Начало Цветни аспекти Италианска геоложка дешифрира мистериозния фон на картината „Мона Лиза“
2840
Цветни аспекти

Италианска геоложка дешифрира мистериозния фон на картината „Мона Лиза“

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 15 Май 2024, 12:30 ч.

Повече от 500 години след като Леонардо да Винчи нарисува „Мона Лиза“, италианската изследователка Ан Пицорусо смята, че е разбулила мистерията около фона на едно от най-известните произведения на изкуството в света, предаде Ройтерс.

Платформата "Кинематограф" представя четири български късометражни филма през март, съобщават организаторите.

Сред филмите са анимационният "Любов по време на туризъм" от Компот Колектив, номиниран на "Синелибри" и на Световния фестивал на анимационния филм Варна (СФАФ), "Ви" и "Божоле", номинирани на "София филм фест", и Straight to the bottom, заснет от български режисьор в Прага.

"Божоле" е елегантен и въздействащ разказ за една невъзможна любов. Сюжетът ни запознава с плейбоя Ал (Дарин Ангелов), чийто живот се преобръща от една обява, пусната от скука, в интернет сайт за запознанства. Като заклет богат ерген, преди да срещне Виктория (Диана Димитрова), той живее безгрижно и няма сила на света, която да го изкара от зоната му на комфорт. Както често се случва, съдбата не го ост

Френският актьор Жерар Депардийо беше осъден на 18 месеца затвор условно от съд в Париж за сексуално посегателство, извършено срещу две жени по време на снимките на филм през 2021 г., предадоха АФП и Ройтерс.

Той не беше в съдебната зала, за да чуе лично присъдата. 

Актьорът, който е на 76 години, беше представляван на изслушването от адвоката си. Депардийо беше признат за виновен за сексуално посегателство към декораторка, която сега е на 54 години, и асистент-режисьорка, в момента на 34 години. Инцидентите са станали на по време на снимките на филма Les Volets verts на режисьора Жан Бекер през 2021 г. 

Актьорът ще обжалва присъдата си, обяви адвокатът му, цитиран от Ройтерс.

Дизайнерката Мира Бъчварова представя 30 живописни платна в изложбата Private. Експозицията ще бъде открита с пърформанс днес, 29 април, в столичната Art gallery 158. Картините ще останат там до 5 май, информират организаторите.

От екипа отбелязват, че ще има обособено кътче за проби на ексцентричните й облекла. Те посочват, че модната дизайнерка е известна с провокативните си ревюта и перформанси, „които разкриват чрез феноменален дизайн нашумели пиперливи теми на обществото ни“. Организаторите припомнят, че на последния си перформанс тя излезе носеща кръст на раменете си и бе разпната с розовите си одежди.

„Изкуството е за определени хора ,които могат да му се насладят. Културата на наблюдаване на изкуство е само за лично ползване .Може да се наблюдава от много хора, но е частно изживяване“, казва Мира Бъчварова.

Мира Бъчварова е родена в

Българската група „Тъмно“ се завръща на сцената след пауза от 30 години.

Събитието е на 17 май в залата на ул. „Пиротска" 5, съобщават организаторите.

По думите им триото ще почти целия си албум от 1994 г., както и неиздавани неща. На сцената ще излязат Васил Русев-Чайката, Деян Драгиев-Даката и Михаил Иванов, който е новият басист на мястото на Боян Златков.  

Музикантите вече пуснаха две нови песни – All About The Fear и For Real.

Специални гости ще бъдат колегите им от Brond – алтернативна рок формация, която носи автентичния бунтарски дух на 90-те, като и за тях това ще е първа поява пред публика от пет години насам, посочват организаторите.

Ще звучат песни от албумите Feint и Graveyard Campfire. За настроението преди

Концерт, озаглавен „Маски и гримаси“, ще се състои в Ямбол на 12 март. Той ще отведе публиката в света на театралната музика на Дмитрий Шостакович, Игор Стравински, Дариус Мийо и Франсис Пуленк, съобщиха организаторите от Камерен оркестър „Дианополис“.

