Начало Творчески отражения Изложба представя археологическите проучвания на крепостта „Ряховец“ и нейните подградия
4209
Творчески отражения

Изложба представя археологическите проучвания на крепостта „Ряховец“ и нейните подградия

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 07 Май 2024, 16:06 ч.

В изложба ще бъдат представени археологическите проучвания на крепостта „Ряховец“ и нейните подградия, съобщиха от Историческия музей в Горна Оряховица.

Групата X-r@y представа нов албум с концерти в два поредни дни – на 8 и 9 ноември в арт център „Сити марк“. За разлика от първия албум – „О.К.“, издаден през 2019 г. и почти изцяло акустичен, вторият, чието име все още се пази в тайна, прави плавен завой към повече рок и блус звучене, коментират музикантите.

По думите им, не са забравени и други стилове, към които винаги са проявявали интерес – като поп, фънк, а също така и изпълнения в стилистиката на българския фолклор. 

„Този албум ни костваше доста време и усилия, но сме убедени, че си е струвало“, казва вокалистът Веселин Кирев. Идеята за албума се ражда спонтанно по време на пандемията. Записите продължават през последните 2 години.

В групата са още Николай Димитров

Световноизвестният словашки график проф. Робърт Янчович и неговият син – Робърт Янчович-младши, представят в София съвместния си проект Litho.

Откриването е на 23 октомври, съобщават от галерия „Графикарт“, домакин на събитието до 20 ноември.

„Ненадминатият майстор на литографията проф. Янчович ще представи свои емблематични творби, които са му осигурили множество международни награди. В графичните листи с размер 70 на 100 см ще открием необятния му талант в литографията, защото именно в тях личи съвършенството на неговото майсторство. В пълен синхрон с неговите творби, ще видим и тези на Робърт Янчович-младши, доказателство за семейната любов към графиката и талантът, предал се от баща на син“, коментират организаторите. 

По думите им, ако обърнем гледната точка, графиките на проф. Янчович разкриват и необятния космос на подс

Дженифър Хъдсън, Кайли Миноуг и Били Портър ще участват в парада на магазините "Мейсис" за Деня на благодарността в Ню Йорк, съобщи АП. 

На шествието ще има гигантски балони, но големите звезди ще бъдат на улицата. Организаторите обявиха, че актрисата и певица Дженифър Хъдсън, поп иконата Кайли Миноуг и звездата от "Бродуей" Били Портър ще бъдат част от празника, който ще бъде много по-представителен откъм присъствие на знаменитости в сравнение с предишни години. 

Хъдсън, Миноуг и Портър ще бъдат пред централата на "Мейсис" на "Харалд скуеър". Част от парада ще бъдат и Синтия Ериво, и Коул Ескола. 

Сред другите обявени звезди са още Ариана Мадикс, хип-хоп изпълнителят Ти-Пейн, състезателки от женската национална баскетболна асоциация и кънтри дуета Дан и Шей. 

Сред изпълнителите на парада ще са Лиа Салонга, Кайли Кантрал, Коко Джоунс

Вдъхновена от местната природа на мястото, където живее, е изложбата на Мария Николова Отерстад, която ще бъде представена в Хасково в четвъртък. Експозицията ще бъде открита в галерия „Форум“ в областния град, съобщиха от пресслужбата на община Хасково.

Авторката е завършила Националната художествена академия със специалност „Художествен текстил“. Дълги години е живяла и работила в Норвегия.

Багрите за живописните си платна, които сега представя пред публиката на Хасково, художничката е черпила от натрупаните си усещанията за красотата на природата в село Тънково, където тя живее днес. 

В Бърно, Чехия, започва международният фестивал за криминални сериали Serial Killer, съобщи „Ческе новини“.  На форума ще бъдат представени трийсет заглавия от цяла Европа.

Фестивалът на криминалните сериали ще продължи до 29 септември, а прожекциите ще бъдат в няколко театъра и в института за телевизия в града. 

Фестивалът ще бъде открит с чешкия минисериал „Кладенецът“, чийто сценарий е базиран на действителен случай от 1968 г. 

