Начало Тонът на времето Танцът полонеза, който обединява поляците, получи признание от ЮНЕСКО
3081
Тонът на времето

Танцът полонеза, който обединява поляците, получи признание от ЮНЕСКО

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 20 Февруари 2024, 11:11 ч.

Някога забранен от проруските комунисти на власт в Полша, величественият полски танц полонеза, който е подхранвал духа на страната дори през мрачните години на разделението , сега е отличен и от ЮНЕСКО, съобщава  Асошиейтед прес.

Фотоизложбата "Чудото и тайните на граовските лековити кладенчета, бунари и чешми" представят в Брезник.

Експозицията е дело на краеведа от града Аниела Асенова. През лятото на тази година тя е обиколила десетки населени места в региона на Брезнишко, документирайки местни водоизточници чрез снимков материал. Асенова се е срещнала и с хора по места, които са разказали повече за водните обекти.

Идеята на изложбата е да акцентира върху тези своеобразни исторически и културни паметници, някои от които съградени преди близо век с доброволен труд и желание от местното население. Проявата цели още да припомни, че водата е най-ценният ресурс, който от хилядолетия до наши дни е важен за хората.

Авторката на изложбата казва, че някои от старинните чешми в Граовско са с доста интересна и характерна орнаментика и надписи. Същите не са напълно изследвани, но биха могли да с

Поради огромния интерес италианското трио Il Volo обявява втори концерт в София същия ден – 2 ноември, в зала 1 на НДК, съобщават организаторите от „БГ саунд стейдж“.

Както информирахме, Джанлука Джинобле, Пиеро Бароне и Иняцио Боскето от Il Volo идват с новата си програма Ad Astra. Гостуването у нас е част от световно турне, чието начало бе поставено с концерт в Рим, на Термите (баните) на Каракала, в началото на юни.

Ad Astra е първият албум на триото с изцяло нови авторски песни, с изключение на Who Wants to Live Forever. Той излезе в края на март, след тяхното участие в 74-ото издание на конкурса „Сан Ремо“ с песента им Capolavoro, отбелязваща кулминацията на тяхната 15-годишна кариера.

Програмата ще включва също и класически парчета от целия и

Четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античния свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис, САЩ. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г, съобщават от Националния археологически институт с музей (НАИМ при БАН).

От екипа отбелязват, че българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. 

„Работата по изложбата „Тракия и античния свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ започна още през 2018 г., когато д-р Тимъти Потс, директор на Музей „Дж. Пол Гети“, и д-р Джефри Спиър, по това време главен уредник на античната колекция на музея, пристигнаха на посещение в Националния археологически институт с музей (НАИМ при БАН). При предварителния разговор те представи

Деси Добрева представя ремикс на песента си „Двама“. Новата интерпретация е на диджея и продуцент Фабрицио Паризи, съобщават от екипа на певицата.

По думите им тази версия пренася традиционния звук на емблематичната песен на Мария Нейкова „Вървят ли двама“ в нова, съвременна светлина.

В ремикса Фабрицио Паризи запазва оригиналния аранжимент на „Двама“ на Деси Добрева и Алекс Нушев, но внася модерни афро хаус ритми и етно елемент.

Кей-поп звездата Джин от групата Би Ти Ес издаде първия си солов албум Happy, съобщи „Билборд“. Музикалната продукция включва шест песни, които са смесица от музикални стилове.  

Това се случва, след като на 25 октомври феновете чуха за първи път сингъла I`ll Be There. Тази песен предизвика вълнение сред любителите на музиката на Джин. Тя обединява рок от 60-те години на миналия век и модерен денс поп.

Албумът излиза преди самостоятелната поява на Джин във „Вечерното шоу на Джими Фалън“ на 20 ноември, където музикантът ще представи на живо своите песни. Новината беше обявена от самия водещ на предаването във видеоклип. Преди шест години в шоуто на Фалън дебютира групата Би Ти Ес. 

