Начало Авансцена Проектът „Лауреатите“ започва с концерт на цигуларя Максим Цеков
5711
Авансцена

Проектът „Лауреатите“ започва с концерт на цигуларя Максим Цеков

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 09 Май 2024, 18:29 ч.

Проектът „Лауреатите“ започва на 11 юни с концерт на цигуларя Максим Цеков и оркестър „Кантус фирмус“ в София и Казанлък, съобщават от „Кантус фирмус“. Събитието ще се състои в залата на Централния военен клуб. 

Концертът на открита сцена по повод Никулден с участието на Тони Димитрова и дуета на братя Аргирови, на който бяха включени светлините на коледната елха в Бургас, постави и началото на празничната музикална програмата, която ще продължи да подгрява настроението на бургазлии и гостите на града до Нова година.

Това съобщиха инициаторите от Община Бургас. 

Всеки ден на откритата сцена ще се изявяват различни групи и формации от града, като пауза е предвидена само за коледните празници и в последните дни преди Нова година.

На 9 декември програмата на площад "Тройката" предлага концерт на Веси Бонева. В следващите дни публиката може да гледа и слуша изпълнители и формации като "Бъг", "Горещ пясък", Debby&Charly, Петя Методиева, Stone Shadow, Burgas Big Band, Once.

На 14 декември ще се представят също битова група за фолклорни песни "Златни кестени"

Представлението "Помощ, жена ми е луда" гостува в Пазарджик на пети февруари, съобщиха от импресарска къща "Вер-ди Арт", които са организатори на събитието.

Продукцията, която е дело на Драматичен театър "Сава Огнянов" - Русе, с режисьор Орлин Дяков, ще се играе в зала "Маестро Г. Атанасов", поясняват още от там.

Участие в комедията взимат актьорите Христо Гърбов, Тони Тончева, Кристияна Ценкова, Петя Венелинова, Тихомир Благоев, Ивайло Спасимиров и Йовко Кънев.

"Помощ, жена ми е луда" - този вик на главния герой Жюлиен Валадие, шеф на важна корпорация, може да прозвучи и така „Помощ, объркаха живота ми!“. И как няма да го объркат, когато е обкръжен от твърде свадлива жена, от изкусителни секретарки, от способен, но твърде „нежен“ счетоводител и ред други атрактивни екземпляри, които забъркват водопад от адски смешни и забавни ситуации в

Традиционната коледна изложба на кюстендилските художници беше открита тази вечер в художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил. За участие в изложбата са допуснати 63 творби на 40 автори, каза председателят на журито Бисер Лапев. Изложбата е един вид равносметка, защото всеки приключва годината и представя най-новите си произведения, казаха от галерията в Кюстендил.

В експозицията са включени живопис, графика и скулптура, дори инсталация с еко насоченост.

"Традицията е нещо много хубаво. Имахме притеснение, че няма да се случи по време на ремонта на галерията, но изложбата все пак просъществува. Благодарен съм, че със съдействието на Общината убедихме строителите, че ще съумеем да съвместяваме строежа и изложбената дейност", каза директорът на галерията Валентин Господинов. Само преди дни беше направена и първата копка за мащабен и дългочакан ремон

Държавна опера – Пловдив гостува в Стара Загора на 27 ноември с операта „Милосърдието на Тит“ от Волфганг Амадеус Моцарт. Това съобщиха от старозагорския културен институт. Тя е част от програмата на 54-ото издание на Фестивала на оперното и балетно изкуство (ФОБИ). 

Последната опера на Моцарт е рядко изпълнявано произведение поради необичайния сюжет и музикалните предизвикателства към изпълнителите, посочват от Държавната опера в Стара Загора. В България тя е поставяна само веднъж.

През последните десетилетия интересът и усетът към тази опера на Моцарт постепенно се възражда и тя е претърпяла над 20 различни продукции с повече от сто постановки из различни оперни театри по света.

„Милосърдието на Тит” и „Вълшебната флейта” са двете опери, които Моцарт композира в последната година от живота си - 1791. Интересното

„Мисия филоктет. Последният оцелял“ е първата за новия театрален сезон премиера на театър „Зонг“. Екипът, познат от „Животът е сън“ и „Отело – гибелта на идеалиста“, представя новия си проект на 23 декември, на сцената на кино-театър „Освобождение“, съобщават от трупата.

