Начало Творчески отражения Ехо от забравените: Истории за потопени села и техните жители
3075
Творчески отражения

Ехо от забравените: Истории за потопени села и техните жители

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 08 Април 2024, 09:39 ч.

Забравени истории на потопени български села поради интензивния строеж на язовири в периода 1950 - 1986 г. ще бъдат показани в изложбата „Изгубени под водата“. 

Мецосопраното Бет Тейлър и цигуларят Стефан Апроду гостуват за концерта „Любов и драми“ на Симфоничния оркестър на Българското национално радио (БНР).

Събитието е на 7 февруари в зала „България“, съобщават от общественото радио.

По думите им радиосимфониците ще представят емоционална програма, подготвена от диригента Константин Илиевски.

Концертът ще започне с „Поема на екстаза“ от Александър Скрябин, за която композиторът е удостоен с „Премията на Глинка“ през 1908 г. Радиосимфониците ще представят още „Нестинарско хоро“ из танцовата драма „Нестинарка“ от Марин Големинов.

Програмата „Любов и драми“ включва три цигулкови творби: „Севдана“ от Георги Златев-Черкин, „Кармен“ Фантазия и „Цигански напеви“ от Пабло Сарасате. Концертът ще зав

Черната комедия „Балконът“, адаптация на пиесата „Загадъчен мъж“ от Олег Ерньов, ще име премиера на 6 февруари, на камерната зала в „Сълза и смях“. Представлението представя живота на самотник, изпаднал в безизходица, който търси спасение през поредица от абсурдни ситуации, разказват от екипа. 

Спектакълът е режисьорски дебют на Стефан Сърчаджиев-младши, завършил актьорско майсторство в класа на Стефан Данаилов, а по-късно – театрална режисура при Възкресия Вихърова. Той е син на актьора Стефан Сърчаджиев-Съра и племенник на Йосиф Сърчаджиев. 

Другият дебют е на Яна Николова, дъщерята на Славчо Николов от „Б.Т.Р.“, която е завършила актьорско майсторство при Георги Новаков и Възкресия Вихърова, но до момента основно се изявява на музикалната

След първото издание на Националния конкурс за млади изпълнители "Бургас и морето" в подготовка е вече и вторият сезон.

Срокът за записване за него е удължен от първоначално обявения 14 февруари и сега заявки ще се приемат до 25 март, обявиха организаторите от Община Бургас. 

Форматът допълва известния дългогодишен конкурс за авторска песен със същото име. Целта му е както да популяризира авторската музика, така и да подкрепи младите артисти в развитието им. Тази година промяна в регламента ще позволи на финалистите да изпълнят две свои авторски песни, като едната задължително трябва да е на български език. За втората песен Община Бургас ще осигури на всеки изпълнител възможност за работа с аранжор и професионален звукозапис в студио. 

Наградният фонд за първо място е 10 000 лв. и е предназначен за звукозапис, създаване на видео, радио, телевизионна и

Прожекции на късометражни и документални филми ще бъдат представени в Регионална библиотека (РБ) „Захарий Княжески“ в Стара Загора, съвместно с „Кинематограф“, платформа, фокусирана изцяло върху късото кино.

Това става ясно от публикуваната програма в официалния сайт на библиотеката.

Прожекциите са премиерни за Стара Загора, разпределени са в три дни и са обединени тематично.

Всички прожекции са безплатни, а филмите са с български и английски субтитри.

Първите прожекции са на тема „Земята и космоса“ и са насрочени за 5 февруари.

Програмата включва две документални и две игрални заглавия от Великобритания и Франция.

На 6 март ще бъдат представени четири български заглавия, посветени на „Българските митове и легенди“.

Сред тях са късометражните  "Може и нищо общо да няма" и &bdqu

Най-новият игрален филм на режисьора и сценарист Светослав Овчаров “Залог” ще бъде показан в рамките на предстоящото 23-то издание на фестивала "София филм фест на брега" в Бургас, съобщават организаторите от "Арт фест".

Историческата драма е копродукция между България и Румъния и разказва факти от българското минало от периода на Възраждането и освободителните войни.

