Начало Основна линия Д-р Драгомир Стефанов: Заради членството в еврозоната парите под дюшеците ще трябва да излязат на светло
10352
Икономика

Д-р Драгомир Стефанов: Заради членството в еврозоната парите под дюшеците ще трябва да излязат на светло

Публкацията е част от архивът на NRD24
| 17 Май 2024, 07:30 ч.

Месеци преди приемането на България в еврозоната бизнесът с жилищните имоти става все по-привлекателен за "играчи" не само от България, но и от чужбина. В момента страната ни е притегателна за превъртането на национални и чуждестранни капитали през имотни сделки заради безпрецедентно ниските лихви по ипотечните кредити, ускореното строителство на нови жилищни сгради, високото търсене и предлагане, както и добрата доходност от подобни инвестиции. Рецесията в някои страни от Западна Европа, сред които са Германия, Нидерландия, Дания, карат все повече компании, които имат партньорски бизнес с български фирми, да насочват капитали в покупка "на зелено" на ново жилищно строителство. Атрактивността на тези инвестиции е и заради това, че у нас доходността на годишна база достига 7-10 на сто.

Като отвратителна лъжа окачестви министър Даниел Митов твърдение, че Делян Пеевски вчера е бил в МВР. Така вътрешният министър коментира пред журналисти в кулоарите на парламента твърдение на депутата от ПП-ДБ Венко Събрутев пред Нова телевизия.

МВР е с камери, има регистрационен режим, Пеевски не е бил в МВР вчера, каза още той и допълни, че нито се е чувал, нито е говорил с Делян Пеевски. Това говорене и всички тези лъжи, които се разпространяват – цялата им работа е такава, попречиха на едно досъдебно производство, което можеше да доведе до резултат, може и сега да доведе, но попречиха на досъдебното производство на ГДБОП - Пловдив именно заради неадекватните си реакции и за лъжливата информация, с която разполагат. Започвам да ги подозирам, че работят за някои от престъпните групировки, които се бият в момента помежду си, каза още министър Митов без да посочи конкретн

Искаме незабавен основен ремонт не само на злокобната отсечка Телиш – Радомирци, но и на целия път Плевен – Луковит. Това каза на гражданския протест, който се състоя днес в село Телиш, кметът на населеното място Нели Дакова. Тя представи исканията на жителите на селото, за да бъдат намалени тежките катастрофи в пътния участък. Това не е просто път, това е път, по който се загубиха много животи, допълни Дакова. Искаме рехабилитация на трасето, включително цялостен нов асфалт, обезопасителни съоръжения, маркировка и качествена сигнализация. Пътят е в трагично състояние и ежедневно застрашава живота на всички, които го използват, подчерта кметът.

Тя допълни, че трябва да се ограничи тежкотоварният трафик, да има ясни и регламентирани отбивки за почивка на водачите на тежкотоварни камиони. Сред исканията е и да се обезопаси и разшири кръстовището за село Телиш при

Срещи с „Вейпинг Асоциация България" и Съвета за електронни медии (СЕМ) са следващите стъпки, които ще бъдат предприети в кампанията на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) за информиране на подрастващите относно рисковете за живота и здравето им при употреба на вейпове, райски газ и дизайнерска дрога. Това каза министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, който участва в открит урок в рамките на инициативата в Средното училище с езиково обучение „Ал. Пушкин“ във Варна. 

Видимо е, че част от тези продукти са насочени към младото поколение, а от асоциацията дават сигнали, че провокират младежите да искат да ги пробват и това не може да продължава по този начин, коментира Гуцанов. По думите му от Министерството на труда и социалната политика ще поискат от двете структури да няма насоченост на продуктите към младите хора и да бъдат н

В рамките на тазгодишната кампания "Пица за смет" са събрани 19 900 кг отпадъци, съобщи кметът на община Добрич Йордан Йорданов във фейсбук страницата си. “Миналата година събрахме 10,5 тона отпадъци. Тази година почти удвоихме количеството”, допълва той.

