. евро. Той е намален в сравнения с миналия период, когато беше малко над 120 млн. евро, каза Костадинова. Програмните приоритети са три – „По-устойчив и зелен трансграничен регион“ с бюджет 35 млн. евро, който е свързан със Зелената сделка, „По-достъпен трансграничен регион“ с бюджет от 31 млн. евро и отразява анализ на дефицитите в трансграничния регион, сред които е транспортната свързаност и „По-приобщаващ трансграничен регион“ с бюджет от 17.5 млн. евро. От българска страна участват областите Благоевград, Смолян, Хасково и Кърджали, а от гръцка Еврос, Ксанти, Родопи, Драма, Кавала, Солун и Серес. Целевите групи и основните типове бенефициенти са национални, регионални и местни власти, както неправителствени публични и частни организации и търговски дружества. Предвиденият бюджет по първата покана възлизаше на над 32 млн. евро, като финансирането от ЕС чрез Европейски фонд за регионално развитие е 80 процента, а останалите 20 на сто са национално финансиране от страните, участващи в програмата.  Поканата беше затворена на 27 март, като подадените концепции надхвърлят осем пъти наличния бюджет по поканата, което означава, че конкуренцията е изключително сериозна, отбеляза Костадинова.  Ще бъдат надградени два проекта за развитие на капацитета за справяне с наводнения. Единият ще се ръководи от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" с участие на Областна администрация - Благоевград, Националния институт по метеорология и хидрология и кореспондиращите органи от гръцка страна. По новата програма са отпуснати 5.78 млн. По друг проект, свързан с укрепване на речни корита, ще бъдат инвестирани 5.78 млн. евро. Очаква се в рамките на първото полугодие и тази програма да бъде обявена, каза Костадинова. Други два стратегически проекта са предназначени да подобрят два вида транспорт – железопътния и автомобилния. Финансирането е по приоритет 2. По отношение на автомобилния транспорт водеща организация ще бъда Агенция „Пътна инфраструктура“, която ще реализира 17 млн. евро, а за ж.п. транспорта ще отговаря Национална компания „Железопътна инфраструктура“ с финансиране от малко над 12 млн. евро.

Вярваме, че пункта през Рудозем ще бъде отворен и гръцката страна ще направи всичко възможно, за да функционира, каза Константинос Пападопулос, собственик на консултантска агенция, занимаваща се с управлението на трансгранични проекти между България и Гърция. По думите му ИНТЕРРЕГ „Гърция – България“ е мост, който събира два народа. Той посочи, че всички фирми, които са били включени в програмата, са останали доволни от проекта и очакват новата програма. Пападопулос представи успешни практики на сътрудничество между бизнеси с различна насоченост от България и Гърция. По един от тези проекти се осъществява партньорство между винопроизводител от Гърция и бизнесмен от Смолян, създал с европейско финансиране винарна за представяне на гръцкото вино. Сред успешните проекти според Пападопулос е сътрудничество между гръцки и български фирми в областта на туризма, съчетавайки морска и планинска дестинация. По проект на партниращи ресторантьори е създаден нов кулинарен продукт на основата на родопската и гръцката кухня, съчетавайки в едно блюдо смилянски фасул и специфичен сорт зеле от остров Тасос. Според Константинос Пападопулос първата поканата по ИНТЕРРЕГ „Гърция – България“  е само една първа стъпка, която се оказва много успешна. Сътрудничеството между фирмите е също толкова важно, колкото партньорството между общините и регионите, допълни Пападопулос.

Европейските финансирания, които са насочени към Агенцията по заетостта и Бюрото по труда в Смолян изцяло са свързани с квалификация и преквалификация на лица, посочи Снежана Орлова, директор на Бюрото по труда в Смолян. Тя допълни, че  проблемът с липсата на кадри е повсеместен,  работодателите трудно намират хора със средно образование и с професионални квалификации. За Смолян най-голям глад за кадри има в туризма, търсят се  готвачи, сервитьори, камериери, планински водачи, а  крупни работодатели в машиностроенето също търсят работници.  Инвестициите от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) са насочени към повишаване на дигиталните умения, на професионалните квалификации на лицата, така че те да бъдат адаптивни към пазара на труда, посочи Орлова.  Дори работодатели, които имат наети лица, очакват с нетърпение тези мерки, чрез които работниците безплатно да бъдат преквалифицирани в съответните професии, коментира директорът на Бюрото по труда.

Община Смолян получи средства по инвестиционната програма по „Региони в растеж“ по пет мащабни проекта, посочи Мария Боготлиева от Община Смолян. Тя представи като  успешни проектите за мерки за енергийна ефективност, по които са санирани 12 многофамилни жилищни сгради; проект за обновяване на образователна инфраструктура, включващ и изграждане на нов физкултурен салон в Профилирана природо-математическа гимназия (ППМГ) „Васил Левски“. С финансиране по тази програма са извършени ремонти и рехабилитация на улици, тротоари, надлези, детски площадки, пешеходни алеи. Завършени са новите социални жилища, изградени по проект по „Региони в растеж“ и предстои скоро да бъдат настанени в тях нуждаещи се жители на Смолян, допълни Мария Боготлиева. Ремонтът и обновяването на Планетариума в Смолян също е финансирано по тази програма. Проекти  за енергийно обновяване и мерки за енергийна ефективно на сградите на читалището в с. Смилян и Художествената галерия в Смолян предстои да се финансират по НПВУ. По плана ще се изгражда Младежки център в сградата на пострадало от пожар училище в Смолян.

