Начало На преден план Социално-икономическото развитие на общините Елин Пелин, Сопот, Балчик и Смолян е във фокуса на новите истории на ИПИ
8849
Икономика

Социално-икономическото развитие на общините Елин Пелин, Сопот, Балчик и Смолян е във фокуса на новите истории на ИПИ

Публкацията е част от архивът на NRD24
| 04 Юли 2024, 13:11 ч.

Институтът за пазарна икономика (ИПИ) стартира втората година на инициативата за разпространение, визуализация и анализ на общински данни "265 истории за икономика" с четири истории, които рядко попадат във фокуса на общественото внимание, съобщиха от ИПИ.

Областната дирекция (ОД) на МВР в Добрич, съвместно с Община Добрич, проведе среща с треньорите и представителите на спортните клубове по бойни изкуства в града във връзка със зачестилите случаи на агресия от страна на непълнолетни и малолетни. Това съобщи на брифинг директорът на ОД на МВР в Добрич старши комисар Красен Торимацов.

По думите му, на срещата са направени конструктивни предложения във връзка с подобряване на дисциплината на състезателите, тяхното възпитание от страна на треньорите и представителите на клубовете по бойни спортове. “От страна на Общината бяха ясно дадени знаци, че това нещо не може да продължи, трябва да се вземат мерки за агресията и тя да бъде ограничена максимално”, каза Торимацов.

Старши комисар Торимацов каза, че са планирани конкретни дейности със спортистите с цел да се подобри тяхната дисциплина. “До началото на лятн

Под ръководството на Районната прокуратура в Кюстендил, Териториално отделение – Дупница, се водят действия по разследване по образувано досъдебно производство за извършено престъпление по чл. 215, ал. 2 от НК – вещно укривателство в особено големи размери. Това съобщиха от пресцентъра на Апелативна прокуратура - София.

Както информирахме днес, мащабна специализирана полицейска операция се провели вчера служители на Главна дирекция "Национална полиция" (ГДНП), Столичната дирекция на вътрешните работи, Областната дирекция на МВР в Кюстендил, Националната агенция по приходите (НАП), Инспекцията по труда и Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ), по линия "Престъпления, свързани с МПС" на територията на област Кюстендил. Това съобщиха от полицията в града.

В хода на полицейските действия в обособен търговски обект за продажба на авточасти втора упо

По Плана за възстановяване и устойчивост в Бургас ще бъдат санирани 30 блока за близо 80 милиона лева. Това каза в Бургас министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Днес той с премиерът Росен Желязков инспектираха дейностите по въвеждане на мерки за енергийна ефективност на блок четири в бургаския комплекс "Меден рудник". 

Министърът каза, че забавянето на програмата се е наваксало с усилен ангажимент на целия кабинет. Иванов припомни, че вторият етап от Програмата за жилищно саниране с държавни средства започва още тази година, което по думите му означава, че още много български граждани ще имат възможност да обновят енергийно своите домове.

"Спестяването на електроенергия и на енергийни източници е много важно, особено в тази геополитическа обстановка, при която борбата за ресурси е изключително напрегната", коментира той. Министърът апе

Започва разследване на инцидента в лунапарк в Ямбол, при който след повреда на въртележка пострада 25-годишен мъж, каза ръководителят на Районната прокуратура Мина Грънчарова. В момента се проверяват всички обстоятелства, събира се документацията по изправността на самото съоръжение. Започва разпит на свидетели. Тепърва ще се назначават съдебни експертизи, уточни тя.

Инцидентът в лунапарка в градския парк на Ямбол е станал снощи около 22:00 часа. При повреда на атракционното съоръжение от въртележата са паднали двама мъже. Единият от тях, 25-годишен, е приет с черепно-мозъчна травма и опасност за живота в ямболската болница "Св. Пантелеймон". Другият мъж, на 29 години, е със счупено ребро, прегледан е и освободен от лечебното заведение.

Министърът на околната среда и водите издаде заповед за ползване на листо-стъблена маса от вида блатно кокиче (Leucojum aestivum L.) за 2025 година на база данните от проведения ежегоден мониторинг на находищата му в страната, съобщиха от Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Шумен.

В резултат на извършените проверки и съставени констативни протоколи от експерти на РИОСВ – Шумен бе установено, че състоянието на популацията на вида в защитена местност „Находище на блатно кокиче“, в землището на с. Осмар, област Шумен, изисква ограничителни мерки. В тази връзка се забранява добивът на блатно кокиче от това находище през 2025 година, уточняват от екоинспекцията.        

Оттам допълват, целта на забраната е опазване и възстановяване на естествените популации на този ценен и защитен вид, който е включен в Приложение

Общинските профили са нова функционалност на специализираната страница на ИПИ, която бе въведена през 2023 г. и която позволява да се види как дадена община се представя на фона на останалите според 30 ключови индикатора, разпределени в шест категории - икономика и инвестиции, пазар на труда, местни финанси, демография, здравеопазване и образование. 

Историите са: за община в периферията на София, ключов логистичен център за големи бизнеси у нас - Елин Пелин; община, която в момента се развива ускорено благодарение на военната си промишленост - Сопот; община, която е едновременно туристически център и обект на големи инвестиции в зелена енергия - Балчик; областен център с традиционно високо представяне в сферата на образованието - Смолян.

Община Елин Пелин

Община Елин Пелин е една от най-добре представящите се в почти всички индикатори в категориите "Икономика и инвестиции" и "Пазар на труда". Общината е на 19-о място по добавена стойност през 2022 г. с 552 млн. лв., а при съотнасяне към населението тя се нарежда на 8-о място с по 24 120 лв./човек. За 2022 г., Елин Пелин се нарежда и в челната десетка по преки чужди инвестиции с натрупване (6-то място с 489,4 млн. евро) и разходи за придобиване на дълготрайни материални активи (9-то място с 311 млн. лв.). Високите инвестиции и добавена стойност се отразяват много благоприятно и на пазара на труда, като към 2022 г. Елин Пелин има 13-тата най-висока брутна месечна заплата у нас - 1732 лв., както и петото най-ниско ниво на безработица - 2,4 на сто.

Основната причина зад доброто представяне на общината е нейната роля като логистичен център за много от големите търговски вериги у нас, които избират да изградят основните си складове на територията. Тази тенденция започва преди около 20 години и продължава и до днес, предимно заради наличното широко пространство и непосредствената близост до столицата.

Парад на носиите предстои на 8 май в Регионалната библиотека „Н. Вранчев“ в Смолян, съобщиха от библиотеката. Организаторите очакват в етно ревюто да се включат смолянчани, които пазят носии и везани облекла от скриновете на баби и дядовци. 

Самодейци от читалища в област Смолян ще участват в парада, представяйки родопски носии. Гости на събитието ще бъдат ученици от училища в града.  

На 8 май в Регионалната библиотека ще бъдат представени и четири нови български късометражни филма. Събитието „Български митове и легенди. Документално и късо кино“ се организира съвместно с „Кинематограф“. 

Започва кандидатстването по програмата за платени стажове на студенти от педагогически специалности в столичните детски градини, съобщават от Столичната община.

По предложение на Благородна Здравкова, зам.-кмет по култура и образование Столичният общински съвет прие  програмата "Учим се заедно", която дава възможност на студенти (2-ри, 3-ти и 4-ти курс) в специалностите "Предучилищна педагогика", "Предучилищна и начална педагогика", "Социална педагогика", "Неформално образование", "Логопедия", "Психология" и в медицински специалности, да участват в платени стажове в детските градини на територията на Столична община през месеците юли и август. 