Би Ти Ес дебютира на 13 юни 2013 г., а останалите членове на групата са Ар Ем, Ви, Джимин, Джей-Хоуп, Шуга и Чонгкук. Тя направи южнокорейската

Този танц от XVIII в. се е изпълнявал както на аристократични балове, така и на селски празненства. Той е вдъхновявал композитори като Й. С. Бах и Фредерик Шопен. Полонезата все още заема важно място в големите национални събития, абитуриентските балове и сватбите. 

Тази жива традиция вече е част от Списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО като „форма на съвместно празнуване“, която „отбелязва важни моменти от живота на семейството и общността и символизира сътрудничество, помирение и равенство“. 

Министерството на културата и националното наследство на Полша, което подаде петиция за включването на танца в списъка на ЮНЕСКО, обяви, че инициативата му е срещнала огромна обществена подкрепа.

„Хиляди хора във фейсбук и в други социални медии подкрепиха включването в списъка на (ЮНЕСКО)“, каза Йоанна Чича-Кучинска от отдела за защита на паметниците на министерството пред Асошиейтед прес. 

Тя обясни, че има огромна общност, включително цели семейства, които танцуват полонеза и предават традицията нататък. Изпълнява се по двойки и се ръководи от първата и най-изявена двойка, която импровизира различни фигури, като например вдигане на съединени ръце, за да образуват мостове, под които другите танцьори могат да преминат. 

Британската психеделик рок група The Telescopes идва за първи път в България, за 16-ия рожден ден на „Аларма пънк джаз“, съобщават от екипа на фестивала.

Събитието е на 5 ноември в клуб Singles (НДК).

По думите им вечерта ще се превърне в минифестивал с участието на SpaceWeaver, които представят дебютния си албум, и специалната загрявка за вечерта с музика, селектирана от Maze Hunters.

The Telescopes е оглавявана от Стивън Лори. Групата, която навършва 16 години, пристига у нас с музиката от новия си албум Halo Moon, издаден миналия месец от Tapete Records. Стивън Лори, основателят и единственият постоянен член на The Telescopes, е артист с широк спектър от вкусове и влияния, формирали го като автор – от Боб Дилан, The Beatles и Ник Дрейк, през Дейвид Боу

Премиерният спектакъл „Дните на нашия живот“ ще бъде представен на сцената на бар-вариете „Нюанси“ в Троян на 9 и 10 октомври, съобщи Боряна Драгневска от театрално студио „Нюанси“.

„Дните на нашия живот“ е поетичен спектакъл по стихове на Христо Фотев, Петя Дубарова и Борис Христов. Освен поезия, спектакълът включва движение и художествено осветление, които потапят зрителите в морска, поетична атмосфера, разказа тя.  

Интересен факт е, че в постановката ще вземат участие ученици в 11 клас от специалност „Драматичен театър“ към Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков“ в Плевен, посочи Драгневска.

Режисьор на спектакъла е Теодор Лука, който е основател и на театрална школа „Нюанси“.

Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян.

Експозицията е подредена в зала „Петър Стайков“ в Клуба на дейците на културата и включва 60 репортажни фотографии на известни личности при посещенията им в Родопите.

Дори при снимането на тези лица, а и от самата изложба личи, че те са привлечени от Родопите, от красивата природата и от хората, които ги посрещат с обич, заяви Сашо Сарандалиев.

Според него Родопите са  благословена планина и предразполагат хората, затова снимките показват нови нюанси от портретите на известните личности.  

Обективът на фоторепортера Сашо Сарандалиев е уловил мигове от пребивавания в Смолян и Родопите на Бисер Киров, Георги Чапкънов, Дмитрий Лихачов, Веско Ешкенази, Николай Хайтов, митрополити

Колумбийската певица Карол Джи е звездата на латино музиката за 2024 г., след като от началото на тази година жъне успех след успех, получава награда след награда, стана първата латиноамериканка, обявена от списание "Билборд" за "Жена на годината". 

Преди дни тя спечели осем отличия на церемонията за латино музика на "Билборд",  като сред тях за изпълнител и турне на годината. 

През февруари колумбийката стана първата жена, взела награда "Грами" за най-добър албум с ърбън музика за Mañana Será Bonito. Продукцията й стана първият испаноезичен албум на изпълнителка, достигнал до челното място в класацията "Билборд 200". 

