Триметров паметник на Цар Иван Александър беше открит днес до Средновековната крепост Русокастро в община Камено. На церемонията присъстваха представители на местната власт, общественици и граждани. Монументът на българския владетел, управлявал втората българска държава цели 40 години, е изграден по идея на директора на Регионален исторически музей – Бургас, д-р Милен Николов, подчерта кметът на община Камено Жельо Вардунски.
В две ловешки села ще бъдат реализирани проекти, свързани с водата, съобщават от пресцентъра на общинската администрация. Безвъзмездното финансиране е по програмата „Капка по капка” на фондация BCause, която цели подобряване на достъпа до питейна вода с фокус върху жителите на районите, страдащи от безводие и уязвими социални групи.
Проектът „Вода за всички” в село Радювене предвижда изграждане на нов сондаж и свързването му към съществуващата водопреносна мрежа. Целта е трайно преодоляване на честите водни режими през летните месеци в населеното място. Финансирането е 40 хил. лв., пише на сайта на организацията.
Проектът на село Дренов „Рехабилитация на напорен резервоар” (18 750 лв.) включва поставяне на обезвъздушители във водопреносната мрежа, ремонт на напорен резервоар и изготвяне на прединвестиционно проучване за бъдеща реконстр
Вече 90 години малкият град в Северозападна България Ябланица се свързва с производството на халва и локум. Няма гост на града и околностите или просто преминаващ, който да си тръгне, без да си закупи от сладките изкушения. Традицията в производството на халва и локум се пази, но и развива през годините според модерните вкусове на клиентите.
Малцина са тези, които знаят, че халвата в Ябланица е дошла от Северна Македония, с Иван Богоев - Сладкаря. Той е роден в Прилеп, Македония. По време на войната се преселил в София, където се е запознал с неговата бъдеща съпруга - Елена от Скравена, Ботевградско. В един момент, около 1930 г., се установяват в Ябланица и започват производството на халва, локум и бонбони, каза неговата внучка Геновева Христова. „Донесли са си казаните, рецептата и традициите от Македония. Така започва първото производство на халва в Ябланица. Дяд
Община Кърджали да кандидатства като водещ партньор в Концепция за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ) по процедура с водеща програма - Програма „Развитие на регионите“ 2021 – 2027 г., гласуваха на днешното си заседание общинските съветници в Кърджали.
При разглеждане на точката бе обяснено, че интегрираният териториален подход представлява подход, базиран на местните специфики, насочен към ефективното използване на потенциала на всяка територия при тесен диалог и сътрудничество между институциите, работещи на различни нива на управление, както и останалите заинтересовани страни и участници, действащи на съответната територия. Подготвяната от Община Кърджали концепция е възможност за постигане на балансирано развитие на региона, каза още кметът Ерол Мюмюн, представяйки докладната по точката.
На заседанието общинските съветници дадоха
С официална церемония по полагане на символична първа копка в Кърджали беше дадено началото на проект за основен ремонт на Дома за възрастни хора в родопския град.
Повече от 25 години той се управлява от Областната организация на Българския Червен кръст (БЧК) в партньорство с Община Кърджали. Това е единственият дом в страната, управляван от неправителствена организация.
„Нашите майки и бащи, нашите баби и дядовци заслужават най-доброто. Именно заради това, през всичките тези години сме се старали нашата социална услуга да бъде едно много добро място за живеене и годините да се посрещат не със самота, а с грижа, не с тъга, а с достойнство“, каза Светломира Димитрова, директор на Секретариата на Областния съвет на БЧК в родопския град. Тя допълни, че усилията на БЧК са били насочени не само към качествена грижа, но и към създаване на истинска общно
Митнически служители на Граничния контролно-пропускателен пункт "Капитан Андреево" откриха и задържаха близо 200 000 недекларирани евро, с левова равностойност 390 126 лв., при две проверки на излизащи от страната товарни автомобили, съобщиха от Регионалния пресцентър на Агенция "Митници" в Свиленград.
По случая като обвиняеми са привлечени шофьорите на двата камиона - С.Г. (41 г.) и Х.Ю. (45 г.), информираха от пресцентъра на Апелативната прокуратура в Пловдив.
При първия случай на автомобил от Нидерландия за Турция през България в шофьорската кабина, зад шкаф за съхранение на лични вещи, митническите служители открили четири полиетиленови плика с банкноти в размер на 99 980 евро. Още 100 000 евро са намерени при инспекцията на тир също от Нидерландия за Турция. Банкнотите били във фабрична кухина над шофьорската врата и открити след демонтаж на част от тапи
С откриването на паметника припомняме събитията, които са се случили в нашия край. Именно Цар Иван Александър успява заедно с войската си да присъедини територията след битка с византийците през 1332 година, каза той. По време на церемонията Вардунски връчи плакет на директора на бургаския музей, като подчерта и ролята на дарителите за изработването на монумента. Сред тях са Янчо Проданов и Руси Куртлаков, които също получиха плакети. От своя страна Милен Николов връчи такъв на Жельо Вардунски.
