При засилен интерес протича раздаването на продуктите от втория транш на програмата за подпомагане на Българския Червен кръст (БЧК) в област Разград. Правоимащите за тази помощ са същите, които бяха и на първия транш - 10 527. Те са определени от Агенция „Социално подпомагане“, каза д-р Милена Кехайова, директор на Секретариата на Областния съвет на БЧК в Разград.
Дори само 36-те критични пътни участъка да обезопасим до края на годината и да сведем до нула жертвите, ще спасим 150 души, коментира вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов в предаването „Неделя 150“ на БНР.
Той отбеляза, че проблемът с безопасността на движението се решава от 11 различни министерства и агенции, но посочи, че продължаваме да сме първенци по жертви, а през 2023 г. има и нарастване на смъртните случаи на деца.
Налага се по-сериозни мерки да се вземат, драстични, за да се получи първият пробив в посока на намаляване на жертвите, смята министърът.
Според него не всички мерки трябва да са скъпи и сложни или да се чака дълго време. Част от тях, като колчетата в Кресна например, не струват скъпо, но цялостната организация на движението там доведе до това, че две години и половина, откакто ги има, няма нито
организира регионална конференция във Варна по проект "Европа на Балканите: Заедно чрез знание", който Агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК).
Събитието ще започне в 12:00 ч. в Националния пресклуб във Варна на ул. „Плиска“. В конференцията поканени за участие са представители на държавната и местната власт, на висшите учебни заведения в крайморския град и др. Конференцията ще бъде открита от генералния директор Кирил Вълчев. Сред поканените са кметът на общината Благомир Коцев, областният управител на област с административен център Варна проф. Андрияна Андреева, началникът на Висшето военноморско училище флотилен адмирал проф. д-р Калин Калинов, ректорите на Варненски свободен, Икономически, Медицински и Технически университети в града - проф. д-р Петър Христов, проф. д-р Евгени Станимиров, проф. д-р Димитър Райков и проф. д-р Драгомир Пла
Жена е с опасност за живота след катастрофа с тротинетка в Нова Загора, съобщиха от пресцентъра на областната полиция в Сливен.
Инцидентът е станал на 15 април в района на кръстовище с улици „Родопи“ и „Стара планина“. По първоначални данни 51-годишна жена е управлявала индивидуално електрическо превозно средство по ул. „Стара планина“, не е спряла на знак „Стоп“, навлязла е внезапно по ул. „Родопи“ и се е ударила в товарен автомобил „Шкода Фабия“.
Пробата за употреба на алкохол на водача на товарния автомобил е отрицателна. Пострадалата е откарана за лечение в болнично заведение в Сливен с опасност за живота. По случая е образувано досъдебно производство.
Заради честите инциденти с тротинетки областната полиция в Сливен в началото на учебната година полицаи разясняваха риска от употребата на
На Цветница няколко кюстендилци се събраха на протест срещу насилието над животни пред сградата на полицията в града. Те отново заявиха своите искания за промени в Наказателния кодекс. Най-важното за нас е да накараме институциите да работят, каза пред журналисти Любомира Стойковска от гражданската инициатива „Мръсни лапички“.
„Гласът ни е малък, но постоянен“, посочи Стойковска и заяви, че подкрепата за националната инициатива „Стоп на насилието над животни“ ще продължи. По думите целта им е да подкрепят общинския приют за бездомни кучета, да намалят количеството на бездомните животни в града и да накарат Общината да прави регулярни проверки на собственици на животни.
Стойковска посочи, че протестиращите остават с надежда, че нещата ще се променят. Според нея насилието над животни много бързо ескалира към насилие над хора. Полицията
Протестиращите работници в градския транспорт на София, Варна и Русе, които бяха блокирали движението по кръстовището при столичния пл. „Македония“, тръгнаха на шествие към Министерството на финансите по бул. "Христо Ботев". Съпроводени са от полицейски кордон.
Събитието е под наслов „Достоен труд – достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!“, като такива има организирани в столицата още на Орлов мост и на кръстовището на бул. „Драган Цанков“ и бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“.
Организатори са Федерацията на транспортните синдикати (ФТС) към Конфедерация на независимите синдикати в България (КНСБ) и Федерацията на Транспортните Работници (ФТР) „Подкрепа“. Те настояват за увеличение на възнагражденията на работещите в градския транспорт на София, Варна, Русе и в ИА „Автомобилна адм
Тя посочи, че първият етап е преминал успешно, като близо 95 процента от имащите право на хранителни помощи от БЧК в Разградска област са получили полагащите им се пакети с продукти. По думите в началото е имало слаба активност от страна на хората в списъците. Налагало се е нуждаещите се да се подсещат по телефона за полагащите им се помощи. Сега във втората част на кампанията обаче хората идват рано сутринта, за да си получат пакетите, отбеляза д-р Кехайова.
