Начало Цветни аспекти Цеца Георгиева и Нора Леваи представят изложбата „Разговор“
3085
Цветни аспекти

Цеца Георгиева и Нора Леваи представят изложбата „Разговор“

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 07 Май 2024, 11:48 ч.

Обща изложба „Разговор“ на Цеца Георгиева и Нора Леваи ще бъде представена в института „Лист“ в София. Вернисажът е на 8 май с участието на двете приложнички и на изкуствоведа Каталин Т. Над. Организаторите отбелязват, че събитието е по проект на WCC Еurope Creative Exchange Programme и може да бъде посетена до 27 юни. 

Михал Кръчмарж ще замести предварително обявения Даниил Симкин – на 12 януари в „Жизел“, съобщават от Софийската опера и балет.

Мария Кочеткова е другата звезда в представлението, с което ще бъде отбелязана 70-годишнината на диригента Борис Спасов.

От 2011 г. Михал Кръчмарж е звездата на Финландския национален балет. Веднага след като завършва Пражката консерватория му поверяват главни партии в спектакли на операта в Прага. Множеството награди от балетни конкурси го отвеждат бързо в Хелзинки. Благодарение на активното си участие в международни гала събития и фестивали в Япония, Куба, Китай, Грузия, Колумбия, Камбоджа, Мексико, Русия, Корея, Хонконг, Обединените арабски емирства и почти всички европейски страни, той е награден през 2021 г. с Premio Cap

Художникът Цветан Казанджиев ще изненада почитателите на изкуството му с бутикова изложба с миниатюри.

Тя ще бъде открита на рождения му ден – 17 октомври, в ямболската галерия LP-Art. Това съобщи художничката и галерист Лилия Парушева.

„Това е една изключително интересна изложба, тъй като Цветан Казанджиев за първи път ще представи работи малък формат, само четири на четири сантиметра. Ще бъдат подредени акварел, графика, рисунка, но и живопис, която той изключително рядко показва“, разказа Лилия Парушева.

В изложбата ще могат да бъдат разгледани непоказвани до момента творби на Цветан Казанджиев – както по-стари, така и съвсем нови.

„Ще бъде една компилация от различните направления в работата му, но в много миниатюрен формат, нещо много секретно, много интимно“, посочи собственичката на галерия LP-Art. 

Служебният министър на културата Найден Тодоров изрази надежда, че старите български столици Плиска и Преслав, солниците в Провадия и целият Национален историко-археологически резерват  „Мадара“ (не само Мадарският конник, който е в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО и е глобален символ на България – б.а.) ще станат защитени обекти на световната организация.

Изказването си пред журналисти в Шумен Тодоров направи по повод предстоящото домакинство на България на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. Той бе на форум от националната кампания на Медийната група „Стандарт“ – „Бранд България“, състоял се в Регионалната библиотека в Шумен, с участието на заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева, кметът на Шумен проф. Христо Христов, областният управител Бейнур Ахмед, народни п

Лондонският панаир за съвременно изкуство (Frieze Art Fair) се открива днес, съобщи АФП.

За първи път изданието за 2024 г. посвещава секция на художниците керамици от Южна Америка, които експериментират с глина и са повлияни от традиционното изкуство на коренното население там.

Очаква се, както всяка година, около 60 хил. галеристи, експерти и посетители да разгледат панаира в голямата бяла палатка в парк "Риджънт", където са изложени творбите на утвърдени артисти и на по-непознати художници.

Панаирът събира цялата общност на съвременното изкуство, колекционери от целия свят, галерии, има и големи продажби, подчерта Ева Лангрет, директор на панаира, пред АФП. 

Настоящото издание на проявата е 21-во поред.

За него кураторът на музея "Хамър" в Лос Анджелис Пабло Хосе Рамирес е създал тематична секция "Дим", която е референция към изкуството н

Класическата приказка "Снежанка и седемте джуджета" ще бъде първата за година премиера в афиша на Държавния куклен театър в Бургас, която публиката ще може да гледа на 8 януари, съобщават от културната институция в морския град.

Режисьор и автор на драматизацията на спектакъла е Ирослав Петков, а в главните роли ще се превъплътят актьорите Александра и Ивайло Еневи. Двамата успяват да пресъздадат историята за Снежанка и всички замесени в нея герои, включително и седемте джуджета с помощта на сценографията и куклите на Мария Ибришимова. Музикалният съпровод е дело на композитора Мира Искърова. 

От театъра пишат, че представлението е подходящо за публика на възраст над 3 години и показва приказката точно, както всички я познаваме - с мащехата, ловеца, вълшебното огледало, шнурчето, гребена, ябълката и джуджетата. 

