Начало Цветни аспекти Започва второто издание на форума за съвременно визуално изкуство „Буна“
3008
Цветни аспекти

Започва второто издание на форума за съвременно визуално изкуство „Буна“

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 14 Май 2024, 16:54 ч.

На 24 май във Варна започва второто издание на форума за съвременно визуално изкуство „Буна“, съобщават организаторите. На него зрителите ще могат да видят 26 изложби, 14 пърформанса, седем намеси в градската среда, лекции, музикални събития. Темата на тазгодишното издание е „Природата на връзките” с куратор Ирина Баткова. 

Светлините на коледната елха в Перник ще грейнат при залез утре, а кметът на общината Станислав Владимиров ще поздрави съгражданите си. За това съобщиха от общинската администрация.

По същото време ще бъде открит и традиционният коледен базар. Радост на най-малките ще донесе присъствието на Дядо Коледа, Снежанка, джуджетата, любими герои от приказки и анимационни филми.

Коледният базар ще остане до края на годината. В двадесет и една къщички ще се предлагат коледни сувенири, подаръци, храни, празнични напитки и др. За доброто настроение на перничани през целия месец са подготвени много изненади и предпразнични прояви - концерти, постановки за деца. Всяка събота и неделя до 25 декември най-малките жители на града ще могат да се срещнат с Дядо Коледа. 

Припомняме, че за първи път тази година елхата на Перник и празничният базар не са обособени на централния

Колекцията от бижута на певицата Шърли Беси достигна рекордната цена от общо 2,2 милиона евро на търг на "Сотбис" в Париж, съобщи ДПА.

Златен часовник "Картие" на 87-годишната изпълнителка беше купен за рекордната цена от 66 000 евро - 22 пъти повече от предварителната оценка от 1500 до 3000 евро. 

Диамантеният й пръстен "Ван Клиф енд Арпълс", подарен й от Елтън Джон, достигна сумата 48 000 евро - повече от три пъти над предварителната оценка от 10 000 до 15 000 евро. 

Огърлица с изумруди и диаманти "Ван Клиф енд Арпълс" беше продадена за 174 000 евро, повече от два пъти над оценката от 50 000 до 70 000 евро. 

Стара диамантена брошка от около 1905 г. беше продадена за 162 000 евро, почти пет пъти повече от предварителната оценка от 26 000 до 35 000 евро.

Част от приходите са в полза на благотворителни организации, избрани от Беси,

Филмът „Лазар” на оператора Веселин Менкаджиев е номиниран в конкурса за студентски филми етюди на 32-рото издание на полския фестивал за кинематография в EnergaCamerimage, съобщават от НАТФИЗ.

За първи път българска номинация получава наградата в тази категория, когато Крум Родригес взема „Златната попова лъжичка“ (Golden Tadpole) през 2005 г. за филма „Преди живота, след смъртта” с режисьор Драго Шолев.

„Всичко започна с едно телефонно обаждане от брат ми, в което ми спомена, че се е вдъхновил от действителен случай в Южна Корея, при който VR компания пресъздава една последна среща между баща и майка и техния починал син. Целта на филма обаче не е да разглежда високотехнологичния напредък, а влиянието му върху едни обикновени хора.  За м

Ричард Клайдерман пристига в България за концерт по покана на „Кантус фирмус“, съобщават организаторите.

По думите им пианистът обещава и комплимент  към българската публика, за която всеки негов концерт е забележително събитие.

Събитието е на 11 април 2025 г.  в зала 1 на НДК.

Музикантът ще свири в България на специален роял, предоставен за събитието. Заедно с оркестър „Кантус фирмус“, Клайдерман ще изпълни на живо любими музикални произведения в характерния за него new romantic стил, съчетаващ класика и поп. Ще прозвучат най-популярните пиеси от репертоара на пианиста, както и аранжименти на класически и филмови мелодии. Любимата на всички „Балада за Аделин“, белязала неговия звезден път и разпродадена в 22 милиона копия по света, също ще бъде час

Виждал съм доста груби неща в живота си, за съжаление, това казва Джон Малкович в отговор на въпрос дали след това, което се случи на премиерата на „Оръжията и човекът“ в Народния театър е загубил част от вярата си в доброто и в човека. 