Почистени са много междублокови пространства и ключови обществени зони в Добрич. В инициативата на ресторантьори от града, подкрепени от Община Добрич, са се включили 750 доброволци, обединени от една обща цел – да бъде градът по-чист.

Кметът на Добрич благодари на жителите, заведенията и сметопочистващата фирма, които са застанали зад инициативата тази година.

Този прекрасен боен самолет е символ на стратегическото партньорство, което имаме със САЩ, каза министър-председателят Росен Желязков по време на официалната церемония по посрещането на първия български изтребител F-16 Block 70 в Трета авиобаза в с. Граф Игнатиево.

"За мен е изключителна чест да присъствам на днешното събитие, на което този самолет става част от Военновъздушните сили, от въздушното ни пространство, от националния ни суверенитет. Но отвъд тази материална придобивка, този ден символизира нещо повече. Това е идеологическа промяна, която започна през 2019 година", каза още премиерът Желязков. 

Първият български F-16 Block 70  пристигна на 2 април в Трета авиобаза в Граф Игнатиево. Самолетът, доставен за българските Военновъздушни сили (ВВС) от „Локхийд Мартин“, е учебно-боен (двуместен) самолет. Експлоатацията му ще започне след неговот

Същевременно в българите стоят близо 80 млрд. лева, образно казано, под дюшеците, които с наближаването на членството на страна в еврозоната, час по-скоро трябва да излязат на светло.

Това коментира в интервю доц. д-р Драгомир Стефанов от катедра "Недвижима собственост" в Университета за национално и световно стопанство (УНСС).

Има ли жилищен балон и "помпа" ли той инфлацията?

Не бих използвал понятието "балон" в цените на недвижимите имоти в България, защото такъв няма. Цените на жилищните имоти растат в четири града - София, Пловдив, донякъде Варна и съвсем малко в Бургас, коментира Драгомир Стефанов. Той отбеляза, че тази тенденция е устойчива през последните 10 години, но напомни, че преди този период, близо пет поредни години, имаше спад на цените. Експертите, които използват понятието "балон" в жилищните цени, всъщност наблюдават последните само 4-5 години, през които растежът на цените на имотите беше всяка година двуцифрен - по 10, 14, 15 процента, като за период от 2018 г. до края на 2023 цените са скочили с 60-70 процента, отбеляза Стефанов. Той обаче изтъкна, че ръстът на доходите на населението в четирите големи града на България, който е един от основните измерители при анализа на пазара на недвижими имоти, е по-голям. Все още доходите на населението растат по-бързо от цените на недвижимите имоти и това означава, че достъпността до жилища в България непрекъснато се подобрява. Сега със средна заплата, която по последни данни на националната статистика надхвърли 3000 лева за София, можем да си купим горе-долу един квадратен метър жилищна площ в среден апартамент, който в момента струва около 1500-1550 евро, каза Стефанов. Той уточни, че става дума за условни данни, защото цените на квадратен метър жилищна площ в различните квартали на големите градове в страната варират.

Защо растат цените на имотите?

Окръжният съд в Търговище взе мярка за неотклонение задържане под стража мъж от Търговище заради държане на наркотици с цел разпространение, съобщават от пресцентъра на институцията. 

Искането за задържане спрямо 42-годишния Д. К. е внесено от Окръжната прокуратура. Случаят е от осми април, когато при специализирана полицейска операция за противодействие на престъпления, свързани с наркотични вещества, е установено, че мъжът държи високорискови наркотични вещества. Намереното количество от 10,33 грама води към извода, че притежаваното е с цел тяхното разпространение, което представлява престъпление от Наказателния кодекс, посочват от съда в Търговище. 

Припомняме, че при извършен полеви наркотест наркотичното вещество  е реагирало на метамфетамин. Количеството е иззето по надлежния ред от органите на реда.

