Начало Тонът на времето Мария Попова: Музиката е тази, която ме отведе в Крайова
4978
Тонът на времето

Мария Попова: Музиката е тази, която ме отведе в Крайова

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 09 Май 2024, 07:00 ч.

Мария Попова е родена във Видин. Но съдбата я отвежда в Крайова, където живее и и работи вече девет години. Българката е част от Симфоничния оркестър на Филхармония “Олтения” в румънския град. Срещаме се в концертната зала, малко преди друг българин (Христо Павлов) да поведе на сцената оркестъра с диригентската си палка.

Изложба „Бродираните вълшебства“ на Галя Йошовска и Димка Дилкова е експонирана в Арт център 3 – Творителница О, Писменехъ! в Плевен. В залите на галерията двете сестри са изложили 25 гоблена и десетки ръчно бродирани творби.

Изложбата представи домакинът Диян Павлов – Джими. „В този типично женски месец, между Баба Марта и Осми март, какво по-подходящо от това да направим една типична женска изложба. Представят я две българки, наследили най-доброто, най-красивото, най-изящното от българската традиция. Знаем, че преди век в ръцете на българката е бил целият бит на семейството. При приготвяне на чеиза най-красивият момент идва с  пошиването, бродерията. За тях се изисква най-голямо умение, най-голямо търпение и много любов. Бродирането на една риза носи традиции и символика. Тези две дами са наследили от своята майка този изящен занаят –

Мащабен проект за обновяване на експозицията си „Възраждане“ и нови начини на представяне на историята на Оряхово за ученици и туристи ще изпълнява през тази година историческият музей в града.

Това ще стане със средства от Министерството на културата на стойност 101 хил. лв., съобщи директорът Евгения Найденова. Парите ще бъдат вложени в три основни дейности.

„Най-важната е обновяването на самата експозиция чрез обогатяване на съдържанието с нови движими културни ценности, текстове с нови исторически данни и документи, като ще се разглежда вече периодът не само на Възраждането, но и вековете преди това. Затова и експозицията ще получи ново наименование „Оряхово през 15-и и 19-и век“, разказа Найденова.

Освен обогатеното съдържание, музеят ще има и нова визия – ще бъдат обновени витрините, осветлението, интерес ще представляв

Изложба „Образът на жената“ е подредена в художествена галерия „Кирил Петров“ в Монтана по повод международния ден на жената 8 март.

Показани са 23 живописни платна от фонда на галерията, като повечето от тях са портрети на жени. Картините представят жени от различни епохи от древността до днес. Дамите са изобразени в различни социални роли – майка, съпруга, дете, ангел, изкусителка. В някои от портретите жената е показана и като абстракция.

Уредникът на галерията Никола Минчев съобщи , че картините в изложбата са рисувани от 70-те години на миналия век до днешни дни, като голяма част от тях не са излагани от десетилетия. Техни автори са съвременни класици в изобразителното изкуство Анета Дръгушану, Лика Янко, Милена Йоич, Севда Потурлян, Тома Върбанов, Тома Трифоновски, както и автори от Монтана и региона – Венелин Захариев, Теодоси

Изложба “Земята” ще бъде открита в Добричката художествена галерия на 23 януари, съобщават от културната институция.

Оттам допълват, че посетителите ще могат да видят произведения на Иван Мърквичка, Владимир Димитров - Майстора, Александър Петров, Найден Петков, Васил Стоилов, Борис Денев, Ценко Бояджиев, Добри Добрев, Атанас Яранов, Ванко Урумов, Иван Стоилов – Бункера, Анета Дръгушану, Румен Гашаров, Светлин Русев, Петър Дочев, Кеазим Исинов.  Включена е и творбата „Жетвари в Добруджа“ на родения в Северна Добруджа Господин Желязков, както и „Воденица“ на Никола Тахтунов, и „Есенен пейзаж“ на добричкия художник Ганчо Михайлов.

