Безплатни изследвания и консултации за туберкулоза ще се извършват в Специализираната болница за активно лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания (СБАЛПФЗ) в Бургас. В периода от 16-и до 20 септември болницата обяви Седмица на отворените врати, в която всеки желаещ може безплатно да се консултира, а по преценка на лекар и да му бъдат извършени конкретни лабораторни изследвания и манипулации, съобщи управителят на лечебното заведение д-р Евелина Трошанова.
Изпълнителна агенция “Медицински надзор” (ИАМН) обяви, че засилва координацията с институциите за подобряване на донорството и трансплантациите. На работна среща е обсъдено организирането на специализирани обучения в страната и чужбина, насочени към лекари от трансплантационните центрове, координатори по донорство и специалисти от центровете за спешна медицинска помощ. Целта е повишаване на професионалната квалификация и координация между звената, ангажирани в процеса на донорство и трансплантации в България. Това съобщиха от пресцентъра на ИАМН.
Срещата бе организирана от изпълнителния директор на ИАМН Иванка Динева. Участие в нея взеха управителят на Националната здравноосигурителна каса доц. Петко Стефановски, заместник-председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Иван Маджаров, зам.-председателят на Столичната лекарска колегия на БЛС д-р Ваньо Витко
Двустранното сътрудничество в областта на отбраната и актуални въпроси от средата на сигурност в Европа и Азия обсъдиха на среща днес министърът на отбраната Атанас Запрянов и посланикът на Република Корея Донг-бе Ким. Това съобщиха от Министерството на отбраната.
Министър Запрянов подчерта, че отличните връзки и топлите отношения между България и Корея са основа за добро партньорство както в двустранен формат, така и в контекста на инициативите на НАТО. Той покани корейските компании от отбранителната индустрия да се включат в Международното изложение за отбранителни продукти и услуги „Хемус“, което ще се състои в България през 2026 година.
По време на разговорите бяха дискутирани възможностите за отбранително-индустриално сътрудничество, проектите за модернизация на Българската армия и начините за противодействие на кибератаките. Особен акцент беше по
Общинските съветници във Венец гласуваха на днешното си заседание бюджета на местната администрация за 2025 г. Според внесената за разглеждане докладна записка от кмета на Венец Нехрибан Ахмедова, макрорамката на бюджета на общината за тази година е в размер на над 11,6 млн. лв.
Съветниците гласуваха и други докладни записки, внесени за разглеждане от Ахмедова, свързани с одобряване на годишен доклад за наблюдение на изпълнението през 2024 г. на Плана за интегрирано развитие на Община Венец 2021 - 2027 година; с допълване на годишната програма на Община Венец за управление и разпореждане с имоти общинска собственост за 2025 година и предоставянето за безвъзмездно право на ползване на сграда – частна общинска собственост, както и с осигуряване на финансов ресурс за обезпечаване на дейностите по управление, мониторинг и оценка на Стратегия за водено от общностите местно раз
Вицепрезидентът Илияна Йотова ще бъде на посещение във френския град Грас днес по покана на кмета Жером Вио и на тамошната културна асоциация „Център за изкуства“. Посещението е по повод 145 години от установяването на дипломатически отношения между България и Франция. Това съобщиха от прессекретариата на президента.
Вицепрезидентът ще присъства на тържествен концерт на български оперни певци. Илияна Йотова ще се срещне с кмета на Грас, който от дълги години е побратимен с град Казанлък.
Председателят на „Център за изкуства“ Жил Фукс е изтъкнат меценат, носител на множество международни отличия, който активно работи за популяризирането на българската култура по света. Фукс има огромен принос за развитието на Международния балетен конкурс във Варна, който с дългогодишната си история постави световни стандарти, посочват от прессекретариата.
П
Със заповед на кмета на Пловдив Костадин Димитров от днес заместник-кметът по транспорт Ерол Садъков се освобождава от заеманата длъжност. С друга своя заповед кметът назначава за свой заместник с ресор „Транспорт“ инж. Александър Държиков, съобщиха от общинския пресцентър.
Александър Държиков има богат административен опит и отлична експертиза в сферата на транспорта. Той е магистър-инженер по транспорт от Русенския университет „Ангел Кънчев“. От 1981 до 2011 година заема ръководни позиции в Държавна автомобилна школа и Държавна автомобилна инспекция. От 2011 година до 2015 година е заместник-кмет на Община Пловдив с ресор „Транспорт и обществен ред“. От 2017 година до 2019 година е заместник-кмет на Община Пловдив с ресор „Култура и туризъм“. От 2019 година до 2023 година е председател на Общински съвет –
По думите инициативата е част от дейностите заложени в Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в България за 2021-2025 г. Целта е да се повиши обществената информираност по отношение на заболяването, каза още д-р Трошанова.