Д. К. е осъждан общо осем пъти, предимно за

Полицията в Смолян обяви мерки преди и по време на Великденските празници, съобщи Елена Стоилова – говорител на Областната дирекция на МВР. Тя посочи, че комплексът от мерки са за осигуряване на обществения ред, сигурност и безопасност на движението. Очаква се засилен трафик в дните преди и след празниците. Засилено полицейско присъствие ще има  от 17 до 21 април.

В рамките на създадената организация са предвидени засилени екипи на районните управления и Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РДПБЗН) около местата за провеждане на религиозни церемонии и други публични прояви. 

Проведени са предварителни срещи с представители на местната власт и на православните храмове.

За гарантиране на пътната безопасност и ограничаване на инциденти по пътищата, на територията на областта ще бъдат включени максимален брой с

Със съдебен акт по същество са приключили над 90 на сто от общо свършените дела, разглеждани от Апелативен съд - Бургас през 2024 година, съобщиха от пресслужбата на съдебната институция. В тримесечен срок са решени 89 на сто от делата, добавиха оттам. През 2024 година в съдилището са постъпили 1034 дела. Тези данни бяха представени по време на Общото събрание на съдиите от Апелативния съд, на което бе обсъден годишният доклад за дейността на въззивната инстанция, както и на окръжните и районните съдилища от региона. Докладът беше изнесен от председателя на съда Пламен Синков.

Значително е увеличението на наказателните дела – 323 спрямо 275 за предходната година. От тях 92 % са разгледани в тримесечен срок. Най-голям дял заемат делата за транспортни престъпления, убийства и престъпления срещу финансовата система. Върховният касационен съд е потвърдил 72,97 % от въззивните

Седмица на безвъзмездното кръводаряване започна днес в Ямбол в Многопрофилната болница за активно лечение „Св. Пантелеймон”. Инициативата е на областната организация на Българския Червен кръст (БЧК) и на Отделението по трансфузионна хематология (Кръвен център). Мотото, което обединява усилията ни за поредна година, е: „Някой се нуждае от твоята кръв СЕГА“, съобщиха от БЧК-Ямбол.

Всеки ден в нашата страна стотици хора с различни професии, възраст и социално -икономически статус, даряват кръв. Благодарение на човеколюбието и отзивчивостта им ежедневно се спасява живота на стотици пациенти, посочват от червенокръстката организация.

Желаещите да дарят кръв могат да го направят от 8:30 до 12:00 часа в Кръвния център. Всеки здрав човек, на възраст между 18 и 65 години, за когото няма медицинска забрана, може да дарява кръв и по този начин спасява поне е

С едноминутно мълчание участниците в мирен протест и шествие в Стара Загора почетоха паметта на всички загинали при пътни инциденти. Протестът е в памет на 20-годишния Боян, който преди малко повече от месец загуби живота си на автомагистрала „Тракия“.

Този протест е и в памет на всички, загинали по пътищата, каза в интервю майката на загиналото момче Даниела Бонева. "Протестът беше иницииран от приятелите на Боян, те не искат да останат безучастни към всичко, което се случва. Всички безкрайно скърбим за него“, добави майката. 

Тя апелира държавата да предприеме реални мерки. "Видях списъка с планираните ремонти на Агенция "Пътна инфраструктура", това са участъци от по 100 метра на магистралата, това са само кръпки, това не са ремонти. Държавата и агенциите, които отговарят за това, трябва да планират цялостно обновяване на някои участъци, а не сам

Цените на имотите у нас растат по няколко причини, посочи експертът.

