Начало Авансцена Цигуларят Светлин Русев и пианистката Йоръм Сон поставят началото на "Мартенски музикални дни"
4975
Авансцена

Цигуларят Светлин Русев и пианистката Йоръм Сон поставят началото на "Мартенски музикални дни"

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 17 Март 2024, 08:00 ч.

С концерт на световноизвестния цигулар Светлин Русев и експресивната пианистка от Южна Корея Йоръм Сон тази вечер в Доходното здание в Русе ще бъде официално открито шейсет и третото издание на международния фестивал "Мартенски музикални дни". Това съобщи директорът на фестивала Ива Чавдарова. 

Светлините на коледната елха в Перник ще грейнат при залез утре, а кметът на общината Станислав Владимиров ще поздрави съгражданите си. За това съобщиха от общинската администрация.

По същото време ще бъде открит и традиционният коледен базар. Радост на най-малките ще донесе присъствието на Дядо Коледа, Снежанка, джуджетата, любими герои от приказки и анимационни филми.

Коледният базар ще остане до края на годината. В двадесет и една къщички ще се предлагат коледни сувенири, подаръци, храни, празнични напитки и др. За доброто настроение на перничани през целия месец са подготвени много изненади и предпразнични прояви - концерти, постановки за деца. Всяка събота и неделя до 25 декември най-малките жители на града ще могат да се срещнат с Дядо Коледа. 

Припомняме, че за първи път тази година елхата на Перник и празничният базар не са обособени на централния

На 30 октомври фондация „Градски ролки“ постави началото на своята инициатива „Българска филмотека в Букурещ“ (Filmoteca Bulgara în Bucureti).

Тя започна с прожекция на филма „Моят чичо Любен“ (2023 г.) на режисьорите Никола Бошнаков-Кольо и Георги Стоев-Джеки.

„През творческия живот на художника Любен Стоев и връзката на България с другата част от Източна Европа в лицето на фотографа и негов племенник Рей Ван Цехау и с история, рефлектираща наболелия български преход от социализъм към капитализъм, фондация „Градски ролки“ отбеляза Деня на будителите – съвременните, истински будители, които много често са в мрака и не ги виждаме”, сподели председателят на фондацията Иванка Шишева. 

Тя информира, че в рамките на културния сезон 2024/2025 г. и в партньорство с Гьоте-институт в Букурещ ор

Варненското сдружение „Наш свят“ представя културно-историческото наследство на града чрез театрален спектакъл. Проектът, наречен „Варна през вековете“ е създаден от драматурга и режисьор Ива Панева, която е директор на организацията, и е подкрепен от Фонд „Култура“ на Община Варна.

Сдружението съществува от 1999 г., но в първите години се занимава повече с младежки проекти, разказа Панева. Тя се включва в работата му през 2011 г. и започва да развива и театрална дейност.  

Последният им проект „Варна през вековете“ популяризира културно-историческото наследство чрез театрален спектакъл, създаден от Панева, и аудио-тур из местни забележителности, свързани с историята на древния Одесос, като Епископската базилика и Римските терми. В представлението участват певицата Венера Мелеки, актьорът Петко Каменов и 10-годи

Клод Моне е харесвал Лондон, бил е обсебен от характерната за града мъгла, която се е опитвал да пресъздаде в картините си. Сега изложба Лондон показва отношението на импресиониста към британската столица, съобщи АФП. 

Между 1899 и 1901 г. Моне посещава Лондон три пъти. По това време британската столица е най-населеният град в света. Художникът е отсядал в хотел "Савой", откъдето е можел да наблюдава мостовете на Темза. За да рисува сградата на парламента, той е прекосявал реката и е заемал място на една тераса в болницата "Сейнт Томас". 

С всеки ден намирам Лондон все по-красив, пише Клод Моне на внучката си през 1900 г. 

Предпочитаният от художника сезон е била зимата - заради дима от фабриките и всички частици във въздуха, обяснява Карън Сер, куратор на изложбата в галерията "Къртолд". Това, което Моне е обичал най-много, е разсейването на обл

След България, Джон Малкович посети Румъния, съобщават местните издания.

Американският актьор, номиниран два пъти за “Оскар”, е в Тимишоара - Европейска столица на културата през 2023 г. Той се завърна на сцената на Националния театър след миналогодишния успех с "Адска комедия”.