В края на юли Карол Джи приключи и световното си турне за популяризиране на албума Mañana Será Bonito, който е четвъртата студийна продукция в кариерата й. Приходите от обиколката надхвърлят 307 мил

Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd.

Водени от страстта си към музиката на Pink Floyd, музикантите от Pink Floyd History не са просто поредната трибют група, а наистина предлагат както завладяващ звук, така и спиращи дъха визуализации, които ще отведат феновете на едно истинско пътуване през времето, съобщават от „София мюзик ентръпрайсис“ (СМЕ).

Шоуто гостува на 2 април 2025 г. в Joy Station.

„Спектакълът предлага изключително преживяване, включващо внимателно подбрана селекция от най-емблематичните песни на Pink Floyd, от ранния психеделичен период до прогресив етапите и най-новите им творби. Шоуто е майсторски съчетано с впечатляващи светлинн

„Най-важното в полонезата е, че цялата група може съвместно да танцува хореографията, а сред личните характеристики най-важни са достойнството на мъжете и ефирността на жените“, казва Марчин Працки, танцьор от танцовия театър „Варшавянка“ към Варшавския университет. 

Друга танцьорка от „Варшавянка“, Моника Фюгайска, казва, че простотата на танца е неговата сила. 

„Това е много прост танц, най-простият сред нашите национални танци, но в същото време има изключителна душа и човек може да изрази емоциите си в него по изключителен начин“, каза Фюгайска. 

Този бавен танц с шествие се е развил от народна форма, наречена „ходещ танц“. През XVIII в. под френското име Polonaise - или „полски“ - той е широко разпространен сред европейската аристокрация и се танцува на кралски балове. 

В книгата си от 1773 г. „Сегашното състояние на музиката в Германия, Нидерландия и Обединените провинции“ британският музикант Чарлз Бърни описва полонезата като много популярен в цяла Саксония и особено в двора в Дрезден, където избраният за полски крал Август Втори Силни го въвежда десетилетия по-рано. Вдъхновила някои от най-великите класически композитори, сред които Волфганг Амадеус Моцарт и Пьотр Чайковски, полонезата остава непреходна и все още открива бала на Виенската опера през карнавалния сезон. 

„Несъмнено полонезата заслужава да бъде включена в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, защото е танц не само с полска, но и с международна традиция, той е общопризнат бален танц“, казва Шимон Пачковски, професор по музикология във Варшавския университет. 

Пачковски казва, че не е необходимо да сте добър танцьор, за да участвате - достатъчно е леко да присвивате коляно в правилния ритъм. 

По време на повече от стогодишното разделение на Полша от съседните Русия, Прусия и Австрия полонезата изразява копнежа по изгубената родина, особено сред изгнаниците и емигрантите като Шопен, който е емигрирал в Париж. Тя е била забранена на териториите, които Русия завладява. 

Полонезата се превръща в начален танц на абитуриентските балове. След Втората световна война комунистическите власти в Полша забраняват танца в училищата - заради аристократичните и патриотичните му конотации - но учениците възраждат традицията в края на 60-те години на ХХ век. 

19-годишната Габрисия Космал е сред учениците от варшавската гимназия „Миколай Рей“, които изпълниха полонеза този месец.

„Това е изключителен момент, защото знаете, че се случва да има конфликти между съучениците, не всички се разбират с всички, но ние се потапяме в музиката, танцуваме заедно, това е вълшебен момент“, каза Космал. 

Полонезата е основен елемент и по време на национални годишнини, включително честванията на Деня на независимостта на 11 ноември, когато хората са поканени да танцуват по улиците заедно с официалните лица. 

Наталия Бернат, 18-годишна студентка, която миналия месец участва в масов уличен танц в централния град Лодз, каза, че полонезата обединява хората в момент, когато обществото има най-голяма нужда от това, и смята, че „си струва да се култивира тази традиция“. 

Ръководителят на уличния танц в Лодз, Януш Велгош, който облече исторически костюм за случая, каза, че полонезата е символ на красота. 