“Настоящата колекцията представя стиловото многообразие и търсения в българското изобразително изкуство от 90-те години на XIX в. до 80-те години на XX в. и е обединена от темата

Роденият в Ливърпул Саймън Ратъл навършва 70 години днес, 19 януари. Той посреща празника като главен диригент на Симфоничния оркестър на Баварското радио, наследявайки този пост от Марис Янсонс.

Ратъл работи в Мюнхен, но продължава да живее в Берлин с третата си съпруга, чешкото мецосопрано Магдалена Кожена, от която има двама синове и 11-годишна дъщеря. Решението му да остане в столицата не е изненадващо, тъй като той ръководеше в продължение на 16 години един от най-авторитетните оркестри в света – Берлинската филхармония.

„Трите деца са израснали тук. Училището е тук. Уроците по музика и футболният клуб, приятелите и гората са тук. Това е всичко, което те познават“, казва Ратъл в интервю за британския вестник „Гардиън“.

Бащата на Саймън е бил джаз пианист в младежките си години, когато е учил в Оксфорд. В един момент обаче изби

Ето какво сподели Мария Попова в интервю .

Мария, музиката е тази, която те отведе в Крайова. 

- Получих предложение да помогна с това, което умея тук и с радост приех. Дойдох преди девет години. И веднага намерих хора, които ме поеха всячески. Помагаха ми да уча езика, не знаех нито една дума. Помогнаха ми за квартира, за всички битови неща. Професионално не съм имала никакви проблеми. От всяка гледна точка бях очарована от топлия прием в оркестъра и съм се чувствала винаги много добре сред колегите. 

Какъв е животът на една българка в Крайова?

- Богат и интересен бих казала, защото надгради много над това, което правех, можех и имах като възможности във Видин. Видин е любим роден град, но с малък бюджет за това, което правим, с много по-малък състав и с възможности за много по-малко произведения. Тук ми се случи да изсвиря неща, които не съм и предполагала, че ще имам възможност в живота си. 

Лувърът е в лошо състояние, предупреди Лоранс де Кар, директор на най-големия музей в света, цитирана от Ройтерс.  

Тя каза, че има проблеми, свързани с теч на вода, температурата в помещенията с експонатите, техническото оборудване. Де Кар изрази надежда да получи адекватна финансова подкрепа.

В писмо от 13 януари, изпратено до министъра на културата на Франция Рашида Дати директорът на Лувъра се оплаква от "увеличаващи се щети в пространства, които са вече рушащи се", "остаряло (техническо) оборудване" и "тревожни температурни колебания, които застрашават състоянието на консервация на произведенията".

"Задължена съм... да предупредя за тези проблеми и вече съм го правила многократно", каза Лоранс де Кар пред журналисти в четвъртък, в рамките на представянето на нова изложба в Лувъра.

Докато залата, в която е разположена Мона Лиза и всеки ден й се

Изпълнители от музикалните школи в Пазарджик се включиха в концерт матине в зала "Маестро Георги Атанасов" в Пазарджик.

Изявата е традиционна част от програмата на Международния фестивал "Зимни музикални вечери - проф. Иван Спасов", който тази година е с юбилейно издание.

Деца и младежи на възраст между седем и осемнайсет години представиха произведения за пиано, цигулка, китара и акордеон.

В матинето участваха 63 младежи от всички школи в града, каза Сергей Шербетов от дирекция " Образование и култура" към Община Пазарджик.

Ръководители на школи коментираха, че участието на сцената на фестивала мотивира децата и им дава увереност да развиват възможностите си в музикалното изкуство.

Фестивалът "Зимни музикални вечери завършва днес. Във вечерния концерт Симфоничен оркестър - Пазарджик ще представи произведения на Арам Хачатурян и Феликс Менделсон

„На 28 и 29 март ще видите два спектакъла, които ще бъдат много натоварени с емоция. Не емоционални, защото историята на „Риголето“ е емоционална, а защото всички ние, които разказваме тази история, сме се потопили изцяло в този проект“.

Това каза днес световната звезда Хосе Кура преди премиерата на спектакъла “Риголето” от Джузепе Верди на сцената на Старозагорската опера.

