Начало Цветни аспекти „Софийски солисти“ представя в зала „България“ програма за виолончело и струнен оркестър
3039
Цветни аспекти

„Софийски солисти“ представя в зала „България“ програма за виолончело и струнен оркестър

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 08 Май 2024, 13:57 ч.

Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ представя програма за виолончело и струнен оркестър, заедно с Александър Димитров. Събитието, на 15 май в зала „България“, е под палката на Константин Добройков, съобщават организаторите.

През март 2025 г. къщата музей "Панчо Владигеров" в София ще отбележи 20 години от откриването на своята постоянна експозиция.

По този повод на 28 март в литературния клуб „Перото“ в Националния дворец на културата ще се състои тържествена церемония, съобщи Юлияна Караатанасова - директор на къщата музей "Панчо Владигеров".

Събитието ще включва кратка музикална програма с произведения на патрона на музея, който е големият български композитор и педагог Панчо Владигеров.

Като една от най-бележитите фигури в българската културна история, неговата творческа дейност оставя дълбока следа върху развитието на класическата музика в България.

Произведенията, от които струи любовта му към родината, продължават да вдъхновяват поколения композитори и изпълнители. Владигеров несамо утвърждава българската музика на международната сцена, но и активно се ан

Акира Куросава - най-известният японски кинодеец и един от най-влиятелните режисьори в света на киното, създател на класики като "Рашомон" и "Седемте самураи".

Куросава е роден на 23 март 1910 г. в Токио, където 88 години по-късно приключва неговият жизнен път. 

Тази година се навършват и 75 години от излизането на екран на "Рашомон" - филмът, чрез който режисьорът отваря вратите към света на японското кино, дотогава неизвестно на широката публика.

Творбите на Акира Куросава са силно повлияни от западното кино и европейската литература, смесвайки успешно чуждите влияния с традиционната японска култура. 

Най-малкият от осем деца, Акира бързо открива своята житейска траектория, която по-късно го отвежда към живота на режисьор. С киното го запознава баща му, който много харесва западната култура, а освен това е възпитаван и насърчаван от учителя

Актрисите Мариса Абела и Майки Мадисън са сред петимата номинирани за наградата "Изгряваща звезда" на Британската академия за кино и телевизия  (БАФТА), предаде Ройтерс.   

Абела се превъплъти в образа на покойната певица Ейми Уайнхаус в продукцията "Ейми Уайнхаус: Back to Black", а Мадисън участва във филма "Анора". 

Сред номинираните за отличието е и колегата на Абела от сериала "Индустрия" (Industry) Дейвид Йонсон, който наскоро участва в "Пришълецът: Ромул", както и Набхан Ризван.

Сред филмите, в които е участвал Ризван, са In Camera за амбициозен актьор, който се сблъсква с постоянни откази на кастингите и продукцията Kaos, модерно преосмисляне на гръцката митология, на платформата "Нетфликс".

Британската телевизионна драма "Индустрия" проследява група завършващи студенти, които се борят за работа в топ инвестиционна банка.

Дали плътта не е единствено честна към човешкото съществуване, а душата, която никой не е виждал и не е държал в ръце, не е някакво оправдание – да не се отчаяхме от нашия житейски път.

Това е чиста драматургична провокация. Аз самият вярвам в душата и възможното спасение на душата, но и филмът е за това – за спасението и за това как животът взима своето, и то е неминуемо, и към всичко.

Това казва Димитър Стоянович. Сценаристът и режисьор на „Плът“ допълва, че всичко в този филм е емоционално и лично: „Това, до голяма степен, е и личен разказ за прощаването с живота. То винаги е свързано с близки хора. Няма нужда да бъде измислено“.

В „Плът“ Надежда Стоянова (Пламена Гетова) е известна преводачка от японски език, университетски преподавател в разцвета на сили

Бионсе бе голямата звезда, която предизвика сред публиката повече вълнение в сравнение с мачовете, с които Националната футболна лига (НФЛ) на САЩ дебютира на стрийминг платформата Нетфликс на Коледа, съобщи Асошиейтед прес.

Певицата излезе на сцената на полувремето на късния мач в Хюстън, яхнала бял кон.

Носителката на 32 награди "Грами" разтърси публиката в родния си град Хюстън с близо 13-минутно изпълнение в сряда. Другата й изненада за зрителите бе, че покани на сцената Шабузи, за да изпълни Sweet Honey Buckiin, а Пост Малоун се присъедини за изпълнението на Levii`s Jeans.

На терена изпълненията бяха под очакванията, макар че НФЛ представи четири от седемте към момента плейофни отбора на Американската футболна конференция (AFC).