Serial Killer е първият подобен фестивал в Централна и Източна Европа. Обичайно в рамките на форума се показват първите два епизода от съответните продукции, включени в програмата.

Изложбата обхваща моменти от значимите находки, направени през 2023 година. Районът е обект на археологически интерес от девет години. Екипът е ръководен от  Илиян Петракиев от Регионален исторически музей във Велико Търново, заместник-ръководител е Мая Иванова от Исторически музей в Горна Оряховица, а научен консултант е проф. Хитко Вачев.  През изминалата година проучванията са финансирани от Министерство на културата след защитен проект за 46 166 лева. С цел изясняване хронологията на изграждане и преустройствата на съоръженията, са проучени три сектора – главна (югоизточна) порта, южно и северно подградие на крепостта, като са разкрити структури и материали от II–I век пр. н.е. до ХII–ХIII век. 

През 2021 г. при изкопни дейности за рекултивация на депо за битови отпадъци в източното подградие на крепостта е открит некропол от ХIII век.  Част от него, заедно с регистрирано селище, са проучени в периода 2021-2022 г. от екипа. 

През миналата година проучванията са продължени с осигурено финансиране в размер на 20 000 лева от бюджета на Община Горна Оряховица. Откритите археологически структури, сред които гробове, жилища, огнища и ями, се отнасят към ХIII век. До  момента са проучени общо 12 гроба със специфични различия от християнския погребален обред, както и ями с животински черепи.

Откритите гробове са нетипични, и не са свързани с утвърдения християнски погребален обред, обясни , при откриването им през миналата година, археологът Илиян Петракиев.

В изложбата е представена дейността на първата в България археологическа школа за ученици, подкрепена от местния бизнес.

Изложба с творби на художника Бочо Донев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“.

Експозицията със заглавие „Художник от бъдещето“ е посветена на 120-ата годишнина от рождението на именития творец. В нея са включени общо 45 рисунки и живописни платна, повечето от които са част от фондовете на Музея на занаятите в Троян.

Специално за изложбата, картини предоставят и троянското читалище „Наука – 1870 г.“ и Средно училище „Свети Климент Охридски“. Част от творбите за пръв път се показват пред публика.

Бочо Донев е един от първите троянски художници, получил академично образование, разказа Мария Минковска, уредник на фонд „Изобразително изкуство“ към Музея на народните художествени занаяти и приложни изкуства в Троян.   

Той оставя своята следа в Троян освен с творбите си и

Вторият и третият от концертите на шестото издание на международния фестивал „Камералия“ представят премиерно за България камерната музика за струнни инструменти и пиано на композитора Рихард Щраус, съобщават организаторите.

От екипа припомнят, че през 2024 г. се отбелязват две годишнини на автора - 160 години от рождението му и 75 години от неговата смърт.

„Концертът, състоял се на 24 септември в препълнената зала на Софийската градска художествена галерия, предизвика бурни и продължителни аплодисменти на публиката за изключителните музиканти Лия Петрова (цигулка), Виктор Тренев (цигулка), испанския виолончелист Габриел Уреня, пианистите Донка Ангъчева и Людмил Ангелов“, разказват организаторите.

В концерта на 29 септември ще звучат и още камерни творби за струнни инструменти и пиано на Щраус, в изпълнение на изцяло български екип от из

Тридневната програма, посветена на Деня на град Перник – 19 октомври, започна днес с концерт на Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“.

От 17 до 20 октомври перничани и гостите на града ще имат възможността да се насладят на четири поредни вечери, изпълнени с музика и емоции. 

 „Изключително ми е приятно да видя тази хубава гледка, толкова много одухотворени и усмихнати хора в Перник“, с тези думи се обърна към публиката Стефан Вълдобрев.

Той разказа, че преди две седмици си е запитал, защо групата тази година е пропуснала Перник. Малко след това са получили покана от организаторите от Община Перник да участват в празничната програма, посветена на Деня на град Перник.

„Много сме благодарни, че отново сме тук при вас, за да празнуваме заедно. Голяма чест е, че с нас започват проявите по повод празника на

Малийският блусмен Бубакар Траоре ще изнесе концерт в столичния клуб Mixtape 5 на 30 ноември, съобщават организаторите.

