Начало Калейдоскоп Експозицията, която няма конкретно заглавие
4597
Калейдоскоп

Експозицията, която няма конкретно заглавие

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 23 Март 2024, 10:21 ч.

Макар в най-новата изложба живопис на Атанас Атанасов като материали да присъстват едновременно камък, дърво и платно, а като образи да се появява водата, примесена с ярки оранжеви рамки, които носят усещане за огън, художникът заяви , че не е търсил конкретна символика при създаването на новите си произведения. Експозицията, която няма конкретно заглавие, бе открита навръх рождения му ден в бургаската галерия "Пролет".

Всички представени творби са плод на интуиция и чистото удоволствие от създаването, допълни той. "Особено приятно ми беше да работя с камъка, защото е нещо ново като техника и е страшно приятно да се оставиш някак формата на самия камък да те подведе да нарисуваш нещо", заяви той и поясни, че в тях няма никаква предварителна идея. "Оставих се камъкът да ме води. Той самият придава някаква триизмерна форма, която обаче в случая не е скулптура, а си е живопис."

Той разказа, че в случая залага на може би една от най-старите техники - тази на яйчната темпера. С яйчни емулсии са били изписвани още египетските саркофази, а тази субстанция е използвана в цялата византийска и средновековна живопис, както и в италианската ренесансова живопис до появата на маслените бои, допълни Атанасов. 

Изложбата може да бъде видяна в галерия "Пролет" до 19 април. 

Сопраното Илина Михайлова отново ще гостува на сцената а бургаската опера за ролята на Илайза Дулитъл в мюзикъла "Моя прекрасна лейди".

Неговото четвърто изпълнение на сцена предстои на 11 декември, съобщават от културната институция в морския град.

След премиерата на 2 август спектакълът на режисьора Александър Текелиев ще бъде отново дирижиран от Иван Кожухаров.

В адаптацията на един от най-популярните бродуейски мюзикъли участват още тенорът Марчо Апостолов, който е гостуващ солист на Националния музикален театър „Стефан Македонски“, басите Петър Тихолов и Диман Панчев, тенорът Яни Николов, мецосопраното Ирина Доброволская, сопраното Стефка Христозова, Шмилена Султанова, Георги Бозвелиев и Мирослав Димитров, Емил Пейчев, Милен Георгиев, Божидар Кметов, Милен Динолов, Дарина Запрянова, Калина Попова и Александър Перпериев. 

Костюмите,

Лили Иванова ще участва за първи път в програмата на „Франкофоли“, чието 11-то издание е на 20 и 21 юни в Пловдив, съобщават от екипа на фестивала.

По думите им, в събота вечер (21 юни) най-голямото име в българската попмузика ще представи специална изненада – изпълнение на песен на френски език.

„Лили Иванова има дългогодишна връзка с Франция, особено с нейната музикална сцена и емблематичната зала „Олимпия“ в Париж. През 2009 г. тя прави незабравим концерт там, където са пели легенди като Едит Пиаф, Жак Брел, Шарл Азнавур и Далида. В кариерата си Лили Иванова винаги е имала афинитет към френската музика, като изпълнява песни, вдъхновени от велики френски артисти. Това прави участието на „Франкофоли“ изключително символично“, коментират от екипа на

„Величественият тръбен орган“ на катедралата в Ковънтри, Великобритания, ще бъде използван при честването на годишнина на рокгрупата „Пинк Флойд“ през март, съобщава Би Би Си.

Група музиканти ще изпълнят хита Wish You Were Here в катедралата на Ковънтри на 8 март, за да отбележат 50-годишнината от издаването на едноименния албум, както и други песни на легендарната група.

Сборният състав от музиканти, наречен Everything Under The Sun, вече е изпълнявал друг хит - песента Dark Side of the Moon, в катедралата миналата година.

Крис Джонсън, китарист и вокалист на групата, каза, че са се събрали за „еднократно шоу“ в Уорик през 2023 г., но успехът им е довел до други концерти. Тогава шоуто е било посветено на 50-годишнината на Dark Side of the Moon в църквата &bd

Традиционна пролетна изложба базар с творби на изобразителното и приложното изкуство ще представят възпитаници на Центъра за подкрепа на личностното развитие – Обединен детски комплекс в Силистра. Експозицията ще бъде открита на 24 март във фоайето на Регионалната библиотека „Партений Павлович“, съобщиха организаторите.

Те канят всички, които желаят да зарадват себе си или свои приятели с подарък, създаден от талантливите детски ръце. Събраните средства от изложбата ще подкрепят младите творци, техните преподаватели.

Центърът за подкрепа на личностното развитие – Обединен детски комплекс в Силистра предлага дейности в съответствие с интересите и способностите на децата и учениците в областта на изкуството, науката, техниката, производството, спорта, организира учебни групи, състезания и конкурси за свободното време на учениците. В него са създад

Копие на Варненското златно съкровище ще бъде показано в Попово.

Археологическата реликва ще бъде представена в Историческия музей в града през април, съобщават от ръководството на културната институция.