„Тъжно е, но мисля, че това е една много забавна и чаровна пиеса, с много богати и интересни български герои. Така че това ме натъжава. Това е жалко. Още през лятото ми казаха, че това може да е спорно представление. Тогава казах на театъра: „Слушайте, тази година вероятно няма да мога да направя друга пиеса, защото е твърде късно да избера нещо и да го подготвя. Но, разбира се, че ще се радвам да го направя, ако искате да продължим и такова е решението на Народния театър, което аз уважавам. И съм много щастлив, че го направих. Мисля, че ако публика дойде и гледа,

Тази година във фестивала се включват всички частни и общински галерии във Варна, Регионалният исторически музеи и различни пространства, разположени в историческия център на града и артистичния квартал „Таляна“, казват организаторите. Морският бряг ще бъде оживен от инсталациите „Pure“ на Кристиян Бакалов и „Досег” на колектива Богомил Иванов и Илиана Григорова.

Ключови събития за форума „Буна“ са кураторската изложба на Ирина Баткова в културния център „РеБонкърс“ и колективната изява на Института за съвременно изкуство - София. „Топлоцентрала“ представя проект „Влачугане” на Мартина Вачева във Варненския музей, от Gallery Gallery ще разпръснат свои дигитални творби из цяла Варна.

Други участници в програмата са галерия „Ларго“ с представяне на Калоян Илиев - Кокимото, Антония Колева - Нитра, галерия „Depoo“, сдружение „Еклектик“, галериите „Аросита“, „Наратива“, „Папийон“, A&G Art Meeting, Цех 12, Little Bird Place, Bobbina Cultural Space and Artists at play, както и гости от чужбина - Feministas Futuristas, sold out design/untiled gallery от Берлин, Галерия Doza, U10 от Белград, сдружение „Форум за визуални изкуства“ от Букурещ. 

Артистичният директор на „Буна“ Ралица Герасимова ще курира групова изложба на варненската съвременна сцена. Във форума ще участват и авторите на българския павилион от тазгодишното 60-то Венецианско Биенале за изкуство, които ще представят своята работа в дискусия на 1 юни.

Из градските пространства на Варна публиката ще види творби от авторите Лъчезар Бояджиев, Иван Мудов, Симеон Симеонов, Елена Димитрова и София Димова. Куратор на намесите в градска среда е и Александър Вълчев.

Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември.

Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е част от програмата на културния институт „Събота в галерията“. 

Националният военноисторически музей съхранява над 120 хиляди експоната, свързани с българската военна история, посочват организаторите. Основан е през 1916 г. като първи специализиран военноисторически музей у нас и притежава уникални колекции от оръжия, бойни знамена, бойни награди и лични вещи на български военачалници. 

По време на лекцията посетителите ще могат да научат повече за богатата военна история на страната, за важната роля на музея и за това как той си сътрудничи с Художествената галерия в Казанлък. 

Националният военноисторически музей е специален партньор в проекта на га

Коледна песен от търговищкото сeло Вардун, записана и нотирана от Руси Коджаманов, шества из страна години наред, чрез коледарски дружини.

Песента, в която се пее, „Тръгнали са три овчаря, Коладе, Коладе ле, три овчаря три кехаи Коладе, Коладе ле”, е публикувана през 1891 г. и днес се помни в селото.

За историята на песента, слушана в семейството, подета от поколения и останала в народната памет, разказва пред репортер Светлана Аврамова – главен уредник в Регионалния исторически музей в Търговище.  

По думите на специалиста, която е с корен от населеното място и родственица за Руси Коджаманов, все още има някогашни младежи (днес в доста напреднала възраст), които през нощта срещу Рождество Христово са коледували в село Вардун и са пеели същата песен. Самите те са я научили вкъщи - от  своите по-възрастни родственици, които на младини

Галина Шехирян подрежда нова изложба в „Галерия 88 - Камен Попов“. В експозицията ще бъдат показани живопис, стъкло и пластика. Тя ще бъде открита на 12 декември, съобщават организаторите.