На сцената в зала „Съвременност“ на културно-информационния център „Безистен“ ще излязат Слава Славова (цигулка), Маркос Ивора (кларинет), Мария Славова (пиано), със специалното участие на концерт-майстора на „Дианополис“ Красимира Султанова (цигулка).

Концептуалният замисъл на „Маски и гримаси“ залага на театрална музика от четиримата автори, които принадлежат на една и съща историческа епоха. Техните творчески биографии, преплитайки се, следват всяка по своему новите пътища на музиката от 20-и век, посочват организаторите.

Ямболският камере

Историци на изкуството отдавна обсъждат пейзажа на картината и предполагат кои са местата, които може би са вдъхновили Леонардо. Геоложката и специалист по италианския ренесанс Ан Пицорусо смята, че Леко в Северна Италия е местността, изобразена на творбата.

„Когато дойдох в Леко, разбрах, че той е нарисувал Мона Лиза тук“, каза Пицорусо. Малкото градче на брега на езерото Комо е известно като мястото на действие в романа „Годениците: Миланска хроника от XVII столетие“ на Алесандро Манцони, написан през 1842 година.  

Според изследователката изобразеният на картината сводест мост съответства на Ponte Azzone Visconti или Стария мост от XIV в. Предишни теории го свързват с подобни структури в други италиански градове като Арецо и Бобио.

Пицорусо не е първата, която твърди, че е дешифрирала загадката, но в подкрепа на твърденията си се позовава на познанията си в областта на геологията. 

„За мен мостът не беше важният аспект на живописта", каза Пицорусо. „В другите хипотези представянето на геологията е просто неправилна.“

Изложбата на Регионалния исторически музей в Русе „Българският модерн – между европейските стилове и културното наследство“ гостува в Габрово, съобщи Силвия Трифонова от културния институт. 

Тя добави, че експозицията може да бъде видяна от днес до средата на месец август в Музейния център на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“.

Автори на изложбата, създадена с подкрепата на Министерство на културата, са етнографите на Русенския музей Десислава Тихолова, Искра Тодорова и проф. Николай Ненов.  

Тя представя стила „Български модерн“, като изява на сецесионното изкуство у нас. В периода между двете световни войни съществуват множество всекидневни вещи, обединени от “български стил” в тяхната украса, които включват обзавеждане за дома и дрехи.

Формулировката “български ст

Четири бивши икономки на Смоуки Робинсън твърдят в съдебен иск, подаден във вторник, че музикантът многократно ги е нападал сексуално и изнасилвал, докато са работили за него, съобщи АП. 

В дело, заведено в съд в Лос Анджелис, те претендират за обезщетение от най-малко 50 млн. долара за предполагаемите нападения, които според жените са се случили между 2007 и 2024 г., и за нарушения на трудовото законодателство, включително враждебна работна среда, незаконно дълго работно време и липса на заплащане. 

Представител на 85-годишния Робинсън не е отговорил на направеното от АП запитване.  

Всяка от четирите жени твърди, че Робинсън е изчаквал да остане насаме с тях в къщата си в Лос Анджелис, след което ги е насилвал въпреки възраженията им. И четирите са напуснали работа по тази причина, макар и някои да са го направили след години. И четирите казват

Лени Джеймс и Мариса Абела спечелиха водещите британски актьорски телевизионни награди БАФТА, които бяха раздадени късно в неделя на церемония в Лондон, предаде ДПА.

Поредицата "Мистър Бейтс срещу пощата" (Mr Bates Vs The Post Office) на ITV взе две от отличията. Наградата БАФТА за лимитиран сериал беше връчена на продукцията, която поднови обществения интерес към пощенските служители, борещи се да изчистят имената си след разразил се скандал в пощите, който в последствие се оказва, че се дължи на софтуерен проблем.

ITV получи специална награда за създаването на сериала, а изпълнителният директор на телевизията Кевин Лайго призова за обезщетение на несправедливо обвинени, като призова властите "да побързат и да платят на тези хора".