„Това е танц, който наистина е много прост, с красива музика и красиви костюми. Заслужава си да се опита“.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Художникът Цветан Казанджиев за 19-а поредна година подрежда самостоятелна коледна изложба
Художникът Цветан Казанджиев за 19-а поредна година подрежда самостоятелна коледна изложба в Ямбол. По традиция тя ще бъде в арт-фоайето в сградата на Областна администрация, а от ...
Центърът „Кристо и Жан-Клод“ организира коледен базар
Центърът „Кристо и Жан-Клод“ в Габрово организира коледен базар в събота и неделя. Това съобщиха от културната институция.  Събитието ще започне на 7 декември с б ...
Новият албум на Кендрик Ламар получи отлични отзиви
Кендрик Ламар издаде шестия си студиен албум GNX  и получи отлични отзиви за него, както от критиката, така и от феновете. В сайта „Метакритик“ той набра 87 от 10 ...
Маестро Димитър Косев: "Севилският бръснар" е една от много трудните за свирене и пеене музикална творба
Русенската опера ще представи "Севилският бръснар" от Джоакино Росини, на 7 декември (събота) в Доходното здание в крайдунавския град. Това съобщи пиарът на културната институция ...
Драматичният театър в Търговище е сред най-добрите в страната, според оценка на Министерството на културата
Драматичният театър в Търговище постигна успех, получавайки отлична оценка от Министерството на културата за дейността си през 2023 г. С впечатляващите 113 от максимални 150 точки ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Монети в чест на Пол Маккартни излизат във Великобритания
Британският Кралски монетен двор пуска колекция от монети по пет лири в чест на Пол Маккартни и кариерата му, съобщиха АФП и ДПА. "Това е огромна чест", казва 82-годишният музикал ...
Русенският театър обявява кампания "Празничен януари"
Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обявява кампания "Празничен януари". Това съобщи пиарът на културния институт в крайдунавския град Дидо Илиев.  "Каним нашата публи ...
Художникът Цветан Казанджиев за 19-а поредна година подрежда самостоятелна коледна изложба
Художникът Цветан Казанджиев за 19-а поредна година подрежда самостоятелна коледна изложба в Ямбол. По традиция тя ще бъде в арт-фоайето в сградата на Областна администрация, а от ...
Центърът „Кристо и Жан-Клод“ организира коледен базар
Центърът „Кристо и Жан-Клод“ в Габрово организира коледен базар в събота и неделя. Това съобщиха от културната институция.  Събитието ще започне на 7 декември с б ...
„Слънчева линия“ – трябва да удариш дъното, за да можеш да обичаш някого отново (интервю)
Какво се случва на седмата година от брака. Как животът на една двойка се превръща в боксов ринг. И как войната между мъжа и жената може да бъде унищожителна, но и възпламеняваща. ...
Тикер в 22:00 ч.
Британският Кралски монетен двор пуска колекция от монети по пет лири в чест на ...
Начало Тонът на времето
3081
Тонът на времето

Танцът полонеза, който обединява поляците, получи признание от ЮНЕСКО

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 20 Февруари 2024, 11:11 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Някога забранен от проруските комунисти на власт в Полша, величественият полски танц полонеза, който е подхранвал духа на страната дори през мрачните години на разделението , сега е отличен и от ЮНЕСКО, съобщава  Асошиейтед прес.

Този танц от XVIII в. се е изпълнявал както на аристократични балове, така и на селски празненства. Той е вдъхновявал композитори като Й. С. Бах и Фредерик Шопен. Полонезата все още заема важно място в големите национални събития, абитуриентските балове и сватбите. 

Тази жива традиция вече е част от Списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО като „форма на съвместно празнуване“, която „отбелязва важни моменти от живота на семейството и общността и символизира сътрудничество, помирение и равенство“. 

Министерството на културата и националното наследство на Полша, което подаде петиция за включването на танца в списъка на ЮНЕСКО, обяви, че инициативата му е срещнала огромна обществена подкрепа.

„Хиляди хора във фейсбук и в други социални медии подкрепиха включването в списъка на (ЮНЕСКО)“, каза Йоанна Чича-Кучинска от отдела за защита на паметниците на министерството пред Асошиейтед прес. 