Детските градини осигурят наставник за всеки стажант – педагогически специалист от екипа на градината, който да участва във въвеждащо обучение и да включат стажантите реално в ежедневната дейност на групата.

Две паметни плочи ще напомнят за героите в националноосвободителните борби от угърчинското село Микре. Те ще бъдат открити и осветени на 26 април, събота, съобщи Христо Йорданов, председател на клуба на национално дружество „Традиция” в село Лесидрен, инициатор на делото.

Единадесет са участниците в четите на Филип Тотю и на Христо Ботев от село Микре. Сред тях са и най-младите – 17-годишният Тодор Стойков, обесен в Русе след разгрома на Ботевата чета, и 19-годишният Тонко Главунски (Биволчето), загинал в боевете във Врачанския балкан. Други 33-ма се включват в Българското опълчение.

В тържествената церемония по откриването на двете мраморни плочи, които вече са поставени на сградата на кметството в Микре, ще участват представители на дружество „Традиция” от подразделенията му в София, Лесидрен, Тетевен, Етрополе, Трявна и гр. Червен бряг, о

Увеличава се броят на трудовите злополуки през 2024 г. в сравнение с 2023 г. – от 2709 на 2823 броя. Забелязва се намаляване на смъртните трудови злополуки от 87 за 2023 г. на 64 през миналата година. Това съобщи Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“, позовавайки се на данни на Националния осигурителен институт (НОИ). Информацията е във връзка със Световния ден за безопасност и здраве при работа, който се отбелязва на 28 април, понеделник.

КТ „Подкрепа“ посочва, че според статистиката всеки  работен ден 11,24  души претърпяват злополука на работното място, а за 2023 г. - 10,92 души. На всеки четири работни дни един работник в България умира, а за 2023 г. е на всеки три работни дни. Данните за трудовите злополуки през миналата година показват още, че най-много са в София град – 1093, в Пловдив – 304, във Варна – 197, Бу

Общинският съвет в Нова Загора ще гласува бюджета на общината за 2025 г., се посочва в проекта на дневен ред на днешното заседание, публикуван на сайта на институцията. Предложението е внесено като първа точка в дневния ред на сесията, която ще се състои от 9:00 часа. 

Както съобщихме, общият размер на проекта на бюджет за 2025 г. на община Нова Загора е 61 292 909 лв. Общата стойност на инвестиционната програма за 2025 г. възлиза на 13 334 277 лв. с източници на финансиране: средства от централния бюджет, собствени средства, преходен остатък, средства от Европейския съюз, които ще се използват за извършване на основни ремонти на улици, благоустрояване, поддържане и ремонтиране на сградния фонд, ремонт на вътрешно водопроводна мрежа, проектиране и изграждане на детски площадки и др. Заложено е изпълнение на текущи ремонти на обща стойност 1 543 908 лв.

Общинските съ

Добрите икономически условия в общината се свързват и с добро представяне в други направления. Например общината има сравнително висок дял на собствените приходи от общите постъпления в общинския бюджет (27-о място с 30,9 на сто), въпреки че това се дължи до голяма степен и на сравнително високите данъци върху недвижимите имоти и сделките с тях. Демографският профил на общината също е сравнително благоприятен, предвид сравнително високия дял на населението в трудоспособна възраст и относително ниския дял на населението на 65 и повече години. Естественият и механичният прираст в общината са по-слаби, макар и по-скоро добри, спрямо повечето общини у нас. 

От гледна точка на здравеопазване, общината се представя добре. Образователните резултати на общината също са приемливи.

Община Сопот

Добавената стойност в община Сопот за 2022 г. е 268,8 млн. лв. - 44-ата най-висока у нас. Сопот се нарежда на 44-то място и по приходи от износ на нефинансовите предприятия с по 246,1 млн. лв. Инвестициите в дълготрайни материални активи за 2022 г. са 55 млн. лв., като това нарежда общината на 63-то място. Сопот е едва 148-та община по население със своите 8375 души според преброяването от 2021 г. По показател добавена стойност спрямо населението, общината се нарежда на трето място през 2022 г. с по 32 388 лв./човек. 

