Радиопрограми
|
Подкасти |
Горе
|
НА ЖИВО
Радио NRD2 Култура
Програма / Култура, Музика
|
Тикер в 21:00 ч.
Доминиканският музикант, певец, композитор и продуцент Хуан Луис Гера е звезда не само в родината си, но и в цяла Латинска Америка, като четири десети ...
|
3097
Тонът на времето
Кете Колвиц: Съдба, контекст, позиция
Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
Виолета Караянева | 13 Май 2024, 16:33 ч. Изложбата „Кете Колвиц: Съдба, контекст, позиция“ ще бъде представена в Националната галерия - Двореца. Експозицията ще може да бъде разгледана от 18 май до 16 юни, съобщават организаторите. От екипа отбелязват, че Националната галерия съхранява 22 графични листа на Кете Колвиц (1867–1945), които заедно с произведенията на редица други автори от кръга, към който принадлежи художничката, формират настоящата изложба. „Творби, които подчертават основните пластически и философски аспекти и в търсенията на авторката, и във връзките с изкуството на едни от най-изтъкнатите с естетическата и техническата си виртуозност художници на ХХ век – Макс Слефогт (1857 – 1920), Макс Либерман (1847 – 1935), Теофил-Александър Стайнлен (1859-1923), Луис Коринт (1858 – 1925), Ернст Барлах (1870 – 1938), Хайнрих Циле (1885 – 1929), Ото Дикс (1891 – 1969), Оскар Кокошка (1886 – 1980), Ото Нагел (1894 – 1967) и др. Сбирката, която галерията ни притежава от тези имена и която за първи път се показва цялостно, представят майсторството им и същевременно разкриват в дълбочина техния хуманистичен светоглед“, разказват организаторите. Те допълват, че независимо че са представители на различни направления в изобразителното изкуство, посочените имена са свързани както с основни моменти от творческата и житейска биография на Кете Колвиц, така и в общата тенденция на възгледите си спрямо историята, обществото и културата. От Националната галерия разказват, че Кете Колвиц е най-известната германска художничка за своето време, а и до днес. „Стилът се утвърждава въпреки постоянната съпротива на официалната власт относно творчеството й – изкуство разтърсващо, обърнато към най-драматичните и универсални човешки стойности, с емоционален ангажимент за социална съвест и пацифизъм. Нейните графични и пластични произведения са съдбовна част и от онова, което тя самата преживява рамо до рамо до нарисуваните от нея образи: чрез чувствата на оплакващата мъртвото си дете майка и на жените, отчаяно искащи да избавят децата си от войната, мизерията и глада“, разказват от екипа на галерията. Те уточняват, че тя е първата жена професор в Берлинската художествена академия на изкуствата, където ръководи майсторския клас по графика, преди нацистите да я принудят да напусне поради нейните антифашистки, антивоенни и творчески позиции.
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева |
Черната комедия "Различен човек" изненадващо триумфира на наградите "Готам"
|
Сливенският драматичен театър „Стефан Киров“ получи отлична оценка от Министерството на културата
|
Соня Йончева получи приза си „Музикант на годината 2023“
|
Дорина Маркова ще свири за първи път у нас от 20 години насам
|
Слава Дойчева с дискусия в рамките на изложбата „Старост е радост“
|
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия |
Със социално меренге Хуан Луис Гера завладя сърцата на латиноамериканците
|
Анатолий Станкулов рисува в картини „С цветовете на България“
|
Изложба „Кинцуги“ на художничката Диана Бояджиева се открива в галерия „Серякова къща“
|
Организират 8-о издание на Международна арт олимпиада за балетно и танцово изкуство
|
Черната комедия "Различен човек" изненадващо триумфира на наградите "Готам"
|
Тикер в 21:00 ч.
Доминиканският музикант, певец, композитор и продуцент Хуан Луис Гера е звезда н ...
|
Изложбата „Кете Колвиц: Съдба, контекст, позиция“ ще бъде представена в Националната галерия - Двореца. Експозицията ще може да бъде разгледана от 18 май до 16 юни, съобщават организаторите.
От екипа отбелязват, че Националната галерия съхранява 22 графични листа на Кете Колвиц (1867–1945), които заедно с произведенията на редица други автори от кръга, към който принадлежи художничката, формират настоящата изложба. „Творби, които подчертават основните пластически и философски аспекти и в търсенията на авторката, и във връзките с изкуството на едни от най-изтъкнатите с естетическата и техническата си виртуозност художници на ХХ век – Макс Слефогт (1857 – 1920), Макс Либерман (1847 – 1935), Теофил-Александър Стайнлен (1859-1923), Луис Коринт (1858 – 1925), Ернст Барлах (1870 – 1938), Хайнрих Циле (1885 – 1929), Ото Дикс (1891 – 1969), Оскар Кокошка (1886 – 1980), Ото Нагел (1894 – 1967) и др. Сбирката, която галерията ни притежава от тези имена и която за първи път се показва цялостно, представят майсторството им и същевременно разкриват в дълбочина техния хуманистичен светоглед“, разказват организаторите.
Те допълват, че независимо че са представители на различни направления в изобразителното изкуство, посочените имена са свързани както с основни моменти от творческата и житейска биография на Кете Колвиц, така и в общата тенденция на възгледите си спрямо историята, обществото и културата.
От Националната галерия разказват, че Кете Колвиц е най-известната германска художничка за своето време, а и до днес. „Стилът се утвърждава въпреки постоянната съпротива на официалната власт относно творчеството й – изкуство разтърсващо, обърнато към най-драматичните и универсални човешки стойности, с емоционален ангажимент за социална съвест и пацифизъм. Нейните графични и пластични произведения са съдбовна част и от онова, което тя самата преживява рамо до рамо до нарисуваните от нея образи: чрез чувствата на оплакващата мъртвото си дете майка и на жените, отчаяно искащи да избавят децата си от войната, мизерията и глада“, разказват от екипа на галерията. Те уточняват, че тя е първата жена професор в Берлинската художествена академия на изкуствата, където ръководи майсторския клас по графика, преди нацистите да я принудят да напусне поради нейните антифашистки, антивоенни и творчески позиции.
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
|
Черната комедия "Различен човек" изненадващо триумфира на наградите "Готам"
|
Сливенският драматичен театър „Стефан Киров“ получи отлична оценка от Министерството на културата
|
Соня Йончева получи приза си „Музикант на годината 2023“
|
Дорина Маркова ще свири за първи път у нас от 20 години насам
|
Слава Дойчева с дискусия в рамките на изложбата „Старост е радост“
|
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия |