Начало Калейдоскоп Валери Ценов: Моите инструменти са ръцете, сърцето и душата ми
4723
Калейдоскоп

Валери Ценов: Моите инструменти са ръцете, сърцето и душата ми

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 10 Май 2024, 13:37 ч.

Художникът Валери Ценов представи изцяло нова изложба живопис в бургаската галерия "Неси", в която голяма част от творбите са обединени в цикъл със заглавие "Зримо незримо". той поясни, че зад това име влага опита си да достигне до определени сюжети чрез своето виждане за тях.

"В случая, воден от самото пространство, разглеждам четирите стихии. Заглавията са символични, но сред тях ще откриете такива като "По вода и въздух", други са "Купол", "Някога там", което пък е времето и пространствено в едно", допълни художникът. В някои от картините са закодирани символи, характерни за някои от старите полиси, особено онези, свързани с мореплаване, където хората са се ориентирали по звездите и са разчитали на ангелите да ги пазят, обясни Ценов. 

В творбата "Панта рей" пък наблюдателното око може да открие вълни, които се носят в небето като времето, което тече и променя всичко. За името "Благосвет" той използва стара славянска дума, която според него пасва идеално на няколкото идейни слоя, които изображението носи. 

Валери Ценов обясни, че нито една от картините му не изобразява реално съществуващи места, а са извлечени от неговото съзнание и подсъзнание. "Осмисляни са по начин, в който времето няма значение. В някои от тях има по-съвременни архитектури и символи, както и по-старинни такива. Линейното време тук не работи. Нещата са многозначни и многопластови", коментира той.

На въпрос как поддържа тази своя способност да фантазира жива, той заяви, че основно средство за него е дългият престой пред статива. Другото, което много му помага, са пътуванията, особено по море. От тях си прави бележки, скици и чрез това натрупване успява да прояви фантазията си. 

"Мисля, че фантазията е съществена част от личността на човек. Аз съм от поколението, когато нямаше компютри и ние, четейки книги, фантазирахме. Нямаше изкуствен интелект и все още работя с ръцете си, сърцето си и душата си. Това са моите инструменти", заяви Ценов. Той поясни, че не е против развитието на технологиите, защото те са средство. "Въпросът е дали имаш нещо, което можеш да изкараш отвътре."

Ценов разказа, че предишната си изложба, носеща името "Фантазмемория", съчетава именно идеята за фантазията и паметта. "Смятам, че това е много важно, защото сега пребиваваме в период от човешката история, в който всеки от нас има задължение да продължи онова, завещано от предците и ако може да го предадем напред към нашите наследници. Това са култура, цивилизация, памет, традиция. Изкуственият интелект не може да фантазира. Той може само да компилира и е върховният плагиат, но наблюдателното око може веднага да различи AI картина от нещо, сътворено от човешка ръка и дух. По-младите може би се затрудняват повече, но това е наша мисия - да дадем жалон за хуманност и човещина и ако те се закачат, ще можем да продължим да се развиваме като homo sapiens", заяви още художникът.

Театърът е термометър на времето си. Това се вижда по възобновения наплив на зрители на спектакли в Румъния, а ние всички знаем, че хората се завръщат към това изкуство в най-трудните времена.

Това каза в интервю режисьорът Габор Томпа, който постави във Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“ пиесата „Както ви харесва“ от Уилям Шекспир в превод на Валери Петров.

Премиерите на спектакъла са днес и утре. През ноември трупата ще участва с постановката на международния фестивал Interferences в Клуж.

Томпа сподели, че пиесата не е написана от Шекспир за конкретно време и затова в неговата версия действието не е ситуирано в епохата на драматурга.

„Считам, че няма смисъл да се опитваме да я възстановяваме в този исторически период. Вярвам, че по-скоро трябва да се занимаваме с това какво текстът може да каже на съвременния

Концертът "И звездата чудно бяла" на хоровите формации в Добрич се проведе днес. 

На сцената на концерта зала "Добрич" излязоха хор "Добруджански звуци" с диригент Елвира Пастърмаджиева, Хорът на учителките с диригент Маргарита Русева и Детски хор "Маестро Захари Медникаров" с диригенти Габриела Писанова и Миглена Пенева. Заедно с певците в изявата се включиха и Стела Стойкова - ударни, Мартин Стойков - ударни, Вяра Ненчева - флейта, Детелина Василева - Димитрова - пиано и Радостина Гроздева - Кръстева - роял и орган. 

Почитателите на хоровото изкуство чуха песните „Коладе, ладе“, „Коледно хоро“, „Врабчетата“, „Коледа е“, „Чудна звезда“, „О, вий, коледни дни“, „Свята нощ“, The battle of Jericho и „Коледно очакване“ в изпълнение на малките изпълнители от детски хор

Церемонията по откриването на възстановената след пожара парижката катедрала „Нотр Дам“ приключи снощи с излъчването по телевизия „Франс 2“ на двучасов концерт с участието на редица френски и международни изпълнителни, пеещи в разнородни стилове.