Първо, растат цените на строителните материали и разходите за възнагражденията в сектор "Строителство", а това прави по-скъпа строителната продукция. От друга страна, расте търсенето на недвижими имоти по няколко обективни причини, сред които това, че доходите на населението се увеличават, съответно хората искат все повече да си купуват по-хубави, по-големи жилища - който е живял досега в двустаен, иска да си купи тристаен, а който е бил под наем, иска да си купи жилище. Третият фактор, според Стефанов, са рекордно ниските лихвени проценти по ипотечните кредити в България. Ние сме сред държавите с най-ниските лихвени равнища в целия свят, не просто в Европа, коментира експертът. Към момента има лихвени проценти, които са и под 2,5 на сто, но като цяло те са в границите между 2,5 и 3 на сто. Това е рекордно ниско не само в исторически план за България след демократичните промени, а е и прецедент в световен мащаб, коментира експертът. За разлика от Западна Европа, САЩ, Азия, където лихвените проценти скочиха, у нас те продължават да бъдат ниски, като една от причините за това е, че в българските банки има над 120 милиарда лева депозити на физически и на юридически лица. Банките нямат много възможности, в които могат да насочат тези пари, а ипотечното кредитиране е един от предпочитаните от банковата система инструменти, защото са сигурни заради обезпечеността с недвижими имоти.

Страховете и еврозоната

Страхът в част от населението, че, присъединявайки се към еврозоната от следващата година, ще пренесем по-високите лихвени проценти по ипотечните кредити и това ще оскъпи цената на кредита, също кара част от "играчите" да влизат на пазара и да купуват, посочи експертът и допълни, че това е едната причина за повишеното търсене на пазара на жилищни имоти в България от началото на 2024 г. Втората причина, която макар да е обективна, но за нея официално не се говори, е известният на анализаторите факт, че горе-долу колкото депозити официално има в банковата система на физически лица - между 75 и 80 млрд. лева, почти още толкова са спестяванията на населението в дюшеци, кутии за обувки и други неща под леглата в домовете, коментира експертът. Този кеш, ако е в левове, трябва буквално за няколко месеца да се превърне в евро, защото е опасно да не "изгори" след една година, когато ще спре обмяната на левове, а освен това обменянето на по-големи суми вече ще е проблем, защото за над 5000 лева ще трябва да се доказва произходът на средствата, посочи Стефанов. Според него този факт за определена група българи е основна мотивация при инвестициите в недвижими имоти - легализиране на скрити доходи, за които не са платени данъци. По думите на Стефанов през последните години бизнесът с недвижими имоти в страната е станал много привлекателен за такъв тип "играчи" не само от България, но и от чужбина, които "превъртат" кеш в страната. Бизнесът в жилищни имоти в България през последните години е сред тези, които се ползват за препиране на пари, обобщи експертът.

Високите лихвени равнища по заемите, които вече в Германия или Дания са 6-8 процента, водят до нова тенденция - местният бизнес с контакти в България, вече търси варианти за финансиране в страната ни, посочи експертът. Например - при необходимост от покупка на машини на кредит в Дания лихвеният процент ще бъде 12-13 процента, в същото време, ако се намери български партньор, който да внесе тези машини от името на датската фирма, ще може да й ги предостави при много по-изгодни лизингови условия - дори под 7 процента. По същия начин са и инвестициите в недвижими имоти - покупка на няколко имота "на зелено" през български партньор води практически до удвояване на вложения капитал след продажбата им.

Повишаването на цените на имотите и инфлацията

Повишаването на цената на недвижимите емоции се отразява на инфлацията и в известен смисъл е пречка пред присъединяването ни към еврозоната и това е обективен факт, посочи Драгомир Стефанов. Според него това обаче няма да накара пазарните участници - продавачи и купувачи, да спрат да строят и да купуват жилища, защото имаме за цел да влезем в еврозоната. Напротив, повечето говорене, че се присъединяваме към еврозоната, допълнително стимулира едните да строят жилища, а другите да ги купуват, каза експертът. Причините са притесненията, свързани с очаквания за повишение на цените на жилищните имоти през следващите години след приемането ни в еврозоната. Далеч сме обаче от онзи период преди много години, когато с репликата "За Бога, братя, не купувайте!" ще спрем инфлацията ни, посочи Стефанов. Той обаче напомни, че, наблюдавайки другите държави, които са влезли в еврозоната, ефектите от приемане на еврото по-скоро се случват преди формалното членство.