Смята се, че находките са част от най-старото обработено злато в Европа и света, причислявано към така наречената „Култура Варна“. Датирани са от петото хилядолетие преди Христа, посочват от музея в Попово.

Оригиналното съкровище представлява гробен инвентар, открит в югоизточния сектор на Варненския халколитен некропол – в гроб № 36, до който археолози достигат през 1972 г. в района на Варненското езеро.

В гробната яма липсват човешки останки, тъй като това е символично погребение (кенотаф). Открити са единствено гробни дарове, които впечатляват със своята ювелирна изработка, посочват от ИМ – Попово. Очаква се откриването на екс

Националният исторически музей (НИМ) представя изложбата „Море, четка и длето през погледа и сърцето на съвременни творци”.

Тя ще бъде открита от директора на музея доц. д-р Бони Петрунова на 18 март, информират организаторите.

От екипа на НИМ отбелязват, че откриването на изложбата ще се проведе в Националния исторически музей, предоставяйки възможност за културен диалог между минало и настояще, чрез естетиката на изобразителното изкуство.

„Националният исторически музей има удоволствието да Ви представи изложба, която обединява произведения на съвременни български и международни художници (Сирия, Грузия, Турция, Азарбейджан и др.), вдъхновени от красотата и символиката на морето. Творбите са създадени в рамките на ежегодни пленери във ваканционно селище „Русалка“ и отразяват различни теми – от исторически и митологични сюже

На 3 март Художествената галерия в Силистра ще представи изложба, посветена на националния празник на Република България и на 53 години от създаването си.

Експозицията съдържа творби на художници, живели и творили в крайдунавския град от 40-те години на 20 век до наши дни, съобщиха от екипа на културната институция.

По разкази на директора на галерията Йордан Колев в средата на миналия век културният живот в Силистра е бил на много високо ниво.

Петима жители на града са учели в Художествената академия в София. Това са Мирчо Якубов, Никола Ковачев, Йордан Маринов, Георги Куртев и Огнян Мирчев. По същото време големият наш скулптор Павел Метеоров е учил в чужбина.

Те заедно с други силистренски автори като Бедиг Бедросян, Петър Чаушев, Тодор Добруджански са създали местната художествена школа, която сред водещите в страната. Всички тези автори са представ

Изложба „Модата в огледалото на едно столетие 1850-1950 година“ бе открита в Монтана от кмета на града Златко Живков и директора на клона на Държавна агенция „Архиви“ в града Ангелина Емилова.

Изложбата е подбрана от фонда на Държавна агенция „Архиви“ и в Монтана е посветена на празника на жената 8 март. 

Чрез множество снимки от различни периоди е показана модата от времето на Възраждането до първите години на социализма у нас. Ангелина Емилова проследява промяната на облеклото в България през тези години. Тя посочи, че през Възраждането основно се е носела народна българска носия, която е изцяло изработена на ръка от жените в семейството, които сами произвеждат преждите, тъканите, украсите и шевиците.

За 10 години - от 1850 до 1860 година, носията се променя, като става по-семпла. След Освобождението има модернизация и

Гръцкият хореограф Христос Пападопулос спечели първата международна танцова награда „Роуз“ (Rose) за спектакъла Larsen C, който българската публика гледа преди четири години на One Dance Festival в Пловдив, съобщиха организаторите на танцовия фестивал.

На 30 май 2025 г. в Пловдив Христос Пападопулос ще представи най-новата си творба, озаглавена „Моята свирепа невежа стъпка“.

Танцовата награда бе връчена на церемония на 8 февруари в лондонския театър Sadler`s Wells.

Larsen C печели наградата заради оригиналния почерк от минимализъм, градация и прецизна работа с жестове на Пападопулос. Вдъхновен от шелфовия ледник Ларсен на Антарктида, чийто сектор С се напуква и откъсва, хореографът изгражда въздействащо изпълнение чрез стилизация и изчистена сценография, което кристализира танца в съзерцание и медитация.

Христос Пападопулос учи т

Яна Гайсвайлер подрежда изложба със стихове.

Експозицията ще бъде показана в галерията на Съюза на българските художници (СБХ) от 7 до 25 февруари, съобщават организаторите.

„Съвсем в съзвучие със своята поетична живопис Яна Гайсвайлер представя изложбата си на „Шипка“ 6 със стихове. Този стих е истинското ми аз – говори всичко за мен, какво чувствам и рисувам в картините си“, разказват от екипа.