Новото заглавие в репертоара на театъра

„Европейската културна програма ни даде възможност да живеем и работим заедно последователно в Унгария и България. Времето, прекарано заедно, разговорите, впечатленията и емоциите от пътуването ни вдъхновиха да покажем своята работа в изложба през 2023 в Будапеща с любезното съдействие на Българския културен институт в Будапеща, а сега в Унгарския културен институт в София“, разказват авторките Цеца Георгиева и Нора Леваи.

„С Цеца Георгиева се запознахме във Висшето училище по приложни изкуства и запазихме приятелството си, дори когато тя вече не живееше в Унгария. Участвах в един пленер в България, организиран от нея, няколко пъти сме имали общи изложби в Унгарския институт и миналата година участвахме в европейска програма, където в рамките на две седмици работехме на разменни начала в ателието на другата. Освен приятелството нас ни свързват и общите мисли, закодирани в творбите ни. За мен е огромна радост, че отново можем направим съвместна изложба“, допълва Нора Леваи.

„В моята работа използвам материали от природата, което ми носи не само радост, но и много мъдрост. И в най -малкото стръкче трева има вградена история, смисъл и цел. Постоянно се удивлявам на природата. Възхищавам се и се уча от нейната гениална „инсталация“ от форми, цветове, светлина и ухания. Огромно предизвикателство и вълнуващо приключение е да вляза в нейната лаборатория и да добавя нещо свое“, казва Георгиева.

Нора Леваи е родена през 1952 г. в Унгария. През 1979 г. завършва Унгарската академия за приложни изкуства, специалност „Текстил“. Участвала е в редица изложби и пленери в страната и чужбина – Австрия, Германия, Полша, България, Италия, Канада. Носител на награди от биеналето в Сомбатхей (1992, 1999), на Асоциацията на унгарските графици, Капошвар (1999) и на Европейската награда Anchor на Х Международен симпозиум и уъркшоп – Грац (1994), на „Европейската награда“ от Хайделберг и други. Нейни творби са притежание на музеи и галерии в Унгария и Германия. Работи с две различни техники. При първата използва традиционна нишка, тел и органични материали (клони и трева) и прави фини “рисунки”. Втората „графична“ техника е сливане на повърхност с материал.

Цеца Георгиева завършва Художествената гимназия в София, а след това Академията за изкуство и дизайн в Будапеща, Унгария. Специализирала е в Cité International des Arts, Париж, Франция. Основател на Пленер за екология и текстил „Художник-Природа“, посветен на Проф. Марин Върбанов. Носител е на наградите International Textile Festival, Leiden, Nederland; International Craft Competition, Cheongju, Korea; International Applied Arts Quadrennial, Erfurt, Germany; СБХ. Автор е на изложби, сред които във Франция, Италия, Унгария, Полша, България и САЩ. 

В Плевен тази вечер наградиха лауреатите от конкурсната програма на десетото издание на Международния фестивал на китарата.

Тържествената церемония се състоя в зала „Катя Попова“. Отличията връчи артистичният директор на фестивала Николай Михайлов.

В третия и последен панел на фестивала, който започна на 4 декември, се състояха: Международен конкурс за класическа китара, Детски музикални школи „Любомир Анов“ – класическа китара, Национален конкурс „Живи струни“ и конкурс "Камерна музика".

Гран При в т.нар. група на професионалистите в Международния конкурс за класическа китара бе присъдена на Танапот Лертам от Тайланд. Той получи и приз за най-артистично изпълнение на името на Любен Хараламбиев, който му бе връчен от заместник-ректора на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диаманд

Община Плевен, посолството на Република Казахстан в България и Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ - БАН) са носители на отличието „Златна монета Култура“.

Това стана известно на тържествена церемония, която се състоя тази вечер в Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ в Плевен. Организатори са Съветът на европейската научна и културна общност и Клубът на българския културен и научен елит.  

Председателят на Съвета на европейската научна и културна общност Росица Златанова отбеляза, че трите отличени институции имат голям принос за популяризиране на международния културен обмен и на българската култура.

Тя подчерта, че „Златна монета Култура“ е притежание на едни от най-авторитетните институции в България като Народния театър „Иван Вазов“ и Националната

Русенската опера ще представи "Севилският бръснар" от Джоакино Росини, на 7 декември (събота) в Доходното здание в крайдунавския град.

Това съобщи пиарът на културната институция Диана Димитрова. 

Режисьор е Александър Мутафчийски, а диригент - Димитър Косев.

