Начало Творчески отражения "Вълшебната флейта": Магията на Моцарт оживява на сцената на Софийската опера
3101
Творчески отражения

"Вълшебната флейта": Магията на Моцарт оживява на сцената на Софийската опера

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 27 Февруари 2024, 17:50 ч.

„Вълшебната флейта“ от Моцарт ще има шест премиерни представления в Софийската опера с международен солистичен състав –  на 14,15,16,17, 29 и 30 март, съобщават от операта.

Професорът по флейта д-р Айля Улудере ще проведе майсторски клас на второто издание на Младежкия музикален фестивал "Солисими", който ще се проведе през май в Бургас, съобщават неговите организатори от фондация "Солинария".

Проф. д-р Айля Улудере е родена в Хасково, а през 1990 г. емигрира със семейството си в Турция, където завършва Държавната консерватория към Университета за изящни изкуства Мимар Синан в Истанбул. От 2005 г. заема различни ръководни постове във висшия учебен институт, като в момента е преподавател в катедрата по ударни и духови инструменти там. През 2015 г. заедно с проф. Едже Каршал и Себнем Усен, тя създава Истанбулския флейтов ансамбъл, а през годините е гост изпълнител на световноизвестни сцени и е член на журито в редица престижни конкурси. 

Осем флейтисти, навършили 12 години, ще могат да се включат в майсторския клас, който тя ще изнесе

В Младежкия театър започнаха репетициите на „Сън в лятна нощ”.

Една от най-поставяните пиеси на Уилям Шекспир влиза за първи път в репертоара на театъра, уточняват от трупата.

Преводът е на Валери Петров. Режисьор е Диана Добрева, а консултант – Александър Секулов.

Участват Алекс Велинов, Александра Свиленова, Ангелина Славова, Антония Кундакова, Ахмед Юмер, Божидар Йорданов, Виктория Георгиева, Вихър Стойчев, Георги Гоцин, Гергана Христова, Емили Тремоил, Зорница Маринкова, Кирил Недков, Койна Русева, Мартин Емануилов, Ния Кръстева, Рая Пеева, Светослав Добрев, Севар Иванов, Стефан Додуров, Теменужка Тодева и Теодор Ненов.

Сценографията е на Мира Каланова, костюмите – на Марина Райчинова. Композ

Отнема години човек да опознае и да се сприятели с толкова ценен инструмент. Това е процес, който ще продължи доста време, но е уникален и изключително обогатяващ.

Това каза в интервю цигуларят Светлин Русев, който изнесе във Варна първия си за България концерт с оркестър с цигулката „Страдивариус“, предоставена му от българската държава през октомври т.г.

Аз имам честта и удоволствието да съм цигуларят на този инструмент за определен период от време. Това е уникално взаимоотношение, но е дългогодишен процес на опознаване, докато цигулката стане част от тялото. Тя е най-добрият ни приятел и прави всичко, което влагаме като любов, усилия и умения и то ни се връща по абсолютно достоверен начин, посочи Русев.

Според него причината „Страдувариусът“ да е в толкова добро състояние и да звучи по този уникален начин е, че от самото си създаване

Художничката Ралица Денчева представя нова изложба с живопис, озаглавена “СакралNo”.

Откриването е днес, 17 март, в музей "Борис Христов".

Изложбата ще може да бъде видяна до 29 март 2025 г.

"СакралNo" е изложба за удивителното и чудесното, за божественото, мистичното и свещеното вътре в човека. В тишината на женските образи - изящни, нежни и благородни, Ралица Денчева ни помага да се приближим до своята по-висша същност и небесна природа; разказва за силата, мистерията и чудото на душата.

Това е изложба за красотата като храм, съграден от болката, копнежите и тишината вътре в нас. Красотата като лъч светлина, който извира от светая светих на нашата същност, и озарява тялото, тъй както едно цвете излиза от земята и дарява света с багри, аромат и благоухание. Всяко изкуство има потенциал да бъде сакрално - да бъде своеобразен космически порта

Пианистите Хасан и Ибрахим Игнатови представиха два от шедьоврите на романтичната музика в Разград. Братята близнаци споделиха своите „Шопенови вдъхновения“ съвместно с Филхармония „Проф. Димитър Ненов“.