По думите им това е театрално риалити, което демитологизира познатите ни древногръцки герои и ги поставя в контекста на един съвременен жанр - риалити състезание.

Представлението е по творби на Мюлер, Софокъл, мотиви от Омир и авторски текстове.

Трима герои, избрани сред хиляди други, ще влязат в стратегическа схватка за оцеляване. Последна игра на ловкостта, глада и волята. Това са Одисей – политикът, Неоптолем – воинът, и Филоктет

За предстоящото си гостуване в България младият музикант ще поеме няколко различни роли на сцената – на солист, концертмайстор и водач на оркестъра. Програмата е замислена така, че да разчупи традиционните рамки на класическия концерт, коментират организаторите.

По думите им публиката ще се потопи в духа на романтизма чрез мелодичните и виртуозни творби на Фр. Шуберт (Рондо за цигулка в ла мажор), П. И. Чайковски (Серенада и Мелодия оп. 42), Е. Елгар (Salut D’Amour и Серенада), Х. Виенявски (Полонеза №1), С. Барбър (Adagio), Фр. Крайслер („Любовна радост“). Своеобразна кулминация на тази програма ще бъде премиерата на нова цигулкова пиеса – „Смиляна“, създадена специално за събитието от самобитния наш композитор Георги Андреев. В състава на оркестъра ще се включат млади инструменталисти – ученици и студенти, завоювали награди от трите издания на националния конкурс „Кантус фирмус“. А за специалното изживяване на публиката ще се погрижи също и екип от млади специалисти от образователния център SoftUni Creative, който подготвя визуални ефекти, синхронизирани с музикалните пиеси от програмата. 

Ден след софийската премиера, „Лауреатите“ ще гостуват в Казанлък, като съпътстващо събитие от фестивала „Празник на розата“. Проектът ще продължи през есента с майсторски клас по камерна музика (12-13 октомври) и концерт на цигуларя Максим Цеков и младия британски пианист Джулиан Тревелиян, предвиден за 15 октомври в камерната зала „България“. 

Максим Цеков е роден през 2000 г.  в Австрия. Кариера му се развива предимно в Австрия и Германия. Познат е у нас от първото му гостуване у нас през 2022 година на „Европейски музикален фестивал“. Получава първите си уроци по цигулка от Дина Шнайдерман. След това дълги години е ученик на друг наш музикант, Иван Димитров – концертмайстор на Виенския симфоничен оркестър. През 2015 г. е приет за извънреден студент в Университета за музика и сценични изкуства във Виена. През 2011 г. е избран и изпълнява ролята на малкия Паганини в известната английско-италианска продукция „Цигулар на дявола” с Дейвид Гарет в главната роля.

В биографията на младия талант присъстват призови места и лауреатски звания от поредица международни конкурси, сред които „Клостер Шьонтал", „Стефани Хол“ – Виена, международен конкурс „CIMA“, младежки конкурс Musica Juventutis, както и престижния конкурс „Алберто Лиси" в Гщаад, Швейцария. През 2020 г. дебютира с рецитал във виенската зала „Музикферайн“, заедно с пианистката Софи Друмл. В момента е студент във висшето музикално училище „Ханс Айслер“, в Берлин, в класа на проф. Улф Валин. Паралелно с това, свири в оркестъра на Виенската държавна опера/ Виенската филхармония. 

Британската група Stereo MC’S идва на 15 ноември в София. Събитието е в Mixtape 5, съобщават организаторите.

Пионерите на хип хоп стила, с милиони продадени копия от албумите си и награди Brit, ще представят най-известните си песни – Connected, Deep Down And Dirty, Elevate My Mind, Step It Up.

На 22 ноември на същото място гостува Енгърфист, част от We Are Hardcore.  До момента артистът е бил само веднъж в България. Той е обявен за световен номер едно хард диджей в класацията DJ Mag’s Top 100 DJs (2022).

Специален гост в София ще бъде и hardcore дивата Хиста (Hysta), която неведнъж е споделяла, че обожава столицата ни и винаги се чувства фантастично у нас.