Медицински семинар за лечение и начин на живот при диабет тип 2 събра в Сандански институции и пациенти. Форумът е организиран от Министерството на здравеопазването и Регионалната здравна инспекция в Благоевград и е с практически семинар за участници в проект „Намаляване на тежестта на незаразните заболявания чрез предоставяне на мултидисциплинарна интервенция с лечение в начина на живот при диабет тип 2 – CARE4DIABETES“, финансиран по програма „ЕС в подкрепа на здравето“. Част от темите, които ще бъдат обсъдени на форума, са за контрола на кръвната захар, мотивацията за профилактика и лечение на диабет тип 2, храненето, как да обърнем посоката на диабета и др.
Критично ниски са обществените оценки за работата на Иван Гешев и Борислав Сарафов, но гражданите имат огромни очаквания към главния прокурор. Съдебната реформа продължава да бъде важен приоритет, въпреки че е в застой. Това показва национално представително изследване, проведено в периода 26 ноември - 15 декември 2024 г. от социологическа агенция „Глобал Метрикс“ по поръчка на Български институт за правни инициативи (БИПИ).
Национално представителното изследване е проведено посредством метода на стандартизирано персонално интервю тип "face-to-face" с регистрация на данни чрез таблети сред 1020 пълнолетни граждани на България в периода 26 ноември-15 декември 2024 г.
Резултатите от изследването показват, че в края на декември 2024 година оценките за работата на прокуратурата през последните десет години са преобладаващо ниски и отразяват многокр
На среща с Парламентарната група на "БСП-Обединена левица", работодателски организации поискаха гаранции, че механизмът за компенсиране на високите цени на електроенергията за небитовите потребители ще продължи. От "БСП-Обединена левица" също посочиха, че подкрепата за бизнеса и за социални заведения е необходима и компенсациите трябва да продължат. На срещата в парламента присъства и председателят на Народното събрание Наталия Киселова.
Председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев отбеляза голямата тревога на старта на Новата година, предвид че няма приет бюджет и удължителен закон и съответно няма законово основание за продължаване на програмата за компенсиране на високите цени на електроенергията. Той посочи, че за последните два месеца на миналата година цената в България на пазара „ден напред“ е с 50 процента по-висока от т
Екипи на охранителна полиция в Шумен за броени часове вчера откриха 84-годишна жена, която напуснала дома си малко по-рано през деня, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.
Близки на жената съобщили в полицейското управление, че след 15:30 часа тя е напуснала дома им и оттогава била в неизвестност.
Претърсен е районът, където живее - ул." Св. Иван Рилски" в града. Разширен е бил периметърът на издирвателните дейности и малко преди 19:00 часа жената е намерена на бул." Мадара" в Шумен.
Припомняме, че Димитър Цанев Митев, на 76 години, беше обявен за издирване по молба на близките му на 21 юли м.г. и също беше открит малко по-късно през деня.
Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) ще обяви процедура за изготвяне на идеен проект и подробен устройствен план за изграждане на скоростен път, който да свързва град Свищов с трасето на автомагистрала „Русе – Велико Търново“. Това съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.
След разработването на различни варианти за решения, ще бъде извършена процедура по Оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), а след това ще бъде налично одобрено трасе, за което ще се разработи идеен проект и проект на подробен устройствен план. Прогнозната стойност на процедурата е 1 млн. лв. без ДДС, а срокът за изпълнение се предвижда да бъде в рамките на 180 календарни дни, допълниха от общината.
В рамките на Концепцията за интегрирани териториални инвестиции, община Свищов е успяла да обоснове и да защити необходимостта от включване на дей
Няма населени места без ток и вода на територията на област Ямбол, съобщи областният управител Николай Костадинов. Всички републикански пътища в региона са проходими, нормално е движението и на товарни автомобили през Граничния контролно-пропусквателен пункт „Лесово”, каза директорът на Областното пътно управление (ОПУ) Галин Костов.
Обработката на 35-километровия участък от Автомагистрала „Тракия” в района на област Ямбол и основните пътища в областта са обработени още снощи със смес от сол и пясък. В момента продължава работа по изчистване на кишата, която се образува по платната от смесването на солта със снега, допълни Костов.
Заради очаквано понижение на температурите тази нощ и падането им под нулата, превантивно ще бъде извършена още веднъж обработка на трасетата, посочи директорът на ОПУ – Ямбол.
В цялата област продължават
Директорът на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Благоевград д-р Калоян Калоянов каза , че проектът обхваща 12 държави от Европейския съюз и се занимава с хора, които са заболели от диабет тип 2, но не са на инсулин, а пият лекарства. Целта на това мероприятие е хората да бъдат запознати изцяло с тяхното заболяване, каза д-р Калоянов.
Диабетът е хронично незаразно заболяване, което е заложено в стратегията на Министерството на здравеопазването и РЗИ - Благоевград като второстепенен разпоредител, е длъжна да прави такива програми и проучвания с цел профилактика на следващия етап, който е инсулинозависимият диабет, който е много тежко заболяване, каза д-р Калоянов. Целта на този проект е хората да бъдат запознати и да започне да се възпитава здравословно поведение, посочи той.
Д-р Калоянов обясни, че идеята е да се намали тежестта върху лечебните заведение и върху здравната система. „Всеки лев, вложен в профилактика, спестява 100 лева от лечение“, каза той. В рамките на семинара е заложено възпитаване на здравословно поведение в здравословна среда. Да си следят кръвната захар, да водят здравословен начин на живот, да внимават какво ядат, изобщо едно здравословно поведение за цял живот, защото с диабета човек трябва да се научи да живее цял живот и да не се стига до крайната фаза на инсулинозависимия, каза директорът на РЗИ – Благоевград.
