И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов издаде заповед за по-строг контрол на работата по дела от висок обществен интерес, разследванията за корупция, смърт на пътя и домашно насилие. Това съобщиха от държавното обвинение.
Сметната палата започна одит на ефективността на контрола, осъществяван от органите на МВР и приноса на Фонда за безопасност на движението за повишаване на пътната безопасност. Това съобщиха от одитната институция.
От Сметната палата обясняват, че основна причина за одита, заложен в одитната им програма за тази година, е придобиващата все по-застрашителни размери т. нар. "война по пътищата" у нас, резултат от множество фактори и недостатъчен контрол, и като следствие - голям брой загинали и ранени при пътнотранспортни произшествия. В съобщението се цитират данни на МВР, според които през 2024 г. на територията на страната са настъпили 7173 тежки пътно-транспортни произшествия, при които са загинали 478 и са ранени 9054 участници в движението по пътищата, от които 1888 тежко, а 7166 - леко. Спорид данните спрямо 2023 г. тежките пътни произшествия през 2024 г. са повече със 180.
Държавен архив – Русе отличи Областната администрация в крайдунавския град за добрата съвместна работа между двете институции през 2024 година. Поводът е вчерашният Международен ден на архивите.
„Основната мисия на архива е да пазим историята, а това става, когато запазим тези малки късчета – снимки, документи, различни артефакти, които са част от миналото, защото по този начин те остават за нас и нашето поколение и можем да ги ползваме. Много си обичаме работата и вярвам, че я вършим добре и ще продължим да го правим“, каза началникът на Държавния архив в Русе Толя Чорбаджиева.
Областният управител Драгомир Драганов, който получи наградата, отчете, че русенският архив е с много всеобхватна дейност и е направил много през последните години.
Толя Чорбаджиева връчи днес и отличие за най-ценно дарение на Стела Кръстева, която е наследник на дъ
Двама са полицаите, пострадали при пътен инцидент в София, по данни на Центъра за спешна медицинска помощ.
Медицински екип се е отзовал веднага. Единият полицай е закаран в "Пирогов", а другият - във Военномедицинската академия.
За инцидента потвърдиха по-рано днес от пресцентъра на МВР и посочиха, че е пострадал един полицай.
Път Е-79 в посока „Дунав мост 2“ при пътен възел „Ново село“ остава затворен за движение. След три часа протести няма никаква чуваемост на исканията на работниците и служителите от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ), каза заместник-председателят на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Тодор Капитанов. Исканията са за 10% увеличение на заплатите за работещите в АПИ. Социалното напрежение е изключително голямо, подчерта той.
Преговорна група, водена от Тодор Капитанов ще тръгне към Румъния, за да поиска съдействие от румънските власти да направят разговор с българските власти относно исканията на работниците и служителите. Понеже в България не се обръща внимание на тези искания, ще опитаме в Румъния, каза Капитанов.
Искаме достойни условия на труд, искаме европейско заплащане, искаме да живеем нормално. Това казах
Конституционният съд отклони искането на 48 народни представители от 51-вото Народно събрание за тълкуване на разпоредби от Конституцията, свързани с мандатите на органи, които са освободени предсрочно, противозаконно или противоконституционно. Това съобщиха от съда на страницата си в интернет.
Определението на съда е прието единодушно.
На 7 февруари "Продължаваме Промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) и „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) внесоха искане в Конституционния съд (КС) за произнасяне относно мандатите на органи, които са освободени предсрочно, противозаконно или противоконституционно.
Тогава Васил Пандов от ПП-ДБ даде за пример два случая - този с подуправителя на Българската народна банка Андрей Гюров и с управителя на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) Станимир Михайлов.
Целта е да се осигури срочност, ритмичност и високо качество на работа на органите на досъдебното производство съобразно европейските стандарти. Сред разследванията, които се обхващат, са и организирана престъпност, трафик на хора и др.
При издаването на заповедта са взети предвид констатациите и препоръките в докладите за прилагането на закона и за дейността на прокуратурата и на разследващите органи през 2023 г., както и в доклади от взаимни оценки и партньорски проверки на органи на Съвета на Европа. Заповедта е съобразена и с резултатите от проведените до момента инспекторски проверки и ревизии.
Освен срочност и ритмичност при водене на разследването и приоритетно приключване на делата, организацията на работа, която се въвежда със заповедта на и.ф. главен прокурор, има за цел да установи разнопосочна/неправилна прокурорска практика и да обезпечи нейното уеднаквяване.
Ще се отделя и особено внимание на наказателните производства - предмет на дела пред Европейския съд по правата на човека, информираха още от прокуратурата.