Основната причина за силното икономическо представяне е наличието на голям завод за боеприпаси, който печели от резкия скок в търсенето покрай войната в Украйна от 2022 г. насам, посочват от ИПИ, като изтъкват, че дори и преди конфликта, наличието на това предприятие е имало значителна позитивна роля за икономическото благосъстояние на общината. Пазарът на труда в Сопот е изключително благоприятен - наетите по трудово и служебно правоотношение са 6313 души или 88 на сто от населението на 15 и повече години, вторият най-висок резултат в страната. Това до голяма степен се дължи и на факта, че ежедневно към общината пътуват почти 2900 трудови мигранти (според преброяване 2021 г.), което е признак за притегателната сила на местната икономика. Безработицата в Сопот също е 12-ата най-ниска в страната - 2,8 на сто за 2022 г. Възнагражденията са относително високи, но все пак далеч от лидерите - 1337 лв. брутна месечна заплата за 2022 г., което нарежда общината на 78-о място у нас. 

Сопот се представя приемливо по отношение на демографията. Делът на населението в трудоспособна възраст е 63,6 на сто или 28-ия най-висок в страната. Естественият прираст е -7,1 промила (62-ро място от 265). Механичният прираст е едва 0,1 на сто, като това би могло да се обясни с високата ежедневна трудова миграция към общината – голяма част от хората, които имат интерес да работят в Сопот, но не са от общината, решават да пътуват до нея, вместо да се заселят трайно. 

Представянето на общината в сферата на здравеопазването би могло да е по-добро. Образователните резултати също са противоречиви, отбелязва от ИПИ.

Община Балчик

Балчик съчетава два особени общински профила – туристическа община на Черноморието, както и център на развитие на вятърната енергия, която е силно застъпена предимно в Североизточна България.

Тези характеристики играят роля Балчик да се представя относително добре по всички индикатори в категорията "Икономика и инвестиции". Добавената стойност за 2022 г. е 200,4 млн. лв. (54-то място), а спрямо населението – 12 602 лв./човек (28-о място). През 2022 г. преките чужди инвестиции възлизат на 23,6 млн. евро (50-то място), а разходите за придобиване на дълготрайни материални активи са 93 млн. лв. (38-о място). Приходите от износ също са сравнително високи – 140,3 млн. лв. (65-о място). В тон с доброто икономическо представяне, и пазарът на труда е благоприятен – безработицата през 2022 г. е 3,9 на сто или 36-ата най-ниска у нас, а средната брутна месечна заплата е 1390 лв. (60-то място). 

Като туристическа община, Балчик се откроява със силни местни финанси. Делът на собствените приходи от всички постъпления в общинския бюджет за 2023 г. е 42,8 на сто (9-о място), като при това данъците върху придобиване на имущество и недвижимите имоти не са високи. Обичайно този тип общини имат височки постъпления заради високия брой имоти и сделки с имоти (хотели и ваканционни жилища), както и заради постъпления от туристически данък и от такса за битови отпадъци покрай многото туристически обекти и заведения.

В демографско отношение, Балчик е много близо до медианната община – дяловете на трудоспособното население и на населението на 65 и повече години са съответно 60,6 на сто (125-о място) и 26,9 на сто (136-о място), а коефициентът на естествен прираст възлиза на -11,7 промила (145-о място). Същевременно общината се справя отлично в привличането на население, вероятно заради развития туризъм, близостта до голям град и благоприятния климат, като механичният прираст през 2023 г. е 3,8 на сто (27-о място).

Образователните резултати на общината също са близки до медианата. Предлагането на здравеопазване в общината е добро.