Този път Джон Малкович поставя "Скандалният Рамирес Хофман", адаптация по романа на чилийския писател Роберто Боланьо “Нацистка литература в Америка”. Главният герой използва изкуството и по-специално поезията, за да оправдае и прикрие своите насилствени действия.

Зрителският интерес към постановката наложи допълнително, трето представление, което се играе тази вечер, научи .

„Ще отидем по-далеч през следващата година с още едно сътрудничество. Това е много важно, защото Джон Малкович е не само огромна филмова звезда, но освен това той е изклю

Програмата на изпълнителите включва творби от Чайковски, Елман, Вагнер, Корнголд и Форе.

Припомняме, че началото на "Мартенски музикални дни" в Русе трябваше да бъде поставено на 15-и март, но заради обявения двудневен национален траур по повод кончината на патриарх Неофит общинската управа, която е организатор на музикалния форум, отложи откриването. 

Предвиденото изпълнение на творбата "Реквием" на Верди от Русенския фестивален оркестър и хор, и маестро Емил Табаков се състоя, но без публика. С него бе отдадена почит пред паметта на патриарх Неофит, който 19 години беше Русенски митрополит. Изпълнението на траурната творба бе записано и ще бъде публикувано през идните дни на информационните канали на фестивала и общината. 

Повече от 450 участници от 10 държави ще се изявят на фестивалната сцена до 31-ви март

Повече от 450 участници от 10 държави ще участват в шейсет и третото издание на международния фестивал "Мартенски музикални дни", което се организира до 31-ви март тази година в крайдунавския град. 

Легендата за Невястата, пресъздадена в различните изкуства, е представена в изложба, която бе открита днес в Регионалната библиотека в Смолян. Изложбата е включена в инициативите на библиотеката за отбелязване на Европейските дни на наследството.

Легендата за Невястата има много версии, представени са 4 от тях, заяви Цвета Станишева, библиотекар. Експозицията показва литературни творби на смолянски автори, посветени на най-вълнуващата легенда, свързана с историята на Смолян. Представен е Тома Попратилов -  Садукей, който първи пише за тази легенда.

В изложбата присъства и „Невястата“ на поета Никола Гигов и „Монолог на Невястата“ на Елена Хайтова. Включена е една емблематична картина на големия родопски художник Анастас Стайков - „Турлука Невястата“,  допълни Цвета Станишева. Според нея изложбата обединява нашето съвремие и

Комедията "Аз, досадникът" ще се играе в Брацигово на 18 ноември, понеделник. Представлението ще бъде представено в Народно читалище "Васил Петлешков", съобщават от културната институция.

Автор на представлението е Франсис Вебер, а режисьор - Богдан Петканин. Сценографията е дело на Милен Боричев, музикалното оформление е на Искрен Тончев. В комедията участват актьорите Александър Кадиев, Мариан Бачев, Асен Лозанов, Тихомир Благоев, Цветана Радушева, Марио Гълъбов и Рашко Марков.

Една изключително свежа комедия, в която двамата актьори Мариан Бачев и Сашо Кадиев играят наемен убиец и самоубиец в две съседни хотелски стаи, пише в рецензията за постановката. Единият има мишена за убиване, другият е нещастно влюбен - естествено,  има и любовен триъгълник, представят сюжета организаторите. 

Комедията се игра през септември в Драматично-куклен театър "Конс

Лувърът посвещава изложба на лудостта в изкуството - от Средновековието до Романтизма, съобщи АФП.

Във фокуса на подредените произведения са нормалността и и маргиналността в живота на артиста, коментира Лоранс де Кар, директор на музея. 

Изложени са над 300 ръкописа, печатни книги, ценни вещи, тъкани, живопис, скулптура, заети от 90 френски институции, както и от такива от други държави в Европа и от САЩ.

Сред експонатите има картини на Йеронимус Бош и Брьогел.  

С настъпването на 14-и век шутът в двора - антитеза на мъдрия крал, се институционализира, критичното и ироничното говорене се приемат, казват организаторите на изложбата.

Лудостта провокира персонажи в различните игри и в картите таро, появили се през 15-и век в Европа. Лувърът излага пред публика първото тесте, познато в историята. 

Изложбата, която се открива

Изложба, посветена на 120-та годишнина на художника Бочо Донев, се открива в троянската галерия „Серякова къща“ на 14 ноември, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.

Бочо Донев е основоположник на троянската живописна традиция, посочи тя. Над 90 негови творби се съхраняват във фондовете на Музея на занаятите в Троян. 

Част от творбите, включени в изложбата, ще бъдат показани за пръв път, уточняват организаторите от музея. Народно читалище „Наука – 1870 г.“ – Троян и Средно училище „Св. Климент Охридски“ в града също ще предоставят платна за експозицията.

На откриването на изложбата ще бъде представена и книгата на Бочо Донев „Автобиографични бележки“, чийто ръкопис дълги години се съхранява в архива на Музея на занаятите.

Като творец Донев рисува предимно пейзажи, битови композиции,

Музеят на родопския карст в Чепеларе откри благотворителен Коледен базар, съобщи директорът Марин Господинов. Той посочи, че всяка година организират благотворителни инициативи, но за първи път тази година базарът ще бъде изцяло с  вкаменелости, собственост на музея.  

На базара ще се продават отдавна изчезнали животински и растителни видове, населявали нашата планета преди милиони години. Сред тях са морски таралежи, морски охлюви, корали, амонити, трилопити. Вкаменелостите са на възраст над 150 милиона години, уточни Господинов.

Всички средства, събрани от продажбата, са предназначени да подпомогнат лечението на бебе Мария, която страда от тумор на дясната надбъбречна жлеза и има нужда от спешно скъпоструващо лечение в чужбина.

Нека на предстоящите светли празници да докажем, че сме съпричастни към трудните моменти на другите и да помогнем с каквото

На фестивалната сцена ще излязат изпълнители от Германия, Франция, Австрия, Белгия, Румъния, Италия, Южна Корея, Хърватска, Грузия, България.
Музикалният форум предлага повече от 20 събития - оркестрови програми, ансамблови концерта, балетен спектакъл, съпътстващи събития и дебютиращи на българска сцена артисти и състави. 

Концерт за първи път на фестивалната сцена ще има австрийският ансамбъл "Виена Тромбон Атракшън". Той ще представи аранжименти на класически и джаз пиеси. Дебют ще има струнен квартет "DANEL". 

Дебют ще имат и джаз музикантите Веселин Веселинов-Еко (контрабас) и пианистът Милен Кукошаров. Те ще представят проекта си "Jazz Night".
Програмата включва дебюти на клавирното трио Албена Данаилова - цигулка, Александър Сомов - виолончело, и Надежда Влаева - пиано.
За първи път на фестивала в Русе ще участва и пианистът Георги Гигашвили. Публиката ще го види на заключителния концерт на "Мартенски музикални дни" на 31-ви март на Русенската филхармония с диригент Димитър Косев. 

Премиери 

Фестивалът предлага и премиери. Публиката ще може да види на 25-и март балетния спектакъл "Калиопа", който ще бъде представен от Русенската опера. Автор на музиката е Емил Табаков, който ще бъде и диригент. "Това ще бъде едно от големите събития в програмата на фестивала", каза Ива Чавдарова.
Струнен квартет "Фрош" също са подготвили изненада за публиката. Те ще представят световната премиера на Клавирен квинтет №2 на композитора Васил Казанджиев. 

Фестивалната програма включва и няколко специални проекта. Цигуларят Светлин Русев и пианистката Йоръм Сон ще излязат още веднъж на сцената, но утре вечер. Те ще имат концерт заедно с Олексий Шадрин (виолончело). 

Саксофонен квартет "Signum" също ще имат премиерна програма. 

Сред специалните проекти е и концертът на хор "Проф. Васил Арнаудов", който през тази година празнува своята 30-годишнина. Диригент ще бъде Свилен Димитров. 

По време на фестивала концерти ще имат също камерен ансамбъл "Софийски солисти" с диригент Константин Добройков и със солисти Минчо Минчев - цигулка и виола, и Николай Минчев - цигулка, Софийската филхармония с диригент Найден Тодоров и със солист пианистката Елена Башкирова, както и Симфоничният оркестър на БНР с диригент Георги Димитров и със солист Емануил Иванов - пиано. 

Съпътстващата програма на фестивала включва изложби, представяне на документален филм и на книги.