Събитието е част от турне на 82-годишния китарист, певец и автор на песни в Европа, което минава през четири страни.

Бубакар Траоре е роден през 1942 г. в Кайи. Името му се нарежда до тези на Али Фарка Туре, Амаду и Мариам и Салиф Кейта. Пътят му започва като футболист в Мали, но е принуден да се откаже в края на 50-те поради контузия. През 60-те е популярен в радиото, после идва военният преврат от 1968 г. и както много други музиканти, Траоре изчезва за десетилетия от сцената, връщайки се в родния си град близо до сенегалската граница, за да се занимава със земеделие, разказват организаторите на концерта му в София.

На сцената той се завръща след 45-годишна възраст – в края на 80-те. Малко след това обаче умира съпругата му и музикантъ

Фестивал "Есенни театрални срещи" ще се организира в Русе от утре до 13-и октомври (неделя). В него ще представим не само театъра, но също литературата и киното, а русенци ще могат да разговарят с любими артисти и писатели на предвидените "Срещи с автограф". Това каза в интервю председателят на сдружение "Кауза Пещера" Катя Костова, която е основен организатор и творчески директор на фестивала. 

Началото ще бъде поставено утре следобед със среща - разговор с писателката Здравка Евтимова. След това Русенският театър ще представи спектакъла "Странна случка с куче през нощта" - на режисьора и директор на културния институт Боян Иванов. 

Изложбата "Васил Гендов между театъра и киното" ще бъде открита на следващия ден. Доц. д-р Александър Донев ще представи списанието "Проблеми на изкуството", на което е главен редактор, и ще разговаря с публиката. 

П

Посетителите ще се запознаят с най-новите открития, сред които църковен храм с некропол, вероятно от края на ХII–ХIII век, частично разкрити в Северното подградие на крепостта, където са открити бронзов кръст - енколпион, сребърни обеци, мъниста,  монети, фрагменти от стенописи и други.

В рамките на изложбата, която ще бъде открита на 9 май в Историческия музей в града, ще се състои премиера на новия филм на музейните специалисти, наречен „Крепостта Ряховец – картини от живота на вечния страж“, където са събрани архивни клипове от работата на археолозите и техните открития през годините. 

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Със социално меренге Хуан Луис Гера завладя сърцата на латиноамериканците
Доминиканският музикант, певец, композитор и продуцент Хуан Луис Гера е звезда не само в родината си, но и в цяла Латинска Америка, като четири десетилетия песните му са неизменна ...
"Смелата Ваяна 2" измести "Гладиатор II" от първото място по зрителски интерес у нас
Осем години след първата хитова анимация, "Смелата Ваяна 2" беше приета добре от българската публиката, сочат обобщените данни от киносалоните. Сблъсъкът с митични същества, загадк ...
Европейски театри протестират срещу "посегателствата върху свободата на изкуството"
Почти 200 европейски културни институции, предимно театри, отправиха в събота призив към евродепутатите да предприемат "спешни действия" срещу "атаките срещу свободата на изкуствот ...
Възпоменателна изложба на художника Кристиян Канев
Възпоменателна изложба на художника Кристиян Канев се подготвя в Смолян, съобщи председателят на Клуба на дейците на културата (КДК) Светозар Казанджиев. Експозицията, озаглавена ...
Франция връща археологически артефакти на Етиопия
Министърът на външните работи на Франция започна предаването на около 3500 археологически артефакта, принадлежащи на Етиопия, които от 80-те години на миналия век са били във Франц ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Маестро Емил ТабаковЗа: За първи път ще има солист на ударни инструменти на новогодишния концерт в НДК
За първи път ще има солист на ударни инструменти на празничния новогодишен концерт в Националния дворец на културата (НДК). Това каза маестро Емил Табаков по повод събитието, което ...
Обявиха номинираните за отличието "Художник на годината" в Бургас
Художниците Севдалина Проданова, Йордан Маринов и Димо Колибаров са номинираните за отличието "Художник на годината" на Община Бургас през 2024 г., обявиха от пресцентъра на градск ...
Лиляна Дворянова и Климент Христов представят принтове и дървени фигурки в кратка следобедна изложба-базар
Лиляна Дворянова и Климент Христов представят „Кратка следобедна изложба-базар“. Тя ще се състои само на 7 декември в галерия „Етюд“, съобщават организатор ...
Катедралата "Нотр Дам" в Париж разказва изненадващи истории
Прочутата катедрала "Нотр Дам" в Париж може да разкаже няколко изненадващи истории, преди да отвори врати този уикенд след петгодишна реставрация, предаде Асошиейтед прес.  К ...
Александрина Михайлова - ученичка на Райна Кабаиванска, спечели голямата награда в конкурса „Магда Оливеро“ в Милано
Младото сопрано Александрина Михайлова, многократен участник в майсторските класове на Райна Кабаиванска и Нов български университет (НБУ), спечели голямата награда в шестнадесетот ...
Тикер в 23:00 ч.
За първи път ще има солист на ударни инструменти на празничния новогодишен конце ...
Начало Творчески отражения
4209
Творчески отражения