Той също така настоя всички телевизионни корпорации да продължат да създават поредици, които държат „властта отговорна".

Повторното излизане на екран на "Интерстелар Reissue" на Кристофър Нолън, по повод десетата годишнина от премиерата му, го нареди на първо място по приход у нас, сочат обобщените данни от киносалоните.

Носителят на "Оскар" за визуални ефекти, заснет на 70мм формат за IMAX, е гледан от 2934 зрители, а приходите от продадените билети възлизат на 57 597 лева.

Второ място заема анимацията "Ку-чо" за вярното полицейско куче и неговия стопанин, слели се в едно след животоспасяваща операция. Как новата самоличност на Ку-чо, създадена по популярния комикс, успява да справи със злодея котарак Пийти, са видяли 11 344 зрители, а приходите от билетите им за десетте дни в кината са 136 465 лева.

Трети по ред е филмът на "Марвел" "Капитан Америка: Нов свят". Трансформацията на Сам Уилсън като новият Капитан Америка и сблъсък

Васил Найденов е сред първите гост-артисти на откритата лятна сцена на кино „Кабана“.

Концертът е на 7 юни, съобщават организаторите.

Един от най-обичаните български попизпълнители ще изпее песни като „Сбогом, моя любов“, „Всичко ми е наред“, „Синева“, „По първи петли”.

Васил Найденов започва кариерата си през 1969 г. с Румен Бояджиев, Данчо Караджов и Георги Мишев в групата „Златни струни“. Звездата му изгрява през 1979 г., когато печели първа награда на фестивала „Златният Орфей“. Песента от филма „Адаптация“ по музика и аранжимент на Митко Щерев е обявена за „Мелодия на годината“. От този момент популярността му расте, а почти всяка негова песен се превръща в шлагер – „Откр

Тя установява, че скалните образувания в Леко са от варовик, който съответства на изобразеното зад „Мона Лиза“. 

„Когато гледате „Мона Лиза“, виждате тази част от река Ада, а зад нея - друго езеро, които се виждат идеално под тези разпилени планини“, каза тя от мястото, където може да е била нарисувана сцената. 

Изследванията на Пицорусо върху Леонардо „отлично показват степента, в която художникът и ученият са се сближили“, каза Майкъл Дейли, изпълнителен директор на ArtWatch UK, организация с нестопанска цел, която следи за опазването на произведения на изкуството. 

„Никой историк на изкуството не би могъл да обори Ан от гледна точка на научните й познания. В момента другите изследвания са неактуални", каза той.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Lampa Sessions популяризира български експериментални музикални проекти
Трима артисти от българската независима сцена представят своите експериментални музикални проекти в рамките на втория сезон на Lampa Sessions, съобщават инициаторите от Lampa Colle ...
Димитър Баненкин е новият директор на театъра в Пазарджик
Актьорът Димитър Баненкин е новият директор на театъра в Пазарджик, става ясно от обявените резултати в официалния сайт на Министерството на културата. Димитър Баненкин е класиран ...
Шведската група Paatos е специален гост на Opeth
Шведската прогресив рок група Paatos ще бъде специален гост на цялото европейско турне на Opeth – The Last Will and Testament, включително и на шоуто в София. Това е първото ...
Изложба показва част от творчеството на скулптора Михайло Парашчук в България
Гостуващата изложба "Щрихи от творчеството на Михайло Парашчук в България" е подредена в Русенския исторически музей. Автор и ръководител на проекта е украинската архитектка и худ ...
С прожекции по целия свят ще бъде отбелязана 100-годишнината на „Треска за злато“
С прожекции по целия свят на 26 юни ще бъде отбелязана 100-годишнината на „Треска за злато“, съобщават от Българската национална филмотека (БНФ). По думите им българск ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Нидерландия реституира 119 бенински бронзови скулптури на Нигерия
Нидерландия върна на Нигерия 119 артефакта, откраднати от страната, включително фигури на хора и животни, плакети, кралски регалии и камбана, съобщи АП. Артефактите, известни като ...
Платформата за съвременна драматургия „ПроТекст“ представя пиеси от Румъния, Сърбия и Италия
Платформата за популяризация на съвременна драматургия и нови театрални практики „ПроТекст“ представя пърформанс-четения на непоказвани досега български пиеси. Те са с ...
Lampa Sessions популяризира български експериментални музикални проекти
Трима артисти от българската независима сцена представят своите експериментални музикални проекти в рамките на втория сезон на Lampa Sessions, съобщават инициаторите от Lampa Colle ...
Вежди Рашидов откри изложба в Рим
С бурни аплодисменти препълнената галерия “България” в центъра на Рим посрещна Вежди Рашидов, който откри тук представителна изложба от 28 рисунки и 8 скулптури, съобща ...
На младежкия театрален фестивал "Сцена на края на града" ще се играят 10 постановки на две сцени
На четвъртото издание на младежкия театрален фестивал "Сцена на края на града" в Хасково ще се играят 10 постановки на две сцени. Форумът ще продължи една седмица от 23 до 29 юни. ...
Тикер в 07:00 ч.
Нидерландия върна на Нигерия 119 артефакта, откраднати от страната, включително ...
Начало Цветни аспекти
2840
Цветни аспекти