Под диригентската палка на маестро Борис Тодоров солистите и оркестърът изпълниха концертите за пиано №1 и №2 от Фредерик Шопен. Изпълненията предизвикаха бурни и продължителни аплодисменти.

Концертът бе уважен от кмета на община Разград Добрин Добрев и председателя на Общински съвет Галина Георгиева. Сред публиката бе и зам.-областният управител Назиф Зюлкяр. От тяхно име пианистите получиха кошници с цветя.

За Националния празник – Трети март, пианистите Хасан и Ибрахим Игнатови ще изнесат концерт в Народно читалище „Пробуда 1912 г.“ в Лозница.

На шести март ще имат рецитал отново в зала „Филхармония&ldq

Либретото е на Емануел Шиканедер. Режисьор е Вера Петрова.

„Вълшебнатта флейта“ е творба, която продължава да омагъосва, както хората на изкуството, така и публиката. Героите в нея  са „пренесени“ от света на приказките“, разказват от екипа.

Диригент-постановчик е Светослав Борисов, диригент – Александра Любчански, сценография – Моли О`Катън, художник костюми – Марта Миронска, хуожествено осветление – Саймън Бенисън, диригент на хора – Виолета Димитрова.

СЮЖЕТЪТ

Царицата на нощта призовава принц Тамино и неговия другар Папагено да спасят дъщеря й Памина от хватката на коварния Зарастро и неговия зъл слуга, Моностатос. В знак на добра воля, принцът получава вълшебна флейта, която ще го закриля. Пристигайки в двореца на Зарастро, Тамино чува сигнали за случилото се, които представят Зарастро като покровител на Памина. Принцът трябва да реши на кого да повярва – на Зарастро или на царицата на нощта – и да премине през три предизвикателства, за да спечели ръката на Памина.

Произведения на млади творци се включиха към изложбата „13 притчи без пазарна стойност“ на художника Валери Цветков – Валдиц, която е подредена в Държавен архив – Смолян.  

Към експозицията се присъединиха Ива и Лора Данкови и млади таланти от клубове по изобразително изкуство в Смолян и селата Смилян и Чепинци.

Те са обучавани под ръководството на художника Валдиц, който работи безвъзмездно с младежите и развива техния творчески талант.

Изложбата „13 притчи без пазара стойност“ включва творби, специално донесени от Германия за показването им пред смолянска публика.

Извън програмата, като гостуващи творци, подкрепящи изявата, представят символично по едно произведение скулпторът Александър Цветков и художничката Стефани Пламенова.

Концерт, озаглавен „Маски и гримаси“, ще се състои в Ямбол на 12 март. Той ще отведе публиката в света на театралната музика на Дмитрий Шостакович, Игор Стравински, Дариус Мийо и Франсис Пуленк, съобщиха организаторите от Камерен оркестър „Дианополис“.

На сцената в зала „Съвременност“ на културно-информационния център „Безистен“ ще излязат Слава Славова (цигулка), Маркос Ивора (кларинет), Мария Славова (пиано), със специалното участие на концерт-майстора на „Дианополис“ Красимира Султанова (цигулка).

Концептуалният замисъл на „Маски и гримаси“ залага на театрална музика от четиримата автори, които принадлежат на една и съща историческа епоха. Техните творчески биографии, преплитайки се, следват всяка по своему новите пътища на музиката от 20-и век, посочват организаторите.

Ямболският камере

Меган Маркъл, съпругата на британския принц Хари, отложи излизането на новия си проект в стрийминг платформата Нетфликс заради горските пожари, които опустошиха района на Лос Анджелис, предаде Асошиейтед прес.

Началото на поредицата, озаглавена "С любов, Меган", ще бъде през март. 

Тя трябваше да дебютира в сряда, 15 януари, но от платформата заявиха, че подкрепят молбата на херцогинята на Съсекс да отложи премиерата, за да се съсредоточи върху подпомагането на засегнатите от пожарите. 

"С любов, Меган" е лайфстайл предаване, в което херцогинята разговаря с известни свои приятели и дава практични съвети за ежеднeвието. "Винаги съм обичала да взимам нещо съвсем обикновено и да го издигам на по-високо ниво“, казва Меган в рекламния клип на поредицата.

