Начало Авансцена Служители във Ватиканските музеи започнаха безпрецедентен протест срещу условията на труд
3081
Авансцена

Служители във Ватиканските музеи започнаха безпрецедентен протест срещу условията на труд

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 13 Май 2024, 09:30 ч.

Безпрецедентен протест срещу условията на труд започнаха 49 служители на Ватиканските музеи, коeто може да доведе до съдебно дело срещу администрацията на папа Франциск, съобщи Ройтерс.

Лили Иванова издава нов албум, броени дни преди концерта в „Арена 8888 София“. 

Форматът на обложката е нестандартен за CD – с големината на малка винилова плоча, и се изработва за първи път за български изпълнител, съобщават от екипа на най-голямото име в българската попмузика.  

В албума са песните „Два белега“ (музика: Огнян Енев, текст: Мартин Карбовски, аранжимент: Ангел Дюлгеров), „Студ“ (музика: Асен Гаргов, текст: Дамян Дамянов, аранжимент: Ангел Дюлгеров), „Сълза“ (музика: Александър Кипров, текст: Надежда Захариева, аранжимент: Ангел Дюлгеров), „Животе мой“ (музика: Александър Кипров, текст: Дамян Дамянов, аранжимент: Ангел Дюлгеров), „Покруса“ (музика: Александър Кипров,

Рапърът Тайлър дъ Криейтър запази челната си позиция в класацията на „Билборд“ за албуми с CHROMAKOPIA, съобщи сайтът на изданието.

Запазвайки първенството си, изпълнителят отбелязва 2-ра последователна седмица на върха в чарта с 160 000 еквивалентни продадени единици за едноседмичния период на отчитане.

CHROMAKOPIA е първият албум на рапъра, който прекарва две последователни седмици под номер 1. Преди това той отбеляза две непоследователни седмици под номер 1 с Call Me If You Get Lost (2021) and Igor (2019).  CHROMAKOPIA е седмият албум на рапъра, който намира място в Топ 10.

Второ място в класацията заема певицата Сабрина Карпентър с 68 000 продадени еквивалентни единици от албума Short n` Sweet. Миналата седмица Карпентър беше на трета позиция.

На трета позиция е рапърът Лил Узи Верт с албума си Eternal Atake 2 с 59 000 спечелени екв

Британската група "Кюър" с харизматичния си фронтмен Робърт Смит издава в петък, 1 ноември, първия си албум от 2008 г. насам, озаглавен Songs of a lost world, предаде АФП.

Това е четиринадесетият студиен албум на групата, която остави своя отпечатък през 80-те и 90-те години на миналия век с хитове като Boys Don`t Cry, Close To Me и Friday I`m In Love.

Фронтменът Робърт Смит вече е на 65 години, но все още има свой уникален стил - разрошена коса, гримирани очи и червило.

Първоначалните отзиви на критиката за албума са положителни, отбелязва АФП. За в. "Гардиън" Songs of a lost world е най-добрият албум на групата след Disintegration от 1989 г.

В Songs of a lost world Робърт Смит пее за меланхолия, смърт и траур. 

"За съжаление смъртта е все по-често срещана с всеки изминал ден. Когато си по-млад, я романтизираш. След това тя започва да се с

Българската оперна дива Райна Кабаиванска беше една от най-стилните звезди, присъствали на откриването снощи на сезона на миланската опера „Ла Скала“. Кабаиванска, която на 15 декември ще навърши 90 години, беше приветствана от останалите зрители при пристигането си в театъра, отбелязва италианското издание „Кориере дела сера“.

По традиция сезонът в „Ла Скала“ се открива винаги на 7 декември и се превръща в бляскаво дефиле на звезди на музиката, на киното, на театъра, на балета и на други форми на изкуство. Събитието не се пропуска и от италиански интелектуалци, телевизионни водещи, журналисти и политици.

Обикновено на откриването на сезона присъстват италианският президент и италианският премиер. Тази година обаче държавният глава Серджо Матарела и премиерката Джорджа Мелони пропуснаха проявата, защото бяха сред видните гости, присъ

Започва събирането на художествени творби за ежегодния "Есенен салон", организиран от Община Казанлък. Това съобщават от общинския пресцентър.

