Начало Калейдоскоп Актрисата Ели Скорчева ще получи награда за цялостен принос в киното на 11-ото издание на кинофестивала "Златната липа"
2457
Калейдоскоп

Актрисата Ели Скорчева ще получи награда за цялостен принос в киното на 11-ото издание на кинофестивала "Златната липа"

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 16 Май 2024, 10:15 ч.

Актрисата Ели Скорчева ще получи награда за цялостен принос в киното на 11-ото издание на кинофестивала "Златната липа" 2024. Това съобщи кинорежисьорът Магдалена Ралчева. „Ели Скорчева е изключителната българска актриса. Тя е достоен гост и носител на нашата специална награда, защото е дала своя невероятен принос в българското кино и то само загуби, че през последните близо 30 години тя отказа да се снима. Радвам се, че във филма „Уроците на Блага“ тя се върна блестящо и ще можем да видим нейното изпълнение и в конкурсната програма на фестивала“, посочи Ралчева.

Sofia Songwriting Camp ще се състои между 3 и 9 ноември в Боровец и ще събере автори, изпълнители и музикални продуценти от цяла Европа, Корея и САЩ, съобщават организаторите.

Сред участниците тази година е продуцентът Че Поуп, който има принос за успехите на артисти като Йе (Кание Уест), Дъ Уикенд, Лорин Хил, Destiny’s Child, Еминем, Сантана, Ейсап Роки. Освен него, към екипа на менторите тази година се присъединява отново основателят и главен изпълнителен директор на Kreation Music Rights Europe - Робин Йенсен.

Участие в творческия лагер ще вземе и Джин Сук Чай, известен като JinbyJin, утвърдил се като един от най-успешните музикални продуценти в Южна Корея с десетки хитове в Kpop света. Сред българските артисти в лагера са Дара, Миро, Дара Екимова, Алма, Прея,

Да свирим музика е нашето оръжие, каза пред АФП диригентът на оркестъра на Националната опера на Украйна Микола Дядюра, който е във Франция за концерт. В оркестъра има няколко войници, които не са напускали Украйна от началото на войната през 2022 г.

"Някои от нашите музиканти напуснаха страната, други воюват, балетист и технически сътрудник загинаха на фронта, но повечето останаха в Киев и театърът е пълен, културата е необходима по време на война", каза 63-годишният Дядюра в Каен, Северозападна Франция.

Той и съпругата му Ивана, която е цигуларка в оркестъра, не са мислили да напускат страната след началото на войната. "Трябваше да останем", казват те.

Повече от 60 музиканти, някои от които са воювали на фронта, са на турнето, в което изпълняват творби на Бетовен, Дворжак, Гершуин, Бизе, Форе и на украинския композитор Лисенко в Каен. Автобусът, с който пътув

Ансамбълът „По пътя на музиката“ ще изнесе концерт в Градската художествена галерия на Варна на 30 ноември. Това съобщи Ивайло Ангелов от състава. 

Формацията е създадена в началото на тази година от млади музиканти, които свирят във варненски оркестри и преподават в града. Идеята е на фаготистката Константина Тодорова и цигуларката Симона Велкова, която по-късно се оттегля и на нейно място идва Ирина Олшанска. В оркестъра влизат още Симона Донова - флейта, Филип Тахмисян - обой, Радостин Златинов - кларинет, Илия Колев - валдхорна, Ивайло Ангелов - виола, Нора Калчева - виолончело, Ника Марио Николова - контрабас и Десислава Ангелова - пиано.  

Това е третият концерт на състава, припомни Ангелов. Идеята ни е да наложим отново традицията, съществувала през годините, подобен камерен ансамбъл, съвкупност от представители на различни групи музикални

Над 3000 души аплодират неистово, като на поп концерт, рапсодия номер 3, написана от българския композитор Ангел Котев. Това се случва неотдавна на летен фестивал, на брега на езерото Шатокуа, организиран от едноименната институция.