Заедно с търговската камара в Ксанти направихме проучване за пречките, които стоят между бизнесите в България и Гърция при развиване на дейност в другата държава, каза председателят на Регионалната стопанска камара Иво Царев. По думите му сред проблемите са липса на знания в предприемачите за законодателството, административните процедури в съседната страна, кодовете за икономическа дейност, разлика в данъчните режими и социалното осигуряване. Правилата за създаване на бизнес пред данъчните власти и административните процедури се различават много, коментира Царев. Изготвени са три групи решения, които могат да съдействат за преодоляване на разликите. Това са широка и мащабна информационна кампания, организиране на повече трансгранични форуми и подобряване на сътрудничеството между държавните институции в двете страни, обясни Царев. Той посочи, че Регионалната стопанска камара е реализирала три проекта през изминалия програмен период. Те са били в областта на транспортната свързаност на регионите, опазването на биоразнообразието и стимулирането на иновативни методи за изложения. През следващия период участват в четири проекти предложения.

Музей на науките в Смолян, атракцион „Смилянски фасул и бобови храни в Родопите – здраве за хората и здраве за природата“, експозиция в читалището в Смилян на пана и модели, изработени от фасул, образователна дигитална игра „Отгледай своето ястие от фасул и бобови“, кулинарен еко калкулатор, родопска кулинарна съкровищница се планира да  бъдат създадени като интегрирана териториална инвестиция. Концепцията за интегрирана инвестиция "Развитие и целогодишно предлагане на устойчиви туристически продукти в Средните Родопи" бе представена от Надежда Митева, управител на Регионално сдружение на Научно-техническите съюзи. Концепцията обединява като партньори две читалища, две общини, две неправителствени организации и едно търговско дружество.   Интегрираната разработка си поставя като цел да разшири обхвата на  туристическото предлагане в Родопите и да удължи туристическия сезон извън традиционно силните сезони. Планираният музей на науките се предвижда да бъде място за представяне на физиката, химията и всички природни науки, по атрактивен начин, който и да забавлява туристите, а и да се ползва като база за по-интересно представяне на науките за ученици и студенти от региона.

Проектите, които са променили изцяло облика на Смолян и областта, винаги се  усещат, когато  се прекрачват границите на тази прекрасна област, заяви проф. Татяна Дронзина от СУ „Св. Климент Охридски“. Тя се включи дистанционно в дискусията на конференцията. Според проф. Дронзина днес сме изправени пред един абсурд – Смолян, който е едно от най-красивите, най-благотворните туристически места, се обезлюдява.

Проектът "Европа на Балканите: Общо бъдеще" се изпълнява с подкрепата на Европейската комисия. С този проект си поставя за цел да предоставя информация на широката общественост и да насърчава открит диалог относно политиката на сближаване на Европейския съюз и да представя резултатите на местно ниво и изпълнението на политическите приоритети на съюза.

Началото на поредицата от конференции по проекта беше дадено на 20 декември миналата година в София. През 2024 г.  организира дискусии в градовете Благоевград, Бургас, Варна, Видин, Враца, Габрово, Добрич, Казанлък, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Плевен, Пловдив, Разград, Самоков, Силистра, Сливен, Смолян, София, Стара Загора, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол, както и трансгранични конференции в Белград, Босилеград, Букурещ, Одрин, Скопие и Солун.

Следващите конференции са в Пазарджик, Кърджали и Хасково.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Продължават обходите на пострадалите от наводненията в областите Враца и Монтана, BG-ALERT не се е задействала заради липса на обучени хора
Членовете на гражданско сдружение „Браво Пловдив“, заемащи постове в Общината, подават оставки
Социални работници консултират пострадалите при валежите в областите Враца и Монтана за възможностите за подкрепа, съобщиха от МТСП
Иновациите и европейската конкурентоспособност обсъдиха премиерът Росен Желязков и председателят на Европейския съвет Антонио Коща
Болницата в Мездра отчита за поредна година положителен финансов резултат
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
В детайли
Президентът Румен Радев ще участва в 10-ата Среща на върха на инициативата „Три морета“
На преден план
Продължават обходите на пострадалите от наводненията в областите Враца и Монтана, BG-ALERT не се е задействала заради липса на обучени хора
На преден план
Членовете на гражданско сдружение „Браво Пловдив“, заемащи постове в Общината, подават оставки
Местен фокус
Парад на носиите предстои на 8 май в Регионалната библиотека в Смолян
В детайли
Млади таланти спечелиха приза на кмета във фолклорния конкурс „Напеви от Северозапада“ в Монтана
Местен фокус
В Италия ще има общонационална 24-часова стачка на 1 май, съобщиха от Министерството на външните работи
Основна линия
Над 18 млн. лв. са инвестирани в инфраструктура и други сфери в Община Исперих през изминалата година
Местен фокус
Лично и отборно общинско първенство по борба ще се състои в спортната зала в Ловеч
Основна линия
Кметът на Пловдив смени заместник-кмета по транспорт
Сфера
Правосъдният министър Георги Георгиев откри Регионален център за консултиране и предоставяне на правна помощ в Бургас
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.