Патрик Махоумс изведе шампионите Канзас Сити Чийфс до категорична победа с 29:10 над Питсбърг в първата среща, с което си

Димитров ще се включи в Концерт за виолончело № 2 „Присъствие“ от Петерис Васкс. Той свири на предоставено му от анонимен меценат виолончело. Инструментът е създаден през 1740 г. от италианския майстор Паоло Антонио Тесторе, от Милано.

„Италианска сюита“ за виолончело и пиано от Игор Стравински (из балета „Пулчинела“, с оркестрация на Бенджамин Уолфиш) и „Пет старинни френски танца" от Марен Маре допълват концертната програма.

Гост солистът Александър Димитров едва седемгодишен започва да свири на виолончело, като по-късно завършва с отличие Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков” в родния си град Плевен. Ученик е на проф. Стефан Попов и проф. Грегор Хорш. Завършва магистърска степен с пълно отличие Cum Laude в Robert Schumann Hochschule, в Дюселдорф, Германия. Участва в майсторски класове на проф. Давид Герингас, проф. Франс Хелмерсън, проф. Волфганг Бьотчер, проф. Антонио Менесес, Даниел Мюлер-Шот.

Лауреат е на международни и национални конкурси, включително соло наградата на Dörken Stiftung и Konzertleben Berlin, както и признание като носител на наградата на конкурса Sinfonima-Stiftung в Манхайм. Член е на журито на конкурса Jugend Musiziert. Освен активната си концертната дейност в Германия и Европа, развива и преподавателска дейност.

Репертоарът му обхваща концертите за виолончело на Шостакович, Дворжак, Хайдн, Шуман, Прокофиев, Гулда и вариации „Рококо“ от Чайковски. Дебютира като солист на Плевенската филхармония през 2006 г. и оттогава е редовен гост на оркестъра.

Петдесет хиляди разноцветни лампички бяха запалени на емблематичната коледна елха пред Центъра „Рокфелер“ в сряда вечерта, 4 декември, под погледите на стотици зрители, събрали се за празничната традиция в Ню Йорк, предаде Асошиейтед прес.

Норвежкият смърч, който тази година идва от малко градче в Масачузетс, е украсен със звезда корона на „Сваровски“, на която греят три милиона кристала.

Дървото е високо 23 метра. То е дарено от семейство Албърт от Уест Стокбридж, Масачузетс, бе отсечено през ноември и натоварено на камион със специална платформа. 

Известната празнична атракция, разположена пред Центъра „Рокфелер“, ще бъде изложена до средата на януари. На Коледа елхата ще свети в продължение на 24 часа. След края на празничния сезон смърчът ще бъде използван за дървесина.

Присъствието на полицията бе засил

Изпълнителният директор на Национален дарителски фонд (НДФ) „13 века България“ Бисера Йосифова връчи на художника Иван Кънев почетния знак „13 века България“.

Творецът е дарител на фонда и през годините не еднократно е представял свои творби в изложби, организирани от фонда, съобщиха от екипа на НДФ.

Отличието се присъжда по решение на Управителния съвет на НДФ и по повод наближаващата 90-годишнина от рождението на твореца.

Графикът и живописец Иван Петков Кънев рисува предимно пейзажи, натюрморти и портрети.

Роден в град Нова Загора, през 1963 г. завършва Националната художествена академия в София, специалност „Приложна графика“, при проф. Александър Поплилов. През годините работи като музеен работник в Сливенската и в Националната художествени галерии.

Между 1973 и 1985 г. е назначен в дирек

Русенската опера ще представи премиерно спектакъла "Мадам Бътерфлай" от Пучини на 24 март тази година в Доходното здание.

Събитието е част от 64-ото издание на Международния фестивал "Мартенски музикални дни". Това съобщи директорът на Държавната опера в Русе Пламен Бейков, който е и режисьор на спектакъла. 

По думите му "Мадам Бътерфлай" е любимо заглавие на публиката и ще има дълъг живот. 

"Не съм търсил нетрадиционни решения. Опитал съм се да създам психологически театър. Днес светът е "сближен" в усещанията си за романтичното и трагичното. Новата постановка на Русенската опера ще надникне в миналото, когато тези два свята са в началото на своето динамично и необратимо сливане", каза Бейков. 

Диригент ще бъде Вилиана Вълчева, която заяви, че произведението е изключително силно. 

В ролята на Мадам Бътерфлай (Чо-Чо-сан) публ

Филмът  „Право и юмрук“ на режисьорите Йежи Хофман и Едвард Скужевски ще бъде прожектиран с български субтитри в Полския институт в София.

Събитието ще се проведе на 12 февруари, съобщават организаторите.

Организатори на събитието са Полският институт в София съвместно с Полската национална филмотека – Аудиовизуален институт и Българската национална филмотека.

