Радиопрограми
|
Подкасти |
Горе
|
НА ЖИВО
Радио NRD2 Култура
Програма / Култура, Музика
|
Тикер в 11:00 ч.
Гала вечер във вторник ознаменува предстоящия на 1 октомври стотен рожден ден на американския президент Джими Картър, съобщава АП.
Звезди от музиката, ...
|
766
Творчески отражения
Разказването на истории в музеите и ангажирането на публиката бяха във фокуса на конференцията „Дебати в музеологията“
Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
Анатолий Михайлов | 15 Ноември 2023, 15:36 ч. Разказването на истории в музеите и ангажирането на публиката са били във фокуса на конференцията „Дебати в музеологията“, която се състоя по-рано този месец в Националния етнографски музей. Повече от 50 специалисти от страната и чужбина – дизайнери и сценографи, учени и университетски преподаватели, както и експерти от различни организации и институции, са имали възможността да обменят опит и идеи, съобщават от Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ – БАН). Темата за разказването на истории в музеите е била представена през различни кураторски и дизайнерски решения. „Разказването на истории се разгръща в различни измерения и често надхвърля текста и обобщената информация. Историите се крият не в синтезираните сведения, а в облика и скритите послания на самите обекти, в подредбата и дизайна на музейните пространства, в почерка на кураторите, както и в отношението на самите посетители и гости на музея. Чрез разказа, който се разкрива в изложбите, се създават условия за приобщаване на публиката, за нейното ангажиране и включване не просто като потребител, но и като носител на култури и традиции, като творец“, съобщават от ИЕФЕМ – БАН. Прякото сътрудничество между дизайнерските екипи и кураторите в музеите е била темата на презентацията на Елизабет Рам, асоцииран партньор и водещ експозиционен дизайнер в „Ателие Брюкнер“. „Направи впечатление начинът, по който ателието възприема концепцията за музейния разказ изобщо. В голяма степен той се отличава от сравнително консервативните маниери на експониране, характерни за повечето музеи у нас. Чрез въвеждането на нови технологични решения и похвати, както и с преосмислянето, усъвършенстването и вдъхването на нов живот в предходните, ателието се стреми да заложи нови посоки в музейната работа, които биха превърнали музеите в нещо повече от хранилища на отминали епохи или специализирани познания“, казват от института. Участници в конференцията са били представители на 15 музея от България. Водещ мотив в докладите им е бил преосмислянето на музейните наративи, възпроизвеждани досега в експозиционните пространства. Сред трудностите, посочвани от българските участници във форума, са били липсата на адекватно финансиране, често тромавите и непълноценни процедури за кандидатстване по различни проекти, както и нуждата от преосмисляне на ролята на музеите у нас от страна на цялата общественост. Докладите от шестото издание на конференцията „Дебати в музеологията“ ще бъдат събрани в тематичен сборник.
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева |
Украйна предприе културен десант в САЩ
|
„Алея на славата“ разположена на площад „Славейков“
|
Конфискувани препарирани животни ще допълнят музейна сбирка
|
12 артисти ще заминат на творчески престой в Cité internationale des arts - Париж
|
Единадесетото издание на „180 градуса“ е с фокус върху експерименталните формати
|
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия |
Гала вечер приветства „рокендрол“ президента Джими Картър преди стотния му рожден ден
|
Ако сатирата се занимава с недостатъците на обществото, тя е и смешна, и страшна
|
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
|
„Акордеонни импресии“ предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади
|
Украйна предприе културен десант в САЩ
|
Тикер в 11:00 ч.
Гала вечер във вторник ознаменува предстоящия на 1 октомври стотен рожден ден на ...
|
Разказването на истории в музеите и ангажирането на публиката са били във фокуса на конференцията „Дебати в музеологията“, която се състоя по-рано този месец в Националния етнографски музей. Повече от 50 специалисти от страната и чужбина – дизайнери и сценографи, учени и университетски преподаватели, както и експерти от различни организации и институции, са имали възможността да обменят опит и идеи, съобщават от Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ – БАН).
Темата за разказването на истории в музеите е била представена през различни кураторски и дизайнерски решения. „Разказването на истории се разгръща в различни измерения и често надхвърля текста и обобщената информация. Историите се крият не в синтезираните сведения, а в облика и скритите послания на самите обекти, в подредбата и дизайна на музейните пространства, в почерка на кураторите, както и в отношението на самите посетители и гости на музея. Чрез разказа, който се разкрива в изложбите, се създават условия за приобщаване на публиката, за нейното ангажиране и включване не просто като потребител, но и като носител на култури и традиции, като творец“, съобщават от ИЕФЕМ – БАН.
Прякото сътрудничество между дизайнерските екипи и кураторите в музеите е била темата на презентацията на Елизабет Рам, асоцииран партньор и водещ експозиционен дизайнер в „Ателие Брюкнер“. „Направи впечатление начинът, по който ателието възприема концепцията за музейния разказ изобщо. В голяма степен той се отличава от сравнително консервативните маниери на експониране, характерни за повечето музеи у нас. Чрез въвеждането на нови технологични решения и похвати, както и с преосмислянето, усъвършенстването и вдъхването на нов живот в предходните, ателието се стреми да заложи нови посоки в музейната работа, които биха превърнали музеите в нещо повече от хранилища на отминали епохи или специализирани познания“, казват от института.
Участници в конференцията са били представители на 15 музея от България. Водещ мотив в докладите им е бил преосмислянето на музейните наративи, възпроизвеждани досега в експозиционните пространства.
Сред трудностите, посочвани от българските участници във форума, са били липсата на адекватно финансиране, често тромавите и непълноценни процедури за кандидатстване по различни проекти, както и нуждата от преосмисляне на ролята на музеите у нас от страна на цялата общественост.
Докладите от шестото издание на конференцията „Дебати в музеологията“ ще бъдат събрани в тематичен сборник.
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
|
Украйна предприе културен десант в САЩ
|
„Алея на славата“ разположена на площад „Славейков“
|
Конфискувани препарирани животни ще допълнят музейна сбирка
|
12 артисти ще заминат на творчески престой в Cité internationale des arts - Париж
|
Единадесетото издание на „180 градуса“ е с фокус върху експерименталните формати
|
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия |