Начало Цветни аспекти Десети юбилеен Фестивал и Академия „Алегра“: Класическа музика, иновации и международно сътрудничество
2634
Цветни аспекти

Десети юбилеен Фестивал и Академия „Алегра“: Класическа музика, иновации и международно сътрудничество

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 19 Март 2024, 14:11 ч.

От 6 до 22 юли ще продължи десетото юбилейно издание на фестивала и aкадемия „Алегра“ в София, съобщават организаторите.

Американската певица Лизо каза, че е била на "много тъмно" място, но музиката е спасила живота й, след като трима бивши танцьори подадоха иск срещу нея, предаде Пи Ей мидия/ДПА.

Искът беше подаден през август миналата година в Лос Анджелис от Ариана Дейвис, Кристъл Уилямс и Ноел Родригес, които обвиниха носителката на "Грами" и компанията й в сексуален тормоз, засрамване заради теглото им и създаване на враждебна работна среда, докато са били на турне с нея.

Лизо тогава описа обвиненията като "изключително трудни и разочароващи", казвайки, че те са "толкова невероятни, колкото звучат". 

В първото си интервю, в което засяга темата, изпълнителката каза в подкаста на актрисата Кики Палмър, че през последната година и половина е имала нужда от време, за да се справи и да израсне като личност. 

"Буквално изживявах мечтата си и тогава  турнето

Столичната галерия „Графично“ ще бъде домакин на 21-вата самостоятелна изложба живопис на Светлозар Стоянов- Свесто.

Експозицията е озаглавена „Контрасти“ и може да бъде разгледана от 3 до 19 октомври, съобщават организаторите.

Светлозар Стоянов – Свесто е завършил специалностите „Изобразителни изкуства“ и „Българска филология“. Работил е в областта на комикса и анимацията, бил е отговорен редактор на списание. Има множество участия в общи изложения, както и дванадесет самостоятелни изложби в страната. Негови творби се намират в над десет държави на три континента. Член е на СБХ.

/ВСР

Независимостта винаги идва с компромиси. Човек трябва да намира време за себе си и, ако започне да изчезва в другия човек, това не е много полезно. Дори, когато обичаме някого, ние трябва да запазим нашата индивидуалност, защото тя е това, което е създало връзката – този съюз между двама души, които в един момент са били непознати, а после стават семейство. Това казва режисьорът Ясен Пеянков по повод премиерата на „Куклен дом, втора част“ в Народния театър „Иван Вазов“.

Пиеса на американския драматург и носител на наградата „Оби“ за изключителни постижения в областта на драматургията – Лукас Нейт, е своеобразно продължение на едноименната пиеса на Хенрик Ибсен, и случващото се с Нора петнадесет години по-късно. 

„Цената на независимостта е самотата. В случая, м

Самостоятелна живописна изложба на художника Васил Василев представя варненската галерия „Папийон“. Тя е озаглавена „Вдъхновено“. 

Вдъхновението е от картината „Изворът“ на френския представител на неокласицизма Енгър, каза Василев. Той е изобразил четири извора, като названията на картините са внимателно обмислени.

Според художника хората трябва задължително да се усмихват и затова той ги подтиква да го правят с имена, с които самият той се забавлява, като „Извор на една много дълга река“, „Дом до извор на голямо езеро“ (на който свети червен фенер), „Извор, който е у дома си или позира на художника“. Няма да убегне на зрителя, че изворът в тези творби се асоциира с жената. 

Попитан има ли все още в наше време чисти извори, от които да пием, художникът каза, че най-големият извор

Премиера на филма „Проект КЕ70“ за подобряване на рекорда за преминаване на маршрута Ком – Емине с велосипед от Петър Матов ще се състои в Троян на 15 октомври, съобщи той самият.

Прожекцията, приходите от която ще отидат за закупуване на предпазни велосипедни каски за деца, ще бъде в салона на читалище „Наука – 1870 г.“ в Троян. 

Оператор и монтажист на филма е Валентин Маринов. Лентата обхваща не само преминаването на маршрута, но и тренировките преди него.