Творбата е представена от Chautauqua Symphony Orchestra и маестро Росен Миланов, който е артистичен директор на оркестъра. „Той е един изключителен диригент от новото поколение, който разнася славата на нашата диригентска школа по света. Той е главен диригент на няколко симфонични оркестъра в Америка и на няколко в Европа“, казва Ангел Котев.

Посочва, че оркестърът под ръководството на Росен Миланов е изпълнил творбата му по един изключителен начин: „По един негов типичен начин, изразявайки своето отношение към съдържаниет

Галапремиерата на „Гунди – легенда за любовта“ е събрала 8000 души в зала „Арена 8888 София“ на 9 октомври вечерта, съобщават продуцентите от „Междинна станция“. 

По думите им филмът е излъчен на 30-метров екран, най-големият създаван у нас, с цел прожекцията да бъде още по-завладяваща и да потопи зрителите максимално в историята на един от най-обичаните българи. Сред специалните гости на прожекцията са били съпругата на Георги Аспарухов – Величка Маркова, и синът им Андрей Аспарухов. 

Събитието е посрещнало над 1000 специални гости, сред които президентът Румен Радев, Илияна Раева, Наско Сираков, Александра Богданска, Диляна Попова, Виктор Стоянов, Наум Шопов, Евгения Джаферович, Ники Михайлов и Николета Лозанова, Графа. По син килим е преминал и екипът на прод

„Филмите, които отсяхме в селекцията на фестивала тази година, са изключително силни, много интересни, което означава, че изминалата година е била добра за европейските кинематографисти“, отбеляза Магдалена Ралчева. Тя подчерта, че 18 нови български филма ще бъдат представени на „Златната липа“ 2024. „Съзнателно разширяваме програмата с български филми, защото искаме да дадем по-широка трибуна на талантливи млади колеги да показват своите филми“, каза основателят на фестивала Магдалена Ралчева. И коментира, че за втори път в историята на фестивала с ленти от цяла Европа ще се състезават два български филма. Единият е „Уроците на Блага“ (2023), който нашумя и с факта, че попадна в селекцията за чуждоезичен филм на наградите „Оскар“ и се превърна във втория български филм след „681 – Величието на хана“, прожектиран по кината в САЩ.

Вторият български филм от конкурсната програма е „Защото обичам лошото време“ (2023) на режисьора Яна Лекарска.

В конкурсната и извънконкурсната програма тази година са включени 45 филма от 18 европейски страни. Беше ни изключително трудно да структурираме цялата програма, защото селектираните филми са на много високо ниво и държим всеки от тях да има поне две прожекции, за да не се налага зрителите да избират от кое заглавие да се лишат“, коментира директорът на „Златната липа“.

„Акцентът, който се забелязва в творчеството на европейските кинотворци през тази година е темата за оцеляването на семейството в съвременния свят. Семейството е все по-лесно ранима клетка, все по-податлива на разпадане. Изправен пред многобройните изкушения в живота, съвременният човек трудно успява да съхрани семейните ценности. Сякаш героите във всички тези филми се борят със собствените си демони, със страховете си - за да оцелеят те, да оцелеят семействата им по някакъв начин. Темата за семейството винаги е била във фокуса на европейското кино, но тази година е особено ярко изразена“, смята Магдалена Ралчева.

Извън филмовата програма тази година е включена изложба картини от актьора Калин Сърменов, а кинокритикът Божидар Манов ще представи новата си книга с разкази „Тъжни хора“.

Китара на музиканта Ноел Галахър от групата „Оейзис“ бе продадена на търг от аукционната къща „Пропстор“ за 226 800 британски лири, предаде АФП. През 1997 г. той казва, че това е най-добрата китара в света.

Музикалният инструмент е Silver Sparkle Gibson Les Paul Florentine, като Ноел Галахър записва с него третия албум на „Оейзис“ - Be Here Now, през август 1997 г. Китарата е изработена специално за него в работилницата на „Гибсън“. „Това е най-добрата китара в света“, казва музикантът в интервю за списание „Спин“ през 1997 г. 

