Начало Творчески отражения Ретроспективна изложба отбелязва 90 години от рождението на художника Тодор Станилов
4152
Творчески отражения

Ретроспективна изложба отбелязва 90 години от рождението на художника Тодор Станилов

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 15 Април 2024, 13:22 ч.

Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски" ще отбележи 90-годишнината от рождението на българския сценограф и художник Тодор Станилов (1934 - 2008) с голяма ретроспективна изложба, съобщават от културната институция в морския град.

Експозицията ще бъде открита на 18 април и ще продължи до 10 май. В нея ще бъдат включени 40 картини на Тодор Станилов, съхранявани във фонда на галерията. 

Премиерата на филма "155 години БАН: Живият дух на създателите" се състоя тази вечер в зала проф. "Марин Дринов" на Българската академия на науките (БАН).

Това е любителски игрално-документален филм, подготвен за 155 години от създаването на Академията, която ще честваме утре, каза председателят на Българската академия на науките акад. Юлиан Ревалски.

Автор на филма е доц. Ина Анева - любител режисьор, сценарист, оператор и монтажист, и научен секретар на БАН. Всички участници се включват безвъзмездно и с голяма отдаденост към каузата, за да покажат, че духът на създателите е жив и вече 155 години осветлява пътя на науката в България.

Ще бъдем свидетели на нещо уникално, защото това е филм, създаден от учен - от доц. Ина Анева, която е в БАН още от началото на кариерата си и е изживяла всичко, за да стигне до своето утвърждаване. Тя е напълно утвърден учен - ка

Разглеждам картините от изложбата „През времето“ като процеп, през който наблюдавам света. Това каза Греди Асса, който тази вечер откри новата си eкспозиция в столичната галерия „Нюанс“.

Сред присъстващите на вернисажа бяха колеги и приятели на художника. Това е поредна изложба на Греди Асса тази година. „Исках тези седем изложби поради факта, че здравословното ми състояние не винаги позволява да бъда по-адекватен и взискателен. И може би ще поспра“, каза творецът.

В „През времето“ той подрежда около 30 произведения. „Има такъв момент, в който ми се искаше по-скоро оптиката да ми стане различна. И затова, по някакъв начин, вертикалното ми дава възможност да видя и небето, земята, водата. Хоризонталното ми дава други настроения - по-минорни. В някои от тях има тъга, има самота, има дистанция. Но времето не е важно. К

Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят.

Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят Пловдивска област при избора за попълване на Националната система „Живи човешки съкровища – България“ за 2024 година.

Занаятчията е изработил ръчно български народни носии за певци и музиканти, за участници в исторически възстановки, за филмови и театрални продукции, разказа той в интервю .

Дюкянът на Иван Тонев-Гърбача се намира на улицата на занаятите в Стария град на Пловдив. Майсторът твори в автентичната възрожденска обстановка от седем години. Използва шаяци, памучни конци, игли и изработен за него железен аршин. 

Тонев е пенсиониран криминален инспектор. Работи като мениджър на екип в застрахователна компания, когато решава, че ще усвои абаджийско-т

Най-голямата изненада и предизвикателство в кукления спектакъл "Снежанка и седемте джуджета" е как двама актьори успяват да водят едновременно седемте джуджета, наред с останалите герои от класическата приказка на братя Грим.

Това заяви режисьорът и автор на най-новата драматизацията на представлението, чиято премиера предстои на сцената на Държавен куклен театър в Бургас на 8 януари.

Според Петков изненада за публиката ще са и цялостните решенията за куклите и декорите, които той като режисьор взима заедно със сценографа и автор на костюмите Мария Ибришимова. Тандемът им е един от редките случаи, в които техните две роли се съчетават не само на идейно ниво, но и практически в изработката, тъй като двамата създават собственоръчно всеки отделен детайл от декорите и куклите.

"С Мария Ибришимова първо създаваме скиците и визията на представлението, след което през

Тридневният празник „Octoberfest Vratsa“ бе открит тази вечер във Враца.

Дните на немската култура ще са последните за тази година от инициативата на Община Враца за представяне на традициите, храната, напитките и музиката на други държави.

В предишните месеци врачани и гостите на града успяха да се запознаят с Италия и Гърция.

При откриването на „Octoberfest Vratsa“ кметът Калин Каменов спази традицията на този празник в Германия и даде началото с наливането на халби с бира.

На площада пред сградата на общината вече са отворени заведения за улична храна с места за сядане, които предлагат  бира, греяно вино и традиционните за немската кухня наденички, картофи, бретцели и др. Цяла вечер ще звучи и немска музика. Специално за празника днес на пазара излиза и „Ботевско пиво“, производство на пивоварна „Ломско

Роденият в Стара Загора художник завършва специалност "Сценография" във Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“ при проф. Георги Каракашев през 1958 г., след което работи като щатен художник в драматичните театри в Димитровград (1958 - 1962) и Бургас (1962-1996). На бургаския театър "Адриана Будевска" посвещава 34 години от творческия си път, като през годините е част от ръководството и дори става директор на културната институция. За своя изключителен принос и собствен почерк в изкуството на сценографията е обявен и за почетен гражданин на Бургас. 

