Начало Авансцена Майски празници: Пъстра палитра от културни събития
8062
Авансцена

Майски празници: Пъстра палитра от културни събития

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 30 Април 2024, 12:42 ч.

Афишът на майските празници в Разград е наситен с разнообразни културни събития. През целия месец градът ще бъде сцена на изложби, концерти и фестивали, съобщи на пресконференция кметът Добрин Добрев.

Тридесет кандидатки участваха в 95-ото издание на конкурса "Мис Франция" в събота вечер. Измежду тях жури с председател Силви Вартан - прочутата певица с български корени, избра 34-годишната Анжелик Ангарни-Филопон, представителката на френския карибски остров Мартиника.

Интервю, дадено от Вартан преди събитието, разкри нейната представа каква трябва да бъде носителката на титлата.

Победата на Ангарни-Филопон стана възможна благодарение на преразглеждането на правилата преди две години. Под натиск на критици организаторите отмениха възрастовата граница, която беше 24 години и позволиха в съревнованието за короната на "Мис Франция" да се включат омъжени жени и майки.

Така на 34-годишна възраст стюардесата Анжелик Ангарни-Филопон постави рекорд, ставайки най-възрастната носителка на титлата в историята на конкурса. 

Най-младата участничка в 95-ото из

Румънският президент Клаус Йоханис е подписал указ за награждаване на служебния министър на културата маестро Найден Тодоров с орден „Културни заслуги“ с ранг „Велик офицер“, за „Популяризиране на културата“. Това съобщават от пресцентъра на Министерството на културата.

По думите им наградата е признание за дългогодишните усилия на Тодоров в сближаването на културата на двете държави и е по предложение на посланичката на Румъния в София Бръндуша Предеску.

В последните 20 години Найден Тодоров дирижира румънски оркестри, сред които Националния радио-оркестър в Букурещ, Националната опера в Букурещ, Националната филхармония „Джордже Енеску“ в Букурещ, Филхармонията на Брашов, оркестъра на Операта на Брашов, оркестъра на Операта на Констанца и др. В Румъния той беше диригент на „Концерт за рок-група и оркестър” н

Художникът Георги Златев беше отличен с голямата награда на „Есенен салон“ 2024 по време на тържествена церемония в изложбена зала „Байер“.

Форумът се провежда ежегодно на 5 октомври – Празникът на Стара Загора, като събра художници, творци и почитатели на изкуството. 

„Хората на духа, хората на изкуството, на културата, са във фундамента на успеха на нашия град. Така е било назад в годините, години трудни, години на възстановяване. Така е и днес благодарение на всички вас“, приветства присъстващите заместник-кметът Милена Желева.

Тя подчерта, че „през дните и годините, в които живеем, тези неща сякаш не ги усещаме, но те са факт. Когато погледнем назад виждаме едно натрупване и с това Стара Загора може да се гордее“, посочи още Желева.

„Изключително се радвам да открием тази изложба всяка

Мечето Падингтън най-накрая получи британски паспорт - 66 години, след като за първи път се споменава, че е пристигнало в Лондон, но няма да може да пътува надалече, съобщи Би Би Си.

В продължение на десетилетия Падингтън Браун е един от най-любимите и най-известни бежанци в Обединеното кралство.

Създателите на филма са поискали паспорт за перуанското мече, който да бъде използван като реквизит в третата продукция от поредицата "Падингтън в Перу".

Копродуцентът Роб Силва каза пред "Рейдио Таймс", че са поискали реплика, но са получили официален документ.

От британското Министерство на вътрешните работи обаче потвърдиха пред Би Би Си, че това е образец на документ и всъщност не може да се използва. 

На публикуваното изображение на документа се виждат името и фамилията на мечето - Падингтън Браун, както и датата и мястото на раждането му - Перу, 2

Нова арт зала отвори врати в Плевен. Тя е разположена в хотелски комплекс „Ростов“ и носи името на града.

Официалното й откриване се състоя тази вечер в присъствието на кмета на община Плевен д-р Валентин Христов, заместник-кмета Елина Димитрова, началника на отдел „Култура и туризъм“ Елина Димитрова, както и на двама от авторите, чиито творби са представени – Иван Велчев – Йово и Милко Божков. 

Радвам се, че през годините възможностите, които успях да акумулирам, се изразяват и в това, което виждаме пред нас. Всеки един град, всяка една държава има своите големи постижения и ценности – тук вече не измерваме материалното, а духовното, което в голяма степен прави от една общност уважавана държава и уважавано общество. Това каза при откриването на арт зала „Плевен“ собственикът на хотелския комплекс Васил Антонов.

На Велики четвъртък, 2 май, площадът пред Общинския културен център в Разград отново ще се превърне в творческа великденска работилница. С четки и боички и тази година малки и големи момичета и момчета ще пресъздадат своите великденски и пролетни сюжети върху макети с големина от близо един метър.

На 9 май жителите и гостите на Разград могат да се включат в двете събития, организирани в рамките на „Дните на Европа в Разград“ - велообиколката на обекти от европроекти и рисунка на асфалт.