Изложба представя археологическите проучвания на крепостта „Ряховец“ и нейните подградия

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 07 Май 2024, 16:06 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

В изложба ще бъдат представени археологическите проучвания на крепостта „Ряховец“ и нейните подградия, съобщиха от Историческия музей в Горна Оряховица.

Изложбата обхваща моменти от значимите находки, направени през 2023 година. Районът е обект на археологически интерес от девет години. Екипът е ръководен от  Илиян Петракиев от Регионален исторически музей във Велико Търново, заместник-ръководител е Мая Иванова от Исторически музей в Горна Оряховица, а научен консултант е проф. Хитко Вачев.  През изминалата година проучванията са финансирани от Министерство на културата след защитен проект за 46 166 лева. С цел изясняване хронологията на изграждане и преустройствата на съоръженията, са проучени три сектора – главна (югоизточна) порта, южно и северно подградие на крепостта, като са разкрити структури и материали от II–I век пр. н.е. до ХII–ХIII век. 

През 2021 г. при изкопни дейности за рекултивация на депо за битови отпадъци в източното подградие на крепостта е открит некропол от ХIII век.  Част от него, заедно с регистрирано селище, са проучени в периода 2021-2022 г. от екипа. 

През миналата година проучванията са продължени с осигурено финансиране в размер на 20 000 лева от бюджета на Община Горна Оряховица. Откритите археологически структури, сред които гробове, жилища, огнища и ями, се отнасят към ХIII век. До  момента са проучени общо 12 гроба със специфични различия от християнския погребален обред, както и ями с животински черепи.

Откритите гробове са нетипични, и не са свързани с утвърдения християнски погребален обред, обясни , при откриването им през миналата година, археологът Илиян Петракиев.

В изложбата е представена дейността на първата в България археологическа школа за ученици, подкрепена от местния бизнес.

Посетителите ще се запознаят с най-новите открития, сред които църковен храм с некропол, вероятно от края на ХII–ХIII век, частично разкрити в Северното подградие на крепостта, където са открити бронзов кръст - енколпион, сребърни обеци, мъниста,  монети, фрагменти от стенописи и други.

В рамките на изложбата, която ще бъде открита на 9 май в Историческия музей в града, ще се състои премиера на новия филм на музейните специалисти, наречен „Крепостта Ряховец – картини от живота на вечния страж“, където са събрани архивни клипове от работата на археолозите и техните открития през годините. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Със социално меренге Хуан Луис Гера завладя сърцата на латиноамериканците
"Смелата Ваяна 2" измести "Гладиатор II" от първото място по зрителски интерес у нас
Европейски театри протестират срещу "посегателствата върху свободата на изкуството"
Възпоменателна изложба на художника Кристиян Канев
Франция връща археологически артефакти на Етиопия
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Под прожектора
Маестро Емил ТабаковЗа: За първи път ще има солист на ударни инструменти на новогодишния концерт в НДК
Цветни аспекти
Обявиха номинираните за отличието "Художник на годината" в Бургас
Под прожектора
Лиляна Дворянова и Климент Христов представят принтове и дървени фигурки в кратка следобедна изложба-базар
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.