Сигурен съм, че образът на Цар Иван Александър ще бъде разпространен у нас от многото туристи, които ще се снимат тук. Нека го съхраним за поколенията. Не бива да живее само за себе си, трябва да оставим нещо на този свят, каза Куртлаков, в чието студио в Камено беше изработен монумента, дело на скулпторите Атанас Стоянов и Даниел Кънчев. За произведението е използван врачански варовик.
На днешната церемония присъства и областният управител на област Бургас проф. Мария Нейкова. Тя посочи, че предстои изграждането на още няколко паметника в общини от областта. Изграждането на паметника е осъществено от инициативен комитет с членове: Жельо Вардунски, проф. Мария Нейкова, Руси Куртлаков и д-р Милен Николов. Благодарение на дарителите, средствата за изграждането на паметника бяха събрани за седмица.
За последните 27 години "Албена" е била на загуба само една година и това е 2020 година. Това каза по време на Общото събрание на акционерите на "Албена" АД, което се проведе днес, изпълнителният директор на дружеството Красимир Станев. Той допълни, че през 2020 година дружеството е реализирало едва 300 000 нощувки, като само година преди това те са достигали 1,7-1,8 милиона.
Красимир Станев подчерта обаче, че и до момента не са достигнати нивата на нощувките отпреди ковид-пандемията, като за 2024 година нощувките са били 1,1 милиона.
Той посочи, че 2020 – 2025 е бил сложен период за анализи заради неочакваните процеси в световен план. И към момента оценката му за състоянието на компанията е добра. Изпълнителният директор обърна внимание и на това, че ръководството не е допуснало и е успяло да избегне фатални грешки и да предотврати срива на цялата организаци
Летище "Васил Левски" – София получи наградата на ACI EUROPE "Най-добро летище в Европа" в категорията 5 до 10 милиона пътници, съобщиха от оператора на летището "СОФ Кънект".
Отличието е оценка за мащабната трансформация, която "СОФ Кънект" прави на столичното летище и то за изключително кратко време, както и за бизнес плановете за неговото устойчиво развитие, посочват от оператора.
"Приемаме тази награда с голяма гордост и отговорност. Тя мотивира целия ни екип да остане фокусиран върху изпълнението на стратегията за развитие на летището и реализирането на нашата визия България да има първия петзвезден регионален хъб в Европа", каза главният изпълнителен директор на СОФ Кънект Хесус Кабайеро.
"Това признание е повод за национална гордост. То е резултат от усилията на стотици професионалисти, които с постоянство, визия и отговорност допринасят за съвременно
Зеленият преход не означава отказ от индустрии, а тяхното устойчиво развитие. Това каза министърът на околната среда и водите Манол Генов по време на участието си във форума „Green Transition Forum 5.0: Конкурентоспособност и иновации в страните от Централна и Източна Европа“. Министър Генов участва в дискусионния панел на форума, озаглавен „Стимулирането на чистата индустриална декарбонизация – предизвикателства и възможности“.
Зеленият преход и декарбонизацията са възможност за логичен разходоефективен и устойчив нов модел на развитие, от който можем да спечелим, опазвайки природата и нашето бъдеще, каза министърът на околната среда и водите.
Добивната промишленост в България има ключово значение не само за икономиката, но и за осигуряване на суровини, нужни за новите зелени технологии и политики. Именно чрез иновации, дигитализация
Петър Дойчинов стана „Най-добър млад шофьор на България“ в осмото издание на кампанията, организирана от Съюза на българските автомобилисти. Финалът се състоя на площад „Велбъжд“ в Кюстендил.
На второ място се класира Евгени Митев, а третото място зае Дилян Димов. Класиралите се на първите две места продължават в европейския етап на кампанията, който ще се преведе през октомври в Босна и Херцеговина.
Според победителя Петър Дойчинов за пътната безопасност е най-важно да има толерантност, изправни автомобили и пътища, както и обучени шофьори. „Всеки да си знае възможностите, всеки да бъде солидарен и да спазва законите. Всеки има майка и баща, всеки го чака някой вкъщи и всеки трябва да се прибере“, каза той.
Елена Иванова, която участва за трети път в кампанията, посочи, че инициативата е страхотна и дава възможност на млад
Мъж на 27 години е пострадал при инцидент с влак край Нова Загора, съобщи говорителят на областната полиция в Сливен Първолета Мандинска.
Инцидентът е станал тази сутрин, около 8:00 часа, на жп линията между гара Нова Загора и село Коньово. По първоначални данни пострадалият е вървял в непосредствена близост до жп линията при преминаващ влак. Мъжът е откаран в болнично заведение в град Сливен за оказване на медицинска помощ. Причините за произшествието са в процес на установяване.
Изменят се маршрутите на бързите влакове Бургас - София и Стара Загора - Варна, които няма да минат през гарите Нова Загора и Ямбол, информираха на сайта си от БДЖ. Пътниците ще бъдат превозени с автобус.