Галина Шехирян е възпитаничка на Марин Върбанов и е измежду малкото български художници, които непрекъснато експериментират с материали. Завършва „Текстил“, а първата си самостоятелна изложба прави през 1987 г. и в нея показва пластики от дърво, в които селскостопански оръдия на труда са преобразувани в скулптури.

По време на дългогодишния си престой в Ню Йорк започва да експериментира с противоположния на дървото материал – стъкло. Насочва се към древна техника, използвана още в Рим, позната като Verre eglomise, при която позлата или пигмент се полага между слоеве стъкло. Шехирян модернизира процеса, използвайки за запечатването на рисунката съвременни

Цигуларката Мила Георгиева и мецосопраното Гергана Николаева представят съвместно нова музикална пиеса с видеоклип.

Избрахме добре познатата  ария „Сегидиля“ на Кармен от едноименната опера на Жорж Бизе – кратка, но много емоционална, тя доказва, че музиката е вечна, разказват артистите.

Аранжиментът е направен от композиторa Георги Стрезов. Той успя да добави инструменти, които подсилват испанската атмосфера, а виртуозните пасажи на цигулката се вплитат изключително красиво в мелодията на Кармен, допълват музикантите.

По думите им клипът, чиято премиера е на 14 ноември, е пълен с женска енергия, която подсеща, че всяка една от нас носи малка частичка от буйната Кармен.

Хореограф е Димитрина Русева-Дима, а режисьор е Радос

В Кюстендил ще покажат късометражни филми за земята и космоса на безплатна прожекция, съобщиха от „Кинематограф медия“.

Събитието е подходящо за всички възрасти. То е насрочено за 14 януари (вторник) в детския отдел на библиотеката, който се намира в сградата на Читалище „Братство 1869“ в града.

На зрителите ще бъдат показани документални и художествени филми. Зрителите ще имат възможност да дадат своята оценка за всеки филм. Прожекцията се организира от Сдружение „Кинематограф медия" в партньорство с Регионална библиотека „Емануил Попдимитров“.

Юлиан Спасов от Кинематограф каза , че в програмата са включени зрелищни филми, които той очаква да спечелят публиката.

Спасов допълни, че целта на инициативата е във всеки град поне веднъж месечно да има прожекции на късометражно кино. Той посочи, че от години работи в

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Музикантите от Quarto казват: Честит рожден ден, Моцарт
„Happy Birthday, Mozart!“ (Честит рожден ден, Моцарт!) е наречен концертът, който камерната формация Quarto ще изнесе на 27 януари в зала „България”. Музик ...
Украинската метъл група Jinjer ще има концерт в България
Украинската метъл група Jinjer ще изнесе концерт в България на 17 юни в „Маймунарника".  Известни със своята уникална комбинация от прогресив метъл и грув метъл, Jinjer ...
Портфейлното здраве на пациентите е най-важно – в болницата на Теди Москов
Смъртта няма обедна почивка. Безопасен секс няма, но аз обичам опасности. Портфейлното здраве на пациентите е най-важно за един народ и за лекарите му също. Това са само част от ре ...
Град Кемниц в бившата ГДР се преоткрива като Европейска столица на културата за 2025 година
Наречен Карлмарксщат по времето на комунистическа Германия, а след това средище на неонацистко насилие, град Кемниц се преоткрива като Европейска столица на културата за 2025 г., п ...
Първият за 2025 г. концерт на Симфоничен оркестър - Сливен е посветен на Моцарт
Първият за 2025 г. концерт на Симфоничен оркестър - Сливен ще бъде на 17 януари и ще представи произведенията на Моцарт Дивертименто No. 2 в си-бемол мажор KV137 и Реквием в ре мин ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Актрисата Деми Мур се завърна в Холивуд победоносно
Деми Мур, която е на 62 години, сподели пред целия свят, че за първи път за своята дълга кариера се чувства призната като актриса. Това каза тя, докато произнасяше реч по повод пър ...
Представяне на филма „Сватба“ в Родопски драматичен театър
Община Смолян организира представянето на филма „Сватба“ в Родопски драматичен театър (РДТ) „Николай Хайтов“, съобщи Виолета Филипова – експерт &bdquo ...
Конкурс за рисунка, посветен на традиционния празник "Сурова", организира Общинският исторически музей в Брезник
Конкурс за рисунка, посветен на местния традиционен празник "Сурова", организира Общинският исторически музей (ОИМ) в Брезник. Това съобщиха от екипа на институцията. Целта на орг ...
Петър Увалиев: Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин
Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин. Това казва писателят, публицист, сценарист и режисьор Петър Увалиев (1915-1998), известен в Западна Европа под името Пиер Рув ...
Юбилейна изложба на художничката Катя Савова, ще представи Регионална библиотека "Николай Вранчев"
Изложба, посветена на 75-годишнината на художничката Катя Савова, ще представи Регионална библиотека "Николай Вранчев" в Смолян. Това съобщи Антоанета Николова - главен експерт "П ...
Тикер в 04:00 ч.
Деми Мур, която е на 62 години, сподели пред целия свят, че за първи път за своя ...
Начало Цветни аспекти
3008
Цветни аспекти