В ролята на Граф Алмавива ще се представи Иван Пенчев, Бартоло ще бъде Стоян Стоянджов, а в Розина ще се превъплъти Теодора Чукурска. Фигаро ще бъде Добромир Момеков, а Базилио - Момчил Миланов. Участват хор и оркестър на Държавната опера в Русе. Сценографията и костюмите са дело на Денис Иванов. 

"Привърженик съм на опери, които завършват с щастлив край, което се случва рядко. В момента времената са такива, че е чудесно хората да получат силна доза положителни емоции", каза маестро Димитър Косев. 

По думите му "Севилският бръснар" е една от много трудните за свирене и пеене

Варненски художници подредиха изложба след пленер, проведен по Северното Черноморие под наслов „Началото на есента“.

Експозицията е показана във варненската галерия „Юка“. Участници са Ирена Димитрова, Кремена Николова, Георги Христов, Марина Варенцова-Русева, Димитър Николов и Николай Русев.

Те са рисували в Балчик и околностите на курорта Албена пейзажи от натура и вдъхновени от природни обекти композиции, изпълнени в масло, акрил, туш, молив.

Инициатор на пленера, който се провежда за втори път, е Ирена Димитрова, припомни галеристката Цветана Векова.

По думите й колоритът, поетичната настройка и философското отношение към света, които есента определено носи в себе си, са станали повод за стотици прекрасни произведения във времето и е изключително приятно за зрителя да участва в игра на отгадаване какво е породило конкретната

Варненското сдружение „Наш свят“ представя културно-историческото наследство на града чрез театрален спектакъл. Проектът, наречен „Варна през вековете“ е създаден от драматурга и режисьор Ива Панева, която е директор на организацията, и е подкрепен от Фонд „Култура“ на Община Варна.

Сдружението съществува от 1999 г., но в първите години се занимава повече с младежки проекти, разказа Панева. Тя се включва в работата му през 2011 г. и започва да развива и театрална дейност.  

Последният им проект „Варна през вековете“ популяризира културно-историческото наследство чрез театрален спектакъл, създаден от Панева, и аудио-тур из местни забележителности, свързани с историята на древния Одесос, като Епископската базилика и Римските терми. В представлението участват певицата Венера Мелеки, актьорът Петко Каменов и 10-годи

/ВСР

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Музикантите от Quarto казват: Честит рожден ден, Моцарт
„Happy Birthday, Mozart!“ (Честит рожден ден, Моцарт!) е наречен концертът, който камерната формация Quarto ще изнесе на 27 януари в зала „България”. Музик ...
Украинската метъл група Jinjer ще има концерт в България
Украинската метъл група Jinjer ще изнесе концерт в България на 17 юни в „Маймунарника".  Известни със своята уникална комбинация от прогресив метъл и грув метъл, Jinjer ...
Портфейлното здраве на пациентите е най-важно – в болницата на Теди Москов
Смъртта няма обедна почивка. Безопасен секс няма, но аз обичам опасности. Портфейлното здраве на пациентите е най-важно за един народ и за лекарите му също. Това са само част от ре ...
Град Кемниц в бившата ГДР се преоткрива като Европейска столица на културата за 2025 година
Наречен Карлмарксщат по времето на комунистическа Германия, а след това средище на неонацистко насилие, град Кемниц се преоткрива като Европейска столица на културата за 2025 г., п ...
Първият за 2025 г. концерт на Симфоничен оркестър - Сливен е посветен на Моцарт
Първият за 2025 г. концерт на Симфоничен оркестър - Сливен ще бъде на 17 януари и ще представи произведенията на Моцарт Дивертименто No. 2 в си-бемол мажор KV137 и Реквием в ре мин ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Актрисата Деми Мур се завърна в Холивуд победоносно
Деми Мур, която е на 62 години, сподели пред целия свят, че за първи път за своята дълга кариера се чувства призната като актриса. Това каза тя, докато произнасяше реч по повод пър ...
Представяне на филма „Сватба“ в Родопски драматичен театър
Община Смолян организира представянето на филма „Сватба“ в Родопски драматичен театър (РДТ) „Николай Хайтов“, съобщи Виолета Филипова – експерт &bdquo ...
Конкурс за рисунка, посветен на традиционния празник "Сурова", организира Общинският исторически музей в Брезник
Конкурс за рисунка, посветен на местния традиционен празник "Сурова", организира Общинският исторически музей (ОИМ) в Брезник. Това съобщиха от екипа на институцията. Целта на орг ...
Петър Увалиев: Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин
Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин. Това казва писателят, публицист, сценарист и режисьор Петър Увалиев (1915-1998), известен в Западна Европа под името Пиер Рув ...
Юбилейна изложба на художничката Катя Савова, ще представи Регионална библиотека "Николай Вранчев"
Изложба, посветена на 75-годишнината на художничката Катя Савова, ще представи Регионална библиотека "Николай Вранчев" в Смолян. Това съобщи Антоанета Николова - главен експерт "П ...
Тикер в 04:00 ч.
Деми Мур, която е на 62 години, сподели пред целия свят, че за първи път за своя ...
Начало Цветни аспекти
3085
Цветни аспекти

