Начало Авансцена Нищо не може да въздейства повече от истината, каза театралната режисьорка Неда Соколовска
4016
Авансцена

Нищо не може да въздейства повече от истината, каза театралната режисьорка Неда Соколовска

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 12 Май 2024, 17:00 ч.

Театралната режисьорка Неда Соколовска започна работа с трупата на Драматично-кукления театър „Васил Друмев“ по вербатим спектакъл, чиято премиера се предвижда да бъде на 16 май, в края на фестивала „Друмеви театрални празници“. Работното заглавие е „Без вода“.

Колумбийската звезда Шакира отложи два концерта в чилийската столица Сантяго, които трябваше да изнесе в рамките на турнето си, предадоха АФП и местни медии.

В последния момент беше обявено, че изявата на певицата на 2 март, неделя, няма да се състои поради технически проблеми, съобщи АФП, като цитира продуцентите.

"За съжаление, по време на процеса на подготовка на концерта... се сблъскахме с технически проблеми, които не зависят от изпълнителя ... Мястото, на което трябваше да бъде изградена сцената, се оказа под наклон", съобщи компанията Fenix в изявление в социалните мрежи.

По-късно беше обявено, че и вторият концерт, планиран за 3 март, няма да се състои. Екипът на певицата обеща скоро да бъдат насрочени нови дати, писа електронното издание "Терсера". Шакира трябваше да пее на националния стадион в чилийската столица.

Изпълнителката, която е на 48

Церемонията за връчване на Националната награда за живопис "Владимир Димитров – Майстора" за 2024 година ще се състои на 1 февруари в художествената галерия в Кюстендил, носеща името на големия ни художник, съобщиха оттам.

По традиция това се случва на рождения ден на Майстора. Тази година се отбелязват 143 години от неговото рождение.  

Същия ден ще бъде открита и експозицията на миналогодишния носител на наградата - Димитър Чолаков.

Както информирахме, претенденти за наградата, която ще бъде връчена на 1 февруари тази година, са Богдан Александров, Велин Динев, Красимир Карабаджаков, Красимир Русев, Николай Янакиев.

Наградата на името на Майстора съществува от 1973г. до края на 80-те години на миналия век, а след това е възстановена през 2013 г. Сред лауреатите на националната награда през 70-те и 80-те години са Златю Бояджиев, Ненко

Концертно изпълнение на операта „Порги и Бес“ от Джордж Гершуин представят симфоничният оркестър и смесеният хор на БНР – на 20 декември в зала „България“.

Солисти са Юи Футаеда (сопран), Стефани Кръстева (сопран), Михаил Михайлов (тенор) и Матеус Франка (бас). Гост-диригент е Владимир Кираджиев, съобщават от БНР.

„Порги и Бес“ се приема за един от върховете в творчеството на Гершуин, а според някои – най-важният принос на композитора към музиката. Композиторът я пише в края на краткия си живот и в период, в която е най-силно повлиян от джаза. Премиерата е през 1935 г. в Бостън, без особен успех. През 50-те години обаче тя става все по-популярна – първоначално в САЩ, после и в цял с

Художнички от Търговище ще подредят изложба „Вдъхновения“ по повод предстоящия Осми март.

В традиционната експозиция свои творби ще представят осем дами, които макар да не са професионалисти в сферата, рисуват с душа, сърце и влагат много старание и талант, каза ръководителят им Румен Райнов.

По негови думи изложбата „Вдъхновения“ е такова събитие в културния календар на община Търговище, което се развива устойчиво в годините.

В експозицията са включени платна в различни жанрове, сред които пейзажи, портрети, натюрморти. Използваните техники са акварел, масло и акрил, посочи Райнов.

Представените автори са познатите имена в региона Дарина Христова, Дечка Русева, Невяна Захариева, Пенка Асенова, Петранка Стефанова и Христалина Халачева. За първи път участват и Пепа Попова – Добрева и Снежанка Филипова.

Като чове

Твърденията на актрисата Бейл Лайвли, че актьорът Джъстин Балдони, който е и режисьор на филма "Никога повече", е подел клеветническа кампания срещу нея, намират подкрепа в показанията на бивша служителка за връзки с медиите на Балдони, която е завела дело срещу него, съобщи Асошиейтед прес.

