България има сериозен проблем с комплектоването на въоръжените сили и особено в сухопътните войски, каза в Пазарджик служебният министър на отбраната Атанас Запрянов. Той уточни, че в различните видове формирования ситуацията е различна. "Има такива, в които комплектоването е на сто процента, но има и други, в които е 65 процента", добави Запрянов.
Деветнадесетгодишен мъж опитал да внесе наркотик във врачанския затвор, съобщават в информационния си бюлетин от Областна дирекция на Министерството на вътрешните работи (ОД на МВР) – Враца.
Вчера сутринта е получено обаждане от дежурния главен надзирател на затвора, който съобщил, че при проверка на багаж за свиждане, донесен от 19-годишен мъж от Бяла Слатина, се установило, че цялата повърхност на ватата на яке е посипана със суха зелена листна маса. При полевия тест е станало известно, че наркотичното вещество е ангелски прах. Якето е иззето, допълват от полицията.
Отново ангелски прах установили полицаите вчера в 20:30 часа във Враца и при проверка на криминално проявен и осъждан мъж на 22 години. Мъжът е задържан за 24 часа.
И по двата случая е образувано досъдебно производство, допълват от полицията.
За още един регистриран слу
Измервателните станции на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Пловдив регистрираха влошаване на качеството на въздуха от началото на годината, съобщиха от пресцентъра на екоинспекцията. Това показва анализът на предварителните данни от непрекъснатия мониторинг, извършван от двете автоматични измервателни станции в града, които са разположени в парк "Каменица" и в пловдивския квартал "Тракия".
Концентрациите на фини прахови частици под 10 микрона (ФПЧ10) превишават средноденонощната норма за опазване на човешкото здраве (50 микрограма/куб. м.) в шест от осемте изминали денонощия. Наднормени са стойностите на този показател за датите 1, 2, 3, 6, 7 и 8 януари, като превишенията са в диапазона от 1,1 до 2,2 пъти или между 57 и 111 микрограма на кубичен метър.
Данните биват проследявани ежедневно от РИОСВ – Пловдив, след което се публ
Да поддържаме водната инфраструктура в добро състояние е приоритет предвид климатичните изменения. Това се налага най-вече защото в части от водопреносните мрежи загубите са над 90% и почти близки до 100%. Това заяви служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров на конференция, посветена на израелския опит за управление на водата.
Събитието е организирано от посолството на Израел у нас и се състоя в столичен хотел.
Димитров каза, че загубите на вода са големи. Необходимо е модернизиране на старите съоръжения. Необходимо е ценният воден ресурс да се ползва ефективно, България е бедна на водни ресурси, посочи също министърът. Трябва да се вземат изключително спешни мерки, заяви още Димитров.
По думите му, липсва анализ на загубите на вода и трябва да се започне сериозен мониторинг. Министърът подчерта, че България е силно изостанала в сферата на упра
ЕРП-тата трябва да станат основно държавна собственост, тъй като те са част от националната сигурност, заяви пред журналисти в кулоарите на парламента Цончо Ганев от „Възраждане“. По думите му е безумие те да бъдат в частни ръце и отбеляза, че оправданието за вдигането цената на тока е заради направени инвестиции, а такива няма направени.
Ганев посочи още, че „Възраждане“ са категорично за намаляване ДДС за хляба, лекарствата и стоките от малката потребителска кошница, за да бъде облекчено тежкото икономическо състояние на бедните хора. Той добави, че предложенията на „Възраждане“ ще бъдат направени по време на обсъждането на държавния бюджет.
„Днес два часа се занимавахме с боричкане за дневния ред само и единствено защото коалиционните прения между евроатлантиците, които и в момента са на масата за преговори, се боричкат кой ка
Общо 644 са новородените в град Ямбол през отминалата 2024 г., съобщи директорът на Дирекция „Култура, спорт, младежки дейности, туризъм и връзки с обществеността“ в община Ямбол Диана Димитрова. Момчетата този път са повече от момичета.
Общо 343 са новородените бебета от мъжки пол, момичетата са 301. Данните са за деца с издаден акт за раждане в Община Ямбол. Сред тях има както родени в местните болници, така и проплакали в неонатологични отделения в други градове.
Припомняме, че на днешния 8 януари в народния календар се чества Бабинден. Традицията повелява да се засвидетелства уважение към жените, които „бабуват" на родилките.
До 1968 г. народният празник Бабинден се е отбелязвал на 21 януари. С календарната реформа на Българската православна църква от същата година датата на честването на Бабинден се измества - от 21 на 8 януари, като 21 яну
Служебният министър посети Професионалната гимназия "Иван Сергеевич Аксаков" в Пазарджик и се запозна с изследователската дейност на учениците, посветена на историята на 27-ми пехотен Чепински полк.
Възпитаниците на учебното заведение представиха материали за военнослужещи от полка, който е сформиран предимно от населените места на територията на сегашната Пазарджишка област и участва в Балканската (1912 г.) и Междусъюзническата война(1913 г.), Първата световна война (1915 – 1918 г.) и Втората световна война (1944 – 1945 г.).