Община Смолян

Община Смолян е интересна по две направления. От една страна, тя е областен център, което дава определена икономическа и административна тежест в региона и предполага нелошо представяне по немалко индикатори, въпреки известната географска изолация от останалата част от страната, коментират от ИПИ. Това си проличава в сравнително добрите икономическите резултати - например добавената стойност през 2022 г. е 361,6 млн. лв. (34-то място в страната), като от нея на човек се падат по 10 946 лв. (38-мо място). През 2022 г. преките чуждестранни инвестиции възлизат на 19,7 млн. евро (56-о място), а разходите за дъготрайни материални активи са 118 млн. лв. (29-о място). 

Второто направление е свързано с факта, че Смолян и близките общини се открояват с традиционно много високо качество на основното и средното образование. Зад това стоят много причини  – засилена комуникация между училищата и регионалното управление на образованието, активно участие на родителите в образователния процес, сравнително голям брой учители, които също са добре мотивирани и заплатени, както и високо финансиране за образование, отбелязват от ИПИ и допълват, че резултатите са видими. Мащабът на Смолян като областен център се свързва и с добър достъп до здравеопазване. Смолян обаче има сериозни демографски предизвикателства. Въпреки че е областен център, общината се нарежда едва на 77-о място по дела на трудоспособното население (62,2 на сто според последното преброяване). Демографската динамика сигнализира, че общината не е достатъчно атрактивна за създаване на семейство или за привличане на жители от други населени места - коефициентът на естествен прираст е -12 промила(147-мо място), а механичният прираст е едва -0,1 на сто или 204-тия най-висок у нас. Тези проблеми са съпътствани от известни слабости на пазара на труда - безработицата през 2022 г. се равнява на сравнително високите 6,1 на сто (92-ро място в страната), а средната брутна месечна заплата е 1311 лв. (87-мо място). 

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Над 18 млн. лв. са инвестирани в инфраструктура и други сфери в Община Исперих през изминалата година
През изминалата година в Община Исперих са привлечени и са инвестирани над 18 млн. лв. в инфраструктура, образование, култура, социална и здравна сфери. Това се посочва в отчета на ...
Кметът на Пловдив смени заместник-кмета по транспорт
Със заповед на кмета на Пловдив Костадин Димитров от днес заместник-кметът по транспорт Ерол Садъков се освобождава от заеманата длъжност. С друга своя заповед кметът назначава за ...
Държавата ще помогне на засегнатите от пороя в с. Хайредин, обяви областният управител на Враца Николай Николов
Хората ще бъдат обезщетени, а засегнатата пътна инфраструктура в село Хайредин ще бъде възстановена с помощ от държавата. Това увери областният управител на Враца Николай Николов п ...
Над 150 експоната ще бъдат представени на 22-рия парад на ретро автомобили и мотоциклети в Разлог
Над 150 експоната ще бъдат представени на 22-рия парад на ретро автомобили и мотоциклети в Разлог, съобщиха от пресцентъра на Община Разлог. Събитието ще се състои на 10 май, а гос ...
Средства за ремонт на пътя Бургас – Малко Търново липсват в последния вариант на държавния бюджет, каза Николай Денков
Средства за ремонт на пътя Бургас – Малко Търново липсват в последния вариант на държавния бюджет за тази година. Това коментира в националния пресклуб в Бургас съпредседател ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Президентът Румен Радев ще участва в 10-ата Среща на върха на инициативата „Три морета“
Президентът Румен Радев ще участва днес в 10-ата Среща на върха на инициативата „Три морета“ във Варшава, Полша, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Румен ...
Продължават обходите на пострадалите от наводненията в областите Враца и Монтана, BG-ALERT не се е задействала заради липса на обучени хора
Втори ден продължават обходите на пострадалите от наводненията в областите Враца и Монтана, където вчера обилни дъждове наводниха къщи, мазета и дворове. Министърът на вътрешните р ...
Членовете на гражданско сдружение „Браво Пловдив“, заемащи постове в Общината, подават оставки
Членовете на гражданско сдружение „Браво Пловдив“, заемащи постове в Община Пловдив и в районните кметства, ще подадат оставки утре 29 април, съобщиха от пресцентъра на ...
Парад на носиите предстои на 8 май в Регионалната библиотека в Смолян
Парад на носиите предстои на 8 май в Регионалната библиотека „Н. Вранчев“ в Смолян, съобщиха от библиотеката. Организаторите очакват в етно ревюто да се включат смолян ...
Млади таланти спечелиха приза на кмета във фолклорния конкурс „Напеви от Северозапада“ в Монтана
Млади фолклорни таланти от Брезник, Пазарджик и Черни Осъм спечелиха Приза на Кмета на Община Монтана от 17-ия Национален фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада“ на ...
Тикер в 02:48 ч.
Президентът Румен Радев ще участва днес в 10-ата Среща на върха на инициативата ...
Начало На преден план
8849
Икономика