Началник отдел „Профилактика на болести и промоция на здравето“ към РЗИ – Благоевград Бианка Равначка, която е и координатор на проекта каза , че всичките 12 държави в проекта работят по един и същ начин, като обучителите са от Холандия, а координаторите са от Испания. Тя обясни, че в този проект на пациента се дават мултиплицирани грижи. Ние сме екип от ендокринолози, общопрактикуващи лекари, медицински работници, психолози и обхващаме абсолютно всичко, което е необходимо на един пациент, когато му се постави диагнозата, каза Равначка.
Тя посочи, че идеята е да се намали стойността на кръвната захар, но преди всичко да накарат пациента да преосмисли какво е заболяването и да разбере, че всичко зависи от него. Равначка обясни, че ще има и електронна платформа, на която пациентите могат да споделят и обявяват различна информация, както и да обменят рецепти. За участие в проекта се изисква хората да не бъдат с диабет повече от 10 години, да не са с трета степан на затлъстяване, да не боледуват от определени заболявания и да имат дигитални умения, посочи още тя.
С празнична програма във Велинград днес ще бъде отбелязана 147-ата година от Освобождението на Чепинския край, съобщават от местната администрация.
Тържествата започват в 16:30 ч. с благодарствен молебен за здраве и добруване в църквата ""Св. Троица" в кв. "Каменица". След това литийно шествие в съпровод на родопски гайди ще премине от храма до паметника в парк "Освободител", където официални лица и граждани ще положат венци и цветя.
Гайдарска група и мъжка фолклорна група към читалище "Васил Левски" ще изнесат празничен концерт.
В следобедните часове на 8 януари 1878 г. по заповед на генерал Йосиф Гурко в тогавашното с. Каменица пристига дивизион от Девети хуарски Киевски полк. Водачите превеждат полка през рида Алабак към местността Дълбочица и село Драгиново, а хората посрещат войниците с хляб и сол при сегашната "Сярна баня" в местност Тудора
На 30 декември 2024 година в прокуратурата в Монтана е внесена колективна жалба от голяма група граждани от Лом и Козлодуй, с която се иска проверка на пътя Лом - Козлодуй и търсене на отговорност за лошото му състояние, съобщи говорителят на Окръжната прокуратура в Монтана прокурор Лили Илиева.
По тази жалба е образувана преписка, която е разпределена на прокурор от Районната прокуратура в Монтана. Той е възложил проверката на органите на полицията. В момента тази проверка тече, уточни прокурор Илиева.
Заради лошото състояние на пътя Лом - Козлодуй вчера на три места по шосето имаше протести на граждани – на изхода от Лом за Козлодуй, на изхода от Козлодуй за Лом и до моста при разклона за село Долни Цибър. Гражданите поискаха да се направи основен ремонт, а не само изкърпване. Оратори по време на протеста нарекоха дупките „зловещи“ и заявиха, че няко
Общо 37 замърсени с битови и строителни отпадъци терени в областите Хасково и Кърджали са почистени под контрола на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Хасково, съобщиха от екоинспекцията в отчет за дейността на институцията през декември 2024 г. Терените са в седем общини в регионите - Тополовград, Кърджали, Свиленград, Кирково, Стамболово, Любимец и Хасково.
В последния месец от миналата година инспекторите от институцията са осъществили 75 проверки на дейността на 63 обекта. За спазване на екологичното законодателство са дадени 14 предписания за отстраняване на констатирани нарушения или изпълнение на законови изисквания. Съставени са три акта за нарушения на екологичното законодателство и са издадени три наказателни постановления, едното от които е на Топлоелектрическа централа (ТЕЦ) „Марица 3“ - Димитровград за неизпълнение на предп
На 11 януари 2015 г. кандидатът на Хърватската демократична общност, 46-годишната Колинда Грабар-Китарович, е избрана за президент на Хърватия на втория тур на президентските избори с 50,40 процента от гласовете. Тя е първата жена президент в историята на страната и общо четвърти в историята на независима Хърватия. Мандатът като президент протича от 19 февруари 2015 г. до 19 февруари 2020 г.
Преди да се кандидатира за поста, тя е и първата жена помощник-генерален секретар на Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО), както и първата жена министър на външните работи на Хърватия и посланик в Съединените щати. Успоредно с дипломатическата и политическата си кариера, тя следва академична кариера в управлението, международните отношения и изследванията по сигурността във Виенската дипломатическа академия, университета Джордж Вашингтон, Харвардския университе
Жури от седем човека ще оценява участниците във 21-ото издание на фестивала „Симитлия – Древната земя на кукерите“, информират от пресцентъра на общинска администрация. Придържането към традицията, хореографията, уменията и ентусиазма на групите от цялата страна ще бъдат оценявани от жури, в което тази година са включени фолклористи, хореографи, фолклорни антрополози, художници, журналисти.
Журито на фестивала тази година е с почетен председател филологът и фолклорист проф. Костадин Динчев. Групите ще бъдат оценявани още от: хореографа, артмениджър и солист на ансамбъл „Пирин“ Кирил Бельов; фолклорния антрополог, хореограф на „Граовска младост“ към Дворец на културата в Перник и член на жури в редица международни фестивали Тодор Тодоров; художника и директор на Градската художествена га
Кремена Спасова от Благоевград каза, че с този проект се чувства много добре. „От февруари месец просто начинът на живот ми се промени, с напътствията на лекарите, на колегите на участниците“, каза тя. Спасова обясни, че новото, което е научили, е за начина на хранене, а по този начин се намалява терапията и запазва добре кръвната захар.