Радиопрограми
|
Подкасти |
Горе
|
НА ЖИВО
Радио NRD2 Култура
Програма / Култура, Музика
|
Тикер в 22:00 ч.
Хю Джакман ще се качи за пореден път на музикалната сцена за нова серия от свои концерти в прочутата зала „Рейдио Сити Мюзик Хол“ в Ню Йор ...
|
6071
Под прожектора
С шест километра лента и проект за маорските традиции „Матаахо колектив“ спечелиха „Златен лъв“ на Венецианското биенале тази година
Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
Анатолий Михайлов | 04 Май 2024, 12:35 ч. Шест километра светлоотразителна лента са вложени в широкомащабната инсталация Takapau на Mataaho Cоllective от Нова Зеландия, която спечели наградата „Златен лъв“ на тазгодишното издание на международното биенале на изкуството във Венеция. Проектът им е от влакна, посветена на живота и системата от знания на маорите, разказва на официалния сайт на биеналето. Mataaho Collective e съставена от четири художнички маори от Нова Зеландия. Бриджит Ревети, Арена Бейкър, Сара Хъдсън и Тери Те Тау, които се опират на традицията за изработване на килими такапау, използвана по време на различни церемонии, най-вече при раждане на деца. Те работят заедно от 2012 г. Базирани са в Аотеароа, Нова Зеландия, съобщават от екипа на биеналето. От екипа отбелязват, че терминът такапау обозначава фино изтъкана постелка, традиционно използвана при церемонии, особено по време на раждане. „В Te Ao Mori утробата има свещено значение като пространство, където бебетата се свързват с боговете. Такапау отбелязва момента на раждане, което означава прехода между светлината и тъмнината, Те Ао Марама (царството на светлината) и Те Ао Атуа (царството на боговете). Връзките, използвани при тяхното инсталиране, въплъщават прецизен подбор на материали, служещи като инструменти за сигурност и опора за преместване на товари, като същевременно са достъпни“, казват те в документално видео за подготовката на проекта си. „Всеки диагонал има 120 ленти, всяка от тях с различна дължина и тогава трябваше да умножим това по четири, така че се нуждаеше от внимателно изчисление по отношение на количеството, от които имахме нужда и имах няколко безсънни нощи, чудейки се дали сме поръчали достатъчно. Имахме 6 километра светлоотразителна лента и ако не беше достатъчна, нямаше друга възможност да получим повече“, разказва Тери Те Тау. И допълва: „Наистина задържах дъха си, когато поставих тази първа, най-дълга диагонална каишка, защото ако това не беше достатъчно дълга, всичко щеше да се провали. Но беше добре. Имаше и много допълнителни“. По думите на артистичния организатор на тазгодишното издание на биеналето Аманда Карнейро, този умишлен избор се стреми да признае често пренебрегваните работници, като подчертава силата, произтичаща от взаимозависимостта и почитайки наследство, което заслужава признание. По думите й, наблюдавана от различни гледни точки, инсталацията разкрива сложната си конструкция с взаимодействието на светлина и сенки върху тъкани шарки, предлагащи мултисензорно изживяване. Макар да участват в биеналето за първи път, те получиха отличието за най-добро представяне в 60-ото издание на международната експозиция, чиято тема тази година е „Чужденци навсякъде“. Бразилецът Адриано Педроза е главен куратор на тазгодишното биенале. То ще продължи до 24 ноември, а инсталацията на Mataaho Collective може да бъде видяна в зала „Арсенале“.