Социално-икономическото развитие на общините Елин Пелин, Сопот, Балчик и Смолян е във фокуса на новите истории на ИПИ

Публкацията е част от архивът на NRD24
Стела Филипова | 04 Юли 2024, 13:11 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Институтът за пазарна икономика (ИПИ) стартира втората година на инициативата за разпространение, визуализация и анализ на общински данни "265 истории за икономика" с четири истории, които рядко попадат във фокуса на общественото внимание, съобщиха от ИПИ.

Общинските профили са нова функционалност на специализираната страница на ИПИ, която бе въведена през 2023 г. и която позволява да се види как дадена община се представя на фона на останалите според 30 ключови индикатора, разпределени в шест категории - икономика и инвестиции, пазар на труда, местни финанси, демография, здравеопазване и образование. 

Историите са: за община в периферията на София, ключов логистичен център за големи бизнеси у нас - Елин Пелин; община, която в момента се развива ускорено благодарение на военната си промишленост - Сопот; община, която е едновременно туристически център и обект на големи инвестиции в зелена енергия - Балчик; областен център с традиционно високо представяне в сферата на образованието - Смолян.

Община Елин Пелин

Община Елин Пелин е една от най-добре представящите се в почти всички индикатори в категориите "Икономика и инвестиции" и "Пазар на труда". Общината е на 19-о място по добавена стойност през 2022 г. с 552 млн. лв., а при съотнасяне към населението тя се нарежда на 8-о място с по 24 120 лв./човек. За 2022 г., Елин Пелин се нарежда и в челната десетка по преки чужди инвестиции с натрупване (6-то място с 489,4 млн. евро) и разходи за придобиване на дълготрайни материални активи (9-то място с 311 млн. лв.). Високите инвестиции и добавена стойност се отразяват много благоприятно и на пазара на труда, като към 2022 г. Елин Пелин има 13-тата най-висока брутна месечна заплата у нас - 1732 лв., както и петото най-ниско ниво на безработица - 2,4 на сто.

Основната причина зад доброто представяне на общината е нейната роля като логистичен център за много от големите търговски вериги у нас, които избират да изградят основните си складове на територията. Тази тенденция започва преди около 20 години и продължава и до днес, предимно заради наличното широко пространство и непосредствената близост до столицата.

Добрите икономически условия в общината се свързват и с добро представяне в други направления. Например общината има сравнително висок дял на собствените приходи от общите постъпления в общинския бюджет (27-о място с 30,9 на сто), въпреки че това се дължи до голяма степен и на сравнително високите данъци върху недвижимите имоти и сделките с тях. Демографският профил на общината също е сравнително благоприятен, предвид сравнително високия дял на населението в трудоспособна възраст и относително ниския дял на населението на 65 и повече години. Естественият и механичният прираст в общината са по-слаби, макар и по-скоро добри, спрямо повечето общини у нас. 

От гледна точка на здравеопазване, общината се представя добре. Образователните резултати на общината също са приемливи.