Мирослава Кацарова, която е сред доброволците, помагащи за пореден път при раздаването на храните, каза , че хората, които получават помощта са доволни и благодарят за подкрепата. Тя заяви, че работата не тежи, а и доставя радост, че помага на хората.
Раздаването на продуктите се извършва поетапно във всяка от седемте общини в областта. Нуждаещите се от Разград получават пакетите отново в бистро „Бели Лом“, посочи д-р Милена Кехайова. Тя отбеляза, че освен храни във втория транш се раздават и материали за лична хигиена и за дома.
Едновременно с раздаването на пакетите в пунктовете се реализират и съпътстващи мерки. Доброволци на БЧК насочват хората към отпускане на социални помощи, към програмите на Европейския социален фонд плюс. Предоставят се и мерки, свързани със здравословния начин на живот, като измерване на кръвното налягане, съвети за здравословен начин на живот и за поведение при екстремни ситуации, каза още д-р Кехайова. Тя добави, че за улесняване информираността на гражданите относно правото им да получат хранителен пакет по Програмата за храни и основно материално подпомагане, съфинансирана от ЕСФ+, всеки желаещ може да направи онлайн проверка.
Общинската комисия по безопасност на движението в Троян даде положително становище на искания на „Майките на Троян”, съобщават от общинската администрация. На заседанието по молба на кмета Донка Михайлова е обърнато особено внимание на писмо искане, инициирано от тях.
от администрацията в града уточниха, че част от проблемите, дефинирани от „Майките на Троян” на местно ниво, са две опасни и множество неосветени пешеходни пътеки; непочистени банкети, канавки; липсваща маркировка. Други затруднения са липсата на рампи за бебешки и инвалидни колички и поддръжката на вече съществуващите съоръжения; липса на защитни колчета и парапети в зони, опасни за деца – Детска млечна кухня, централен парк и други места.
„Майките на Троян” предлагат повече контрол над скоростта в града – „легнали полицаи”, камери и проверки; ин
Чатбот с изкуствен интелект, като част от усилията за модернизация и дигитализация на административните услуги, въведе община Ардино, съобщиха за медиите от администрацията.
Новата услуга вече е достъпна на официалния сайт на общината и цели да улесни гражданите и бизнеса в ежедневното им взаимодействие с местната администрация.
Инициативата е на кмета на община Ардино инж. Изет Шабан, който последователно работи за внедряване на иновативни решения и съвременни електронни услуги в полза на ардинчани, допълват от администрацията.
Репортерска проверка на интернет страницата на Община Ардино установи, че чатботът разпознава гласови команди и можете да бъде предоставя гласова и текстова информация. Той носи името АрдиноБот и предоставя информация за: туристически обекти, атракции и възможности за туризъм; контакти, работно време и приемни дни на ръководството на
От днес е открит противоградовият сезон за 2025 година и също от днес започва самолетната защита в Северна България, каза зам.-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов в с. Голям чардак в Командния пункт към Регионална дирекция "Борба с градушките". По думите му окомплектовано е всичко необходимо в ракетните площадки, както и хората за тази дейност. Около 65 процента от обработваемите земеделски площи в страната са защитени.
Заделените средства в бюджета за защита чрез самолетния способ са 7 млн. лева. Миналата година на база необходимостта бяха изразходвани 8,2 млн. лева при заложени над 10 млн. лева, така че има икономия от първоначално предвидените средства, каза Капитанов. Самолетният способ покрива 11 млн. декара земеделски площи. С двата способа се покриват около 25 млн. декара земеделски площи.
Важно за уплътняване на съществуващата противог
Почти 29 000 стръка цветя ще бъдат засадени в Шумен след празниците, съобщиха от пресцентъра на Община Шумен.
Осем вида цветя от собствени семена отглежда Общинското предприятие „Паркове и обредна дейност“. Растенията се подготвят за засаждането, което ще започне след празниците, след началото на месец май. Газания, червена, жълта и лилава циния, оранжев и червен тагетес, далия, бегония и калдъръмче се подготвят в общинските оранжерии на предприятието в Шумен. Близо 13 хиляди стръка от собствени семена се отглеждат в предприятието, допълват от пресцентъра на местната администрация.
Газанията се нарича още летен гербер, както и обедно злато, защото цветовете се отварят около обяд в слънчевите дни. Цветето е с произход Южна Африка, но вирее много добре в български условия. От юли до началото на есента то ще радва шуменци, като от растението в алеите ще се заса
Силно се надявам, че външнополитическите приоритети на България ще се спазват от всяко едно правителство. Това каза пред журналисти вицепрезидентът Илияна Йотова. Тя участва във форума „ЕС среща Балканите“.
Вотът на недоверие е нормална парламентарна практика. Важното е кой как ще защити мотивите си и кой как ще защити отговорите си, коментира Йотова.
Вторият вот на недоверие към кабинета "Желязков" ще бъде гласуван в парламента днес в 14:30 часа.