„Проект КЕ70“ е и името на проекта от ентусиасти и доброволци, създаден за да осъществи най-бързото преминаване по легендарния планински маршрут Е3, по-известен като Ком-Емине. „Екипът е много важен за едно такова преминаване и без помощта на хора такова рекордно преминаване не би могло да се случи“, посочи Матов.

Припомняме, че през

По думите им, в продължение на десет дни, публиката ще се наслади на разнообразие от музика, обхващаща целия спектър на класиката – от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър, от Хайдн, през Моцарт, Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис.

По традиция, откриващият концерт прави мост между предишното и актуалното издание. 

Украинският виртуоз Валерий Соколов и диригентът Йоханес Шлефли ще представят програма с произведения на Йохан Щраус, Волфганг Амадеус Моцарт и Антонин Дворжак. 

На 15 юли,  Екарт Рунге, виолончело, и Жак Амон, пиано, ще пренесат публиката в атмосферата на Берлин от 20-те години на 20-и век. Концертът с надслов „Светлините и сенките на 20-те години на ХХ век" обхваща късната романтика, загатва новите ритми на джаза и достига своята кулминация в разнообразието на еклектиката от танга, джаз и филмова музика. 

На 17 юли, на сцената на Военния клуб, ще излязат Борис и Елена Гарлицки, Йокю Джанполат, Симоне Грамалия, Константин Хайндрих и Петър Найденов, за да съберат в сегашно време Моцарт и Макс Брух. 

Десетото издание на кино-литературния фестивал „Синелибри“ бе открито тази вечер с 15-минутен поетичен пърформанс на режисьора Димитър Коцев-Шошо – в изпълнената до краен предел зала 1 на НДК, под звуците на музика, създадена от Божидар Василев-Trombobby. 

Лириката бе представена от младите актьори Александра Костова, Яна Божанин, Спартак Панталеев и Теодор Каракачанов. Към тях на сцената, също рецитирайки, се присъедини Жаклин Вагенщайн – създател, президент, арт директор и селекционер на фестивала. Тя даде старт на събитието, което ще продължи до 3 ноември под мотото „Поезия безкрай“ в София, Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово и Стара Загора.

На церемонията по откриването присъства министърът на културата

Националният исторически музей (НИМ) получи сребърен медал с античен финиш „200 години от издаването на Рибния буквар“.

Дарението е направено от българския частен монетен двор „Булминт“, съобщават от екипа на музея.

Даряването е съпроводено и с официално предоставяне на музея на щемпелите за отсичане на лимитирания тираж на медала – 200 броя.

„Актът отговаря на световните традиции в монетосеченето и е доказателство за автентичността и уникалността на всеки отсечен с тази инструментална екипировка екземпляр“, отбелязват от музея. 

От екипа посочват, че сребърният медал „200 години от издаването на Рибния буквар“ е посветен на енциклопедичния труд на будителя д-р Петър Берон. „Като знак на почит към личността на автора на една от първите илюстровани възрожденски печатни книги, тиражът бе лим

Тазгодишната церемония по въвеждане в Залата на славата на рокендрола, която ще се състои в събота вечер в много отношения подборът на отличените през 2024 г. отразява стремеж на номиниращите "да наваксат".

През тази година ще бъдат въведени Шер, Мери Джей Блайдж, Ози Озбърн, Джими Бъфет, Дион Уоруик, Алексис Корнър. Шер и Мери Джей Блайдж ще представят групата на жените, която, според експерти, остава твърде малка. 

През годините имаше промяна и сега може да видите артисти като "Ръш енд дъ кис", "Ем Си файв" и "Джудас прийст", каза китаристът Том Морело. По думите му той е говорил с Джон Ландау, мениджър на Брус Спрингстийн, бивш критик в сп. "Ролинг стоун" и бивш председател на комисията по номинациите в Залата на славата на рокендрола.

"Казах, че аз и приятелите ми не мислим много за Залата, защото нито една от любимите ни групи не е в нея", спомня си М

Електротехник откри древни фрески по време на ремонт във Вила Фарнезина, Рим, предаде АФП. Трите рисунки са били скрити над сводестия таван на някогашната всекидневна на Агостино Киджи (1466-1520), богат ренесансов банкер и меценат, който построява вилата в началото на XVI век.