Събитието е част от дейностите, които учениците изпълняват по проекта от Националната програма на Министерството на образованието и науката, и Министерството на отбраната "Изучаване и съхраняване на традициите и историята на Българската армия".
Гимназия "Иван Аксаков" е единствената в Пазарджишка област, която работи по програмата, каза директорът Иванка Ваклинова.
На събитието присъстваха областният управител на Пазарджик Валентина Кайтазова, която поздрави учениците за участието им в инициативата и началникът на Военното окръжие в Пазарджик подполковник Петър Петров.
Общината в Кюстендил отчете успешно приключване на проекта „Грижа в дома“, финансиран по програма „Развитие на човешките ресурси“ и изпълняван в продължение на 21 месеца - от 15 април 2023 до 15 януари 2025 година.
Основата цел на проекта беше осигуряването на подкрепа в домашна среда за хора с увреждания и възрастни хора, които имат нужда от грижа. Проектът представлява надграждане на проект „Патронажна грижа“, изпълняван преди него, каза кметът на общината Огнян Атанасов. Той посочи, че от 14 януари т.г. предстои да започне нов проект – Иновативно-здравни социални услуги, който ще се изпълнява отново по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ и който предстои да бъде представен официално. По него общината ще осигури устойчивост и непрекъснатост на услугата, като ще надгради дейностите и ще допълва подкреп
Снимки на скенери, подслушвателни устройства, камери и принтери за фалшиви документи за самоличност, иззети от полицията, бяха показани за първи път пред съдебните заседатели пред Централния наказателен съд на Англия и Уелс (известен като Олд Бейли), съобщи вестник "Телеграф".
Предполагаемата шпионска група, ръководена от предполагаемия агент на Кремъл Орлин Русев, от дома му в преустроен хотел в британския крайморски град Грейт Ярмут, е събрала повече от 3000 единици оборудване за наблюдение на стойност стотици хиляди лири, за да ги използва за шпионски мисии в Обединеното кралство до момента, в който полицията ги арестува през февруари 2023 г., бе съобщено на съда.
46-годишният Русев и 43-годишният Бисер Джамбазов, негов заместник, вече са признали за заговор за шпионаж с руски агент, използващ псевдонима Рупърт Тич, за когото прокурорите твърдят, че е Ян Марсале
Разходите за придобиване на дълготрайни материални активи (ДМА) във всички сектори на икономиката на област Шумен през 2023 година са 467 100 000 лв., като в сравнение с 2022 г. се увеличават с 11,4 на сто, съобщиха от Териториално статистическо бюро - Североизток.
Най-голям обем инвестиции в ДМА са вложени в промишления сектор - 195 500 000 лв., което е с 28,9 процента повече спрямо 2022 година. Следващ по обем на направените инвестиции за ДМА е сектор "Селско, горско и рибно стопанство" - 81 800 000 лева, като в сравнение с 2022 г. е регистрирано намаление с 3,4 на сто, допълват от Отдел "Статистически изследвания - Шумен".
В сектора на услугите (търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети; транспорт, складиране и пощи; хотелиерство и ресторантьорство) са вложени 64 900 000 лева или с 25,7 процента по-малко в сравнение с 2022 година. В сектор "Строителство" през 2023
Три тона билки и оборудване са изгорели при пожар в търговищкото село Баячево. При инцидента, възникнал вчера в сушилня, няма човешки жертви, спасени са постройки и над пет тона глог и шипки. Причинени са значителни материални щети, информират от Областната дирекция (ОД) на МВР в Търговище.
В гасенето на огъня са били ангажирани служители на Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РСПБЗН) с четири противопожарни автомобила.
В ранните часове на деня на място пожарникарите са установили силен пожар в помещения за сушене, складиране и пакетиране на билки. Първоначално огнеборците са работили по защита на незасегнатите от огъня помещения и съоръжения, както и за локализиране на пожара и намаляване на щетите.
Говорителят на дирекцията Ани Кръстева обясни, че при инцидента са унищожени около 70 кв. метра покривна конструкц
Превишение на фините прахови частици във въздуха в Пловдив се очаква през утрешния ден, съобщиха от пресцентъра на Общината. Прогнозите за атмосферното замърсяване на територията на общината са генерирани от Националния институт по метеорология и хидрология. Данните сочат, че се очаква изменение от 30 до 100 микрограма на кубичен метър над нормата по показателя фини прахови частици.
От Община Пловдив призовават гражданите да се съобразят с препоръките на Регионалната здравна инспекция. Съветите на здравните власти са да се избягва проветряването на помещенията, а хората с хронични заболявания, бременни жени и малки деца да избягват физически натоварвания и престоя на открито. В учебните и детските заведения да се отменят заниманията на открито.
През следващите дни Община Пловдив ще увеличи кратността на комбинираното машинно метене с оросяване на улиците в града. А
Запрянов говори на учениците за историята и традициите на Българската армия. След срещата той каза, че е апелирал към младите хора да погледнат сериозно на военната професия като конкурентна реализация, която дава стабилност, достатъчни доходи и шансове за кариерно развитие. "Надявам се, част от тези деца, изучавайки историята на Българската армия и нейните традиции, да се "запялат" по военната професия и да я изберат за житейски път", посочи още служебният министър на отбраната.