Според експерта по-голямата тежест за инфлацията не е пазарът на недвижими имоти, а политическата нестабилност. Липсата на стабилно правителство, което има дългосрочна визия и постоянните избори, които правим, карат политическите играчи, които в един момент заемат премиерски и министерски постове, непрекъснато да се опитват да се харесат на населението, а това става чрез повишаване на доходите. Непрекъснато увеличаваме минималната работна заплата, пенсиите, заплатите на различните държавни служители, което допълнително генерира инфлация, коментира експертът. Малко е като затворен кръг - от една страна се борим с инфлацията, за да може да влезем в еврозоната, а от друга страна, непрекъснато увеличаваме доходите на населението, защото пък наближават избори и се надяваме хората да гласуват за нас, но това са реалностите, обобщи експертът.

Сега ли е подходящият момент за покупка на жилище?

Отговорът на този въпрос зависи от купувача, каза Драгомир Стефанов. Ако сте готови да си купите жилище и имате потенциал, направете го, допълни той и отбеляза, че и кредитните условия засега са подходящи. Банките отново, както преди 15 години, се увлякоха по това да дават висок процент на кредитирането спрямо оценката на имота и започнаха да раздават кредити на хора, които почти нямат самоучастие. Това обаче крие риск за купувачите, предупреди експертът. Той напомни, че високият доход не означава автоматично възможност за редовно обслужване на кредита, ако не умеем да спестяваме. Практиката показва, че хора с ниски доходи без проблеми обслужват кредитите си, защото са се научили да заделят средства и да живеят според доходите си. Затова съветите на експерта са да се насочим към покупка на жилище, ако имаме поне 25 на сто от цената на имота самоучастие. Това е гаранция, че можем разумно да управляваме личните си финанси - задължително условие да можем да обслужваме заемите си през следващите 15-20-25 години.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Меморандум за сътрудничество беше подписан между Столичната община и трите национални академии по изкуства
Меморандум за сътрудничество между Столичната община, Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“, Националната музикална академия „Пр ...
Почетният гражданин на Шумен Мустафа Чаушев ще изнесе концерт с дъщеря си в родния си град
Мустафа Чаушев ще изнесе безплатен концерт заедно с дъщеря си Ажда Чаушева на 23 април в Драматично-кукления театър „Васил Друмев“, съобщиха от пресцентъра на общинскат ...
Центърът за настаняване от семеен тип за лица с деменция в Гоце Делчев отвори врати за Великден с послание за човечност и приемане
Центърът за настаняване от семеен тип (ЦНСТ) за лица с деменция в Гоце Делчев отбеляза Велики четвъртък с боядисване на яйца, в което се включиха потребители, персонал и гости. Ини ...
Осветиха нова камбана на храм "Свети Атанасий" в петричкото село Генерал Тодоров
Нова камбана на храм "Свети Атанасий" в петричкото село Генерал Тодоров беше осветена днес. Кметът на община Петрич Димитър Бръчков поздрави жителите на селото за усилията и единст ...
Жители на смолянското село Турян настояват за спешен ремонт на пътя до населеното място
Жители на смолянското село Турян настояват за спешен ремонт на пътя до населеното място. Днес те изразиха недеволството си от тежкото състояние на общинското трасе, което крие риск ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Община Калояново ще изгради четири къщи за резидентна грижа към Дома за възрастни хора с деменция в с. Горна Махала
Община Калояново ще реализира проект за изграждане на четири къщи за резидентна грижа към Дома за възрастни хора с деменция в село Горна Махала, съобщи в интервю кметът на общината ...
Кметът на петричкото село Беласица Велик Филчев е депозирал своята оставка
Кметът на петричкото село Беласица Велик Филчев е депозирал своята оставка. "Дойде времето за това решение. 14 години са доста време за един кмет да реализира това, което е мислил ...
Козунаци за Великден получиха възрастни и хора с увреждания в Монтана
Кметът на Монтана Златко Живков дари 350 козунака на хора с увреждания от шест социални организации в града. „Това са светли великденски празници и е нормално човек да намери ...
През празничните дни паркирането в синята зона във Варна ще бъде безплатно
През празничните дни около Великден синята зона във Варна няма да работи, съобщиха от общинската администрация. Паркирането ще е безплатно от утре до 21 април включително. От Общин ...
Взети са необходимите мерки за обезпечаване на обществения ред, пожарната и пътната безопасност по празниците в Софийска област
От служители на Областната дирекция на МВР-София и Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“-София са извършени съвместни проверки на местата, к ...
Тикер в 16:40 ч.
Община Калояново ще реализира проект за изграждане на четири къщи за резидентна ...
Начало Основна линия
10352
Икономика