Творби се приемат в културно-информационния център до 21 октомври, а журирането им ще се осъществи до три дни след крайния срок. 

Право на участие имат всички художници, които са родени, живели са или живеят на територията на община Казанлък.

Всеки автор може да участва с не повече от три произведения в разделите "Живопис", "Графика", "Скулптура". Творбите трябва да бъдат оригинални и да са създадени през предходната година. 

Есенният салон в Казанлък е ежегодна проява в културния календар на града и се открива традиционно в навечерието на Деня на народните будители.

През 2023 година отличието на Община Казанлък спечели Емилия Милчева, а наградата за млад автор получи Мария Колчева.

Нагр

Служителите, повечето от които са разпоредители в музеите, изпратиха петиция до административния орган на държавата град Ватикана, в което се оплакват от правилата, водещи до "условия на труд, които уронват достойнството и здравето на всеки от работещите", каза адвокатката им Лаура Сгро.

Сред посочените разпоредби са допълнителни часове труд, които се заплащат по по-ниска ставка и недостатъчни мерки за защита на здравето и безопасността на служители, каза Сгро.

"Работещите решиха да предприемат тези действия, едва след като всичките им изисквания и молби през годините бяха оставени без отговор", поясни тя. Във Ватикана профсъюзната дейност не е разрешена.

Говорител на Ватиканските музеи отказа коментар.

Новината за протеста бе огласена първоначално в неделя от "Кориере дела сера".

Популярната тенденция за привличане на туристи в музеите е сценографирането на пространствата, каза Мартина Венкова, проектант на музейни експозиции и участник в конференцията „Музеи на бъдещето. Бъдещето на музеите", която се състоя днес в рамките на Международното изложение „Културен туризъм“ във Велико Търново.

Според нея най-важното нещо при оформянето на съвременните музейни експозиции е намирането на добрия баланс между очакванията на посетителите и това, което музеят трябва да разкаже.

Понякога може да се получи противоречие между двете неща, защото музеите могат да бъдат доста консервативни, от друга страна съвременната публика иска да се забавлява, но това не означава музеите да се превръщат в атракциони.

Съвременните технологии, дизайн и експозиционна практика са само част от подходите за подобряване на привлекателността на музеите и

Големият египетски музей до пирамидите в Гиза отваря пробно основните си галерии, където посетителите могат да видят 12 експозиции и да проследят хилядолетната древноегипетска история от праисторическата ера до римската епоха.

Артефактите са подредени по ключови теми като общество, вярвания, владетели. 

На уебсайта на музея visit.gem.com могат да се резервират както индивидуални билети, така и билети за 90-минутно посещение с гид. Цените за египетски граждани съответно са 200 местни лири (7,40 лева) и 350 лири (14 лева), а за чужденци - 1200 лири (44,35 лева) и 1700 лири (63 лева).  Децата до 12 години и студентите имат право на 50 процента намаление. Работното време е от 8:30 до 18 часа всеки ден от седмицата, като касите затварят в 16 часа. 

Около 50 000 експоната са пренесени в музея до момента, а до пълното му завършване броят им ще достигна

За първи път във Видин дуо "Арденца" изпълни рапсодия „ISE” на композитора Георги Андреев. Произведението е част от програмата на концерта „Музика на всички времена“ на Симфониета Видин, в която звучаха още творби на Хендел, Моцарт и Танеев.

Дамите от дуо "Арденца" не гостуват за първи път в дунавския град, каза диригентът Петър Димитров. Проф. д-р Даниела Дикова е преподавател по съпровод в Националната музикална академия "Проф. П. Владигеров", акомпанятор, камерен музикант и основател на фондация „Арденца“. Другата половина от дуото е доц. д-р Галина Койчева-Мирчева - преподавател по цигулка в музикалната академия и първи концертмайстор в Симфоничния оркестър на БНР. Те приемат като своя мисия създаването и популяризирането на нова българска музика. По тяхна инициатива се появява и рапсодията за цигулка, пиано и оркестър "ISE" (в превод" "

„Биологичен отпадък“ е първата за тази година премиера в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница.