Припомняме, че през юни т.г. белодробната болница в Бургас проведе безплатни прегледи за туберкулоза.
В резултат на изпълнението на Националните програми за превенция и контрол на туберкулоза в България се отчита тенденция за трайно намаляване на заболяемостта от туберкулоза - от 23.8 на 100 хиляди души население през 2013 г. до 13.5 на 100 хиляди през 2023 г. Туберкулозата е лечима и предотвратима, стига да бъде открита навреме и да бъде проведено качествено лечение, съобщиха по-рано т.г. от Министерството на здравеопазването.
През март се отбелязва откритието на д-р Роберт Кох, който открива причинителя на туберкулозата - Mycobacterium tuberculosis.
Троян е пример в Европейския съюз (ЕС) за съхраняването и развиването на националното - основата на многообразието в единството на Съюза. Това каза генералният директор на Кирил Вълчев, който се включи онлайн при откриването на регионалната конференция в Троян по проекта „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който Агенцията изпълнява с подкрепа от Европейската комисия (ЕК).
Именно „Единство в многообразието“ (от латинската сентенция „In varietate concordia”) е мотото, което представя Европа като континент с множество различни традиции и езици, но също и с общи ценности. Защото оптимизма за бъдещето на ЕС идва точно от славните вековни традиции на неговите народи, а не от тяхното отричане, коментира Кирил Вълчев.
По думите му Троян е с важно културно и историческо значение за българската нация, даваща принос в многообразиет
Приключени са прегледите по присъединяването на България в 11 от 25-те комитета на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Това отговаря министърът на външните работи Георг Георгиев на въпрос на народния представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) относно напредъка на подготовката за присъединяване към ОИСР през 2026 г. Отговорът е публикуван на страницата на Народното събрание.
През май 2025 г. се очаква потвърждение за приключване на прегледите в още два комитета (Комитет по регулаторна политика и Комитет по образователна политика), посочва Георгиев. През настоящата решителна година в процеса на присъединяване особено внимание и мобилизация на усилията следва да се съсредоточат върху изпълнението на препоръките на редица комитети и други работни органи на ОИСР, свързани с промени в съществуващото законодателство, за което Н
Блажените Йоан Двайсет и трети и Йоан Павел Втори са обявени за светци на Римокатолическата църква на 27 април 2014 г. в историческия „ден на четиримата папи“. В церемонията, състояла се на площад „Свети Петър“ във Ватикана освен действащия по това време папа Франциск участва и неговият предшественик и наследникът на Йоан Павел Втори - почетният папа Бенедикт Шестнайсти.
За първи път в над 2000-та история на Римокатолическата църква са канонизирани едновременно двама понтифекси.
Двамата папи са обявени за светци в присъствието на около 800 000 вярващи от целия свят, 93 чуждестранни делегации, от които 31 водени от държавни и правителствени ръководители, сочи информация на отдел „Справочна“ на .
От България участва президентът Росен Плевнелиев, както и бившият министър-председател Симеон Сакскобургготски.
След тази
Общинските съветници в Кочериново приеха отчета за състоянието на общинската собственост и резултатите от нейното управление за 2024 г. При обсъждането на докладната записка кметът на общината Станислав Горов поясни пред съветниците, че проблемите с общинските имоти не са малко. По думите му част от сградите са в лошо състояние, а за други има неясноти около земята, върху която са строени. Той даде пример със сградата на киното в село Стоб, която е в лошо състояние, а Общината е съсобственик. Горов посочи, че ако не бъде изработена кадастрална карта, а за всеки имот се правят отделни промени, това ще струва много скъпо.
Общинските съветници приеха информация за отчета на общинското предприятие „Чистота“.
На заседанието бяха приети доклади за осъществените читалищни дейности и финансови отчети за изразходваните от бюджета средства на Народно читалище (НЧ) &bdq
Общинските съветници в град Борово, Русенско, да получават възнаграждение в размер на 8,5 процента от средната брутна работна заплата на общинската администрация за съответния месец за всяко участие в заседание на Общинския съвет и неговите постоянни комисии - това предлага в докладна записка до Общинския съвет в града председателят му Пламен Симеонов. той съобщи, че досега общинските съветници са получавали седем процента.
"Размерът на възнаграждението на общинския съветник се определя от Общинския съвет с мнозинство повече от половината от общия брой съветници. Общият размер на възнаграждението на общинския съветник за един месец не може да бъде повече от 70 на сто от средната брутна заплата на общинската администрация за съответния месец - в общините с население до 100 000 души", обясни Симеонов.
Предложението ще бъде разгледано на днешното заседание на Об