От екипа отбелязват, че филмът „Право и юмрук“ на режисьорите Йежи Хофман и Едвард Скужевски е най-важният уестърн в историята на полското кино, чието действие се развива непосредствено след Втората световна война.

Филмът разказва за Анджей Кениг, бивш концлагерист и боец от съпротивата, натоварен със задачата да опази изоставено немско имущество от мародери. Със своята мрачна атмосфера, морална двусмисленост и емблематична музика на Кшищоф Комеда филмът изс

"Анора", историята на екзотична танцьорка от Ню Йорк, която получава шанс за нов живот, когато се омъжва за богат руски клиент, но семейството му не одобрява брака им, спечели пет награди "Оскар", включително най-престижната за най-добър филм, съобщиха световните осведомителни агенции.

С "Анора" Шон Бейкър спечели наградите "Оскар" за най-добър режисьор, оригинален сценарий и монтаж. Така той изравни рекорда на Уолт Дисни за най-много статуетки, получени от един човек на една церемония. Уолт Дисни обаче печели за четири различни филма през 1954 г.

25-годишната звезда на филма Майки Мадисън беше избрана за най-добра актриса.

"Анора" е заснет с бюджет от шест милиона щатски долара, малка сума за холивудските стандарти. Продукцията победи в непредсказуема надпревара за "Оскари", в която най-големите му съперници бяха папският трилър "Конклав", историята за еврейск

Петерис Васкс е роден на 16 април 1946 г. в Латвия. Той е един сред най-изпълнявани съвременни композитори в Европа. В музиката си Васкс разказва за основните принципи в живота – битката между мрака и светлината, за отраженията на природата в музикални звуци, за обаянието от песента на птиците, за мигове на катарзис, за съдбата на цялото човечество като отражение на миналото, хаосът на настоящето и надеждата за бъдещето.

През 2012 г., след дълго уговаряне от страна на виолончелистката-суперзвезда Сол Габета, и като официална поръчка на Симфониета – Амстердам, Васкс пише втория си концерт за виолончело и струнен оркестър, „Присъствие“. Относно заглавието, композиторът пише: „Присъствие – имам предвид, че аз съм тук. Не далече. С всяко вдишване аз съм тук в този свят, с всичките ми идеали и мечти за един по-добър свят“. Той допълва как в творбата му „доминира настроение, намекващо за душа, която се издига в Космоса. След това ми хрумна да покажа как същата тази душа се връща на Земята и започва нов живот. След което реших да преведа това ново начало на музикален език във формата на приспивна песен“.

Марен Маре (1656-1728) е френски композитор и музикант в кралския двор, във Версай. Най-известните му творби са петте му сборника Pièces de Viole, от които са взети „Пет старинни френски танца". Те са представени за първи път в едно издание в началото на ХХ век в аранжимент за виола и пиано от Мод Е. Алдис и Луис Т. Роу.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април, съобщават от културния център. Акцентът е на 24 април с гостуването на белгийския ...
Рапърът Плейбой Карти оглави класацията на "Билборд" за албуми
Американският рапър и автор на песни Плейбой Карти оглави за втори път в кариерата си класацията за албуми на "Билборд", съобщи сайтът на изданието. Изпълнителят си осигури първен ...
Христо Мутафчиев: Парцалев е един от актьорите, които оставят трайни следи
Георги Парцалев е един от актьорите, които оставят трайни следи с присъствието си в българското кино, българската телевизия и всички роли, които хората помнят, каза председателят н ...
"Мери Бойс Бенд" започва издаването на албумите си на плочи
По повод своята 30-а годишнина бургаската група "Мери Бойс Бенд" започва издаването на албумите си на плочи. Музикантите съобщиха, че първи на винил излиза албумът "Само за теб&ld ...
Дванайсет са номинираните пиеси в Националния конкурс за българска драматургия „Иван Радоев“
Дванайсет са номинираните пиеси в Националния конкурс за българска драматургия „Иван Радоев“. Това съобщи Тинна Панайотова, експерт реклама в Драматично-куклен театър ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
50 творби творби на Теню Пиндарев бяха показани в изложбата „Приятели“
Избрани творби на художника карикатурист Теню Пиндарев от колекцията на Илиян Дончев представиха в зала „Иван Милев“ в Казанлък в изложбата „Приятели“. Експ ...
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април, съобщават от културния център. Акцентът е на 24 април с гостуването на белгийския ...
Мюзикълът „Продуцентите“ ще има премиера в Дом на културата „Борис Христов“
Премиера на бродуейския мюзикъл „Продуцентите“ от Мел Брукс и Томас Мийхън ще има на 28 март в Дом на културата „Борис Христов“, съобщават от пловдивската о ...
Триото Don Antonio Trinidad представя алтернативен блус
Антинио Граментиери, един от водещите китаристи на италианската алтернативна блус и джаз сцена, пристига с триото си за два концерта – на 26 март в софийския  клуб &bdqu ...
Художници от Монтана и региона ще представят свои творби в пролетна изложба
Художници от Монтана и региона ще представят свои творби на пролетна изложба в областния град, съобщиха от Дружеството на художниците „Тенец“. Експозицията, озаглавена ...
Тикер в 16:00 ч.
Избрани творби на художника карикатурист Теню Пиндарев от колекцията на Илиян До ...
Начало Цветни аспекти
3039
Цветни аспекти