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева |
Доц. Александър Донев: В началото на 20-и век филмовата култура у нас е била на високо ниво
|
Австралия ще постави пиеса за Джулиан Асандж
|
Изложба на първите космически изображения, направени с новия телескоп на Рожен
|
Ралица Стоицева прави „Разходка в Рая” с изложба в галерия Vivacom Art Hall
|
Сопраното Александрина Михайлова дебютира като Микаела в „Кармен“
|
Време за четене - месец Октомври
Препоръчани заглавия |
Хю Джакман ще пее в серия от концерти в Ню Йорк
|
Доц. Александър Донев: В началото на 20-и век филмовата култура у нас е била на високо ниво
|
ФБР върна открадната картина на Моне на нейните собственици
|
Биографичният филм за живота на Фарел Уилямс е анимиран през призмата на света на „Лего“
|
Кристофър Нолан подготвя нов филм с Мат Деймън в главната роля
|
Тикер в 22:00 ч.
Хю Джакман ще се качи за пореден път на музикалната сцена за нова серия от свои ...
|
Шест километра светлоотразителна лента са вложени в широкомащабната инсталация Takapau на Mataaho Cоllective от Нова Зеландия, която спечели наградата „Златен лъв“ на тазгодишното издание на международното биенале на изкуството във Венеция. Проектът им е от влакна, посветена на живота и системата от знания на маорите, разказва на официалния сайт на биеналето.
Mataaho Collective e съставена от четири художнички маори от Нова Зеландия. Бриджит Ревети, Арена Бейкър, Сара Хъдсън и Тери Те Тау, които се опират на традицията за изработване на килими такапау, използвана по време на различни церемонии, най-вече при раждане на деца. Те работят заедно от 2012 г. Базирани са в Аотеароа, Нова Зеландия, съобщават от екипа на биеналето.
От екипа отбелязват, че терминът такапау обозначава фино изтъкана постелка, традиционно използвана при церемонии, особено по време на раждане. „В Te Ao Mori утробата има свещено значение като пространство, където бебетата се свързват с боговете. Такапау отбелязва момента на раждане, което означава прехода между светлината и тъмнината, Те Ао Марама (царството на светлината) и Те Ао Атуа (царството на боговете). Връзките, използвани при тяхното инсталиране, въплъщават прецизен подбор на материали, служещи като инструменти за сигурност и опора за преместване на товари, като същевременно са достъпни“, казват те в документално видео за подготовката на проекта си.
„Всеки диагонал има 120 ленти, всяка от тях с различна дължина и тогава трябваше да умножим това по четири, така че се нуждаеше от внимателно изчисление по отношение на количеството, от които имахме нужда и имах няколко безсънни нощи, чудейки се дали сме поръчали достатъчно. Имахме 6 километра светлоотразителна лента и ако не беше достатъчна, нямаше друга възможност да получим повече“, разказва Тери Те Тау. И допълва: „Наистина задържах дъха си, когато поставих тази първа, най-дълга диагонална каишка, защото ако това не беше достатъчно дълга, всичко щеше да се провали. Но беше добре. Имаше и много допълнителни“.
По думите на артистичния организатор на тазгодишното издание на биеналето Аманда Карнейро, този умишлен избор се стреми да признае често пренебрегваните работници, като подчертава силата, произтичаща от взаимозависимостта и почитайки наследство, което заслужава признание. По думите й, наблюдавана от различни гледни точки, инсталацията разкрива сложната си конструкция с взаимодействието на светлина и сенки върху тъкани шарки, предлагащи мултисензорно изживяване.
Макар да участват в биеналето за първи път, те получиха отличието за най-добро представяне в 60-ото издание на международната експозиция, чиято тема тази година е „Чужденци навсякъде“. Бразилецът Адриано Педроза е главен куратор на тазгодишното биенале. То ще продължи до 24 ноември, а инсталацията на Mataaho Collective може да бъде видяна в зала „Арсенале“.
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
|
Доц. Александър Донев: В началото на 20-и век филмовата култура у нас е била на високо ниво
|
Австралия ще постави пиеса за Джулиан Асандж
|
Изложба на първите космически изображения, направени с новия телескоп на Рожен
|
Ралица Стоицева прави „Разходка в Рая” с изложба в галерия Vivacom Art Hall
|
Сопраното Александрина Михайлова дебютира като Микаела в „Кармен“
|
Време за четене - месец Октомври
Препоръчани заглавия |