Делото е заведено в нюйоркски щатски съд в Манхатън във вторник от Стефани Джоунс, която започва да представлява Балдони през 2017 г.

В материалите по делото се казва, че актьорът и продуцентската му компания Wayfarer са удължили договора с нея през 2020 г. срещу 25 000 щатски долара месечен хонорар. Според документите, внесени в съда, Балдони, който е на 40 години, и компанията му наемат специалисти по пиар, в опит да "погребат" и "унищожат" Лайвли през август, когато "Никога повече" излиза на пазара, заради опасения, че обвиненията за токсично поведение на снимачната площадка на

„Работата с актьорите по тази тема стартира преди дни. Събираме интересни разкази на шуменци, свързани с темата за водата, която за всички е до болка позната и всеки има някакъв личен опит, свързан с нея. Този опит може да бъде по-комедиен или не, може да се разполага в цялата жанрова палитра. За нас в едно документално театрално изследване е много ценно точно събирането на документални истории, които показват каква е обществената нагласа към даден проблем, какво се случва в живота на човека, когато няма вода, как се отразява това на битието на един обикновен човек, защото по новините ние виждаме протестите, виждаме институционалната страна на проблема, ясно е общо взето какво се случва, нещата не са толкова сложни и толкова невидими за просто око, но никой не знае как този проблем се отразява на конкретния човешки живот“, каза пред репортер Неда Соколовска. „Ето тук, ние като едни, да кажем може би в кавички театрални антрополози, се явяваме, за да съберем тези парчета лични истории и да направим от тях един колаж, който ще се превърне в малко театрално представление“, добави Соколовска.

На въпрос на репортер къде по скалата от едно до десет по болезненост се разполага темата за водата, Неда Соколовска отговори: „Темата за водата като насъщност и болезненост се намира между осем и девет. Десетката да я оставим празна за някакви много тежки и големи проблеми, има и такива, и то не много далеч от нас. Водата е основният ресурс, който ни е необходим за съществуване. Въздуха не го коментирам, но след въздуха е водата. Ние без вода сме за никъде и когато я няма или достъпът до нея е труден или както всъщност е в Шумен, неочаквано тя спира. Всъщност това е основното нещо, че ти никога не можеш да разчиташ на нея. И когато нея я има, не може да разчиташ в какво състояние ще бъде, дали ще можеш да я използваш изобщо“. 

„Аз имам една друга гледна точка, която най-вероятно няма да бъде видяна през представлението, защото в него искаме да използваме само мненията и разказите на шуменци, но аз имам такова вярване, че бъдещето на човечеството, и то много близкото бъдеще, ще бъде свързано със сериозен недостиг на вода. Това, което със сигурност се случва в последните двадесетина години, е, че под влияние на климатичните проблеми и под влияние на агресивното индустриално производство, водите навсякъде се замърсяват. Питейната вода, по принцип, на Земята е около 3 процента, а даже не знаем дали тези статистики все още са актуални. Ние в България винаги си мислим, че имаме много вода, но не се знае всъщност колко много вода имаме. Не знам дали хидроложките проучвания, с които разполагаме, са актуални. Наистина е много важно да се актуализира картината с какви водни ресурси разполагаме и доколко те са годни за консумация“, добави Соколовска. „Все още не знаем как ще се развие нашето документално проучване. Винаги в един документален подход не можеш да кажеш какво ще бъде, преди да си събрал материала. Винаги материалът сам заявява своята теза, която ние след това ще последваме. Така и трябва да бъде, ако искаме да сме обективни и честни и да не налагаме свои лични виждания“, уточни театралната режисьорка.

На въпрос на репортер каква е ролята на актьорите в документалния театър, където те са и анкетьори, освен изпълнители на сцената, Неда Соколовска отговори: „Още когато се учим да бъдем актьори, има един период, той обикновено е в първи курс, когато младите студентите се изпращат на терен в един учебен час или повече. Пращат те в една градинка, казват ти – седни на една пейка и наблюдавай и после се върни да ни изиграеш или представиш наблюденията, които си направил. За мое съжаление това нещо е спорадично, не е съществена част от учебния процес, а всъщност още в трудовете на Станиславски се казва колко е важно за актьора да наблюдава живота. И във всеки актьор аз знам, че я има тази изконна потребност и това качество, персонално да наблюдава хората около себе си и да може да заимства от тях някакви характерности, които после да използва, когато строи своя персонаж на сцената. Ето тази точно даденост на актьора ние я използваме и развиваме много в документалния театър. Актьорите излизат навън и започват да разговарят с хора, да ги разпитват, да си приказват. След това се връщат с тези разкази и ги пресъздават. Дават им едно друго значение, друг смисъл, вече в контекста на театралната ситуация. И тогава от тези парчета житейска реалност ние създаваме изкуство. Животът и изкуството са абсолютно свързани. Едното е директното производно на другото. Когато я запазим тази връзка чиста и директна, онова, което накрая се получава, е изключително впечатляващо и въздействащо, защото нищо не може да въздейства повече от истината в края на краищата“, коментира Неда Соколовска.

