Начало Творчески отражения Да достигнеш цялостна естетика, се изисква познаване на шрифта
5438
Творчески отражения

Да достигнеш цялостна естетика, се изисква познаване на шрифта

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 29 Март 2024, 16:20 ч.

Изложбата с графичен дизайн на художника Петър Пецин в Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски" представя голяма част от работата му в тази сфера от последните близо 20 години. В нея са включени плакати и банери, правени за изложбите на галерията през последните 12 години, както и лога и дизайн за оформление на книги, дело на 73-годишния автор. 

"С Петър Пецин се познаваме от средата на 80-те години и като колеги, и като приятели. Познавам цялостното му творчество и работата му в рекламата, затова без никакво колебание или разногласия започнахме да си сътрудничим по рекламните плакати на галерията, което продължава вече дванадесета година", разказа директорът на галерия "Петко Задгорски" Георги Динев. Той коментира, че културната институция в морския град за първи път представя подобна експозиция, посветена изцяло на индивидуално творчество в областта на графичния дизайн. 

По думите му, освен че представя различна част от творчество на Пецин като художник, изложбата е и своеобразен отчет на дейността на Бургаската художествена галерия. "Посетителите могат да видят различни плакати от изложбите тук от 2012 г. досега. При аранжировката двамата се стремяхме да покажем възможно най-голямо разнообразие от направеното досега", допълни Динев.

Според него много малка част от хората осъзнават и разбират значението и влиянието на графичния дизайн в ежедневието си. "За да достигнеш такава мощна, чиста, цялостна естетика, която да говори така директно, се изисква много грамотност, познаване на шрифта. Не може човек без култура да започне да прави такива неща. В нашите компютърни време много от младите си въобразяват, че, като имат един набор от 20-30 шрифта, разбират от тези неща, което, за съжаление, не е така", каза още Динев.

Петър Пецин разказа, че при своето развитие като графичен дизайнер е научил много от Тодор Попов, един от изявените специалисти от Бургас в областта на шрифта от миналото. "Шрифтът не е просто имитация на букви от латиницата. В българската кирилица има определени правила, които трябва да се спазват, когато се кирилизират. Голяма част от шрифтовете се кирилизират от програмисти, които обаче нямат понятие от шрифтовете като такива. Много пъти ми се е налагало някоя буква да я създам самостоятелно наново", заяви още Пецин.

Художникът коментира, че навлизането на руската кирилица се дължи най-вече на големите компании в световен мащаб, но в тях има сбъркани букви, тъй като авторите им не са нито българи, нито руснаци. Една от най-фрапиращите сред тях е "ф", допълни Пецин. За него е тъжно, че са малцина българите, които се занимават с шрифт. 

Относно работата си по оформлението на книги Пецин заяви, че за него е важно корицата да подсказва инстинктивно съдържанието на изданието. Сред книгите, зад чиято визия седи негово име, са "Руси Стоянов. Ловецът на чудеса" на Румяна Емануилиду, "Шапка невидимка", "Пробразяването, или играта да бъдеш друг" и "Нарушената хармония" на драматурга и режисьор Симеон Димитров, фотоалбума "Паметта на светлината" за фотографа Петър Папакочев, както и други издания на Гаро Ахчиян, Гочо Гочев, Калин Барзов. 

Изложбата може да бъде видяна на първия етаж в Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски" до средата на април, след което залата ще бъде домакин на ретроспективна изложба, посветена на 90-годишнината от рождението на художника и сценограф Тодор Станилов (1934 - 2008).  

Националният литературен музей (НЛМ) ще гостува в Чирпан в рамките на „Яворови януарски дни – 2025 г.“ с изложбата Българийо, аз всичко тебе дадох…“.

Откриването е на 13 януари в експозиционната зала на къща музей „П. К. Яворов“ в града.

Събитието е свързано със 175-ата годишнина от рождението на Иван Вазов, която се отбелязва през настоящата година съобщават от музея.

Експозицията е посветена на живота и творчеството на Иван Вазов.

Тя включва 20 документални пана, които проследяват основни моменти от житейската и творческа биография на писателя. Сред акцентите в изложбата е семейството на поета - майката Съба Вазова, братята ген. Владимир Вазов, ген. Георги Вазов и д-р Борис Вазов. Проследен е животът на Иван Вазов като емигрант в Румъния, престоят му в Свищов, Русе, Берковица, годините, които прекарва и твори

Пикасо започва да се споменава в нашия печат още от 20-те години на ХХ век. Няма как ХХ век да мине без разбирането, че става дума за един изключителен автор, без който векът няма да е същия.

Това каза Калин Николов, куратор на изложбата „Графики на Пикасо от колекцията на Националната галерия“.