Цеца Георгиева и Нора Леваи представят изложбата „Разговор“

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 07 Май 2024, 11:48 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Обща изложба „Разговор“ на Цеца Георгиева и Нора Леваи ще бъде представена в института „Лист“ в София. Вернисажът е на 8 май с участието на двете приложнички и на изкуствоведа Каталин Т. Над. Организаторите отбелязват, че събитието е по проект на WCC Еurope Creative Exchange Programme и може да бъде посетена до 27 юни. 

„Европейската културна програма ни даде възможност да живеем и работим заедно последователно в Унгария и България. Времето, прекарано заедно, разговорите, впечатленията и емоциите от пътуването ни вдъхновиха да покажем своята работа в изложба през 2023 в Будапеща с любезното съдействие на Българския културен институт в Будапеща, а сега в Унгарския културен институт в София“, разказват авторките Цеца Георгиева и Нора Леваи.

„С Цеца Георгиева се запознахме във Висшето училище по приложни изкуства и запазихме приятелството си, дори когато тя вече не живееше в Унгария. Участвах в един пленер в България, организиран от нея, няколко пъти сме имали общи изложби в Унгарския институт и миналата година участвахме в европейска програма, където в рамките на две седмици работехме на разменни начала в ателието на другата. Освен приятелството нас ни свързват и общите мисли, закодирани в творбите ни. За мен е огромна радост, че отново можем направим съвместна изложба“, допълва Нора Леваи.

„В моята работа използвам материали от природата, което ми носи не само радост, но и много мъдрост. И в най -малкото стръкче трева има вградена история, смисъл и цел. Постоянно се удивлявам на природата. Възхищавам се и се уча от нейната гениална „инсталация“ от форми, цветове, светлина и ухания. Огромно предизвикателство и вълнуващо приключение е да вляза в нейната лаборатория и да добавя нещо свое“, казва Георгиева.

Нора Леваи е родена през 1952 г. в Унгария. През 1979 г. завършва Унгарската академия за приложни изкуства, специалност „Текстил“. Участвала е в редица изложби и пленери в страната и чужбина – Австрия, Германия, Полша, България, Италия, Канада. Носител на награди от биеналето в Сомбатхей (1992, 1999), на Асоциацията на унгарските графици, Капошвар (1999) и на Европейската награда Anchor на Х Международен симпозиум и уъркшоп – Грац (1994), на „Европейската награда“ от Хайделберг и други. Нейни творби са притежание на музеи и галерии в Унгария и Германия. Работи с две различни техники. При първата използва традиционна нишка, тел и органични материали (клони и трева) и прави фини “рисунки”. Втората „графична“ техника е сливане на повърхност с материал.

Цеца Георгиева завършва Художествената гимназия в София, а след това Академията за изкуство и дизайн в Будапеща, Унгария. Специализирала е в Cité International des Arts, Париж, Франция. Основател на Пленер за екология и текстил „Художник-Природа“, посветен на Проф. Марин Върбанов. Носител е на наградите International Textile Festival, Leiden, Nederland; International Craft Competition, Cheongju, Korea; International Applied Arts Quadrennial, Erfurt, Germany; СБХ. Автор е на изложби, сред които във Франция, Италия, Унгария, Полша, България и САЩ. 

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Музикантите от Quarto казват: Честит рожден ден, Моцарт
Украинската метъл група Jinjer ще има концерт в България
Портфейлното здраве на пациентите е най-важно – в болницата на Теди Москов
Град Кемниц в бившата ГДР се преоткрива като Европейска столица на културата за 2025 година
Първият за 2025 г. концерт на Симфоничен оркестър - Сливен е посветен на Моцарт
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Януари
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Актрисата Деми Мур се завърна в Холивуд победоносно
Калейдоскоп
Представяне на филма „Сватба“ в Родопски драматичен театър
Тонът на времето
Конкурс за рисунка, посветен на традиционния празник "Сурова", организира Общинският исторически музей в Брезник
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.