Според режисьора "Залог" е филм за любовта между двама мъже и една жена, и България. В главните роли са актьорите Захари Бахаров, Асен Блатечки, Деян Донков, Иван Савов и румънката Офелия Попии. Техните герои нямат конкретни имена. Казват се Майора, Министър-председателя, Княза, Жената.  

Оператор е Веселин Христов, художник - Мира Каланова, а звукорежисьор е Валерия Попова. Продуцентските отговорности и монтажът са в ръцете на Светла Цоцоркова и Светослав Овчаров. 

Експозицията ще бъде показана на 9 април в алтернативното културно пространство Bobbina, съобщават организаторите.

„Изгубени под водата“ е мултижанрова инсталация, състояща се от колажи върху текстил, специално композирана звукова картина, както и видео арт. Изложбата  представя съдбата на тези липсващи места и техните жители като се опира на архивни кадри, хроники, документални кадри, фотография и звук от терен, документи, статии от медии. 

Инициативата „Изгубени под водата“ на сестрите Ралица Каменова и Стела Бизева започва през 2020 година като страница в Инстаграм, а днес излиза във физическото пространство и идва да покаже по различен начин тези малко познати истории, разказват от екипа. Те припомнят, че в периода от началото на 50-те до средата на 80-те години в НР България тече интензивен строеж на язовири.

„Не е тайна, че част от тях са изградени върху села, които са насилствено изселени. Това е съдбата на жителите на над 40 села в цялата страна. Подобно историческо събитие може да изглежда незначително като мащаб, но това е част от споделения разказ на поколения хора и оставя дълбок отпечатък върху живота им, който е бил безвъзвратно променен“, отбелязват те.

„Интересът към тази тема идва от нашият дядо Станко Каменов, който е роден в Живовци, едно от двете заличени села поради строежа на яз. Огоста. Историята за изселването и това, което е имало в селото - празниците, музиката, обичаите, разказите свързани с реката, както и за строежа на язовира, винаги са присъствали в нашето детство. Всъщност летните ваканции прекарахме в Монтана, където имахме възможност да се запознаем с всичко, което дядо ни е съхранил по темата“, разказват организаторите. 

Ямбол и реката – един от символите на града от древни времена. Това показва изложба в Художествената галерия „Жорж Папазов“ с живописни платна на Стефан Бъчваров – един от основоположниците на Ямболската художествена школа през миналия век.

Експозицията е озаглавена „Реката и Стефан Бъчваров“.  

„Кирил Кръстев го нарича речен маринист или тунджански импресионист. А това негово поетично прозвище „Певецът на Тунджа“ идва от писателя Стефан Чирпанлиев. И той действително го заслужава. Това прозвище буквално е негов отличителен знак, защото действително нещата му кръжат около тази импресионистична техника“, каза художникът Петър Тепсизов – куратор на изложбата и председател на Представителството на Съюза на Българските художници (СБХ) в Ямбол. 

По думите му Стефан Бъчваров е добре разпознав

Съвместна изложба на художника Росен Карамфилов и Денис Попов - първият дипломиран, незрящ скулптор в България, ще бъде показана в столичната галерия Intro.

Експозицията „Нощта разказва“ ще бъде открита на 25 февруари, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че през 2023 г. двамата артисти стават част от проекта на Десислава Бинева и Френското посолство „Българският Арт брут“. Той представя български артисти от маргинализирани социални групи, с подчертан фокус към изкуство, създадено от хора със заболявания, както и самоуки артисти, творили извън нормата и масовата арт сцена.

/ВСР

Сто картини на Стоян Василев ще бъдат показани в София за първи път.

Експозицията може да бъде разгледана от 12 до 28 февруари в столичната галерия Artmark, съобщават организаторите.

„Това е изключителна възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и архитектура в живописни портали към отминали времена“, разказват от екипа.

Те отбелязват, че експозицията е организирана съвместно с Художествена галерия „Станислав Доспевски“ от Пазарджик, която притежава ценна колекция от 2735 картини и 148 албума с рисунки на Василев.