Хосе Кура ще дирижира постановката по време на двата премиерни дни. Той обясни, че е приел да бъде част от екипа „за да можем заедно да направим нещо специално – оркестър, хор, солисти, оперен театър, влизат в един магически момент, където музикантите се вдъхновяват по време на репетициите, това е много специално - даже само заради това си струва да съм тук".

Световнопризнатият аржентински тенор, диригент и композитор обясни също, че не се е по

В коледната програма през целия месец декември сме се опитали да има за всекиго по нещо и събитията да повдигнат духа и настроението на хората, каза секретарят на Народно читалище „Никола Йонков Вапцаров – 1924“ в Криводол Христина Кръстева. Те са основни организатори на празниците, които се провеждат под патронажа на кмета на община Криводол. 

Днес, 5 декември за двадесет и четвърти път се провежда традиционна никулденска среща, която ще събере повече от седемдесет рибари, информира Кръстева. По думите й партньори са от местната ловна дружинка. Предвидили сме забавни игри, томбола, за да е интересно за всички присъстващи, каза секретарят на читалището. 

В първата събота на декември е планирана творческа среща с писателката Ивелина Радионова, на която ще бъдат представени три нейни книги.

„Това е автор, който се наложи в област

Анг Лий, създател на филмите „Животът на Пи“ и „Планината Броукбек“, ще получи наградата за цялостно творчество на американската Гилдия на  режисьорите (DGA), предаде Асошиейтед прес.

Гилдията обяви, че 70-годишният Лий ще получи наградата на 77-ата церемония по връчването на наградите на 8 февруари. Досега 36 режисьори са удостоени с отличието през 88-годишната история на раздаването на наградата. Последният, който я получи, беше Спайк Лий през 2022 г.

„Анг Лий е истински майстор на киното“, каза Лесли Линка Глатър, президент на Гилдията на режисьорите, в изявление. „В продължение на повече от 30 години той режисира динамично творчество, което смело преминава през различни жанрове - от периодична драма до комедия, от приключенски филм  до уестърн, от супергеройски до бойни изкуства - като винаги безстрашно поема нови

Поддържаш ли връзка и с други българи тук в Крайова? Има ли такива? Има ли българска общност? 

- Има преподавател по български език в университета и тогава, когато аз дойдох, беше една софиянка, много симпатична жена, която всячески се стремеше да ни обедини. Събираше ни, канеше всички българи, които бяхме наблизо, правеше български баници и по този начин се запознах с доста хора, българи. Тази жена излезе в пенсия. Сега е друг преподавател, но с нея поддържаме връзка. Освен това сега се сещам за една румънка, която е голям почитател на българския език и голям почитател и на музиката. Така се случи, че си направихме една страхотна компания с нея. 

Колко често се прибираш в България? Липсва ли ти България? 

- Не успява да ми липсва. Всяка събота и неделя мога да се прибирам, защото километрите са 100 от врата до врата, засичано по километража на колата. Бих се радвала да влезем по-скоро в Шенген, за да не стоя толкова време, колкото ми е пътят на границата и да чакам да ми погледнат паспорта. 

Как изглежда България отвън?

- Мъчно ми е, че вървят по-бавно нещата в България. Това го забелязвам, когато се отдръпна. Но горе-долу сме така, ръка за ръка. 

Правиш ли паралели между българите и румънците? В какво си приличаме и в какво сме различни? 

- В какво си приличаме? В толкова много неща, че даже търся разликите, за да ги открия и една от разликите, които много преди да дойда тук, намерих сред колегите, с които съм работила, попадала съм на турнета заедно с румънци, винаги ми е правило впечатление тяхната добра организация, тяхната сплотеност, професионализъм и галантно отношение на мъжете към жените. 

От там и този израз “целувам ви ръка”, нали, когато мъж в Румъния срещне жена и я поздрави.  

- Вероятно от там идва. 

Да се върнем на музиката. Виждаме все по-засилено българско участие, българско присъствие на румънската музикална сцена. Не говоря само за Крайова, не говоря само за Букурещ и в никакъв случай не говоря само за класическа музика. Вярваш ли, че това е пътят двете държави да си станат по-близки, да се познават по-добре? Може ли това да се превърне в традиция, в едно постоянно сътрудничество? 