Станилов е и първият български художник-проектант, удостоен с годишната награда на Съюза на артистите в България през 1974 г. за сценографията на спектакъла „Любов необяснима“. Работата му върху „Хамлет“ от Шекспир, „Чайка“ от Чехов, „Имате ли огънче?“ и "Мара Хари" от Недялко Йорданов, „Опит за летене“ от Йордан Радичков, „Носете си новите дрехи, момчета“ от Стефан Цанев остава трайни следи в историята на българския театър, пише за него Съюзът на българските художници. 

През годините прави и множество самостоятелни изложби живопис в България и участва с творбите си в международни изложения и биеналета. В последните години преди смъртта си реализира и няколко експозиции с акварел и туш. 

Куклите са нещо много истинско. Голям човек да си играе с кукли е хубаво, защото продължава да бъде дете и да се забавлява. Те помагат да се чувстваш вечно млад, весел и щастлив, каза Неделчо Неделчев, актьор, мениджър и основател на театър „Карлсон“.

Заедно с Милена Мавродинова днес той гостува в Разград с кукления спектакъл "Пипи Дългото чорапче" по Астрид Линдгрен. Представлението се игра два пъти на сцената на Общинския културен център.

Децата, техните учители и родители пяха и се забавляваха с актьорите. Накрая се качиха на сцената да пипнат куклите и да се снимат с актьорите.

„Детската публика в Разград е страхотна, много благодатна и е удоволствие да играеш пред тях“, заяви актьорът, който е родом от Разград.

По думите му най-голямата награда за него и за екипа му са възторжените детски очи в края на представлението.

Музеят „Вила Гети“ в Лос Анджелис, домакин на изложбата „Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция“, остава затворен поне до 13 януари, съобщава „Арт нюзпейпър“.

Пред „Лос Анджелис Таймс“ президентът и главен изпълнителен директор на J. Paul Getty Trust Катрин Флеминг разказва какви мерки са предприети, след разрастването на пожара и настъпването му към музея .

Музеят „Вила Гети“ задейства протоколите за безопасност за спешни ситуации, когато пожарът наближава във вторник, 7 януари, в 10:40 ч. местно време. В 11:44 ч. огънят се виждал в близост до културната институция, на по-малко от един килимотър разстояние. Към 12:27 ч. пламъците достигнали музея, разказва още Флеминг. Тя пояснява как повечето служители са извършвали спасителни действия в музейния комплекс „Гети център&l

Дарина Янева празнува 60-ата си годишнина с изложбата „Поетика на мимолетното“.

Експозицията ще бъде изложена в столичната галерия „Българи“ от 12 ноември до 6 декември, информират организаторите.

„Още в 2002 г. световното списание Pastel Artist International я представи на страниците си сред десетте най-добри специалисти в техниката на сух пастел за септември – октомври. През следващите десетилетия тя упорито и последователно продължи да дълбае в тази техника известна като техниката на малкия формат. И резултатът е пред нас. Широкомащабни листи запечатали както пробива в традиционното схващане за размера на творбите, но още нещо и не по-маловажно умение да се докосне до пресъздаването на природните отрязъци и намери техния пластичен еквивалент – знак“, казва изкуствоведът Аксиния Джурова.

По думите й това са пейз

Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd.

Водени от страстта си към музиката на Pink Floyd, музикантите от Pink Floyd History не са просто поредната трибют група, а наистина предлагат както завладяващ звук, така и спиращи дъха визуализации, които ще отведат феновете на едно истинско пътуване през времето, съобщават от „София мюзик ентръпрайсис“ (СМЕ).

Шоуто гостува на 2 април 2025 г. в Joy Station.

„Спектакълът предлага изключително преживяване, включващо внимателно подбрана селекция от най-емблематичните песни на Pink Floyd, от ранния психеделичен период до прогресив етапите и най-новите им творби. Шоуто е майсторски съчетано с впечатляващи светлинн

Тазгодишното жури на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ е оценило рекорден брой творби общо 2460 от 160 фотографи, съобщиха от Община Самоков след заседание на журито. 

Избрани са творбите на 41 фотографи за финалната изложба, като трима от тях са класирани на призовите места и един е удостоен със специалната награда за цялостно творчество. 

По думите на председателя на журито проф. Красимир Андонов във финалната селекция са класирани изключително добри творби, посочват още от местната администрация. 

Тазгодишното жури е с председател проф. д-р Красимир Андонов и членове д-р Александър Нишков, преподавател по фотография, Милан Христев,  носител на наградата за 2017 година и Ивелина Берова – носител на наградата за 2022 година. 