Д-р Драгомир Стефанов: Заради членството в еврозоната парите под дюшеците ще трябва да излязат на светло

Публкацията е част от архивът на NRD24
Стела Филипова | 17 Май 2024, 07:30 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Месеци преди приемането на България в еврозоната бизнесът с жилищните имоти става все по-привлекателен за "играчи" не само от България, но и от чужбина. В момента страната ни е притегателна за превъртането на национални и чуждестранни капитали през имотни сделки заради безпрецедентно ниските лихви по ипотечните кредити, ускореното строителство на нови жилищни сгради, високото търсене и предлагане, както и добрата доходност от подобни инвестиции. Рецесията в някои страни от Западна Европа, сред които са Германия, Нидерландия, Дания, карат все повече компании, които имат партньорски бизнес с български фирми, да насочват капитали в покупка "на зелено" на ново жилищно строителство. Атрактивността на тези инвестиции е и заради това, че у нас доходността на годишна база достига 7-10 на сто.

Същевременно в българите стоят близо 80 млрд. лева, образно казано, под дюшеците, които с наближаването на членството на страна в еврозоната, час по-скоро трябва да излязат на светло.

Това коментира в интервю доц. д-р Драгомир Стефанов от катедра "Недвижима собственост" в Университета за национално и световно стопанство (УНСС).

Има ли жилищен балон и "помпа" ли той инфлацията?

Не бих използвал понятието "балон" в цените на недвижимите имоти в България, защото такъв няма. Цените на жилищните имоти растат в четири града - София, Пловдив, донякъде Варна и съвсем малко в Бургас, коментира Драгомир Стефанов. Той отбеляза, че тази тенденция е устойчива през последните 10 години, но напомни, че преди този период, близо пет поредни години, имаше спад на цените. Експертите, които използват понятието "балон" в жилищните цени, всъщност наблюдават последните само 4-5 години, през които растежът на цените на имотите беше всяка година двуцифрен - по 10, 14, 15 процента, като за период от 2018 г. до края на 2023 цените са скочили с 60-70 процента, отбеляза Стефанов. Той обаче изтъкна, че ръстът на доходите на населението в четирите големи града на България, който е един от основните измерители при анализа на пазара на недвижими имоти, е по-голям. Все още доходите на населението растат по-бързо от цените на недвижимите имоти и това означава, че достъпността до жилища в България непрекъснато се подобрява. Сега със средна заплата, която по последни данни на националната статистика надхвърли 3000 лева за София, можем да си купим горе-долу един квадратен метър жилищна площ в среден апартамент, който в момента струва около 1500-1550 евро, каза Стефанов. Той уточни, че става дума за условни данни, защото цените на квадратен метър жилищна площ в различните квартали на големите градове в страната варират.

Защо растат цените на имотите?

Цените на имотите у нас растат по няколко причини, посочи експертът.