Спектакълът беше предварително записан вечерта на 6 декември и в нощта на 6 срещу 7 декември. По време на записа музикантите пяха в и пред катедралата. Първоначално идеята беше концертът да е на живо на площада пред храма на 7 декември вечерта в края на церемонията по откриването на възстановената катедрала, но бурята, връхлетяла Франция, вчера наложи промяна в плановете, съобщава Бе Еф Ем Те Ве.

Абела се превъплъти в образа на покойната певица Ейми Уайнхаус в продукцията "Ейми Уайнхаус: Back to Black", а Мадисън участва във филма "Анора". 

Сред номинираните за отличието е и колегата на Абела от сериала "Индустрия" (Industry) Дейвид Йонсон, който наскоро участва в "Пришълецът: Ромул", както и Набхан Ризван.

Сред филмите, в които е участвал Ризван, са In Camera за амбициозен актьор, който се сблъсква с постоянни откази на кастингите и продукцията Kaos, модерно преосмисляне на гръцката митология, на платформата "Нетфликс".

Британската телевизионна драма "Индустрия" проследява група завършващи студенти, които се борят за работа в топ инвестиционна банка.

Националната галерия удължава „Завряна в ъгъла (бъдеща) самостоятелна изложба №4“ на Недко Солаков. Тя ще продължи до 12 януари 2025 г. в Двореца, съобщават от екипа.

Проектът „Завряна в ъгъла самостоятелна изложба“ (A Cornered Solo Show) започва още през 2021 г., когато авторът се обръща към директори и главни куратори на известни музеи с молбата да му предоставят „незначителен“ ъгъл в сградите на техните институции – ъгъл, който никога не е използван за изложби, но публиката има достъп до него.

Досега са реализирани три „ъгъла“ в големи европейски музеи: №1 – в MUDAM,  Музея за модерно изкуство на Великия херцог Жан в Люксембург (2021), №2 – в MAXXI – Националния музей на изкуството на ХХI век в Рим (2022), и в Горно Белведере във Виена, където „Завряна в ъгълa самостоятелна изложба №3

В декемврийския брой на италианското списание Il Mondo della musica („Светът на музиката“) е обърнато специално внимание на проведения в Стара Загора 54-ти Фестивал на оперното и балетното изкуство (ФОБИ), съобщиха от пресцентъра на Държавна опера – Стара Загора. 

Изданието акцентира върху балета „Копелия“, който бе представен в два последователни дни, като част от програмата на ФОБИ. Ако изборът на датата беше замислен като почит към Джакомо Пучини, чиято смърт е настъпила точно на този ден, спектакълът на "Копелия" отбеляза основаването на балета в България от Анастас Петров, танцьор, хореограф и педагог, който трансформира първата балетна трупа, първоначално съставена от аматьори, в хомогенен състав със забележителни стилистични и технически качества, пише изданието, цитирано от културната институция. 

Според надписите върху касетите записите датират от периода 1989 -1991 г., преди издаването на албума на Джексън Dangerous (1991), в който е включена песента Black or white.

"Чух касетите и ме побиха тръпки, защото никой досега не е чувал това", разказва Мъсгроув пред "Холивуд рипортър".

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Представяне на филма „Сватба“ в Родопски драматичен театър
Община Смолян организира представянето на филма „Сватба“ в Родопски драматичен театър (РДТ) „Николай Хайтов“, съобщи Виолета Филипова – експерт &bdquo ...
Четири премиери ще има в Yalta Art Room до март
Четири премиери ще има в Yalta Art Room до март, съобщават от арт пространството. Завършилите абсолвенти от класа на проф. Маргарита Младенова ще представят спектакъла „Така ...
Виенският бал ще премине под знака на годишнината на Йохан Щраус-син
През 2025 година се отбелязват 200 години от рождението на краля на валса Йохан Щраус-син. Тази годишнина се превръща в основен акцент на Виенските балове не само във Виена, но и ...
„Нечовек“ в Народния театър преплита фрагменти от българската история, цитати от известни личности и поезия
„Нечовек“ e поглед навътре към самите нас, тук и сега, който с грижа и тревога се опитва да разбере по-добре как стигнахме дотук и най-вече как можем да продължим напре ...
Род Стюарт ще посрещне 80-ия си юбилей в добра форма
Британският рокаджия Род Стюарт, който покори света с хитовете си Sailing и Da ya think I`m sexy, ще навърши 80 години в петък, продължавайки да вълнува феновете с характерния си д ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Актрисата Деми Мур се завърна в Холивуд победоносно
Деми Мур, която е на 62 години, сподели пред целия свят, че за първи път за своята дълга кариера се чувства призната като актриса. Това каза тя, докато произнасяше реч по повод пър ...
Представяне на филма „Сватба“ в Родопски драматичен театър
Община Смолян организира представянето на филма „Сватба“ в Родопски драматичен театър (РДТ) „Николай Хайтов“, съобщи Виолета Филипова – експерт &bdquo ...
Конкурс за рисунка, посветен на традиционния празник "Сурова", организира Общинският исторически музей в Брезник
Конкурс за рисунка, посветен на местния традиционен празник "Сурова", организира Общинският исторически музей (ОИМ) в Брезник. Това съобщиха от екипа на институцията. Целта на орг ...
Петър Увалиев: Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин
Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин. Това казва писателят, публицист, сценарист и режисьор Петър Увалиев (1915-1998), известен в Западна Европа под името Пиер Рув ...
Юбилейна изложба на художничката Катя Савова, ще представи Регионална библиотека "Николай Вранчев"
Изложба, посветена на 75-годишнината на художничката Катя Савова, ще представи Регионална библиотека "Николай Вранчев" в Смолян. Това съобщи Антоанета Николова - главен експерт "П ...
Тикер в 05:00 ч.
Деми Мур, която е на 62 години, сподели пред целия свят, че за първи път за своя ...
Начало Калейдоскоп
4723
Калейдоскоп