По думите им стоте картини, включени в изложбата, дават шанс на любителите на изкуството да се запознаят с богатото творчеството на този български художник и със з

Микс от няколко музикални стила ще представи концертът „Опера, джаз и танго“ във Варненската държавна опера на 19 и 20 декември, съобщават от институцията. м

Подзаглавието на спектакъла е „Танго с Пучини“. Той слага финал на събитията, с които Варненската опера чества 100-годишнината от кончината на композитора.

В програмата са заложени любими откъси из оперите „Бохеми“ и „Турандот“ на Пучини, мелодии на Астор Пиацола, Карлос Гардел и авторски парчета на Фабрицио Моката, чийто проект е концертът. Сицилианският пианист участва в изпълненията и е автор и на музикалните аранжименти.

Тази година Моката бе номиниран за латино наградите „Грами“. Той е един от най-изявените таланти на международната сцена в областта на тангото, припомнят от Варненската опера. По негова инициатива тангото за първи път се включ

Марая Кери, Чъби Чекър, Синди Лопър, „Блек кроус“, „Оейзис“, „Ауткаст“ и „Фиш“ са сред номинираните за въвеждане в Залата на славата на рокендрола през 2025 г., съобщава АП.

Залата разкри в сряда списъка с 14 номинирани изпълнители, който се допълва от „Бед къмпъни“, Джо Кокър, Били Айдъл, „Джой дивижън“/„Ню ордър“, „Мана“, „Саундгардън“ и „Уайт страйпс“.

Осем от 14-те номинирани участват в гласуването за първи път. Двама от тазгодишните кандидати – Марая Кери и Чъби Чекър, са оказали силно влияние върху класациите и културата. Кери има 19 хита, оглавявали класацията „Билборд Хот 100“, а записът на The Twist и последвалият го световен мегахит Let`s Twist Again на Чекър

И допълват, че след пенсионирането си, дядо Станко прекара много време в събиране на различни документи, вестници, посещава архиви в различни градове, разговаря с местни историци и писатели, с цел да се намерят най-подходящите начини да се  „увековечи миналото на Живовци”, както споменава в записките си.  

В известен смисъл „Изгубени под водата” е някакъв вид продължение на неговия труд, през нов прочит“, казват Ралица и Стела, създателите на проекта.

/ВСР

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Световният ден на кукления театър ще бъде отпразнуван с първата по рода си „Седмица на кукленото изкуство“
Асоциацията на куклените театри в България („Акт-УНИМА“, българският център на международния съюз на куклените дейци) празнува Световния ден на кукления театър – ...
Изложба на Дивна Шалич Лафчиева показва нейните „Родини“
Изложба на Дивна Шалич Лафчиева (1928 – 2019) ще бъде подредена в галерия-книжарница „София прес“. Експозицията е озаглавена „Родини“ и може да бъде ...
За 17-и път ще бъде връчен призът за култура и изкуство „Николай Ганков“
За 17-и път в Троян ще бъде връчен призът „Николай Ганков“, съобщи председателят на инициативния комитет за връчване на наградата Христо Ганков. Наградата на името на ...
Милица Гладнишка, Дара, Тино и Cool Den ще имат концерти на SoFest Summer
Милица Гладнишка, Дара, Тино и Cool Den ще имат концерти в лятното издание на SoFest от 12 до 15 юни в кино „Кабана“ и парка на НДК, съобщават организаторите.  ...
Художничката Ралица Денчева представя нова изложба с живопис “СакралNo”
Художничката Ралица Денчева представя нова изложба с живопис, озаглавена “СакралNo”. Откриването е днес, 17 март, в музей "Борис Христов". Изложбата ще може да бъде в ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Световният ден на кукления театър ще бъде отпразнуван с първата по рода си „Седмица на кукленото изкуство“
Асоциацията на куклените театри в България („Акт-УНИМА“, българският център на международния съюз на куклените дейци) празнува Световния ден на кукления театър – ...
Евана Линч от „Хари Потър“ идва на Aniventure Comic Con у нас
Евана Линч от филмовата поредица „Хари Потър“ идва на Aniventure Comic Con в София. Ирландската актриса, позната с ролята си на Луна Лъвгуд, гостува на 5 юли в „ ...
Международният музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи великденски концерт
На 10 април в Епископската базилика на Филипопол в Пловдив Международен музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи пред почитателите на класическата музика концерта ...
Изложба на Дивна Шалич Лафчиева показва нейните „Родини“
Изложба на Дивна Шалич Лафчиева (1928 – 2019) ще бъде подредена в галерия-книжарница „София прес“. Експозицията е озаглавена „Родини“ и може да бъде ...
Филмът "Новокаин" оглави боксофис класацията на Северна Америка
Екшън комедията "Новокаин", чийто герой страда от рядък синдром на нечувствителност към болка, оглави боксофис класацията на Северна Америка, предаде АФП. Филмът, в който главната ...
Тикер в 19:00 ч.
Асоциацията на куклените театри в България („Акт-УНИМА“, българският ...
Начало Творчески отражения
3075
Творчески отражения