Първо, растат цените на строителните материали и разходите за възнагражденията в сектор "Строителство", а това прави по-скъпа строителната продукция. От друга страна, расте търсенето на недвижими имоти по няколко обективни причини, сред които това, че доходите на населението се увеличават, съответно хората искат все повече да си купуват по-хубави, по-големи жилища - който е живял досега в двустаен, иска да си купи тристаен, а който е бил под наем, иска да си купи жилище. Третият фактор, според Стефанов, са рекордно ниските лихвени проценти по ипотечните кредити в България. Ние сме сред държавите с най-ниските лихвени равнища в целия свят, не просто в Европа, коментира експертът. Към момента има лихвени проценти, които са и под 2,5 на сто, но като цяло те са в границите между 2,5 и 3 на сто. Това е рекордно ниско не само в исторически план за България след демократичните промени, а е и прецедент в световен мащаб, коментира експертът. За разлика от Западна Европа, САЩ, Азия, където лихвените проценти скочиха, у нас те продължават да бъдат ниски, като една от причините за това е, че в българските банки има над 120 милиарда лева депозити на физически и на юридически лица. Банките нямат много възможности, в които могат да насочат тези пари, а ипотечното кредитиране е един от предпочитаните от банковата система инструменти, защото са сигурни заради обезпечеността с недвижими имоти.

Страховете и еврозоната

Страхът в част от населението, че, присъединявайки се към еврозоната от следващата година, ще пренесем по-високите лихвени проценти по ипотечните кредити и това ще оскъпи цената на кредита, също кара част от "играчите" да влизат на пазара и да купуват, посочи експертът и допълни, че това е едната причина за повишеното търсене на пазара на жилищни имоти в България от началото на 2024 г. Втората причина, която макар да е обективна, но за нея официално не се говори, е известният на анализаторите факт, че горе-долу колкото депозити официално има в банковата система на физически лица - между 75 и 80 млрд. лева, почти още толкова са спестяванията на населението в дюшеци, кутии за обувки и други неща под леглата в домовете, коментира експертът. Този кеш, ако е в левове, трябва буквално за няколко месеца да се превърне в евро, защото е опасно да не "изгори" след една година, когато ще спре обмяната на левове, а освен това обменянето на по-големи суми вече ще е проблем, защото за над 5000 лева ще трябва да се доказва произходът на средствата, посочи Стефанов. Според него този факт за определена група българи е основна мотивация при инвестициите в недвижими имоти - легализиране на скрити доходи, за които не са платени данъци. По думите на Стефанов през последните години бизнесът с недвижими имоти в страната е станал много привлекателен за такъв тип "играчи" не само от България, но и от чужбина, които "превъртат" кеш в страната. Бизнесът в жилищни имоти в България през последните години е сред тези, които се ползват за препиране на пари, обобщи експертът.

Високите лихвени равнища по заемите, които вече в Германия или Дания са 6-8 процента, водят до нова тенденция - местният бизнес с контакти в България, вече търси варианти за финансиране в страната ни, посочи експертът. Например - при необходимост от покупка на машини на кредит в Дания лихвеният процент ще бъде 12-13 процента, в същото време, ако се намери български партньор, който да внесе тези машини от името на датската фирма, ще може да й ги предостави при много по-изгодни лизингови условия - дори под 7 процента. По същия начин са и инвестициите в недвижими имоти - покупка на няколко имота "на зелено" през български партньор води практически до удвояване на вложения капитал след продажбата им.

Повишаването на цените на имотите и инфлацията

Повишаването на цената на недвижимите емоции се отразява на инфлацията и в известен смисъл е пречка пред присъединяването ни към еврозоната и това е обективен факт, посочи Драгомир Стефанов. Според него това обаче няма да накара пазарните участници - продавачи и купувачи, да спрат да строят и да купуват жилища, защото имаме за цел да влезем в еврозоната. Напротив, повечето говорене, че се присъединяваме към еврозоната, допълнително стимулира едните да строят жилища, а другите да ги купуват, каза експертът. Причините са притесненията, свързани с очаквания за повишение на цените на жилищните имоти през следващите години след приемането ни в еврозоната. Далеч сме обаче от онзи период преди много години, когато с репликата "За Бога, братя, не купувайте!" ще спрем инфлацията ни, посочи Стефанов. Той обаче напомни, че, наблюдавайки другите държави, които са влезли в еврозоната, ефектите от приемане на еврото по-скоро се случват преди формалното членство.