През август братята Галахър - Лиъм и Ноел, обявиха, че групата им „Оейзис“ ще се събере за турне през лятото на 2025 г. Завръщането на групата от 90-те години на миналия век предизвика огромен ентусиазъм сред феновете им. Билетите за концертите бяха разграбе

Копия на ренесансови скулптури, изложени в Музей на изкуството „Метрополитън“ в Ню Йорк, бяха пренесени в средновековния замък Бирон, Югозападна Франция, предаде АФП. 

По случай Европейските дни на наследството този уикенд тези статуи, изобразяващи „Погребението на Христос“ (Mise au tombeau du Christ), увенчани с херувими, заемат мястото на оригиналните в параклиса на замъка.

Тези монументални фигури, изваяни през XVI в. от анонимен скулптор, са дарени през 1907 г. от последния маркиз дьо Бирон на американския предприемач Джон Пирпонт Морган, известен като Джей Пи Морган. Той по-късно ги дава музея „Метрополитън“.

През 1957 г. първоначалното искане за създаване на копия е отхвърлено от музея в Ню Йорк с мотива, че отливката може да повреди произведенията на изкуството. Но през 2018 г., когато отново е пусната молба за съ

Почти 200 европейски културни институции, предимно театри, отправиха в събота призив към евродепутатите да предприемат "спешни действия" срещу "атаките срещу свободата на изкуството".

Призивът, озаглавен "Съпротива сега: свободна култура", е подписан от ръководителите на институции, базирани в повечето държави на ЕС, но също и в други европейски държави, които не са членове.

Във Франция са го подписали ръководят на Фестивала в Авиньон, на оперните театри в Лион, Лил, Страсбург и Монпелие, както и театри.

"Наясно сме, че един от принципите на Европейския съюз е да не се намесва във вътрешните културни политики на своите държави членове", но "Ви молим да действате спешно в рамките на Европейския парламент" и "най-накрая да заемете ясна позиция", казват тези ръководители.

Те посочват примери за драстично намаляване на бюджета за култура, особено за изпълне

Способността да мечтаем и от какво се нуждаем, за да го правим. Това е в основата на новия спектакъл по класическата приказка "Пепеляшка", която режисьорът Съби Събев поставя на сцената на Държавен куклен театър - Бургас с премиера на 27 ноември. 

"За да мечтаеш, трябва да си отворен и добронамерен към света, който те заобикаля. Не само към хората, но и към самия неодушевен свят, който е около теб", коментира в интервю режисьорът и автор на драматизацията Съби Събев.

По думите му в основата на спектакъла е залегнала идеята децата да видят по нов начин кой всъщност може да мечтае.

"Когато се затвориш в себе си и смяташ, че светът ти принадлежи, по някакъв начин ти постепенно се деформираш в живота и губиш интерес към него. А когато си отворен, имаш възможността да мечтаеш и с това постепенно животът става все по-цветен", коментира още той.

Събев каз

Театрите от Плевен и Враца ще участват в 27-то издание на международния фестивал „Дни на комедията“, който се открива тази вечер в Центъра за култура "Трайко Прокопиев" в Куманово, Република Северна Македония, и ще продължи до 9 октомври. На фестивала ще бъдат представени общо единадесет комедии от театри от Република Северна Македония, България и Сърбия.

В рамките на фестивала със свои постановки, освен Плевен и Враца, ще се представят театрите от Охрид, Скопие, Щип, Тетово, Ниш, Враня, Велес и домакините от Куманово.

Фестивалът се открива днес с „Вечеря за глупаци” на театъра от Велес, а на 26 септември театърът от Враца ще играе „Роклята-беглец” от Щефан Фьогел.