Тя е родена и израснала в Лос Анджелис, а сега живее в Монтесито, Калифо

Документалният филм „Милен”, посветен на журналиста Милен Цветков, който загуби живота си в катастрофа на 19 април 2020 г., бе представен в Бургас.

Финалните надписи на лентата бяха посрещнати с бурни аплодисменти и доста сълзи от публиката. Последвалата дискусия с двамата режисьори и съсценаристи Димитър Стафидов и Веселин Диманов в събота вечер в Културен дом НХК продължи около половин час. 

"Все още нямам отговор на въпроса защо избрах да правим филм за Милен Цветков. Може би тогава някой нещо ми беше казал, но все още нямам обяснение как точно се случи. Появи се някакво вдъхновение, порив и желание", каза Веселин Диманов . Той допълни и че никога не се е срещал лично с журналиста.

Диманов каза, че един от основните изводи от филма съвпада с вътрешната му болка и разочарование от медиите.

"Аз лично съм изживявал цензурата на много, м

Институтът за изследване на изкуствата към Българската академия на науките (БАН) връчи своите годишни награди "Съживено наследство" (Animated Heritage) за особен принос в творческата интерпретация на традициите и ценностите от българското и световно културно наследство в съвременно произведение на изкуството. Това се съобщава в информация, публикувана на сайта на БАН. 

В категория "Екранни изкуства" бе отличен проф. Георги Дюлгеров, кинорежисьор и сценарист, във връзка с 80-ия му юбилей, а в категория "Изобразителни изкуства" награда получи художникът Алцек Мишев за цялостно творчество. Наградите бяха връчени от директора на института проф. д-р Йоана Спасова-Дикова.

Преди официалната церемония по връчване на наградата се състоя публично представяне на най-новите издания и постижения на учените от института. Присъс

Според  Шиканедер, за да може доброто да възтържествува над злото, героите на доброто трябва да могат да скочат в неизвестността, водени от вярата. 

МАЛКО ИСТОРИЯ

„Вълшебната флейта“ е публикувана преди „Милосърдието на Тит“. Тя дебютира в кратко просъществувалия Theater auf der Wieden във Виена. На 30 септември 1791 г. е нейната премиера като Шиканедер е в ролята на Папагено, самият Моцарт е диригентът. 

„Вълшебнатта флейта“ е била любимата опера на Моцарт, но със сигурност тя се оказва и  най-популярната му творба. 

„Вълшебната флейта“ е изпълнена в София за първи път през 1931 г. под диригентството на немския маестро Херман Щанге и режисурата на Христо Попов.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Осем антични представления гостуват на Античния театър в Пловдив
Първият международен фестивал за професионални и младежки антични театри Ex Machina започва на 3 април на Античния театър, в Пловдив, съобщават организаторите от софийския античен ...
Massive Attack идва на Sofia Live Festival
Massive Attack идва на Sofia Live Festival, в третия ден на фестивала – 29 юни, съобщават организаторите. По думите им британско трип-хоп дуо от Бристoл пристига с грандиозе ...
Групите Mastodon и Fear Factory се присъединяват към Hills of rock
Групите Mastodon и Fear Factory се присъединяват към тазгодишното издание на Hills of rock (25-27 юли, Пловдив). С това фестивалната програма е напълно завършена, съобщават организ ...
Нова постановка на "Отело" постави рекорд по приходи на "Бродуей"
Нова театрална постановка на пиесата "Отело" от Уилям Шекспир, с участието на актьорите  Дензъл Уошингтън и Джейк Джиленхол, подобри рекорда за седмичен боксофис на "Бродуей", ...
50 творби творби на Теню Пиндарев бяха показани в изложбата „Приятели“
Избрани творби на художника карикатурист Теню Пиндарев от колекцията на Илиян Дончев представиха в зала „Иван Милев“ в Казанлък в изложбата „Приятели“. Експ ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Всяка част от Народния театър се превръща в сцена, светила от миналото проговарят...
Представлението „Безкрайните сцени“ показва, че всяка част от Народния театър може да бъде превърната в сцена, видя екип на . Историята на най-голямата ни трупа е преда ...
Изложба на изследователя и фотограф Олег Василев показва в Бургас част от недостъпните територии на Антарктика
Изложба от 24 снимки на изследователя от Българския антарктически институт и фотограф Олег Василев показва в Бургас част от недостъпните територии на Антарктика и работата на бълга ...
Изпълнителите Ерик Босграф, Сабина Йорданова и Явор Генов представят барокова музика на "Мартенски музикални дни"
Блокфлейтистът Ерик Босграф, Сабина Йорданова (бароков фагот) и Явор Генов (теорба) ще представят концерт с барокова музика утре вечер в Русе. Събитието е част от 64-ото издание на ...
Статуя, била в неизвестност над 30 години, е поставена в парка на Историческия музей в Плевен
В парка на Регионалния исторически музей в Плевен е поставена мраморна статуя от типа „Голяма Херкуланка“. Представлява женска фигура, запазена от шията до коленете, об ...
Савина представя новата си песен „Мило мое“, написана в специален момент
Савина представя новата си песен „Мило мое“, написана в момента, когато разбира, че е бременна. „Искаше ми се нещо съвсем различно. След като разбрах, че в мен ра ...
Тикер в 18:00 ч.
Представлението „Безкрайните сцени“ показва, че всяка част от Народн ...
Начало Творчески отражения
3101
Творчески отражения