Италианска геоложка дешифрира мистериозния фон на картината „Мона Лиза“

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 15 Май 2024, 12:30 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Повече от 500 години след като Леонардо да Винчи нарисува „Мона Лиза“, италианската изследователка Ан Пицорусо смята, че е разбулила мистерията около фона на едно от най-известните произведения на изкуството в света, предаде Ройтерс.

Историци на изкуството отдавна обсъждат пейзажа на картината и предполагат кои са местата, които може би са вдъхновили Леонардо. Геоложката и специалист по италианския ренесанс Ан Пицорусо смята, че Леко в Северна Италия е местността, изобразена на творбата.

„Когато дойдох в Леко, разбрах, че той е нарисувал Мона Лиза тук“, каза Пицорусо. Малкото градче на брега на езерото Комо е известно като мястото на действие в романа „Годениците: Миланска хроника от XVII столетие“ на Алесандро Манцони, написан през 1842 година.  

Според изследователката изобразеният на картината сводест мост съответства на Ponte Azzone Visconti или Стария мост от XIV в. Предишни теории го свързват с подобни структури в други италиански градове като Арецо и Бобио.

Пицорусо не е първата, която твърди, че е дешифрирала загадката, но в подкрепа на твърденията си се позовава на познанията си в областта на геологията. 

„За мен мостът не беше важният аспект на живописта", каза Пицорусо. „В другите хипотези представянето на геологията е просто неправилна.“

Тя установява, че скалните образувания в Леко са от варовик, който съответства на изобразеното зад „Мона Лиза“. 

„Когато гледате „Мона Лиза“, виждате тази част от река Ада, а зад нея - друго езеро, които се виждат идеално под тези разпилени планини“, каза тя от мястото, където може да е била нарисувана сцената. 

Изследванията на Пицорусо върху Леонардо „отлично показват степента, в която художникът и ученият са се сближили“, каза Майкъл Дейли, изпълнителен директор на ArtWatch UK, организация с нестопанска цел, която следи за опазването на произведения на изкуството. 

„Никой историк на изкуството не би могъл да обори Ан от гледна точка на научните й познания. В момента другите изследвания са неактуални", каза той.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Lampa Sessions популяризира български експериментални музикални проекти
Димитър Баненкин е новият директор на театъра в Пазарджик
Шведската група Paatos е специален гост на Opeth
Изложба показва част от творчеството на скулптора Михайло Парашчук в България
С прожекции по целия свят ще бъде отбелязана 100-годишнината на „Треска за злато“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Нидерландия реституира 119 бенински бронзови скулптури на Нигерия
Тонът на времето
Платформата за съвременна драматургия „ПроТекст“ представя пиеси от Румъния, Сърбия и Италия
Цветни аспекти
Lampa Sessions популяризира български експериментални музикални проекти
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.