Преди една година електротехникът Давиде Ренцони извършва проверка в част от двореца. „Отидох да взема едно фенерче и когато го включих, изведнъж видях фреските. Това беше чудо“, спомня си той пред АФП. На фреските могат да бъдат видени херумиви, облечени в бяло, нарисувани на син, червен и златен фон.

Освен тях е нарисуван и гербът на благородническата фамилия Фарнезе. Кардинал Александър Фарнезе се сдобива с вилата през 1579 г. През 1927 г. дворецът е придобит от италианската държава и е подложен на мащабна реставрация.

Откриването на фреските е част от изложба, посветена н

Нова документална поредица разказва историята на Ace of Base, една от най-популярните по света шведски поп групи на всички времена. Сериалът излиза на екран през зимата, съобщи „Билборд”.

Групата, която е сформирана в края на 80-те години, е сред успешните в класацията на „Билборд” за сингли редом с АББА и „Роксет”.

Сериалът включва непоказвани досега видеозаписи и интервюта с членове на формацията, с техния бизнес екип, с продуценти, артисти и критици.

Първият епизод от документалната поредица Ace of Base: All That She Wants ще се излъчи на 5 декември в стрийминг платформата Viaplay, която представя скандинавски и европейски телевизионни продукции и филми.

Шведският квартет в състав Улф Екберг и Йонас, Джени и Малин Бергрен достига до второ място в класацията на „Билборд” за сингли с All That She Wants, с

На 18 юли оркестър The Next Generation Orchestra, Борис Гарлицки и Константин Хайдрих представят челов концерт №1 на Хайдн и секстета от Чайковски „Спомен от Флоренция", изпълнен във варианта му за струнен оркестър.

С въпроса „Kакво открадна свраката?" се открива концертът на 19 юли. Албена Данаилова и диригентът Николас Паске ще потърсят отговора с изпълнение на увертюрата „Крадливата сврака“ от Джакомо Росини, както и Концерт за цигулка в ла минор на Александър Глазунов и Симфония №3 в ла минор "Шотландска" на Феликс Менделсон Бартолди. 

Затварящият фестивалния цикъл концерт е с програма от произведения на Владигеров, Брух и Бетовен. В столичната зала „Биад“, ученици от НМУ „Любомир Пипков“ ще си партнират с техни колеги от швейцарския град Винтертур. 

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Имението от филма "Сам вкъщи" е продадено за 5,5 млн. щатски долара
Имението от филма "Сам вкъщи" е продадено в САЩ за 5,5 млн. щатски долара, съобщи сайтът на сп. "Пийпъл". Сградата, издигната през 1921 г.,  в покрайнините на американския гр ...
Постановката "Ако извикаш нощем с всичка сила" гостува в Септември
Постановката на театър "Сълза и смях"  "Ако извикаш нощем с всичка сила" гостува в Септември на 14 февруари, съобщиха от Общински Театър "Възраждане" - Септември. Режисьор на ...
Полицията в Индия е задържала заподозрян за нападението с нож срещу актьор от Боливуд, твърдят местни медии
Индийски телевизионни канали съобщиха в петък, че полицията във финансовата столица Мумбай е задържала и разпитва заподозрян за нападението с нож срещу боливудския актьор Саиф Али ...
Столичната община приема проекти за включване в Календара на културните събития
Столичната община приема проекти за включване в Календара на културните събития, съобщава общината на сайта си. Кандидатстването в разделите "Стратегически събития" и "Значими съб ...
Жителите на Долни Вит си създадоха сами Етнографски музей
Самобитен етнографски музей съхранява бита и традициите на хората от село Долни Вит, област Плевен. Той е създаден от местните хора към читалище „Христо Ботев 1930“.&nb ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Брезник е домакин на юбилейното двадесето издание на Общинския маскараден фестивал "Сурова"
Брезник е домакин на юбилейното двадесето издание на Общинския маскараден фестивал "Сурова".  Шествие, съчетаващо в себе си страховити маски, силен звън на хлопки и колоритни ...
Белгийски художник спечели окончателно дело за плагиатство срещу китайски творец в китайски съд
Китайският художник Йе Юнчин бе осъден окончателно за това, че е плагиатствал произведения на белгийския си колега Кристиян Силвен, съобщи електронното издание на сп. „Артдеп ...
В ловешкото село Йоглав се надяват обичаят „Камилата” да бъде вписан в „Живи човешки съкровища”
Вече десетилетия наред обичаят „Камилата” в Йоглав се представя, без да е прекъсван, и успешно се предава от възрастни на млади, каза в началото на днешния празничен де ...
Художникът Станимир Желев открива юбилейна изложба
С втората си изложба в галерия „Арте“, Станимир Желев демонстрира способността си да отправя своите артистични послания на различни езици, с различна пластическа образн ...
Играта и Венци Венц призовават с песен към разумно шофиране
Играта и Венци Венц представят новата си песен „Давам газ“. „Двамата събрахме енергията си преди години и я начертахме в съзнанието си. Сега с интерес виждаме, че ...
Тикер в 23:00 ч.
Брезник е домакин на юбилейното двадесето издание на Общинския маскараден фестив ...
Начало Цветни аспекти
2634
Цветни аспекти