„Софийски солисти“ представя в зала „България“ програма за виолончело и струнен оркестър

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 08 Май 2024, 13:57 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ представя програма за виолончело и струнен оркестър, заедно с Александър Димитров. Събитието, на 15 май в зала „България“, е под палката на Константин Добройков, съобщават организаторите.

Димитров ще се включи в Концерт за виолончело № 2 „Присъствие“ от Петерис Васкс. Той свири на предоставено му от анонимен меценат виолончело. Инструментът е създаден през 1740 г. от италианския майстор Паоло Антонио Тесторе, от Милано.

„Италианска сюита“ за виолончело и пиано от Игор Стравински (из балета „Пулчинела“, с оркестрация на Бенджамин Уолфиш) и „Пет старинни френски танца" от Марен Маре допълват концертната програма.

Гост солистът Александър Димитров едва седемгодишен започва да свири на виолончело, като по-късно завършва с отличие Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков” в родния си град Плевен. Ученик е на проф. Стефан Попов и проф. Грегор Хорш. Завършва магистърска степен с пълно отличие Cum Laude в Robert Schumann Hochschule, в Дюселдорф, Германия. Участва в майсторски класове на проф. Давид Герингас, проф. Франс Хелмерсън, проф. Волфганг Бьотчер, проф. Антонио Менесес, Даниел Мюлер-Шот.

Лауреат е на международни и национални конкурси, включително соло наградата на Dörken Stiftung и Konzertleben Berlin, както и признание като носител на наградата на конкурса Sinfonima-Stiftung в Манхайм. Член е на журито на конкурса Jugend Musiziert. Освен активната си концертната дейност в Германия и Европа, развива и преподавателска дейност.

Репертоарът му обхваща концертите за виолончело на Шостакович, Дворжак, Хайдн, Шуман, Прокофиев, Гулда и вариации „Рококо“ от Чайковски. Дебютира като солист на Плевенската филхармония през 2006 г. и оттогава е редовен гост на оркестъра.

Петерис Васкс е роден на 16 април 1946 г. в Латвия. Той е един сред най-изпълнявани съвременни композитори в Европа. В музиката си Васкс разказва за основните принципи в живота – битката между мрака и светлината, за отраженията на природата в музикални звуци, за обаянието от песента на птиците, за мигове на катарзис, за съдбата на цялото човечество като отражение на миналото, хаосът на настоящето и надеждата за бъдещето.

През 2012 г., след дълго уговаряне от страна на виолончелистката-суперзвезда Сол Габета, и като официална поръчка на Симфониета – Амстердам, Васкс пише втория си концерт за виолончело и струнен оркестър, „Присъствие“. Относно заглавието, композиторът пише: „Присъствие – имам предвид, че аз съм тук. Не далече. С всяко вдишване аз съм тук в този свят, с всичките ми идеали и мечти за един по-добър свят“. Той допълва как в творбата му „доминира настроение, намекващо за душа, която се издига в Космоса. След това ми хрумна да покажа как същата тази душа се връща на Земята и започва нов живот. След което реших да преведа това ново начало на музикален език във формата на приспивна песен“.

Марен Маре (1656-1728) е френски композитор и музикант в кралския двор, във Версай. Най-известните му творби са петте му сборника Pièces de Viole, от които са взети „Пет старинни френски танца". Те са представени за първи път в едно издание в началото на ХХ век в аранжимент за виола и пиано от Мод Е. Алдис и Луис Т. Роу.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април
Рапърът Плейбой Карти оглави класацията на "Билборд" за албуми
Христо Мутафчиев: Парцалев е един от актьорите, които оставят трайни следи
"Мери Бойс Бенд" започва издаването на албумите си на плочи
Дванайсет са номинираните пиеси в Националния конкурс за българска драматургия „Иван Радоев“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
50 творби творби на Теню Пиндарев бяха показани в изложбата „Приятели“
Цветни аспекти
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април
Калейдоскоп
Мюзикълът „Продуцентите“ ще има премиера в Дом на културата „Борис Христов“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.