- Дори мечтая за такова нещо. Смятам, че е напълно естествено, нормално и полезно за всички. 

Как приема румънската публика български музикални участия и изяви тук, в Крайова? 

- Това исках да ви се похваля, че всяко българско присъствие на солист и диригент е било с огромен успех. И винаги съм се чувствала горда, когато са идвали българи. Винаги съм получавала и аз покрай тях комплименти от колегите си и съм се гордяла с това, че съм българка. 

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Савина представя новата си песен „Мило мое“, написана в специален момент
Савина представя новата си песен „Мило мое“, написана в момента, когато разбира, че е бременна. „Искаше ми се нещо съвсем различно. След като разбрах, че в мен ра ...
Австрийският художник Клеменс Волф открива две самостоятелни изложби в София
Австрийският художник Клеменс Волф открива две самостоятелни изложби в София. Проектът Tension гостува от 28 март до 15 юни във водната кула в квартал „Лозенец“, а ...
Шедьоври на Владигеров и Гершуин звучат в пет български града
„Шедьоври на Владигеров и Гершуин“ е наречено пролетното турне на дуото Мартина Табакова (пиано) и Зорница Иларионова (цигулка), съобщават организаторите. Първата дата ...
Триото Don Antonio Trinidad представя алтернативен блус
Антинио Граментиери, един от водещите китаристи на италианската алтернативна блус и джаз сцена, пристига с триото си за два концерта – на 26 март в софийския  клуб &bdqu ...
Михаил Йосифов & „Новините в джаза“ представят втория си албум „Шипков мармалад“
Михаил Йосифов & „Новините в джаза“ представят новия си втори албум „Шипков мармалад“ – на 30 март в Sofia Live Club, съобщават организаторите. П ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Всяка част от Народния театър се превръща в сцена, светила от миналото проговарят...
Представлението „Безкрайните сцени“ показва, че всяка част от Народния театър може да бъде превърната в сцена, видя екип на . Историята на най-голямата ни трупа е преда ...
Изложба на изследователя и фотограф Олег Василев показва в Бургас част от недостъпните територии на Антарктика
Изложба от 24 снимки на изследователя от Българския антарктически институт и фотограф Олег Василев показва в Бургас част от недостъпните територии на Антарктика и работата на бълга ...
Изпълнителите Ерик Босграф, Сабина Йорданова и Явор Генов представят барокова музика на "Мартенски музикални дни"
Блокфлейтистът Ерик Босграф, Сабина Йорданова (бароков фагот) и Явор Генов (теорба) ще представят концерт с барокова музика утре вечер в Русе. Събитието е част от 64-ото издание на ...
Статуя, била в неизвестност над 30 години, е поставена в парка на Историческия музей в Плевен
В парка на Регионалния исторически музей в Плевен е поставена мраморна статуя от типа „Голяма Херкуланка“. Представлява женска фигура, запазена от шията до коленете, об ...
Савина представя новата си песен „Мило мое“, написана в специален момент
Савина представя новата си песен „Мило мое“, написана в момента, когато разбира, че е бременна. „Искаше ми се нещо съвсем различно. След като разбрах, че в мен ра ...
Тикер в 18:00 ч.
Представлението „Безкрайните сцени“ показва, че всяка част от Народн ...
Начало Тонът на времето
4978
Тонът на времето

Мария Попова: Музиката е тази, която ме отведе в Крайова

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 09 Май 2024, 07:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Мария Попова е родена във Видин. Но съдбата я отвежда в Крайова, където живее и и работи вече девет години. Българката е част от Симфоничния оркестър на Филхармония “Олтения” в румънския град. Срещаме се в концертната зала, малко преди друг българин (Христо Павлов) да поведе на сцената оркестъра с диригентската си палка.

Ето какво сподели Мария Попова в интервю .

Мария, музиката е тази, която те отведе в Крайова. 