Според експерта по-голямата тежест за инфлацията не е пазарът на недвижими имоти, а политическата нестабилност. Липсата на стабилно правителство, което има дългосрочна визия и постоянните избори, които правим, карат политическите играчи, които в един момент заемат премиерски и министерски постове, непрекъснато да се опитват да се харесат на населението, а това става чрез повишаване на доходите. Непрекъснато увеличаваме минималната работна заплата, пенсиите, заплатите на различните държавни служители, което допълнително генерира инфлация, коментира експертът. Малко е като затворен кръг - от една страна се борим с инфлацията, за да може да влезем в еврозоната, а от друга страна, непрекъснато увеличаваме доходите на населението, защото пък наближават избори и се надяваме хората да гласуват за нас, но това са реалностите, обобщи експертът.

Сега ли е подходящият момент за покупка на жилище?

Отговорът на този въпрос зависи от купувача, каза Драгомир Стефанов. Ако сте готови да си купите жилище и имате потенциал, направете го, допълни той и отбеляза, че и кредитните условия засега са подходящи. Банките отново, както преди 15 години, се увлякоха по това да дават висок процент на кредитирането спрямо оценката на имота и започнаха да раздават кредити на хора, които почти нямат самоучастие. Това обаче крие риск за купувачите, предупреди експертът. Той напомни, че високият доход не означава автоматично възможност за редовно обслужване на кредита, ако не умеем да спестяваме. Практиката показва, че хора с ниски доходи без проблеми обслужват кредитите си, защото са се научили да заделят средства и да живеят според доходите си. Затова съветите на експерта са да се насочим към покупка на жилище, ако имаме поне 25 на сто от цената на имота самоучастие. Това е гаранция, че можем разумно да управляваме личните си финанси - задължително условие да можем да обслужваме заемите си през следващите 15-20-25 години.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Меморандум за сътрудничество беше подписан между Столичната община и трите национални академии по изкуства
Почетният гражданин на Шумен Мустафа Чаушев ще изнесе концерт с дъщеря си в родния си град
Центърът за настаняване от семеен тип за лица с деменция в Гоце Делчев отвори врати за Великден с послание за човечност и приемане
Осветиха нова камбана на храм "Свети Атанасий" в петричкото село Генерал Тодоров
Жители на смолянското село Турян настояват за спешен ремонт на пътя до населеното място
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Сфера
Община Калояново ще изгради четири къщи за резидентна грижа към Дома за възрастни хора с деменция в с. Горна Махала
Местен фокус
Кметът на петричкото село Беласица Велик Филчев е депозирал своята оставка
Основна линия
Козунаци за Великден получиха възрастни и хора с увреждания в Монтана
Сфера
През празничните дни паркирането в синята зона във Варна ще бъде безплатно
Местен фокус
Взети са необходимите мерки за обезпечаване на обществения ред, пожарната и пътната безопасност по празниците в Софийска област
Основна линия
Окръжният съд в Бургас допусна изпълнение на Европейска заповед за арест на италиански гражданин, издирван за убийство
Контекст
Меморандум за сътрудничество беше подписан между Столичната община и трите национални академии по изкуства
Основна линия
Отхвърлен бе и вторият вот на недоверие към кабинета "Желязков", който продължава като правителство на малцинството
Контекст
Почетният гражданин на Шумен Мустафа Чаушев ще изнесе концерт с дъщеря си в родния си град
На преден план
Кола горя в близост до бившия хотел „Плиска“ в София, движението е затруднено
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.