"Мартенски музикални дни" е една от най-старите и реномирани фестивални сцени в България. Това е фестивал с модерна програмна стратегия и висок обществен рейтинг. Основан през 1961 година и организиран от Община Русе, всяка година музикалният форум превръща града в място за срещи на елитни артисти от световната и европейската музикална сцена.

е сред основните медийни партньори на фестивала.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
„Слънчева линия“ – трябва да удариш дъното, за да можеш да обичаш някого отново (интервю)
Какво се случва на седмата година от брака. Как животът на една двойка се превръща в боксов ринг. И как войната между мъжа и жената може да бъде унищожителна, но и възпламеняваща. ...
Аглика Бояджиева, дует "Бургас", д-р Лорис Мануелян и Жечка Сланинкова получиха званието "Почетен гражданин на Бургас"
Общо петима души бяха удостоени със званието "Почетен гражданин на Бургас" по време на тържествената сесия на Общински съвет по повод празничния ден Никулден -актрисата Аглика Бояд ...
Японското саке влезе в Списъка на културното наследство на ЮНЕСКО
Традиционната японска напитка саке влезе в Списъка на нематериалното културното наследство на ЮНЕСКО, съобщават световните осведомителни агенции. Сакето е може би нещо много по-яп ...
Успешна първа година с 13 премиери, увеличена трупа и интензивни пътувания, отчита директорът на ДКТ-Враца Владлен Александров
През последната година Драматично-куклен театър Враца заложи на много интензивна работа, направи 13 премиери, от които половината – детски, каза директорът на театъра Владлен ...
Коледното дърво пред Центъра „Рокфелер“ в Ню Йорк засия с 50 000 светлини
Петдесет хиляди разноцветни лампички бяха запалени на емблематичната коледна елха пред Центъра „Рокфелер“ в сряда вечерта, 4 декември, под погледите на стотици зрители, ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Монети в чест на Пол Маккартни излизат във Великобритания
Британският Кралски монетен двор пуска колекция от монети по пет лири в чест на Пол Маккартни и кариерата му, съобщиха АФП и ДПА. "Това е огромна чест", казва 82-годишният музикал ...
Русенският театър обявява кампания "Празничен януари"
Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обявява кампания "Празничен януари". Това съобщи пиарът на културния институт в крайдунавския град Дидо Илиев.  "Каним нашата публи ...
Художникът Цветан Казанджиев за 19-а поредна година подрежда самостоятелна коледна изложба
Художникът Цветан Казанджиев за 19-а поредна година подрежда самостоятелна коледна изложба в Ямбол. По традиция тя ще бъде в арт-фоайето в сградата на Областна администрация, а от ...
Центърът „Кристо и Жан-Клод“ организира коледен базар
Центърът „Кристо и Жан-Клод“ в Габрово организира коледен базар в събота и неделя. Това съобщиха от културната институция.  Събитието ще започне на 7 декември с б ...
„Слънчева линия“ – трябва да удариш дъното, за да можеш да обичаш някого отново (интервю)
Какво се случва на седмата година от брака. Как животът на една двойка се превръща в боксов ринг. И как войната между мъжа и жената може да бъде унищожителна, но и възпламеняваща. ...
Тикер в 22:00 ч.
Британският Кралски монетен двор пуска колекция от монети по пет лири в чест на ...
Начало Авансцена
4975
Авансцена

Цигуларят Светлин Русев и пианистката Йоръм Сон поставят началото на "Мартенски музикални дни"

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 17 Март 2024, 08:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

С концерт на световноизвестния цигулар Светлин Русев и експресивната пианистка от Южна Корея Йоръм Сон тази вечер в Доходното здание в Русе ще бъде официално открито шейсет и третото издание на международния фестивал "Мартенски музикални дни". Това съобщи директорът на фестивала Ива Чавдарова. 

Програмата на изпълнителите включва творби от Чайковски, Елман, Вагнер, Корнголд и Форе.

Припомняме, че началото на "Мартенски музикални дни" в Русе трябваше да бъде поставено на 15-и март, но заради обявения двудневен национален траур по повод кончината на патриарх Неофит общинската управа, която е организатор на музикалния форум, отложи откриването. 

Предвиденото изпълнение на творбата "Реквием" на Верди от Русенския фестивален оркестър и хор, и маестро Емил Табаков се състоя, но без публика. С него бе отдадена почит пред паметта на патриарх Неофит, който 19 години беше Русенски митрополит. Изпълнението на траурната творба бе записано и ще бъде публикувано през идните дни на информационните канали на фестивала и общината. 