Както информирахме, снимките на участниците трябва д

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Петър Увалиев: Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин
Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин. Това казва писателят, публицист, сценарист и режисьор Петър Увалиев (1915-1998), известен в Западна Европа под името Пиер Рув ...
фотографът Гаро Кешишян: В изкуството всичко е разрешено, стига да води до познание за духовността на човешката общност (интервю)
В изкуството всичко е разрешено, стига то да води до познание за духовността на човешката общност.Тогава изкуството напуска своята много тясна алея да доставя само удоволствието от ...
Франс прес: Музеят "Гети" - крепост, проектирана да устои на пламъците
Пред заплахата на пламъците музеят „Гети“  е крепост, проектирана да им устои, отбелязва Франс прес. В музея, известен и като „Център Гети“, извисяващ ...
Китайска народна музика от провинция Гуейджоу беше представена за първи път у нас в Регионалния исторически музей - Пловдив
Китайска народна музика от провинция Гуейджоу беше представена за първи път у нас тази вечер в Регионалния исторически музей в Пловдив. Музикалният спектакъл “Чуйте гласа на ...
Кинофестивалът в Палм Спрингс постави началото на световния културен календар за 2025 година
Началото на световния културен календар за 2025 г. постави кинофорумът в Палм Спрингс. Той започна на 2 януари, а прожекциите продължават до 13 януари. В програмата са включени н ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Актрисата Деми Мур се завърна в Холивуд победоносно
Деми Мур, която е на 62 години, сподели пред целия свят, че за първи път за своята дълга кариера се чувства призната като актриса. Това каза тя, докато произнасяше реч по повод пър ...
Представяне на филма „Сватба“ в Родопски драматичен театър
Община Смолян организира представянето на филма „Сватба“ в Родопски драматичен театър (РДТ) „Николай Хайтов“, съобщи Виолета Филипова – експерт &bdquo ...
Конкурс за рисунка, посветен на традиционния празник "Сурова", организира Общинският исторически музей в Брезник
Конкурс за рисунка, посветен на местния традиционен празник "Сурова", организира Общинският исторически музей (ОИМ) в Брезник. Това съобщиха от екипа на институцията. Целта на орг ...
Петър Увалиев: Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин
Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин. Това казва писателят, публицист, сценарист и режисьор Петър Увалиев (1915-1998), известен в Западна Европа под името Пиер Рув ...
Юбилейна изложба на художничката Катя Савова, ще представи Регионална библиотека "Николай Вранчев"
Изложба, посветена на 75-годишнината на художничката Катя Савова, ще представи Регионална библиотека "Николай Вранчев" в Смолян. Това съобщи Антоанета Николова - главен експерт "П ...
Тикер в 02:00 ч.
Деми Мур, която е на 62 години, сподели пред целия свят, че за първи път за своя ...
Начало Творчески отражения
4152
Творчески отражения

Ретроспективна изложба отбелязва 90 години от рождението на художника Тодор Станилов

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 15 Април 2024, 13:22 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски" ще отбележи 90-годишнината от рождението на българския сценограф и художник Тодор Станилов (1934 - 2008) с голяма ретроспективна изложба, съобщават от културната институция в морския град.

Експозицията ще бъде открита на 18 април и ще продължи до 10 май. В нея ще бъдат включени 40 картини на Тодор Станилов, съхранявани във фонда на галерията. 

Роденият в Стара Загора художник завършва специалност "Сценография" във Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“ при проф. Георги Каракашев през 1958 г., след което работи като щатен художник в драматичните театри в Димитровград (1958 - 1962) и Бургас (1962-1996). На бургаския театър "Адриана Будевска" посвещава 34 години от творческия си път, като през годините е част от ръководството и дори става директор на културната институция. За своя изключителен принос и собствен почерк в изкуството на сценографията е обявен и за почетен гражданин на Бургас. 

Станилов е и първият български художник-проектант, удостоен с годишната награда на Съюза на артистите в България през 1974 г. за сценографията на спектакъла „Любов необяснима“. Работата му върху „Хамлет“ от Шекспир, „Чайка“ от Чехов, „Имате ли огънче?“ и "Мара Хари" от Недялко Йорданов, „Опит за летене“ от Йордан Радичков, „Носете си новите дрехи, момчета“ от Стефан Цанев остава трайни следи в историята на българския театър, пише за него Съюзът на българските художници. 

През годините прави и множество самостоятелни изложби живопис в България и участва с творбите си в международни изложения и биеналета. В последните години преди смъртта си реализира и няколко експозиции с акварел и туш. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Петър Увалиев: Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин
фотографът Гаро Кешишян: В изкуството всичко е разрешено, стига да води до познание за духовността на човешката общност (интервю)
Франс прес: Музеят "Гети" - крепост, проектирана да устои на пламъците
Китайска народна музика от провинция Гуейджоу беше представена за първи път у нас в Регионалния исторически музей - Пловдив
Кинофестивалът в Палм Спрингс постави началото на световния културен календар за 2025 година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Януари
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Актрисата Деми Мур се завърна в Холивуд победоносно
Калейдоскоп
Представяне на филма „Сватба“ в Родопски драматичен театър
Тонът на времето
Конкурс за рисунка, посветен на традиционния празник "Сурова", организира Общинският исторически музей в Брезник
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.