Световна премиера и съзвездие от именити изпълнители ще зарадват публиката на 39-ите Музикални празници „Златната Диана“ в Ямбол.

Представителният форум, който се утвърди като едно от най-важните културни събития в Югоизточна България, ще е от 7-и до 10-и април тази година.

В четирите фестивални дни отново ще вземат участие утвърдени имена, както от българската, така и от международната музикална сцена, съобщават от Община Ямбол.

Немският композитор Ян Тегтмайер и режисьорът Кристофър Бартелс ще представят в първия ден на „Златната Диана“ премиерата на своята опера с приказен сюжет „Крал Адам“. С нея тържествено ще бъдат открити Музикалните празници в зрителната зала на Община Ямбол. Бартелс ще подпомага диригента Александър Бояджиев.

Операта „Крал Адам“ размива границите между новото и старото, фантазията

Номинираната за „Грами“ нидерландско-турска формация Altn Gun идва за първия си концерт в София – на 1 юни, съобщават от Sofia Live Festival.

По думите им музикантите от Амстердам ще пренесат публиката в свят, изпълнен с магията на анатолийските фолклорни традиции, съчетани с психеделичен рок, фънк, синтпоп и космическо реге.

У нас ще звучи най-доброто от репертоара на формацията, заедно с нови песни.

Altn Gün завладява международната музикална сцена преди повече от пет години. Дебютният им албум On (2018) бързо привлича световното внимание, а година по-късно групата получава престижна номинация за наградата „Грами“ за най-добър албум в световната музика – с втория си албум Gece (2019).

С актуалния си проект Ak (2023) групата се

„Остава“ изпраща 2024 година с мини турне и нов клип към песента „Лондон? Париж? Берлин?“. Във видеото има архивни кадри от първото турне на групата в Западна Европа през 2005 г., разказват от екипа.

Турнето започва от Виена и преминава през Берлин, Карлсруе, Щутгарт и Мюнхен. В германската столица идват над 800 души, които викат групата на бис два пъти. Част от видеото включва кадри от акустичния концерт, изнесен пред българското посолство в Берлин. Пианистът Мишо Шишков, който е част от групата по това време, документира почти целия маршрут на групата, включително и специални синхронни снимки на Свилен Ноев в западната част на Берлин, използвани в новото видео. Кадрите носят духа на времето и са наситени с емоции и спомени, които феновете ще могат да изживеят отново,

Ямболският фотограф Тоти Баджаков ще снима автентични къщи от Болградския район на Украйна. Той е ангажиран да подготви за издаване и фотоалбум на тамошния Народен ансамбъл за български фолклорни танци „Бесарабия“. Това съобщи Петър Димитров, български хореограф и ръководител на Ансамбъла в Болград.

Поканата към Тоти Бадажков идва по идея на директора на Центъра за култура, младеж и спорт към Градския съвет на Болград Жана Суслина, обясни Петър Димитров. На домакините той е познат с работата си по заснемане на концерта през януари миналата година, посветен на 10-ата годишнина от създаването на ансамбъл „Бесарабия”. Впечатлени са и от представителните календари, които той прави за българската община Тунджа, област Ямбол, с която Болград е побратимен, допълни хореографът.

В Болградския район има много стари, автентични къщи. Архитектурата им е стр

Най-старата известна каменна плоча с Десетте Божи заповеди беше продадена за повече от 5 млн. долара на търг в Ню Йорк, съобщиха световните осведомителни агенции.

От „Сотбис“ съобщиха, че мраморната плоча с тегло 52 килограма е придобита от анонимен купувач, който планира да я дари на израелска институция.

