Граждани могат да се включат в осмото международно преброяване на белия щъркел. За това напомнят от Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Доброволците имат възможност да посетят населени места, в които видът гнезди, като за всяко гнездо се изготвя самостоятелен формуляр с информация за неговото разположение, конструкция, при наличие на малки – тяхната възраст и брой, снимков материал и пространствени данни.
През нощта ще бъде предимно облачно със слаб вятър, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). На север от планините и в Източна България ще има до умерен вятър. Минималните температури в повечето места ще бъдат между седем градуса и 12 градуса, в София – около девет.
Вторник ще бъде предимно облачно. На места ще има валежи от дъжд, по-значителни по количество главно в Югозападна България. Ще продължи да духа слаб до умерен вятър от юг-югозапад, в Дунавската равнина - от запад. Максималните температури ще бъдат между 17° и 22°, в София – около 17°.
По Черноморието ще преобладава облачно време, на отделни места със слаби превалявания от дъжд. Ще духа до умерен вятър от запад-югозапад. Максималните температури ще бъдат между 16° и 21°.
Семинар, посветен на уменията за поставяне на граници в работата, събира психолози, педагогически съветници и специалисти от Сливенска област, съобщиха от пресцентъра на Община Сливен.
Организатори са Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, в партньорство с Регионалното управление на образованието. Обучението ще се състои от 21 до 23 март. Основната тема е „Асертивност. Умения за поставяне на граници на работно място“.
От първостепенно значение е експертите от сферата, които работят с деца и техните семейства, да се запознаят с различни техники и методи за преодоляване на системни и нереални очаквания от страна на родителите, посочват организаторите. Не са рядкост и случаите, в които семейството делегира отговорностите си върху специалиста, което прави изключително трудно пазенето на професионалнит
В община Пордим 250 души в неравностойно социално положение ще получават безплатна храна до края на месец септември. Социалната услуга се предоставя по проект „Топъл обяд в община Пордим“, съобщава местната администрация на официалния си сайт.
Проектът се реализира по Програма за храни и основно материално подпомагане (2021 – 2027). Стойността на безвъзмездната финансова помощ е в размер на 505 612,80 лв., осигурена чрез Европейския социален фонд плюс.
Потребителите получават приготвена топла храна за обяд - супа, основно ястие, хляб и поне веднъж седмично десерт. Храната се предоставя в делничните дни от седмицата, с изключение на почивните и празничните дни. Услугата е напълно безплатна и за ползването не се начисляват и събират такси, подчертават от общината.
В проекта са включени възрастни семейства и самотно живеещи пенсионери с
Добри са условията за туризъм в планините, съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК).
Времето е слънчево, ясно и тихо. В по-високите части на планините духа слаб, до умерен вятър. Температурите са малко под нула градуса.
Много добри са условията за зимни спортове по курортите, където все още работят пистите и съоръженията.
В планините ще бъде слънчево. Ще духа умерен вятър от север-североизток, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Максималната температура на височина 1200 метра ще е около 6°, на 2000 метра - около 0°.
Общинските съветници в Угърчин приеха всички точки от дневния ред на днешното си заседание, съобщи председателят на съвета Тихомир Мирчев.
Общинският съвет е дал съгласие Общината да кандидатства с три проектни предложения за финансиране по Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023-2027 г. на Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони.
Проектите са за рехабилитация на общински пътища - LOV 1203 към вилна зона на с. Лесидрен от км 7+333 до км 8+734 и мостово съоръжение; LOV 3208 /III-307 (Угърчин- туристически дом) в участъка от км 0+000 при кръстовище с релубликански път III-307 до км 1+577“, както и на пътя Кирчево-Лесидрен.
Съветниците са приели и доклада за дейността на Районното управление на МВР в Угърчин за 2024 година.
Според документа през миналата година
От Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) уточниха , че събитието започва тази събота, 15 юни, като ще продължи и през юли. Преброяване ще има и през 2025 г., а финансирането на полевата работа тогава е осигурено от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда. Традиционно към екипите на БДЗП се включват и експерти от Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) и всички регионални инспекции по околната среда и водите. Общо в България са установени 6981 гнезда, от които 5825 са заети от размножаващи се двойки. Броят на двойките бели щъркели се е увеличил с 1007 (21%), посочват също от МОСВ.
Белият щъркел е индикатор за състоянието на средата, която обитава човекът, каза в интервю експертът от БДЗП Свилен Чешмеджиев. Изсичането на горите и пресушаването на естествените водоеми като реки и езера са част от предизвикателствата, които влияят негативно върху щъркелите, посочи той. По думите му развалянето на гнездата, които понякога могат да са и върху къщи и комини, също е проблем.