Тя обясни, че има огромна общност, включително цели семейства, които танцуват полонеза и предават традицията нататък. Изпълнява се по двойки и се ръководи от първата и най-изявена двойка, която импровизира различни фигури, като например вдигане на съединени ръце, за да образуват мостове, под които другите танцьори могат да преминат. 

„Най-важното в полонезата е, че цялата група може съвместно да танцува хореографията, а сред личните характеристики най-важни са достойнството на мъжете и ефирността на жените“, казва Марчин Працки, танцьор от танцовия театър „Варшавянка“ към Варшавския университет. 

Друга танцьорка от „Варшавянка“, Моника Фюгайска, казва, че простотата на танца е неговата сила. 

„Това е много прост танц, най-простият сред нашите национални танци, но в същото време има изключителна душа и човек може да изрази емоциите си в него по изключителен начин“, каза Фюгайска. 

Този бавен танц с шествие се е развил от народна форма, наречена „ходещ танц“. През XVIII в. под френското име Polonaise - или „полски“ - той е широко разпространен сред европейската аристокрация и се танцува на кралски балове. 

В книгата си от 1773 г. „Сегашното състояние на музиката в Германия, Нидерландия и Обединените провинции“ британският музикант Чарлз Бърни описва полонезата като много популярен в цяла Саксония и особено в двора в Дрезден, където избраният за полски крал Август Втори Силни го въвежда десетилетия по-рано. Вдъхновила някои от най-великите класически композитори, сред които Волфганг Амадеус Моцарт и Пьотр Чайковски, полонезата остава непреходна и все още открива бала на Виенската опера през карнавалния сезон. 

„Несъмнено полонезата заслужава да бъде включена в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, защото е танц не само с полска, но и с международна традиция, той е общопризнат бален танц“, казва Шимон Пачковски, професор по музикология във Варшавския университет. 

Пачковски казва, че не е необходимо да сте добър танцьор, за да участвате - достатъчно е леко да присвивате коляно в правилния ритъм. 

По време на повече от стогодишното разделение на Полша от съседните Русия, Прусия и Австрия полонезата изразява копнежа по изгубената родина, особено сред изгнаниците и емигрантите като Шопен, който е емигрирал в Париж. Тя е била забранена на териториите, които Русия завладява. 

Полонезата се превръща в начален танц на абитуриентските балове. След Втората световна война комунистическите власти в Полша забраняват танца в училищата - заради аристократичните и патриотичните му конотации - но учениците възраждат традицията в края на 60-те години на ХХ век. 

19-годишната Габрисия Космал е сред учениците от варшавската гимназия „Миколай Рей“, които изпълниха полонеза този месец.

„Това е изключителен момент, защото знаете, че се случва да има конфликти между съучениците, не всички се разбират с всички, но ние се потапяме в музиката, танцуваме заедно, това е вълшебен момент“, каза Космал. 

Полонезата е основен елемент и по време на национални годишнини, включително честванията на Деня на независимостта на 11 ноември, когато хората са поканени да танцуват по улиците заедно с официалните лица. 

Наталия Бернат, 18-годишна студентка, която миналия месец участва в масов уличен танц в централния град Лодз, каза, че полонезата обединява хората в момент, когато обществото има най-голяма нужда от това, и смята, че „си струва да се култивира тази традиция“. 

Ръководителят на уличния танц в Лодз, Януш Велгош, който облече исторически костюм за случая, каза, че полонезата е символ на красота. 

„Това е танц, който наистина е много прост, с красива музика и красиви костюми. Заслужава си да се опита“.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Художникът Цветан Казанджиев за 19-а поредна година подрежда самостоятелна коледна изложба
Центърът „Кристо и Жан-Клод“ организира коледен базар
Новият албум на Кендрик Ламар получи отлични отзиви
Маестро Димитър Косев: "Севилският бръснар" е една от много трудните за свирене и пеене музикална творба
Драматичният театър в Търговище е сред най-добрите в страната, според оценка на Министерството на културата
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Под прожектора
Монети в чест на Пол Маккартни излизат във Великобритания
Цветни аспекти
Русенският театър обявява кампания "Празничен януари"
Тонът на времето
Художникът Цветан Казанджиев за 19-а поредна година подрежда самостоятелна коледна изложба
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.