Базираната в Ню Йорк аукционна къща уточни, че крайната цена е надхвърлила предварителната оценка от 1 до 2 млн. долара и е последвало повече от 10-минутно „интензивно наддаване“ по време на търга.

Плочата датира от 300 до 800 г. от н.е. и на нея са изписани заповедите на староеврейски език, като тя е единственият цялостен артефакт от този вид от древността, според „Сотбис“.

Тя е открита по време на железопътни изкопи по южното крайбрежие на Израел през 1913 г. и първоначално не е призната за исторически значима.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Художникът Георги Петров представя изложбата „Пътят“
Изложбата „Пътят“ на Георги Петров ще бъде подредена в Художествена галерия – Добрич. Това съобщават от културния институт. Експозицията ще бъде официално предст ...
Хoсе Кура ще представи "Риголето" в среща с публиката "Преди премиерата"
Световноизвестният оперен изпълнител и диригент Хoсе Кура ще представи пред публика първата премиера в юбилейната 2025 г. за старозагорската опера “Риголето” от Джузепе ...
Петима български керамици са одобрени за участие в резидентна програма в китайския град Дзиндъджън
Петима български керамици са одобрени за участие в резидентна програма в китайския град Дзиндъджън, става известно от публикация на сайта на Националното изложение на художественит ...
Уличен карнавал в Стара Загора създаде настроение за малки и големи в първия пролетен ден
Уличен карнавал в Стара Загора създаде настроение за малки и големи в първия пролетен ден. Цветната инициатива е на групата „С любов за Стара Загора“ и се организира з ...
Биография: Калин Терзийски
Петдесет и пет години от рождението на поета, писател и сценарист Калин Терзийски се навършват днес.  Той е роден на 22 март 1970 г. в гр. София. През 1988 г. завършва Национ ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
50 творби творби на Теню Пиндарев бяха показани в изложбата „Приятели“
Избрани творби на художника карикатурист Теню Пиндарев от колекцията на Илиян Дончев представиха в зала „Иван Милев“ в Казанлък в изложбата „Приятели“. Експ ...
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април, съобщават от културния център. Акцентът е на 24 април с гостуването на белгийския ...
Мюзикълът „Продуцентите“ ще има премиера в Дом на културата „Борис Христов“
Премиера на бродуейския мюзикъл „Продуцентите“ от Мел Брукс и Томас Мийхън ще има на 28 март в Дом на културата „Борис Христов“, съобщават от пловдивската о ...
Триото Don Antonio Trinidad представя алтернативен блус
Антинио Граментиери, един от водещите китаристи на италианската алтернативна блус и джаз сцена, пристига с триото си за два концерта – на 26 март в софийския  клуб &bdqu ...
Художници от Монтана и региона ще представят свои творби в пролетна изложба
Художници от Монтана и региона ще представят свои творби на пролетна изложба в областния град, съобщиха от Дружеството на художниците „Тенец“. Експозицията, озаглавена ...
Тикер в 18:00 ч.
Избрани творби на художника карикатурист Теню Пиндарев от колекцията на Илиян До ...
Начало Авансцена
4016
Авансцена

Нищо не може да въздейства повече от истината, каза театралната режисьорка Неда Соколовска

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 12 Май 2024, 17:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Театралната режисьорка Неда Соколовска започна работа с трупата на Драматично-кукления театър „Васил Друмев“ по вербатим спектакъл, чиято премиера се предвижда да бъде на 16 май, в края на фестивала „Друмеви театрални празници“. Работното заглавие е „Без вода“.

„Работата с актьорите по тази тема стартира преди дни. Събираме интересни разкази на шуменци, свързани с темата за водата, която за всички е до болка позната и всеки има някакъв личен опит, свързан с нея. Този опит може да бъде по-комедиен или не, може да се разполага в цялата жанрова палитра. За нас в едно документално театрално изследване е много ценно точно събирането на документални истории, които показват каква е обществената нагласа към даден проблем, какво се случва в живота на човека, когато няма вода, как се отразява това на битието на един обикновен човек, защото по новините ние виждаме протестите, виждаме институционалната страна на проблема, ясно е общо взето какво се случва, нещата не са толкова сложни и толкова невидими за просто око, но никой не знае как този проблем се отразява на конкретния човешки живот“, каза пред репортер Неда Соколовска. „Ето тук, ние като едни, да кажем може би в кавички театрални антрополози, се явяваме, за да съберем тези парчета лични истории и да направим от тях един колаж, който ще се превърне в малко театрално представление“, добави Соколовска.