Яна Гайсвайлер  е родена в София. Завършва Художествената гимназия, а след това и Националната художествена академия. Участва в биеналета на живописта в Магдебург, Париж, Лондон и Единбург. В по-голяма част от времето е живяла в Париж, но работила по проекти в Лондон. Повечето от нейните картини са в частни колекции там, както и в Париж и Единбург. Представяла е самостоятелни изложби в София, Лондон, Единбург и Магдебург. Член на

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Цъфналите в лилаво минзухари привличат масово фотографи на Роженските поляни
Цъфналите през ранната пролет в лилаво планински минзухари на Роженските поляни са любим обект за заснимане от фотографи и видео оператори от цялата страна. За да уловят с обектив ...
Ремонтът на Центъра „Жорж Помпиду“ в Париж ще направи сградата по-екологична и достъпна
Националният център за изкуство и култура „Жорж Помпиду“ в Париж ще бъде затворен за посетители до 2030 г. за мащабен ремонт, чиято цел е да обнови сградата по съвремен ...
Премиерата на постановката "Рейс" ще бъде представена в Драматично-куклен театър „Константин Величков“
Премиерата на постановката "Рейс" ще бъде представена в Международния ден на театъра на Пазарджик, съобщиха от културната институция. Това е второ премиерно заглавие за годината, ...
Творби на майсторите-дърворезбари Иван Бубев и Лалю Бубев показва изложбата "Диалози с дървото"
Изложбата „Диалози с дървото“ с произведения на майсторите-дърворезбари Иван Бубев и Лалю Бубев ще бъде открита днес в Народно читалище „Напред – 1903&ldquo ...
Биография: Виолета Бахчеванова
Да си актьор в Народния театър е преди всичко отговорност – никога да не си въобразяваш, че изкуството започва от теб, да не си позволяваш несериозност на сцената, защото наш ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Цъфналите в лилаво минзухари привличат масово фотографи на Роженските поляни
Цъфналите през ранната пролет в лилаво планински минзухари на Роженските поляни са любим обект за заснимане от фотографи и видео оператори от цялата страна. За да уловят с обектив ...
Бургаската опера ще представи "Тоска" по повод 125 години от премиерата на творбата на Пучини
Под диригентската палка на Иван Кожухаров на 24 март бургаската опера ще представи операта "Тоска" на Джакомо Пучини, съобщават от културната институция в морския град. От там доп ...
Уличен карнавал в Стара Загора създаде настроение за малки и големи в първия пролетен ден
Уличен карнавал в Стара Загора създаде настроение за малки и големи в първия пролетен ден. Цветната инициатива е на групата „С любов за Стара Загора“ и се организира з ...
Ремонтът на Центъра „Жорж Помпиду“ в Париж ще направи сградата по-екологична и достъпна
Националният център за изкуство и култура „Жорж Помпиду“ в Париж ще бъде затворен за посетители до 2030 г. за мащабен ремонт, чиято цел е да обнови сградата по съвремен ...
Маестро Григор Паликаров: Има завръщане на интереса към музикалните професии
Има завръщане на интереса към музикалните професии, но ще ни е нужно още време, за да достигнем високото ниво, което България винаги е имала. Изпуснати са поне две поколения в годи ...
Тикер в 21:00 ч.
Цъфналите през ранната пролет в лилаво планински минзухари на Роженските поляни ...
Начало Калейдоскоп
4597
Калейдоскоп

Експозицията, която няма конкретно заглавие

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 23 Март 2024, 10:21 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Макар в най-новата изложба живопис на Атанас Атанасов като материали да присъстват едновременно камък, дърво и платно, а като образи да се появява водата, примесена с ярки оранжеви рамки, които носят усещане за огън, художникът заяви , че не е търсил конкретна символика при създаването на новите си произведения. Експозицията, която няма конкретно заглавие, бе открита навръх рождения му ден в бургаската галерия "Пролет".

Всички представени творби са плод на интуиция и чистото удоволствие от създаването, допълни той. "Особено приятно ми беше да работя с камъка, защото е нещо ново като техника и е страшно приятно да се оставиш някак формата на самия камък да те подведе да нарисуваш нещо", заяви той и поясни, че в тях няма никаква предварителна идея. "Оставих се камъкът да ме води. Той самият придава някаква триизмерна форма, която обаче в случая не е скулптура, а си е живопис."

Той разказа, че в случая залага на може би една от най-старите техники - тази на яйчната темпера. С яйчни емулсии са били изписвани още египетските саркофази, а тази субстанция е използвана в цялата византийска и средновековна живопис, както и в италианската ренесансова живопис до появата на маслените бои, допълни Атанасов. 

Изложбата може да бъде видяна в галерия "Пролет" до 19 април. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Цъфналите в лилаво минзухари привличат масово фотографи на Роженските поляни
Ремонтът на Центъра „Жорж Помпиду“ в Париж ще направи сградата по-екологична и достъпна
Премиерата на постановката "Рейс" ще бъде представена в Драматично-куклен театър „Константин Величков“
Творби на майсторите-дърворезбари Иван Бубев и Лалю Бубев показва изложбата "Диалози с дървото"
Биография: Виолета Бахчеванова
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Цъфналите в лилаво минзухари привличат масово фотографи на Роженските поляни
Тонът на времето
Бургаската опера ще представи "Тоска" по повод 125 години от премиерата на творбата на Пучини
Авансцена
Уличен карнавал в Стара Загора създаде настроение за малки и големи в първия пролетен ден
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.