Комедията „Търси се нов съпруг” от Миро Гавран на плевенския театър ще се играе на 1 октомври, а на 9 октомври театърът на домакините от Куманово по тр

Прожекциите от програмата на „Златната липа“ 2024 отново ще бъдат в три зали – основната ще бъде концертната зала на старозагорската опера. Другите две зали са в Културен център „Стара Загора“ и в Регионална библиотека „Захарий Княжески“.

Входът за прожекциите от програмата на „Златната липа“ отново ще бъде безплатен благодарение на партньорството и подкрепата на Община Стара Загора.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Картини на Жул Паскин, Златю Бояджиев и Дечко Узунов ще бъдат показани в галерия Artmark
Творби на Жул Паскин, Светлин Русев, Златю Бояджиев и Дечко Узунов са сред 140-те произведения, които може да бъдат разгледани до 16 декември в столичната галерия Artmark. На 17 д ...
Анатолий Станкулов рисува в картини „С цветовете на България“
Галерия-книжарница „София прес“ и Съюзът на българските художници (СБХ) представят изложбата „С цветовете на България“ с творби на Анатолий Станкулов. Експ ...
Изложба „Кинцуги“ на художничката Диана Бояджиева се открива в галерия „Серякова къща“
Изложба „Кинцуги“ на художничката Диана Бояджиева се открива в троянската галерия „Серякова къща“ на 11 декември, съобщи Мариела Шошкова, уредник в културна ...
Камерен оркестър „Дианополис” ще представи коледен концерт, с гост-диригент маестро Иван Стоянов
Камерен оркестър „Дианополис” от Ямбол ще представи тазгодишния си коледен концерт на 15 декември в зала „Съвременност” на Културно-информационен център &bd ...
Десет събития са в програмата на Националния музей „Земята и хората“ през декември
Шест изложби, коледно изложение на минерали, фосили и скъпоценни камъни, научна конференция и два концерта са в програмата на Националния музей „Земята и хората“ през д ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Александрина Михайлова - ученичка на Райна Кабаиванска, спечели голямата награда в конкурса „Магда Оливеро“ в Милано
Младото сопрано Александрина Михайлова, многократен участник в майсторските класове на Райна Кабаиванска и Нов български университет (НБУ), спечели голямата награда в шестнадесетот ...
Конфискувани от мафията картини, сред които творба на Кристо, ще бъдат показани в Милано
Повече от 80 картини, сред които шедьоври на Салвадор Дали, Анди Уорхол, Кристо и Джорджо де Кирико, конфискувани от мафията, ще бъдат изложени от днес в "Палацо Реале" в Милано, п ...
Уилям Дефо и други холивудски актьори бяха в Берлин за световната премиера на "Носферату"
Холивудските звезди Уилям Дефо, Ема Корин и Николас Холт бяха в понеделник в Берлин за световната премиера на хоръра "Носферату", съобщи ДПА. По червения килим пред кино Zoo Palas ...
Картини на Жул Паскин, Златю Бояджиев и Дечко Узунов ще бъдат показани в галерия Artmark
Творби на Жул Паскин, Светлин Русев, Златю Бояджиев и Дечко Узунов са сред 140-те произведения, които може да бъдат разгледани до 16 декември в столичната галерия Artmark. На 17 д ...
В постановката „Слънчева линия“ Яна Маринова и Петър Петров-Перо са съпрузи, участващи в метафоричен боксов мач
Съпрузи, участващи в метафоричен боксов мач, са Яна Маринова и Петър Петров-Перо в постановката „Слънчева линия“ от Иван Вирипаев. Премиерните представления са на 5 и ...
Тикер в 22:00 ч.
Младото сопрано Александрина Михайлова, многократен участник в майсторските клас ...
Начало Калейдоскоп
2457
Калейдоскоп

Актрисата Ели Скорчева ще получи награда за цялостен принос в киното на 11-ото издание на кинофестивала "Златната липа"

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 16 Май 2024, 10:15 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Актрисата Ели Скорчева ще получи награда за цялостен принос в киното на 11-ото издание на кинофестивала "Златната липа" 2024. Това съобщи кинорежисьорът Магдалена Ралчева. „Ели Скорчева е изключителната българска актриса. Тя е достоен гост и носител на нашата специална награда, защото е дала своя невероятен принос в българското кино и то само загуби, че през последните близо 30 години тя отказа да се снима. Радвам се, че във филма „Уроците на Блага“ тя се върна блестящо и ще можем да видим нейното изпълнение и в конкурсната програма на фестивала“, посочи Ралчева.