Експозицията бе официално открита тази вечер в „Квадрат 500“. 

Пикасо е толкова фундаментален, той обръща конвенциите на изкуството. След него то е съвсем друго, каза още Николов.

По думите му творбите, включени в експозицията, са значими с това, че Пикасо толкова сериозно се е отнесъл към тях, че дори част от плочите е унищожил. „За да бъдат уникални, за да не се разпространяват между някакви меркантилни колекционери. Това говори каква висока цена имат тези неща в българската галерия. От друга страна те са свързани със словото

Чудомир продължава да бъде моя кауза, каза режирьорката Невена Митева пред журналисти преди премиерата на спектакъла "Курортът" в Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Спектакълът, който е по разкази на писателя-хуморист, художник и краевед, ще бъде изигран за първи път пред публика на 18 март.

Митева каза, че в последните 20 години не спира да изследва и да работи върху творчеството на Чудомир. Това е нейното шесто представление по текстове на автора и много й се иска да вярва, че заедно с героите тя също се развива в неизчерпаемите дебри на чудомировото творчество.

В този спектакъл героите са същите, които публиката познава от "Не сме от тях", но действието се развива три години по-късно и показва какво се е случило, обясни режисьорката на двата спектакъла на Великотърновския театър. Според Митева "Курортът" е много по-сполучлив като сю

Актрисата Джейми Лий Къртис, една от многото холивудски знаменитости, чиито домове бяха изпепелени от горските пожари тази седмица, дарява 1 млн. щатски долара за справяне с щетите, съобщи Ройтерс.

Носителката на „Оскар“ и съпругът , актьорът и режисьор Кристофър Гест, правят дарението в подкрепа на „нашия велик град и великите хора, които живеят там“. Къртис поясни, че е в контакт с властите, „за да се насочат тези средства така, че да имат най-голям ефект“.

В сряда вечерта актрисата се разплака по време на участието си във вечерното шоу на Джими Фалън, докато описваше разрушенията в квартал „Пасифик Палисейдс“.

„Мястото, където живея, гори в момента. Целият квартал „Пасифик Палисейдс“ гори. Всичко – пазарът, от който пазарувам, училищата, в които ходят децата ми… П

Мотото ми тази година е вселенска обич. Това каза художничката Габриела Жекова на откриването на 16-ата си самостоятелна изложба „Вселена от любов“ тази вечер в Музей „Борис Христов“ в столицата.

Само след два дни, на 14 февруари, беше рожденият ден на моя съпруг - режисьора Милан Кузов. Той празнуваше и ние с него. И реших да посветя изложбата на него. Направих тази изложба, за да се видим с приятелите, отбеляза Жекова.

Габриела Жекова е музикант по образование. Тази вечер тя представи 51 картини, рисувани около година.

„Обичам да слушам хубава музика, докато рисувам- понякога класическа, понякога нещо по-лежерно. Музиката ми влияе при всички случаи“, казва тя.

Тази изложба е много красива и показва, че ти можеш да правиш много неща, обърна се към Жекова директорката на музея Елена Драгостинова. 

Художни

Община Казанлък патентова „Чудомирови празници“, съобщиха от местната администрация. Датата на заявяване на Свидетелството за регистрация, издадено от Патентното ведомство на Република България, е на 23 октомври 2024 г., като то е регистрирано на 6 февруари т.г.

По силата на това свидетелство Община Казанлък е собственик на марката за срок от десет години. 

"Чудомирови празници" са неизменна част от културния календар на града и се организират в чест на именития писател и художник Димитър Чорбаджийски – Чудомир, който е сред най-видните общественици, живяли и творили в Казанлък. 

Тази година празниците се организират за 31-и пореден път и ще започнат на 25 март, когато се отбелязва 135-ата годишнина от рождението на твореца. Организатори ежегодно са фондацията „Чудомир“, едноименният Литературно-художествен музей и Община К

Колумбийската суперзвезда Шакира възобнови световното си турне с концерт в понеделник вечерта в Лима, Перу, предадоха Ройтерс и АФП.

По-рано певицата бе приета в болница с болки в корема, поради което шоуто й в неделя бе отменено.

Четирикратната носителка на „Грами“ сподели новината за подновяването на турнето в профила си в Инстаграм, като съобщи, че концертът на футболния стадион „Естадио Насионал“ (Estadio Nacional) в Лима ще започне в 20:15 ч. местно време, отбеляза Ройтерс.

На 11 февруари певицата изнесе концерт в Рио де Жанейро, с което постави началото на първото си световно турне от седем години насам. То е посветено на последния й албум Las mujeres ya no lloran („Жените вече не плачат“), с който звездата спечели „Грами“ за най-добър латино поп албум, припомня АФП.