Повече от 450 участници от 10 държави ще се изявят на фестивалната сцена до 31-ви март

Повече от 450 участници от 10 държави ще участват в шейсет и третото издание на международния фестивал "Мартенски музикални дни", което се организира до 31-ви март тази година в крайдунавския град. 

На фестивалната сцена ще излязат изпълнители от Германия, Франция, Австрия, Белгия, Румъния, Италия, Южна Корея, Хърватска, Грузия, България.
Музикалният форум предлага повече от 20 събития - оркестрови програми, ансамблови концерта, балетен спектакъл, съпътстващи събития и дебютиращи на българска сцена артисти и състави. 

Концерт за първи път на фестивалната сцена ще има австрийският ансамбъл "Виена Тромбон Атракшън". Той ще представи аранжименти на класически и джаз пиеси. Дебют ще има струнен квартет "DANEL". 

Дебют ще имат и джаз музикантите Веселин Веселинов-Еко (контрабас) и пианистът Милен Кукошаров. Те ще представят проекта си "Jazz Night".
Програмата включва дебюти на клавирното трио Албена Данаилова - цигулка, Александър Сомов - виолончело, и Надежда Влаева - пиано.
За първи път на фестивала в Русе ще участва и пианистът Георги Гигашвили. Публиката ще го види на заключителния концерт на "Мартенски музикални дни" на 31-ви март на Русенската филхармония с диригент Димитър Косев. 

Премиери 

Фестивалът предлага и премиери. Публиката ще може да види на 25-и март балетния спектакъл "Калиопа", който ще бъде представен от Русенската опера. Автор на музиката е Емил Табаков, който ще бъде и диригент. "Това ще бъде едно от големите събития в програмата на фестивала", каза Ива Чавдарова.
Струнен квартет "Фрош" също са подготвили изненада за публиката. Те ще представят световната премиера на Клавирен квинтет №2 на композитора Васил Казанджиев. 

Фестивалната програма включва и няколко специални проекта. Цигуларят Светлин Русев и пианистката Йоръм Сон ще излязат още веднъж на сцената, но утре вечер. Те ще имат концерт заедно с Олексий Шадрин (виолончело). 

Саксофонен квартет "Signum" също ще имат премиерна програма. 

Сред специалните проекти е и концертът на хор "Проф. Васил Арнаудов", който през тази година празнува своята 30-годишнина. Диригент ще бъде Свилен Димитров. 

По време на фестивала концерти ще имат също камерен ансамбъл "Софийски солисти" с диригент Константин Добройков и със солисти Минчо Минчев - цигулка и виола, и Николай Минчев - цигулка, Софийската филхармония с диригент Найден Тодоров и със солист пианистката Елена Башкирова, както и Симфоничният оркестър на БНР с диригент Георги Димитров и със солист Емануил Иванов - пиано. 

Съпътстващата програма на фестивала включва изложби, представяне на документален филм и на книги.

"Мартенски музикални дни" е една от най-старите и реномирани фестивални сцени в България. Това е фестивал с модерна програмна стратегия и висок обществен рейтинг. Основан през 1961 година и организиран от Община Русе, всяка година музикалният форум превръща града в място за срещи на елитни артисти от световната и европейската музикална сцена.

е сред основните медийни партньори на фестивала.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
„Слънчева линия“ – трябва да удариш дъното, за да можеш да обичаш някого отново (интервю)
Аглика Бояджиева, дует "Бургас", д-р Лорис Мануелян и Жечка Сланинкова получиха званието "Почетен гражданин на Бургас"
Японското саке влезе в Списъка на културното наследство на ЮНЕСКО
Успешна първа година с 13 премиери, увеличена трупа и интензивни пътувания, отчита директорът на ДКТ-Враца Владлен Александров
Коледното дърво пред Центъра „Рокфелер“ в Ню Йорк засия с 50 000 светлини
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Под прожектора
Монети в чест на Пол Маккартни излизат във Великобритания
Цветни аспекти
Русенският театър обявява кампания "Празничен януари"
Тонът на времето
Художникът Цветан Казанджиев за 19-а поредна година подрежда самостоятелна коледна изложба
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.