Започва второто издание на форума за съвременно визуално изкуство „Буна“

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 14 Май 2024, 16:54 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

На 24 май във Варна започва второто издание на форума за съвременно визуално изкуство „Буна“, съобщават организаторите. На него зрителите ще могат да видят 26 изложби, 14 пърформанса, седем намеси в градската среда, лекции, музикални събития. Темата на тазгодишното издание е „Природата на връзките” с куратор Ирина Баткова. 

Тази година във фестивала се включват всички частни и общински галерии във Варна, Регионалният исторически музеи и различни пространства, разположени в историческия център на града и артистичния квартал „Таляна“, казват организаторите. Морският бряг ще бъде оживен от инсталациите „Pure“ на Кристиян Бакалов и „Досег” на колектива Богомил Иванов и Илиана Григорова.

Ключови събития за форума „Буна“ са кураторската изложба на Ирина Баткова в културния център „РеБонкърс“ и колективната изява на Института за съвременно изкуство - София. „Топлоцентрала“ представя проект „Влачугане” на Мартина Вачева във Варненския музей, от Gallery Gallery ще разпръснат свои дигитални творби из цяла Варна.

Други участници в програмата са галерия „Ларго“ с представяне на Калоян Илиев - Кокимото, Антония Колева - Нитра, галерия „Depoo“, сдружение „Еклектик“, галериите „Аросита“, „Наратива“, „Папийон“, A&G Art Meeting, Цех 12, Little Bird Place, Bobbina Cultural Space and Artists at play, както и гости от чужбина - Feministas Futuristas, sold out design/untiled gallery от Берлин, Галерия Doza, U10 от Белград, сдружение „Форум за визуални изкуства“ от Букурещ. 

Артистичният директор на „Буна“ Ралица Герасимова ще курира групова изложба на варненската съвременна сцена. Във форума ще участват и авторите на българския павилион от тазгодишното 60-то Венецианско Биенале за изкуство, които ще представят своята работа в дискусия на 1 юни.

Из градските пространства на Варна публиката ще види творби от авторите Лъчезар Бояджиев, Иван Мудов, Симеон Симеонов, Елена Димитрова и София Димова. Куратор на намесите в градска среда е и Александър Вълчев.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Музикантите от Quarto казват: Честит рожден ден, Моцарт
Украинската метъл група Jinjer ще има концерт в България
Портфейлното здраве на пациентите е най-важно – в болницата на Теди Москов
Град Кемниц в бившата ГДР се преоткрива като Европейска столица на културата за 2025 година
Първият за 2025 г. концерт на Симфоничен оркестър - Сливен е посветен на Моцарт
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Януари
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Актрисата Деми Мур се завърна в Холивуд победоносно
Калейдоскоп
Представяне на филма „Сватба“ в Родопски драматичен театър
Тонът на времето
Конкурс за рисунка, посветен на традиционния празник "Сурова", организира Общинският исторически музей в Брезник
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.