От вчера Окръжна прокуратура – Шумен ръководи досъдебно производство във връзка със смъртта на млада жена. Изяснява се съпричастността на 31-годишен мъж към извършеното престъпление, като към момента той е задържан. Сигналът за жена в безпомощно състояние, намираща се в апартамент в град Шумен, е подаден вчера, малко преди 16:00 часа. При първоначалния оглед е изяснено, че е починала и има данни за насилие. Към жилище на ул. „Цар Освободител“ в Шумен незабавно са насочени полицейски екипи. В апартамент на първи етаж на жилищен блок криминалисти установили безжизнено тяло на 28-годишна жена. Съдебен лекар е установил порезни рани в областта на шията и китките на жената, съобщиха от Областната дирекция на МВР - Шумен.
С приети на първо четене промени в Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на България, внесени от Министерския съвет, парламентът облекчи административни процедури. „За“ текстовете бяха 101 депутати, 52 – „против“ и петима се въздържаха.
Предлага се нова редакция, съгласно която заявителят в производството по разглеждане, приемане и одобряване на проект на генерален план за пристанище за обществен транспорт няма да бъде задължен да прилага към заявлението си документи, удостоверяващи изпълнението на процедури по Закона за опазване на околната среда и по Закона за биологичното разнообразие. Вместо това ще бъде необходимо и достатъчно да посочи в заявлението само номера, датата на издаване и органа, издал съответния индивидуален административен акт.
Задължение за служебното събиране на посочените в заявлението
На първо четене депутатите конкретизираха зоните от въздушното пространство, в които може да бъде ограничавано въздухоплаването.
Единодушно, със 137 гласа "за“, парламентът прие на първо четене двата законопроекта за изменение в Закона за гражданското въздухоплаване на Министерския съвет (МС).
С 31 гласа "за“, 31 – "против“ и 74 – "въздържал се“ депутатите отхвърлиха законопроекта на Божидар Божанов от парламентарната група "Продължаваме промяната-Демократична България.
С промените, предложени от Министерския съвет (МС), се конкретизират зоните от въздушното пространство, в които може да бъде ограничавано въздухоплаването. Предлага се тези, които са с временен характер, да не се определят от МС, а от министъра на транспорта, съгласувано с министъра на отбраната. В правомощията на МС остава определянето на зоните, които има
Министерството на външните работи (МВнР) определя като категорично неприемлива произнесената днес осъдителна присъда на Основния съд в Битоля срещу Люпчо Георгиевски. Това се посочва в позиция на ведомството, изпратена до медиите. От министерството припомниха, че Георгиевски е един от най-изявените представители на българската общност в Република Северна Македония, председател на закрития от властите в Скопие Културен клуб „Иван Михайлов“ – Битоля и български гражданин.
Днес Основен съд Битоля излезе с решение за осъдителна присъда на една година условно и две години изпитателен срок по обвинения за предизвикване на омраза, раздор или нетърпимост на национална, расова, религиозна и друга дискриминативна основа и разпространение на расистки и ксенофобски материали в социалните мрежи, уточниха от МВнР.
Решението е изпратено днес в електронен вид в обем от
Двама кандидати ще се борят тази неделя, 15 юни, на предсрочния вот за кмет на кметство в старозагорското село Ляското. Това става ясно от регистъра на кандидатите, публикуван на официалната страница на Общинската избирателна комисия в Стара Загора. За поста се кандидатират Мая Евтимова, издигната от политическа партия ГЕРБ и Николай Жеков, издигнат от коалиция „Продължаваме промяната-Демократична България“.
Предстоящият частичен вот за избор на кмет на кметство Лясково се наложи поради прекратяване пълномощията на Николай Жеков като кмет на кметство. По време на априлското заседание на Общинския съвет в Стара Загора Христо Димитров беше избран за временно изпълняващ длъжността кмет на Лясково.
Над 20 активни и предстоящи процедури по европрограмите 2021-2027 г. и националните програми представи екипът на Областния информационен център (ОИЦ) в Разград на открити срещи, съобщиха от пресцентъра на ОИЦ. В периода от 4 до 12 юни екипът на ОИЦ – Разград се срещна с местните общности в общинските центрове на Лудогорието. Участие взеха повече от 135 представители на местните и регионални власти, социални институции, фирми, читалища, училища, неправителствения сектор, земеделски стопани и производители, безработни и граждани.
Акцент бе поставен върху възможностите за интегрирано териториално развитие на регионите в България. Разяснявани бяха Единните указания за кандидатстване по втората покана за разработване на Концепции за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ), чиито прием е отворен. По него концепции ще бъдат подкрепяни от програмите „Развитие на регионите