Ехо от забравените: Истории за потопени села и техните жители

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 08 Април 2024, 09:39 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Забравени истории на потопени български села поради интензивния строеж на язовири в периода 1950 - 1986 г. ще бъдат показани в изложбата „Изгубени под водата“. 

Експозицията ще бъде показана на 9 април в алтернативното културно пространство Bobbina, съобщават организаторите.

„Изгубени под водата“ е мултижанрова инсталация, състояща се от колажи върху текстил, специално композирана звукова картина, както и видео арт. Изложбата  представя съдбата на тези липсващи места и техните жители като се опира на архивни кадри, хроники, документални кадри, фотография и звук от терен, документи, статии от медии. 

Инициативата „Изгубени под водата“ на сестрите Ралица Каменова и Стела Бизева започва през 2020 година като страница в Инстаграм, а днес излиза във физическото пространство и идва да покаже по различен начин тези малко познати истории, разказват от екипа. Те припомнят, че в периода от началото на 50-те до средата на 80-те години в НР България тече интензивен строеж на язовири.

„Не е тайна, че част от тях са изградени върху села, които са насилствено изселени. Това е съдбата на жителите на над 40 села в цялата страна. Подобно историческо събитие може да изглежда незначително като мащаб, но това е част от споделения разказ на поколения хора и оставя дълбок отпечатък върху живота им, който е бил безвъзвратно променен“, отбелязват те.

„Интересът към тази тема идва от нашият дядо Станко Каменов, който е роден в Живовци, едно от двете заличени села поради строежа на яз. Огоста. Историята за изселването и това, което е имало в селото - празниците, музиката, обичаите, разказите свързани с реката, както и за строежа на язовира, винаги са присъствали в нашето детство. Всъщност летните ваканции прекарахме в Монтана, където имахме възможност да се запознаем с всичко, което дядо ни е съхранил по темата“, разказват организаторите. 

И допълват, че след пенсионирането си, дядо Станко прекара много време в събиране на различни документи, вестници, посещава архиви в различни градове, разговаря с местни историци и писатели, с цел да се намерят най-подходящите начини да се  „увековечи миналото на Живовци”, както споменава в записките си.  

В известен смисъл „Изгубени под водата” е някакъв вид продължение на неговия труд, през нов прочит“, казват Ралица и Стела, създателите на проекта.

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Световният ден на кукления театър ще бъде отпразнуван с първата по рода си „Седмица на кукленото изкуство“
Изложба на Дивна Шалич Лафчиева показва нейните „Родини“
За 17-и път ще бъде връчен призът за култура и изкуство „Николай Ганков“
Милица Гладнишка, Дара, Тино и Cool Den ще имат концерти на SoFest Summer
Художничката Ралица Денчева представя нова изложба с живопис “СакралNo”
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Световният ден на кукления театър ще бъде отпразнуван с първата по рода си „Седмица на кукленото изкуство“
Тонът на времето
Евана Линч от „Хари Потър“ идва на Aniventure Comic Con у нас
Под прожектора
Международният музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи великденски концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.