Катастрофа затвори движението по пътя Русе - Велико Търново, в участъка преди разклона за село Полско Косово. Това съобщи регионалният говорител на МВР в Русе Даниела Малчева.
Окръжният съд в Разград отказа да измени в по-лека мярката за неотклонение „задържане под стража“ на 25-годишен мъж от разградско село. На 3 януари тази година Дж. С. е привлечен в качеството на обвиняем за извършени от него в съучастие две престъпления - трафик през границата на жени с цел да бъдат използвани за развратни действия с користна цел, съобщиха от пресцентъра на Окръжния съд в Разград.
На 4 януари първоинстанционният Районен съд - Разград е определил на мъжа мярка за неотклонение „задържане под стража“, която е обжалвана пред горната инстанция. Тричленният състав на Окръжния съд прецени, че законосъобразно първата инстанция е определила най-тежката мярка за неотклонение. По делото до момента са събрани достатъчно доказателства, от които да се направи обосновано подозрение за съпричастност на 25-годишния мъж към престъпленията, за които
Възобновяването на работата на помпено-акумулиращата водноелектрическа централа (ПАВЕЦ) "Чаира" е приоритет, каза служебният министър на енергетиката Владимир Малинов на брифинг в Министерския съвет.
"Тази сутрин в Министерството на енергетиката бяха подписани два договора, а именно договорът за рехабилитацията на Хидроагрегат 1 с японската компания „Тошиба“, и договорът за ремонт и рехабилитация на Хидроагрегат 3 от консорциум с две австрийски компании, а именно ABB-Voith“, съобщи министърът.
Той определи централата като „най-голямата водна батерия в Югоизточна Европа“ и припомни, че в края на декември миналата година Хидроагрегат 2 на съоръжението възобнови своята работа.
Министър Малинов подчерта значимостта на ПАВЕЦ „Чаира“ за балансиране на българската електропреносна система, за сигурността на доста
По-доброто управление на водите обсъдиха експерти от България и Израел по време на конференция днес. Акцент на събитието беше необходимостта от използване на нови модерни технологии. Коментирани бяха проблемите и в двете страни и мерките за решаване на проблема. Засегната бе и темата за климатичните промени и отражението им върху сектора с управление на водите. Събитието бе организирано от Посолството на Израел у нас и се състоя в столичен хотел.
Искаме да споделим нашите знания с България, заяви в началото на събитието посланикът на Държавата Израел в България Йоси Леви Сфари. Той посочи, че България е една от приятелските държави не само в Европа, но и в целия свят, затова Израел има готов да съдейства за проблема с управлението на водите. Ако има начин да допринесем за решаване на този въпрос, ние сме на разположение, потвърди посланикът.
Йоси Леви Сфари разказа как п
Повече движение и по-малко месо в менюто е рецептата за дълголетие на Манда Христова от Бургас, която днес празнува 100-ия си рожден ден.
Пожелавам на всички да достигнат моята възраст. Много движение ви трябва, ако искате да сте дълголетници. Аз сама се грижих за двора на вилата до 90-ата си година, разказа жената. Тя е е родена в село Зидарово, община Малко Търново, на Богоявление през далечната 1924 година. Целият и съзнателен живот обаче преминава в Бургас. Въпреки че вече почти не вижда, баба Манда е позитивно настроена и усмихната.
От една година тя живее в дома за възрастни хора в Айтос. Днес обаче е в Бургас, за да отпразнува вековния си юбилей в любимия си град.
Заедно с нея бяха и нейни близки, които пристигнаха от Великобритания специално за празника на баба Манда. Кметът на Бургас Димитър Николов също поздрави столетничката.
„Вашият
Утре, 9 януари, някои части от Враца може да останат без вода, информираха чрез съобщение до медиите от „Водоснабдяване и канализация“ (ВиК) ООД – Враца. От дружеството посочват, че причината е авария на довеждащия водопровод от хидровъзел „Среченска бара".
Враца, Мездра и част от прилежащите им населени места се захранват от язовир „Среченска бара“. Към началото на ноември, според ежедневния бюлетин за състоянието на водите на Министерството на околната среда и водите, в язовира има наличен полезен обем около 66%.
Сигнал за инцидента е подаден малко след 10:30 часа днес. При произшествието са участвали два товарни автомобила и две коли. Няма пострадали. Създадена е организация товарните автомобили да бъдат отстранени от пътното платно.