- Получих предложение да помогна с това, което умея тук и с радост приех. Дойдох преди девет години. И веднага намерих хора, които ме поеха всячески. Помагаха ми да уча езика, не знаех нито една дума. Помогнаха ми за квартира, за всички битови неща. Професионално не съм имала никакви проблеми. От всяка гледна точка бях очарована от топлия прием в оркестъра и съм се чувствала винаги много добре сред колегите. 

Какъв е животът на една българка в Крайова?

- Богат и интересен бих казала, защото надгради много над това, което правех, можех и имах като възможности във Видин. Видин е любим роден град, но с малък бюджет за това, което правим, с много по-малък състав и с възможности за много по-малко произведения. Тук ми се случи да изсвиря неща, които не съм и предполагала, че ще имам възможност в живота си. 

Поддържаш ли връзка и с други българи тук в Крайова? Има ли такива? Има ли българска общност? 

- Има преподавател по български език в университета и тогава, когато аз дойдох, беше една софиянка, много симпатична жена, която всячески се стремеше да ни обедини. Събираше ни, канеше всички българи, които бяхме наблизо, правеше български баници и по този начин се запознах с доста хора, българи. Тази жена излезе в пенсия. Сега е друг преподавател, но с нея поддържаме връзка. Освен това сега се сещам за една румънка, която е голям почитател на българския език и голям почитател и на музиката. Така се случи, че си направихме една страхотна компания с нея. 

Колко често се прибираш в България? Липсва ли ти България? 

- Не успява да ми липсва. Всяка събота и неделя мога да се прибирам, защото километрите са 100 от врата до врата, засичано по километража на колата. Бих се радвала да влезем по-скоро в Шенген, за да не стоя толкова време, колкото ми е пътят на границата и да чакам да ми погледнат паспорта. 

Как изглежда България отвън?

- Мъчно ми е, че вървят по-бавно нещата в България. Това го забелязвам, когато се отдръпна. Но горе-долу сме така, ръка за ръка. 

Правиш ли паралели между българите и румънците? В какво си приличаме и в какво сме различни? 

- В какво си приличаме? В толкова много неща, че даже търся разликите, за да ги открия и една от разликите, които много преди да дойда тук, намерих сред колегите, с които съм работила, попадала съм на турнета заедно с румънци, винаги ми е правило впечатление тяхната добра организация, тяхната сплотеност, професионализъм и галантно отношение на мъжете към жените. 

От там и този израз “целувам ви ръка”, нали, когато мъж в Румъния срещне жена и я поздрави.  

- Вероятно от там идва. 

Да се върнем на музиката. Виждаме все по-засилено българско участие, българско присъствие на румънската музикална сцена. Не говоря само за Крайова, не говоря само за Букурещ и в никакъв случай не говоря само за класическа музика. Вярваш ли, че това е пътят двете държави да си станат по-близки, да се познават по-добре? Може ли това да се превърне в традиция, в едно постоянно сътрудничество? 

- Дори мечтая за такова нещо. Смятам, че е напълно естествено, нормално и полезно за всички. 

Как приема румънската публика български музикални участия и изяви тук, в Крайова? 

- Това исках да ви се похваля, че всяко българско присъствие на солист и диригент е било с огромен успех. И винаги съм се чувствала горда, когато са идвали българи. Винаги съм получавала и аз покрай тях комплименти от колегите си и съм се гордяла с това, че съм българка. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Савина представя новата си песен „Мило мое“, написана в специален момент
Австрийският художник Клеменс Волф открива две самостоятелни изложби в София
Шедьоври на Владигеров и Гершуин звучат в пет български града
Триото Don Antonio Trinidad представя алтернативен блус
Михаил Йосифов & „Новините в джаза“ представят втория си албум „Шипков мармалад“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Всяка част от Народния театър се превръща в сцена, светила от миналото проговарят...
Авансцена
Изложба на изследователя и фотограф Олег Василев показва в Бургас част от недостъпните територии на Антарктика
Авансцена
Изпълнителите Ерик Босграф, Сабина Йорданова и Явор Генов представят барокова музика на "Мартенски музикални дни"
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.