Шакира пристигна в Перу в петък в

Театралната постановка на Театрално-музикален център Кърджали „Тайната вечеря на Дякона Левски“ по Стефан Цанев ще гостува в Бургас на 25 януари на сцената на Културен център НХК, съобщават домакините от културната институция.

Пиесата започва с думите "Тази вечер ще се опитаме да изиграем най-трудната си роля - на съзаклятници". В следващите сцени, разкриващи части от нощ на откровения, само един е останал верен на истината и народа си. Дяконът се изповядва сам пред си, а публиката е изправена пред въпроси за предателството, за идеалите, за цената на свободата.

Главната роля на Васил Левски се изпълнява от Атанас Атанасов. Той си партнира още с Петър Мастагарков, Мустафа Исмаил, Божидар Георгиев, Динко Ковачев, Рахим Ферад, Емануил Манолов, Исмаил Ходжев, Анна Петров, Адриана Кънчева, Маринела Георгиева, Орхан Тахир и Георги Алексиев. 

Режисьор

Церемонията по връчването на наградите „Изборът на критиците“, която е едно от важните събития в сезона на годишните награди в Холивуд, беше отложена поради пожарите, които бушуват в момента в Лос Анджелис, съобщиха организаторите за АФП.

Ръководителят на Асоциацията на критиците Джоуи Берлин каза, че церемонията по връчването на годишните награди трябваше да се състои в неделя. Скоро ще бъде избрана друга дата за награждаването.

Актьорът и режисьор Валентин Ганев поставя „Веселата вдовица“ от Франц Лехар в Музикалния театър. Премиерата е на 8 март, съобщават от трупата.

„Дали защото това произведение и като сюжет, и като музика е забавно и доказано непреходно, или защото и вокално, и артистично, партиите на главните герои са сериозно предизвикателство, любопитството към този нов прочит на оперетата е факт“, коментират от артистичния екип.

На диригенския пулт, на 8 март, ще бъде Константин Илиевски, а на 9 март – Огнян Митонов. Сценографията е на Красимир Вълканов, а костюмите – на Боряна Семерджиева. Хореограф е Татяна Янева. Диригент на хора – Людмил Горчев. Марчо Апостолов е асистент

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Маестро Григор Паликаров: Има завръщане на интереса към музикалните професии
Има завръщане на интереса към музикалните професии, но ще ни е нужно още време, за да достигнем високото ниво, което България винаги е имала. Изпуснати са поне две поколения в годи ...
Бургаската актриса Станислава Каменова-Зафирова е новият носител на наградата "Сивина" за куклено изкуство
Актрисата Станислава Каменова-Зафирова спечели наградата "Сивина" за дебютно постижение на млад актьор. Призът бе връчен тази вечер от актрисата Балена Ланджева, дъщерята на Сивина ...
Trigaida представя новия си албум „Полет“
Trigaida представя новия си албум „Полет“ в клуб Mixtape 5 на 24 април, съобщават от екипа.  Проектът излиза четири години след дебюта с Elate (Etheraudio Re ...
Нови филми от „Мисията невъзможна“, „Супермен“ и „Аватар“ ще са сред водещите в боксофиса на 2025 година
Нови филми от франчайзите „Мисията невъзможна“ с участието на Том Круз, „Супермен“ и фантастичната поредица на „Аватар“ ще се завърнат като бокс ...
Всички, които разказваме историята на "Риголето", сме се потопили изцяло в този проект, каза световната звезда Хосе Кура в Стара Загора
„На 28 и 29 март ще видите два спектакъла, които ще бъдат много натоварени с емоция. Не емоционални, защото историята на „Риголето“ е емоционална, а защото всички ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Цъфналите в лилаво минзухари привличат масово фотографи на Роженските поляни
Цъфналите през ранната пролет в лилаво планински минзухари на Роженските поляни са любим обект за заснимане от фотографи и видео оператори от цялата страна. За да уловят с обектив ...
Бургаската опера ще представи "Тоска" по повод 125 години от премиерата на творбата на Пучини
Под диригентската палка на Иван Кожухаров на 24 март бургаската опера ще представи операта "Тоска" на Джакомо Пучини, съобщават от културната институция в морския град. От там доп ...
Уличен карнавал в Стара Загора създаде настроение за малки и големи в първия пролетен ден
Уличен карнавал в Стара Загора създаде настроение за малки и големи в първия пролетен ден. Цветната инициатива е на групата „С любов за Стара Загора“ и се организира з ...
Ремонтът на Центъра „Жорж Помпиду“ в Париж ще направи сградата по-екологична и достъпна
Националният център за изкуство и култура „Жорж Помпиду“ в Париж ще бъде затворен за посетители до 2030 г. за мащабен ремонт, чиято цел е да обнови сградата по съвремен ...
Маестро Григор Паликаров: Има завръщане на интереса към музикалните професии
Има завръщане на интереса към музикалните професии, но ще ни е нужно още време, за да достигнем високото ниво, което България винаги е имала. Изпуснати са поне две поколения в годи ...
Тикер в 20:00 ч.
Цъфналите през ранната пролет в лилаво планински минзухари на Роженските поляни ...
Начало Творчески отражения
5438
Творчески отражения