На въпрос на репортер къде по скалата от едно до десет по болезненост се разполага темата за водата, Неда Соколовска отговори: „Темата за водата като насъщност и болезненост се намира между осем и девет. Десетката да я оставим празна за някакви много тежки и големи проблеми, има и такива, и то не много далеч от нас. Водата е основният ресурс, който ни е необходим за съществуване. Въздуха не го коментирам, но след въздуха е водата. Ние без вода сме за никъде и когато я няма или достъпът до нея е труден или както всъщност е в Шумен, неочаквано тя спира. Всъщност това е основното нещо, че ти никога не можеш да разчиташ на нея. И когато нея я има, не може да разчиташ в какво състояние ще бъде, дали ще можеш да я използваш изобщо“. 

„Аз имам една друга гледна точка, която най-вероятно няма да бъде видяна през представлението, защото в него искаме да използваме само мненията и разказите на шуменци, но аз имам такова вярване, че бъдещето на човечеството, и то много близкото бъдеще, ще бъде свързано със сериозен недостиг на вода. Това, което със сигурност се случва в последните двадесетина години, е, че под влияние на климатичните проблеми и под влияние на агресивното индустриално производство, водите навсякъде се замърсяват. Питейната вода, по принцип, на Земята е около 3 процента, а даже не знаем дали тези статистики все още са актуални. Ние в България винаги си мислим, че имаме много вода, но не се знае всъщност колко много вода имаме. Не знам дали хидроложките проучвания, с които разполагаме, са актуални. Наистина е много важно да се актуализира картината с какви водни ресурси разполагаме и доколко те са годни за консумация“, добави Соколовска. „Все още не знаем как ще се развие нашето документално проучване. Винаги в един документален подход не можеш да кажеш какво ще бъде, преди да си събрал материала. Винаги материалът сам заявява своята теза, която ние след това ще последваме. Така и трябва да бъде, ако искаме да сме обективни и честни и да не налагаме свои лични виждания“, уточни театралната режисьорка.

На въпрос на репортер каква е ролята на актьорите в документалния театър, където те са и анкетьори, освен изпълнители на сцената, Неда Соколовска отговори: „Още когато се учим да бъдем актьори, има един период, той обикновено е в първи курс, когато младите студентите се изпращат на терен в един учебен час или повече. Пращат те в една градинка, казват ти – седни на една пейка и наблюдавай и после се върни да ни изиграеш или представиш наблюденията, които си направил. За мое съжаление това нещо е спорадично, не е съществена част от учебния процес, а всъщност още в трудовете на Станиславски се казва колко е важно за актьора да наблюдава живота. И във всеки актьор аз знам, че я има тази изконна потребност и това качество, персонално да наблюдава хората около себе си и да може да заимства от тях някакви характерности, които после да използва, когато строи своя персонаж на сцената. Ето тази точно даденост на актьора ние я използваме и развиваме много в документалния театър. Актьорите излизат навън и започват да разговарят с хора, да ги разпитват, да си приказват. След това се връщат с тези разкази и ги пресъздават. Дават им едно друго значение, друг смисъл, вече в контекста на театралната ситуация. И тогава от тези парчета житейска реалност ние създаваме изкуство. Животът и изкуството са абсолютно свързани. Едното е директното производно на другото. Когато я запазим тази връзка чиста и директна, онова, което накрая се получава, е изключително впечатляващо и въздействащо, защото нищо не може да въздейства повече от истината в края на краищата“, коментира Неда Соколовска.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Художникът Георги Петров представя изложбата „Пътят“
Хoсе Кура ще представи "Риголето" в среща с публиката "Преди премиерата"
Петима български керамици са одобрени за участие в резидентна програма в китайския град Дзиндъджън
Уличен карнавал в Стара Загора създаде настроение за малки и големи в първия пролетен ден
Биография: Калин Терзийски
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
50 творби творби на Теню Пиндарев бяха показани в изложбата „Приятели“
Цветни аспекти
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април
Калейдоскоп
Мюзикълът „Продуцентите“ ще има премиера в Дом на културата „Борис Христов“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.