Екипи на полицията регулират движението. За леките автомобили е въведен обходен маршрут през село Полско Косово, а камионите изчакват на място.
Между 20 и 40 стотинки е увеличението на хляба в търговската мрежа в Силистра от началото на годината, показа репортерска проверка на . Най-евтиният хляб, който се продаваше по 1,50 лева за 700 грама, вече струва между 1,70 и 1,90 лева.
Някои от производителите обясняват увеличението с факта, че от 1 януари ДДС ставката се вдигна от 0 на 20 процента. Според други обаче подобно повишаване на цената не е оправдано. Фурната към земеделска кооперация "Нива - 93" в силистренското село Професор Иширково все още продава масовия бял хляб за 1,60 лева и не се очаква промяна поне до края на месеца. Това каза председателят на кооперацията Велика Славова.
"Не смятам, че трябва да увеличаваме цената с такива проценти. Ще я задържим поне един месец, за да видим как се движи себестойността, защото растат разходите за труд и електроенергия. Ако има увеличение, то ще е с около 10 стоти
Със Света литургия от духовниците на Стара Загора в Енорийски храм „Света Троица“ и панихида в памет на загиналите при превземането, опожаряването и освобождението на Стара Загора български опълченци, руски воини и мирни граждани ще бъде отбелязана 147-ата годишнина от повторното Освобождение на града, съобщиха от отдел "Култура и туризъм" към Община Стара Загора.
Събитията, организирани от Община Стара Загора и Старозагорска митрополия, са насрочени за 12 януари, а годишнината от повторното Освобождение на Стара Загора през Руско-турската война 1877 – 1878 г. е ден по-късно.
От отдел "Култура и туризъм" припомнят историята за Освобождението на Стара Загора. На 22 юли 1877 г. град Стара Загора е освободен от Девети Кавказки драгунски полк, под командването на херцог Лайхтембергски. Българските опълченци и руските войски с генералите Гурко и Столетов са
Жури от седем човека ще оценява участниците във 21-ото издание на фестивала „Симитлия – Древната земя на кукерите“, информират от пресцентъра на общинска администрация. Придържането към традицията, хореографията, уменията и ентусиазма на групите от цялата страна ще бъдат оценявани от жури, в което тази година са включени фолклористи, хореографи, фолклорни антрополози, художници, журналисти.
Журито на фестивала тази година е с почетен председател филологът и фолклорист проф. Костадин Динчев. Групите ще бъдат оценявани още от: хореографа, артмениджър и солист на ансамбъл „Пирин“ Кирил Бельов; фолклорния антрополог, хореограф на „Граовска младост“ към Дворец на културата в Перник и член на жури в редица международни фестивали Тодор Тодоров; художника и директор на Градската художествена га
Над 650 са случаите на варицела в област Ямбол през изминалата 2024 година. Към момента няма пик на инфекциозното заболяване, макар че традиционно повече са случаите през студените месеци на годината. Това коментира директорът на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) д-р Радостина Калчева.
„Все пак това е въздушно-капково заболяване и най-много случаи регистрираме през зимата. За декември за областта сме регистрирали 32 случая на варицела, а за ноември са били 14 случая“, посочи д-р Калчева. Тя напомни, че за варицелата вече има ваксина. „Препоръчителна е, не е задължителна. Всички родители, които желаят да ваксинират децата си, могат да се консултират с техните лични лекари и да я заявят в аптеките“, каза д-р Калчева.
През предходната 2023 г. случаите на варицела в Ямболско са били приблизително същия брой – 620. „Това е едно цикличн
С военен церемониал и поднасяне на венци и цветя в Карлово днес бяха отбелязани 147 години от освобождението на града, съобщиха от пресцентъра на общината. По-рано през деня по ул. „Ген. Карцов” премина шествие, което стигна до паметната плоча на Пулевата къща.
Това е къщата, в която генерал Павел Карцов отсяда със своя щаб. Там бяха поднесени цветя от кмета на общината д-р Емил Кабаиванов, председателя на Общинския съвет Доньо Тодоров, заместник-председателя Анастасия Чолакова, заместник-кметове, командира на 61-ва Стрямска механизирана бригада – бригаден генерал Маргарит Михайлов, представители на институции и граждани.
Като част от честванията на празника ученици от Основно училище „Райно Попович“ разказаха на присъстващите колко е важна датата 8 януари за Карлово и жителите на града.
В навечерието на историческата за К