Първото представление на моноспектакъла на Кети Райкова е на 11 януари.

В контейнер за боклук, на границата между комичното и трагичното, една жена води разговори с невидими събеседници, телефонни гласове, себе си.

Първолетка, по прякор Гламавата, е клошарка, но същевременно интелектуалка, поетеса, философ, а може и да танцува. Парадоксална, като героиня от филм на Фелини.

„Биологичен отпадък“ е разказ за онези, които не забелязваме. За хората, които наричаме невидими. За човека, който отказва да бъде изтрит. За света, в който хората се сортират – не по стойност, а по необходимост. Свят, който изхвърля тези, които не може да употреби. За контейнера като утро

Две live студия ще има тази година в 12-ата „Нощ на театрите“ – на 15 и 16 ноември – съответно в Пловдив и София, съобщават организаторите.

Посочват, че дискусионният формат live cam е едно от най-емблематичните съдържания на „Нощ на театрите“, което се продуцира специално за европейската инициатива в България.

През 2024 г. за първи път форматът ще има две издания, които ще се излъчват от Пловдив и от София. 

В Пловдив домакин на talk show-то ще бъде местният драматичен театър. Разговорите с гостите ще се фокусират върху културната дипломация и ролята на културата в изграждането на общността и взаимното разбирателство. Като подтема ще бъде обсъдено и взаимодействието между местната власт, бизнеса и културните институции (държавни и частни).

В първата част на Live Cam-a специ

Протестиращите 49 служители от близо 700-те души на щат във Ватиканските музеи са италиански граждани и работят от години за Ватикана.

Едни от най-посещаваните музеи в света редом с Лувъра в Париж и Британския музей в Лондон, Ватиканските музеи притежават безценни колекции от произведения на изкуството, сред които е и Сикстинската капела на Микеланджело.

Петицията е първа официална стъпка в задължителния процес по решаване на спорове от Ватиканския съд. Сгро добави, че заради липсата на схеми за временен принудителен отпуск в трудовото законодателство на Ватикана, от работещите, които са били принудително неактивни по време на пандемията от КОВИД-19, сега се изисква да върнат заплатите, които са им изплатени за този период.

С тези действия искаме да сме конструктивни и се надяваме, че това може да се окаже подходящ момент за общо преосмисляне на правилата за труд във Ватикана, добави адвокатката.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В Планетариума в Смолян откриха космическа изложба "Цветовете на вселената"
Космическа изложба "Цветовете на вселената" бе открита днес в Планетариума в Смолян. Експозицията представя авторски фотографии на космически обекти, заснети от Михаил Мамчуров от ...
Родопски драматичен театър представя пиесата „Албена“ в памет на актрисата Емилия Ованесян
Родопски драматичен театър (РДТ) „Николай Хайтов“ ще представи пиесата „Албена“ в памет на актрисата Емилия Ованесян, съобщи Катя Петров – експерт &bd ...
Мюзикъл-пародия на филма „Титаник“ бе представен на лондонския Уест Енд
Мюзикъл-пародия на филма „Титаник“ от 1997 година, наречен Titanique, бе игран премиерно на лондонския Уест Енд, предаде Ройтерс. Сюжетът му представя певицата Селин Д ...
Музеят „Вила Гети“ с изложените български артефакти в Лос Анджелис остава затворен до 13 януари
Музеят „Вила Гети“ в Лос Анджелис, домакин на изложбата „Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция“, остава затворен поне до 1 ...
Юбилейно десето издание на Националния конкурс за млади пианисти "Димитър Ненов"
Юбилейното десето издание на Националния конкурс за млади пианисти "Димитър Ненов" в Разград ще се проведе на 29 и 30 март. Организатор на културната проява, която се провежда вся ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Актрисата Деми Мур се завърна в Холивуд победоносно
Деми Мур, която е на 62 години, сподели пред целия свят, че за първи път за своята дълга кариера се чувства призната като актриса. Това каза тя, докато произнасяше реч по повод пър ...
Представяне на филма „Сватба“ в Родопски драматичен театър
Община Смолян организира представянето на филма „Сватба“ в Родопски драматичен театър (РДТ) „Николай Хайтов“, съобщи Виолета Филипова – експерт &bdquo ...
Конкурс за рисунка, посветен на традиционния празник "Сурова", организира Общинският исторически музей в Брезник
Конкурс за рисунка, посветен на местния традиционен празник "Сурова", организира Общинският исторически музей (ОИМ) в Брезник. Това съобщиха от екипа на институцията. Целта на орг ...
Петър Увалиев: Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин
Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин. Това казва писателят, публицист, сценарист и режисьор Петър Увалиев (1915-1998), известен в Западна Европа под името Пиер Рув ...
Юбилейна изложба на художничката Катя Савова, ще представи Регионална библиотека "Николай Вранчев"
Изложба, посветена на 75-годишнината на художничката Катя Савова, ще представи Регионална библиотека "Николай Вранчев" в Смолян. Това съобщи Антоанета Николова - главен експерт "П ...
Тикер в 05:00 ч.
Деми Мур, която е на 62 години, сподели пред целия свят, че за първи път за своя ...
Начало Авансцена
3081
Авансцена