"Вълшебната флейта": Магията на Моцарт оживява на сцената на Софийската опера

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 27 Февруари 2024, 17:50 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

„Вълшебната флейта“ от Моцарт ще има шест премиерни представления в Софийската опера с международен солистичен състав –  на 14,15,16,17, 29 и 30 март, съобщават от операта.

Либретото е на Емануел Шиканедер. Режисьор е Вера Петрова.

„Вълшебнатта флейта“ е творба, която продължава да омагъосва, както хората на изкуството, така и публиката. Героите в нея  са „пренесени“ от света на приказките“, разказват от екипа.

Диригент-постановчик е Светослав Борисов, диригент – Александра Любчански, сценография – Моли О`Катън, художник костюми – Марта Миронска, хуожествено осветление – Саймън Бенисън, диригент на хора – Виолета Димитрова.

СЮЖЕТЪТ

Царицата на нощта призовава принц Тамино и неговия другар Папагено да спасят дъщеря й Памина от хватката на коварния Зарастро и неговия зъл слуга, Моностатос. В знак на добра воля, принцът получава вълшебна флейта, която ще го закриля. Пристигайки в двореца на Зарастро, Тамино чува сигнали за случилото се, които представят Зарастро като покровител на Памина. Принцът трябва да реши на кого да повярва – на Зарастро или на царицата на нощта – и да премине през три предизвикателства, за да спечели ръката на Памина.

Според  Шиканедер, за да може доброто да възтържествува над злото, героите на доброто трябва да могат да скочат в неизвестността, водени от вярата. 

МАЛКО ИСТОРИЯ

„Вълшебната флейта“ е публикувана преди „Милосърдието на Тит“. Тя дебютира в кратко просъществувалия Theater auf der Wieden във Виена. На 30 септември 1791 г. е нейната премиера като Шиканедер е в ролята на Папагено, самият Моцарт е диригентът. 

„Вълшебнатта флейта“ е била любимата опера на Моцарт, но със сигурност тя се оказва и  най-популярната му творба. 

„Вълшебната флейта“ е изпълнена в София за първи път през 1931 г. под диригентството на немския маестро Херман Щанге и режисурата на Христо Попов.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Осем антични представления гостуват на Античния театър в Пловдив
Massive Attack идва на Sofia Live Festival
Групите Mastodon и Fear Factory се присъединяват към Hills of rock
Нова постановка на "Отело" постави рекорд по приходи на "Бродуей"
50 творби творби на Теню Пиндарев бяха показани в изложбата „Приятели“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Всяка част от Народния театър се превръща в сцена, светила от миналото проговарят...
Авансцена
Изложба на изследователя и фотограф Олег Василев показва в Бургас част от недостъпните територии на Антарктика
Авансцена
Изпълнителите Ерик Босграф, Сабина Йорданова и Явор Генов представят барокова музика на "Мартенски музикални дни"
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.