Община Сопот

Добавената стойност в община Сопот за 2022 г. е 268,8 млн. лв. - 44-ата най-висока у нас. Сопот се нарежда на 44-то място и по приходи от износ на нефинансовите предприятия с по 246,1 млн. лв. Инвестициите в дълготрайни материални активи за 2022 г. са 55 млн. лв., като това нарежда общината на 63-то място. Сопот е едва 148-та община по население със своите 8375 души според преброяването от 2021 г. По показател добавена стойност спрямо населението, общината се нарежда на трето място през 2022 г. с по 32 388 лв./човек. 

Основната причина за силното икономическо представяне е наличието на голям завод за боеприпаси, който печели от резкия скок в търсенето покрай войната в Украйна от 2022 г. насам, посочват от ИПИ, като изтъкват, че дори и преди конфликта, наличието на това предприятие е имало значителна позитивна роля за икономическото благосъстояние на общината. Пазарът на труда в Сопот е изключително благоприятен - наетите по трудово и служебно правоотношение са 6313 души или 88 на сто от населението на 15 и повече години, вторият най-висок резултат в страната. Това до голяма степен се дължи и на факта, че ежедневно към общината пътуват почти 2900 трудови мигранти (според преброяване 2021 г.), което е признак за притегателната сила на местната икономика. Безработицата в Сопот също е 12-ата най-ниска в страната - 2,8 на сто за 2022 г. Възнагражденията са относително високи, но все пак далеч от лидерите - 1337 лв. брутна месечна заплата за 2022 г., което нарежда общината на 78-о място у нас. 

Сопот се представя приемливо по отношение на демографията. Делът на населението в трудоспособна възраст е 63,6 на сто или 28-ия най-висок в страната. Естественият прираст е -7,1 промила (62-ро място от 265). Механичният прираст е едва 0,1 на сто, като това би могло да се обясни с високата ежедневна трудова миграция към общината – голяма част от хората, които имат интерес да работят в Сопот, но не са от общината, решават да пътуват до нея, вместо да се заселят трайно. 

Представянето на общината в сферата на здравеопазването би могло да е по-добро. Образователните резултати също са противоречиви, отбелязва от ИПИ.

Община Балчик

Балчик съчетава два особени общински профила – туристическа община на Черноморието, както и център на развитие на вятърната енергия, която е силно застъпена предимно в Североизточна България.

Тези характеристики играят роля Балчик да се представя относително добре по всички индикатори в категорията "Икономика и инвестиции". Добавената стойност за 2022 г. е 200,4 млн. лв. (54-то място), а спрямо населението – 12 602 лв./човек (28-о място). През 2022 г. преките чужди инвестиции възлизат на 23,6 млн. евро (50-то място), а разходите за придобиване на дълготрайни материални активи са 93 млн. лв. (38-о място). Приходите от износ също са сравнително високи – 140,3 млн. лв. (65-о място). В тон с доброто икономическо представяне, и пазарът на труда е благоприятен – безработицата през 2022 г. е 3,9 на сто или 36-ата най-ниска у нас, а средната брутна месечна заплата е 1390 лв. (60-то място). 

Като туристическа община, Балчик се откроява със силни местни финанси. Делът на собствените приходи от всички постъпления в общинския бюджет за 2023 г. е 42,8 на сто (9-о място), като при това данъците върху придобиване на имущество и недвижимите имоти не са високи. Обичайно този тип общини имат височки постъпления заради високия брой имоти и сделки с имоти (хотели и ваканционни жилища), както и заради постъпления от туристически данък и от такса за битови отпадъци покрай многото туристически обекти и заведения.