Всички граждани могат да се включат в инициативата за преброяване на белия щъркел като изтеглят полевия формуляр, достъпен тук, попълнят в него данните за намереното щъркелово гнездо и изпратят попълнения формуляр по електронна поща до ИАОС на biomon@eea.government.bg. Доброволците могат да използват за тази цел и мобилното приложение на БДЗП SmartBirds Pro.
Депутатите приеха на второ четене бюджетите на БНТ, БНР и за 2025 г.. Парламентът гласува на второ четене текстове от законопроекта за държавния бюджет. Разпоредбите за бюджетите на трите обществени медии бяха одобрени анблок заедно с бюджетите на общините със 139 гласа „за“, 57 „против“ и 20 „въздържал се“.
За БНР предвидените за тази година средства са в размер на 66 132 500 лв., в това число по Закона за радиото и телевизията – 3 900 000 лв. За миналата година бяха записани 62 974 400 лв.
За БНТ за 2025 г. са записани 93 665 000 лв. в това число, 6 100 000 лева по Закона за радиото и телевизията. За миналата година средствата за БНТ, утвърдени в бюджета, бяха в размер на 86 980 600 лева, а за
Според предвидените разчети бюджетните взаимоотношения с централния бюджет за 2024 г. на Българско нацио
Общинският съвет в Златоград ще разгледа на днешното си заседания предложения за кандидатстване за отпускане на безвъзмездна помощ по ВиК проекти, съобщиха от общинската администрация. Предложението на кмета Мирослав Янчев е за два проекта на обща стойност над 1,4 млн. лв., с които ще се кандидатства пред Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС). В дневния ред на днешното заседание, което ще започне в 15:00 часа, са включени точки за разглеждане на отчети и програми, разпореждане с общински имоти, питания и др.
Предложението за кандидатстване пред ПУДООС предвижда дейности по подмяна на водопроводна инсталация на участъци от улиците „Ангел Киряков“ и „Ерма“ в Златоград. Проектите включват изграждане на канализационен клон и рехабилитация на водопроводи. Общинските съветници ще обсъдят на заседанието и проект
Перник е домакин на Националната среща на Сдружението на общинските приюти за безстопанствени животни. Негов председател е секретарят на Община Перник Мартин Жлябинков.
По време на срещата бяха засегнати въпроси, свързани с проблемите, с които се сблъскват приютите в страната. Дискутираха се наредбите в Закона за ветеринарномедицинската дейност.
„Перник нашумя с темата за насилието над животни и темата за зоополицията, която съществува само на хартия. Реално никъде в нашата страна не функционира ефективно зоополиция“, каза Жлябинков.
Той коментира, че администрацията е водила разговори с ръководството на пернишката полиция относно зоополицията в Перник.
„Да, има един служител, който се занимава с такива проблеми, но реално неговата работа никой не я вижда и не я знае. Редно е законодателно да бъде изчистена ролята на тези служители
Има варианти за възстановяване на парламентарната група на „Морал, единство, чест“ (ПГ МЕЧ) и те трябва да бъдат използвани. Това каза пред журналисти Божидар Божанов, народен представител и заместник-председател на ПГ на „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Той припомни, че това е позицията на неговата политическа формация още от миналата седмица.
Смятаме за несправедливо една парламентарна група да бъде разформирована само по технически причини, че някой не е могъл да положи клетва в някакъв срок, каза Божанов.
На въпрос на журналисти дали от политическата им формация са склонни да подкрепят евентуална промяна в Правилника за работа на Народното събрание, като един от възможните варианти, очертани от председателя Наталия Киселова, Божанов отговори: „Нека да видим конкретиката, която госпожа Наталия Киселова е
Проведохме една много важна, конструктивна среща в Министерство на здравеопазването, в която повдигнахме въпроса за това, че не всички пациенти успяват и са включени в Правилника за финансиране на центъра по асистирана репродукция и това са пациентите, които имат нужда от донорски генетичен материал, каза в интервю Мария Янева, председател на управителния съвет на фондация „Искам бебе“.
За 2023 г. статистиката показва, че това са 1800 български семейства, които остават неподкрепени, при положение, че бюджетът, който се отпуска за инвитро, не се изразходва напълно. Напротив, тези средства остават неизразходени и съответно се преразпределят към други целеви групи, разказа Янева.
Тя посочи, че от фондацията вече подготвят предложение за нови правила за отпускане на финансиране от Държавния фонд „Инвитро“, за да могат и тези хора да получат под