Десети юбилеен Фестивал и Академия „Алегра“: Класическа музика, иновации и международно сътрудничество

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 19 Март 2024, 14:11 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

От 6 до 22 юли ще продължи десетото юбилейно издание на фестивала и aкадемия „Алегра“ в София, съобщават организаторите.

По думите им, в продължение на десет дни, публиката ще се наслади на разнообразие от музика, обхващаща целия спектър на класиката – от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър, от Хайдн, през Моцарт, Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис.

По традиция, откриващият концерт прави мост между предишното и актуалното издание. 

Украинският виртуоз Валерий Соколов и диригентът Йоханес Шлефли ще представят програма с произведения на Йохан Щраус, Волфганг Амадеус Моцарт и Антонин Дворжак. 

На 15 юли,  Екарт Рунге, виолончело, и Жак Амон, пиано, ще пренесат публиката в атмосферата на Берлин от 20-те години на 20-и век. Концертът с надслов „Светлините и сенките на 20-те години на ХХ век" обхваща късната романтика, загатва новите ритми на джаза и достига своята кулминация в разнообразието на еклектиката от танга, джаз и филмова музика. 

На 17 юли, на сцената на Военния клуб, ще излязат Борис и Елена Гарлицки, Йокю Джанполат, Симоне Грамалия, Константин Хайндрих и Петър Найденов, за да съберат в сегашно време Моцарт и Макс Брух. 

На 18 юли оркестър The Next Generation Orchestra, Борис Гарлицки и Константин Хайдрих представят челов концерт №1 на Хайдн и секстета от Чайковски „Спомен от Флоренция", изпълнен във варианта му за струнен оркестър.

С въпроса „Kакво открадна свраката?" се открива концертът на 19 юли. Албена Данаилова и диригентът Николас Паске ще потърсят отговора с изпълнение на увертюрата „Крадливата сврака“ от Джакомо Росини, както и Концерт за цигулка в ла минор на Александър Глазунов и Симфония №3 в ла минор "Шотландска" на Феликс Менделсон Бартолди. 

Затварящият фестивалния цикъл концерт е с програма от произведения на Владигеров, Брух и Бетовен. В столичната зала „Биад“, ученици от НМУ „Любомир Пипков“ ще си партнират с техни колеги от швейцарския град Винтертур. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Имението от филма "Сам вкъщи" е продадено за 5,5 млн. щатски долара
Постановката "Ако извикаш нощем с всичка сила" гостува в Септември
Полицията в Индия е задържала заподозрян за нападението с нож срещу актьор от Боливуд, твърдят местни медии
Столичната община приема проекти за включване в Календара на културните събития
Жителите на Долни Вит си създадоха сами Етнографски музей
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Януари
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Под прожектора
Брезник е домакин на юбилейното двадесето издание на Общинския маскараден фестивал "Сурова"
Под прожектора
Белгийски художник спечели окончателно дело за плагиатство срещу китайски творец в китайски съд
Авансцена
В ловешкото село Йоглав се надяват обичаят „Камилата” да бъде вписан в „Живи човешки съкровища”
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.