„Филмите, които отсяхме в селекцията на фестивала тази година, са изключително силни, много интересни, което означава, че изминалата година е била добра за европейските кинематографисти“, отбеляза Магдалена Ралчева. Тя подчерта, че 18 нови български филма ще бъдат представени на „Златната липа“ 2024. „Съзнателно разширяваме програмата с български филми, защото искаме да дадем по-широка трибуна на талантливи млади колеги да показват своите филми“, каза основателят на фестивала Магдалена Ралчева. И коментира, че за втори път в историята на фестивала с ленти от цяла Европа ще се състезават два български филма. Единият е „Уроците на Блага“ (2023), който нашумя и с факта, че попадна в селекцията за чуждоезичен филм на наградите „Оскар“ и се превърна във втория български филм след „681 – Величието на хана“, прожектиран по кината в САЩ.

Вторият български филм от конкурсната програма е „Защото обичам лошото време“ (2023) на режисьора Яна Лекарска.

В конкурсната и извънконкурсната програма тази година са включени 45 филма от 18 европейски страни. Беше ни изключително трудно да структурираме цялата програма, защото селектираните филми са на много високо ниво и държим всеки от тях да има поне две прожекции, за да не се налага зрителите да избират от кое заглавие да се лишат“, коментира директорът на „Златната липа“.

„Акцентът, който се забелязва в творчеството на европейските кинотворци през тази година е темата за оцеляването на семейството в съвременния свят. Семейството е все по-лесно ранима клетка, все по-податлива на разпадане. Изправен пред многобройните изкушения в живота, съвременният човек трудно успява да съхрани семейните ценности. Сякаш героите във всички тези филми се борят със собствените си демони, със страховете си - за да оцелеят те, да оцелеят семействата им по някакъв начин. Темата за семейството винаги е била във фокуса на европейското кино, но тази година е особено ярко изразена“, смята Магдалена Ралчева.

Извън филмовата програма тази година е включена изложба картини от актьора Калин Сърменов, а кинокритикът Божидар Манов ще представи новата си книга с разкази „Тъжни хора“.

Прожекциите от програмата на „Златната липа“ 2024 отново ще бъдат в три зали – основната ще бъде концертната зала на старозагорската опера. Другите две зали са в Културен център „Стара Загора“ и в Регионална библиотека „Захарий Княжески“.

Входът за прожекциите от програмата на „Златната липа“ отново ще бъде безплатен благодарение на партньорството и подкрепата на Община Стара Загора.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Картини на Жул Паскин, Златю Бояджиев и Дечко Узунов ще бъдат показани в галерия Artmark
Анатолий Станкулов рисува в картини „С цветовете на България“
Изложба „Кинцуги“ на художничката Диана Бояджиева се открива в галерия „Серякова къща“
Камерен оркестър „Дианополис” ще представи коледен концерт, с гост-диригент маестро Иван Стоянов
Десет събития са в програмата на Националния музей „Земята и хората“ през декември
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Александрина Михайлова - ученичка на Райна Кабаиванска, спечели голямата награда в конкурса „Магда Оливеро“ в Милано
Цветни аспекти
Конфискувани от мафията картини, сред които творба на Кристо, ще бъдат показани в Милано
Тонът на времето
Уилям Дефо и други холивудски актьори бяха в Берлин за световната премиера на "Носферату"
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.