Служители във Ватиканските музеи започнаха безпрецедентен протест срещу условията на труд

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 13 Май 2024, 09:30 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Безпрецедентен протест срещу условията на труд започнаха 49 служители на Ватиканските музеи, коeто може да доведе до съдебно дело срещу администрацията на папа Франциск, съобщи Ройтерс.

Служителите, повечето от които са разпоредители в музеите, изпратиха петиция до административния орган на държавата град Ватикана, в което се оплакват от правилата, водещи до "условия на труд, които уронват достойнството и здравето на всеки от работещите", каза адвокатката им Лаура Сгро.

Сред посочените разпоредби са допълнителни часове труд, които се заплащат по по-ниска ставка и недостатъчни мерки за защита на здравето и безопасността на служители, каза Сгро.

"Работещите решиха да предприемат тези действия, едва след като всичките им изисквания и молби през годините бяха оставени без отговор", поясни тя. Във Ватикана профсъюзната дейност не е разрешена.

Говорител на Ватиканските музеи отказа коментар.

Новината за протеста бе огласена първоначално в неделя от "Кориере дела сера".

Протестиращите 49 служители от близо 700-те души на щат във Ватиканските музеи са италиански граждани и работят от години за Ватикана.

Едни от най-посещаваните музеи в света редом с Лувъра в Париж и Британския музей в Лондон, Ватиканските музеи притежават безценни колекции от произведения на изкуството, сред които е и Сикстинската капела на Микеланджело.

Петицията е първа официална стъпка в задължителния процес по решаване на спорове от Ватиканския съд. Сгро добави, че заради липсата на схеми за временен принудителен отпуск в трудовото законодателство на Ватикана, от работещите, които са били принудително неактивни по време на пандемията от КОВИД-19, сега се изисква да върнат заплатите, които са им изплатени за този период.

С тези действия искаме да сме конструктивни и се надяваме, че това може да се окаже подходящ момент за общо преосмисляне на правилата за труд във Ватикана, добави адвокатката.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В Планетариума в Смолян откриха космическа изложба "Цветовете на вселената"
Родопски драматичен театър представя пиесата „Албена“ в памет на актрисата Емилия Ованесян
Мюзикъл-пародия на филма „Титаник“ бе представен на лондонския Уест Енд
Музеят „Вила Гети“ с изложените български артефакти в Лос Анджелис остава затворен до 13 януари
Юбилейно десето издание на Националния конкурс за млади пианисти "Димитър Ненов"
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Януари
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Актрисата Деми Мур се завърна в Холивуд победоносно
Калейдоскоп
Представяне на филма „Сватба“ в Родопски драматичен театър
Тонът на времето
Конкурс за рисунка, посветен на традиционния празник "Сурова", организира Общинският исторически музей в Брезник
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.