Да достигнеш цялостна естетика, се изисква познаване на шрифта

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 29 Март 2024, 16:20 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Изложбата с графичен дизайн на художника Петър Пецин в Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски" представя голяма част от работата му в тази сфера от последните близо 20 години. В нея са включени плакати и банери, правени за изложбите на галерията през последните 12 години, както и лога и дизайн за оформление на книги, дело на 73-годишния автор. 

"С Петър Пецин се познаваме от средата на 80-те години и като колеги, и като приятели. Познавам цялостното му творчество и работата му в рекламата, затова без никакво колебание или разногласия започнахме да си сътрудничим по рекламните плакати на галерията, което продължава вече дванадесета година", разказа директорът на галерия "Петко Задгорски" Георги Динев. Той коментира, че културната институция в морския град за първи път представя подобна експозиция, посветена изцяло на индивидуално творчество в областта на графичния дизайн. 

По думите му, освен че представя различна част от творчество на Пецин като художник, изложбата е и своеобразен отчет на дейността на Бургаската художествена галерия. "Посетителите могат да видят различни плакати от изложбите тук от 2012 г. досега. При аранжировката двамата се стремяхме да покажем възможно най-голямо разнообразие от направеното досега", допълни Динев.

Според него много малка част от хората осъзнават и разбират значението и влиянието на графичния дизайн в ежедневието си. "За да достигнеш такава мощна, чиста, цялостна естетика, която да говори така директно, се изисква много грамотност, познаване на шрифта. Не може човек без култура да започне да прави такива неща. В нашите компютърни време много от младите си въобразяват, че, като имат един набор от 20-30 шрифта, разбират от тези неща, което, за съжаление, не е така", каза още Динев.

Петър Пецин разказа, че при своето развитие като графичен дизайнер е научил много от Тодор Попов, един от изявените специалисти от Бургас в областта на шрифта от миналото. "Шрифтът не е просто имитация на букви от латиницата. В българската кирилица има определени правила, които трябва да се спазват, когато се кирилизират. Голяма част от шрифтовете се кирилизират от програмисти, които обаче нямат понятие от шрифтовете като такива. Много пъти ми се е налагало някоя буква да я създам самостоятелно наново", заяви още Пецин.

Художникът коментира, че навлизането на руската кирилица се дължи най-вече на големите компании в световен мащаб, но в тях има сбъркани букви, тъй като авторите им не са нито българи, нито руснаци. Една от най-фрапиращите сред тях е "ф", допълни Пецин. За него е тъжно, че са малцина българите, които се занимават с шрифт. 

Относно работата си по оформлението на книги Пецин заяви, че за него е важно корицата да подсказва инстинктивно съдържанието на изданието. Сред книгите, зад чиято визия седи негово име, са "Руси Стоянов. Ловецът на чудеса" на Румяна Емануилиду, "Шапка невидимка", "Пробразяването, или играта да бъдеш друг" и "Нарушената хармония" на драматурга и режисьор Симеон Димитров, фотоалбума "Паметта на светлината" за фотографа Петър Папакочев, както и други издания на Гаро Ахчиян, Гочо Гочев, Калин Барзов. 

Изложбата може да бъде видяна на първия етаж в Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски" до средата на април, след което залата ще бъде домакин на ретроспективна изложба, посветена на 90-годишнината от рождението на художника и сценограф Тодор Станилов (1934 - 2008).  

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Маестро Григор Паликаров: Има завръщане на интереса към музикалните професии
Бургаската актриса Станислава Каменова-Зафирова е новият носител на наградата "Сивина" за куклено изкуство
Trigaida представя новия си албум „Полет“
Нови филми от „Мисията невъзможна“, „Супермен“ и „Аватар“ ще са сред водещите в боксофиса на 2025 година
Всички, които разказваме историята на "Риголето", сме се потопили изцяло в този проект, каза световната звезда Хосе Кура в Стара Загора
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Цъфналите в лилаво минзухари привличат масово фотографи на Роженските поляни
Тонът на времето
Бургаската опера ще представи "Тоска" по повод 125 години от премиерата на творбата на Пучини
Авансцена
Уличен карнавал в Стара Загора създаде настроение за малки и големи в първия пролетен ден
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.