В демографско отношение, Балчик е много близо до медианната община – дяловете на трудоспособното население и на населението на 65 и повече години са съответно 60,6 на сто (125-о място) и 26,9 на сто (136-о място), а коефициентът на естествен прираст възлиза на -11,7 промила (145-о място). Същевременно общината се справя отлично в привличането на население, вероятно заради развития туризъм, близостта до голям град и благоприятния климат, като механичният прираст през 2023 г. е 3,8 на сто (27-о място).

Образователните резултати на общината също са близки до медианата. Предлагането на здравеопазване в общината е добро.

Община Смолян

Община Смолян е интересна по две направления. От една страна, тя е областен център, което дава определена икономическа и административна тежест в региона и предполага нелошо представяне по немалко индикатори, въпреки известната географска изолация от останалата част от страната, коментират от ИПИ. Това си проличава в сравнително добрите икономическите резултати - например добавената стойност през 2022 г. е 361,6 млн. лв. (34-то място в страната), като от нея на човек се падат по 10 946 лв. (38-мо място). През 2022 г. преките чуждестранни инвестиции възлизат на 19,7 млн. евро (56-о място), а разходите за дъготрайни материални активи са 118 млн. лв. (29-о място). 

Второто направление е свързано с факта, че Смолян и близките общини се открояват с традиционно много високо качество на основното и средното образование. Зад това стоят много причини  – засилена комуникация между училищата и регионалното управление на образованието, активно участие на родителите в образователния процес, сравнително голям брой учители, които също са добре мотивирани и заплатени, както и високо финансиране за образование, отбелязват от ИПИ и допълват, че резултатите са видими. Мащабът на Смолян като областен център се свързва и с добър достъп до здравеопазване. Смолян обаче има сериозни демографски предизвикателства. Въпреки че е областен център, общината се нарежда едва на 77-о място по дела на трудоспособното население (62,2 на сто според последното преброяване). Демографската динамика сигнализира, че общината не е достатъчно атрактивна за създаване на семейство или за привличане на жители от други населени места - коефициентът на естествен прираст е -12 промила(147-мо място), а механичният прираст е едва -0,1 на сто или 204-тия най-висок у нас. Тези проблеми са съпътствани от известни слабости на пазара на труда - безработицата през 2022 г. се равнява на сравнително високите 6,1 на сто (92-ро място в страната), а средната брутна месечна заплата е 1311 лв. (87-мо място). 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Над 18 млн. лв. са инвестирани в инфраструктура и други сфери в Община Исперих през изминалата година
Кметът на Пловдив смени заместник-кмета по транспорт
Държавата ще помогне на засегнатите от пороя в с. Хайредин, обяви областният управител на Враца Николай Николов
Над 150 експоната ще бъдат представени на 22-рия парад на ретро автомобили и мотоциклети в Разлог
Средства за ремонт на пътя Бургас – Малко Търново липсват в последния вариант на държавния бюджет, каза Николай Денков
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
В детайли
Президентът Румен Радев ще участва в 10-ата Среща на върха на инициативата „Три морета“
На преден план
Продължават обходите на пострадалите от наводненията в областите Враца и Монтана, BG-ALERT не се е задействала заради липса на обучени хора
На преден план
Членовете на гражданско сдружение „Браво Пловдив“, заемащи постове в Общината, подават оставки
Местен фокус
Парад на носиите предстои на 8 май в Регионалната библиотека в Смолян
В детайли
Млади таланти спечелиха приза на кмета във фолклорния конкурс „Напеви от Северозапада“ в Монтана
Местен фокус
В Италия ще има общонационална 24-часова стачка на 1 май, съобщиха от Министерството на външните работи
Основна линия
Над 18 млн. лв. са инвестирани в инфраструктура и други сфери в Община Исперих през изминалата година
Местен фокус
Лично и отборно общинско първенство по борба ще се състои в спортната зала в Ловеч
Основна линия
Кметът на Пловдив смени заместник-кмета по транспорт
Сфера
Правосъдният министър Георги Георгиев откри Регионален център за консултиране и предоставяне на правна помощ в Бургас
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.