Валери Ценов: Моите инструменти са ръцете, сърцето и душата ми

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 10 Май 2024, 13:37 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Художникът Валери Ценов представи изцяло нова изложба живопис в бургаската галерия "Неси", в която голяма част от творбите са обединени в цикъл със заглавие "Зримо незримо". той поясни, че зад това име влага опита си да достигне до определени сюжети чрез своето виждане за тях.

"В случая, воден от самото пространство, разглеждам четирите стихии. Заглавията са символични, но сред тях ще откриете такива като "По вода и въздух", други са "Купол", "Някога там", което пък е времето и пространствено в едно", допълни художникът. В някои от картините са закодирани символи, характерни за някои от старите полиси, особено онези, свързани с мореплаване, където хората са се ориентирали по звездите и са разчитали на ангелите да ги пазят, обясни Ценов. 

В творбата "Панта рей" пък наблюдателното око може да открие вълни, които се носят в небето като времето, което тече и променя всичко. За името "Благосвет" той използва стара славянска дума, която според него пасва идеално на няколкото идейни слоя, които изображението носи. 

Валери Ценов обясни, че нито една от картините му не изобразява реално съществуващи места, а са извлечени от неговото съзнание и подсъзнание. "Осмисляни са по начин, в който времето няма значение. В някои от тях има по-съвременни архитектури и символи, както и по-старинни такива. Линейното време тук не работи. Нещата са многозначни и многопластови", коментира той.

На въпрос как поддържа тази своя способност да фантазира жива, той заяви, че основно средство за него е дългият престой пред статива. Другото, което много му помага, са пътуванията, особено по море. От тях си прави бележки, скици и чрез това натрупване успява да прояви фантазията си. 

"Мисля, че фантазията е съществена част от личността на човек. Аз съм от поколението, когато нямаше компютри и ние, четейки книги, фантазирахме. Нямаше изкуствен интелект и все още работя с ръцете си, сърцето си и душата си. Това са моите инструменти", заяви Ценов. Той поясни, че не е против развитието на технологиите, защото те са средство. "Въпросът е дали имаш нещо, което можеш да изкараш отвътре."

Ценов разказа, че предишната си изложба, носеща името "Фантазмемория", съчетава именно идеята за фантазията и паметта. "Смятам, че това е много важно, защото сега пребиваваме в период от човешката история, в който всеки от нас има задължение да продължи онова, завещано от предците и ако може да го предадем напред към нашите наследници. Това са култура, цивилизация, памет, традиция. Изкуственият интелект не може да фантазира. Той може само да компилира и е върховният плагиат, но наблюдателното око може веднага да различи AI картина от нещо, сътворено от човешка ръка и дух. По-младите може би се затрудняват повече, но това е наша мисия - да дадем жалон за хуманност и човещина и ако те се закачат, ще можем да продължим да се развиваме като homo sapiens", заяви още художникът.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Представяне на филма „Сватба“ в Родопски драматичен театър
Четири премиери ще има в Yalta Art Room до март
Виенският бал ще премине под знака на годишнината на Йохан Щраус-син
„Нечовек“ в Народния театър преплита фрагменти от българската история, цитати от известни личности и поезия
Род Стюарт ще посрещне 80-ия си юбилей в добра форма
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Януари
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Актрисата Деми Мур се завърна в Холивуд победоносно
Калейдоскоп
Представяне на филма „Сватба“ в Родопски драматичен театър
Тонът на времето
Конкурс за рисунка, посветен на традиционния празник "Сурова", организира Общинският исторически музей в Брезник
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.