Част от майските празници е честването на 120-годишнината от създаването на хор „Железни струни“ към Народно читалище “Развитие 1869“. 

На празничния концерт на 11 май ще бъде възстановено изпълнението на химна на хор „Железни струни“, музиката за който е написана от композитора на „Велик е нашият войник“ Михаил Шекерджиев, посочи Добрев. Хорът ще изнесе още един концерт, той ще е съвместен Разградската филхармония и ще е посветен на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. 

В програмата на майския културен календар са включени още няколко празнични концерта, сред които за 20-та годишнина от създаването на Сдружение „Жанета“ и 50-та годишнина на Детския танцов ансамбъл „Лудогорче“. 

Използването на изкуствен интелект тревожи Холивуд, но това не попречи на Том Ханкс да се изуми от тази "невероятна" технология, която направи възможно подмладяването и състаряването му в реално време в най-новия му филм, предаде АФП.

В "Тук" (Here) двукратният носител на "Оскар" се впуска заедно с актрисата Робин Райт в пътешествие през времето в интимния свят на двойка, с нейните радости, скърби и съмнения, разпределени в няколко десетилетия.

Технологията позволява на Том Ханкс да интерпретира героя си през поколенията - от идиличен тийнейджър до крехък старец. 

Създателите на филма обединяват усилия със студио Metaphysic, за да разработят инструмент, наречен Metaphysic Live, който прави възможно подмладяването или състаряването на актьорите по команда.

"Невероятното беше, че всичко се случваше в реално време", казва 68-годишният Том Ханкс.

Валентин Танев застава на режисьорския стол в постановката "Остани за закуска" по текст на Рей Куни и Джийн Стоун. Нейната премиера на камерна сцена "Апостол Карамитев" в Драматичен театър "Адриана Будевска" в Бургас предстои на 12 декември и местата са вече изчерпани, обяви Танев по време на пресконференция днес.

Режисьорът наблегна, че голямата новина, свързана със спектакъла всъщност е, че той е посветен на 60-годишнината на бургаския актьор Златко Ангелов, изпълняващ една от трите роли заедно с Никол Карабинова и Навид Афзали. "Това е негов бенефис. Аз като колега и тъй като сме учили при един учител, искам да му пожелая да е много здрав и да продължава да работи", каза Валентин Танев.

"Това е пиеса, в която трима души търсят връзката с човек до себе си. Тя предлага много комични и драматични ситуации. Примесени са теми за конфликта между поколенията. Има и социалн

Изкуственият интелект (ИИ) e новата пиратска заплаха, но и новото „оръжие“ за справяне с незаконното онлайн използване на музика. Това казва в интервю Катрин Лойд, старши правен съветник на Международната федерация на звукозаписната индустрия (IFPI).

Преди дни тя, заедно с Рийс Уикънс – мениджър разследвания, защита и правоприлагане, посетиха България, за да участват в специализирания семинар „Дигитално музикално пиратство: нови тенденции и практически подходи“, организиран от Българската асоциация на музикалните продуценти (БАМП), в партньорство с IFPI и дирекция „Киберпрестъпност“ при ГДБОП-МВР. Двете страни обмениха опит в борбата с незаконното използване на музика в дигиталното пространство и разгледаха конкретни практически казуси

От 1943 г. жителите на Апалачите в Кентъки, Вирджиния и Тенеси в САЩ очакват с нетърпение пристигането на Дядо Коледа - не с шейна над покривите на къщите им, а с влак, предаде Асошиейтед прес.

Тази година влакът на добрия старец пътува за 82-и път, като носи подаръци и радост на малките градчета по близо 180-километровата част от железопътна линия, закътана в отдалечените речни долини на няколко източни щата. Много от децата, които чакат Дядо Коледа, са потомци трето, четвърто или пето поколение на първите му посрещачи.

"Търся го всяка година. Отброявам дните до идването му", казва Сандра Оуенс от Хейси, Вирджиния, която посреща влака за първи път преди десетилетия. Сега тя води внуците си да го видят, а се надява след няколко години да доведе и правнуци. "Лицата на децата ме правят щастлива. Не можеш да видиш нищо по-хубаво", допълва тя.

Влакът тръгва от Шелб

На 18 октомври е българската премиера на „Баща на годината“ с Майкъл Кийтън и Мила Кунис, съобщават от bTV Studios.

Режисьор и сценарист е Хейли Майерс-Шайър.

Животът на Анди Гудрич (Майкъл Кийтън) се преобръща из основи, когато съпругата му и майка на деветгодишните им близнаци влиза в рехабилитационна клиника за 90 дни, оставяйки го сам с малките им деца. Внезапно озовал се в света на модерното родителство, Гудрич се обръща за помощ към дъщеря си от първия си брак, Грейс (Мила Кунис), и постепенно започва да се превръща в бащата, който Грейс никога не е имала.

Участват още Кармен Егого, Пурна Джаганатан, Лаура Бенанти, Кевин Полак, Майкъл Ури, Вивиен Лира Блеър.