Начало Тонът на времето Пощенска марка по повод 125 години от рождението на Дечко Узунов бе валидирана в Софийската градска художествена галерия
5295
Тонът на времето

Пощенска марка по повод 125 години от рождението на Дечко Узунов бе валидирана в Софийската градска художествена галерия

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 16 Май 2024, 18:32 ч.

Пощенско-филателно издание на тема „125 години от рождението на Дечко Узунов“ бе валидирано днес в Софийската градска художествена галерия. 

Жени Петрова събира десет избрани творби в изложбата „Дълбочини на възприятието“.

Експозицията може да бъде разгледана до 30 май в столичното пространство „УниКредит студио“, съобщават организаторите.

По думите на екипа творбите на авторката представят поглед към деликатния момент, в който границата между материята и вътрешния свят става неуловима. 

Те припомнят, че в последната си изложба Жени Петрова изследва света и неговите неповторими моменти чрез релефните абстрактни текстури, които създават усещане за дълбочина, движение и енергия, докосващи зрителя на лично ниво. 

„Източникът на моето вдъхновение са първичните природни сили – изгревът и залезът, безкрайността на космоса, движението на вълните, ритъмът на вятъра и енергията на земята. Тези сили оформят не само външния свят, но и вътрешните ни усещания

Подобна среща е изключително преживяване, което наистина трудно може да се разкаже с думи. Това каза пред журналисти министърът на културата Мариан Бачев след аудиенция при папа Лъв XIV във Ватикана.

По думите му папата е изключително благ човек. „Имахме тези вълшебни четири минути и половина, които бяха изключително въздействащи. Силата на излъчването на добротата от този човек наистина е впечатляваща, особено когато съм бил много близо и съм изключително щастлив, че бях част от тази делегация и имах възможността да бъда от атмосферата на тази среща“, посочи културният министър.

Министър-председателят Росен Желязков е в Италия в навечерието на 24 май с официалната българска делегация, която отдава почит на светите места, свързани с делото на първоучителите. В състава на официалната делегация, начело на която е премиерът, са включени министърът на културата М

Анна Нетребко, прочутото руско сопрано, беше низвергната от много от водещите оперни театри в света след началото на руската инвазия в Украйна преди три години заради предишната подкрепа за президента Владимир Путин.

В последните месеци обаче редица от най-престижните оперни театри в Европа отново вдигат завесата си за нея.

Тази седмица стана ясно, че през следващия сезон тя ще се завърне на още две големи оперни сцени за пръв път от началото на войната: операта в Цюрих и Кралската опера в Лондон.

С тези ангажименти Нетребко на практика ще се е върнала на повечето водещи световни сцени, с едно голямо изключение: Метрополитън опера в Ню Йорк, където беше примадона в продължение на две десетилетия.

Генералният мениджър на операта – Питър Гелб, затвори вратата на Мет за Нетребко пред

Елизабет Фрейзър пристига с Massive Attack за Sofia Live Festival, съобщават организаторите на фестивала (27-29 юни).

По думите им това е голямата изненада на тазгодишното издание.

Гласът на Елизабет Фрейзър остава в историята на световната музика като емблематичната вокалистка на шотландските готик рок и уейв легенди Cocteau Twins, и като солов артист с характерно и разпознаваемо присъствие.

След края на Cocteau Twins през 1997 г., Фрейзър започва самостоятелна кариера, а само година по-късно, през 1998 г., записва заедно с Massive Attack култовото парче Teardrop, една от най-запомнящите се и обичани композиции на бристълското дуо, коментират организаторите.

По думите им на 29 юни тя отново ще пее тази песен, но този път на живо в една от най-дългоочакваните фестивални вечери.

Режисьорът Жак Одиар триумфира на наградите „Сизар“ за френско кино в петък вечерта, като спечели седем отличия за мюзикъла си „Емилия Перес“, включително за най-добър филм и режисура, съобщиха АФП и сайтът Sortiraparis.

Филмът „Човекът, който не можеше повече да мълчи“ на режисьора Небойша Слиепчиевич спечели "Сезар" за най-добър късометражен филм. Той е копродукция между Хърватия, Франция, България и Словения и е реализиран с подкрепата на българския Национален филмов център. Продуцент от българска страна е Contrast Films - Катя Тричкова. Конкуренти в тази категория му бяха късометражните филми Queen Size на Алис Бесон, Boucan на Саломе да Суза, Ce qui appartient a Cesar на Виолет Житон.

„Емилия Перес“ спечели въпреки противоречията около него и сега ще се насочи към „Оскар“-ите в неделя, за които има 13 ном

„Темата за българското изобразително изкуство ярко присъства в родното маркоиздаване. Името на Дечко Узунов е тясно свързано с българското маркоиздаване. Дечко Узунов е рисувал марки за Български пощи“, каза главният изпълнителен директор на „Български пощи“ ЕАД Цветилия Стоилкова. Тя припомни, че Дечко Узунов е автор на единствената поредица „Българска поща“. Още приживе на Узунов, през 1979 година, 80-ият му рожден ден е отбелязан с три пощенски марки, представящи три негови творби. Сред смъртта му е издадена и нова поредица пощенски марки, допълни тя. И двете поредици са отпечатани в печатницата за ценни книжа в Лайпциг, отбеляза още Стоилкова. 

Пощенската марка „125 години от рождението на Дечко Узунов“  е в тираж от 5000 броя, с номинална стойност 1,35 лева и специален пощенски печат. Художник на изданието е Теодор Лихо.

В официалната церемония участваха Амелия Гешева –  зам.-министър на културата и Аделина Филева – директор на Софийска градска художествена галерия.  

Повече от 40 изявени творци получиха традиционните награди по случай 24 май - „Златен век“, от министъра на културата Мариан Бачев на официална церемония днес в Балната зала на Националната галерия - „Двореца“. 

Отличията, които днес получавате като творци и дейци на културата, са още един символ на искрената ни благодарност към вас - нашите талантливи и вдъхновени учители, които ни насочвате напред по пътеката на духовността, отбеляза министър Бачев.

Той поздрави присъстващите за това, че достойно, упорито и вдъхновено следват мисията си и с делата си проповядват какво значи да бъдеш артист или даскал в най-чистия и възрожденски смисъл на тази дума.

„За мен наистина е огромна чест да връча тези отличия и да ви благодаря за това, че всеки ден работим заедно за развитието, съхраняването и популяризирането по света на българскат

Постоянна авиационна изложба ще бъде открита в угърчинското село Лесидрен. Това ще стане в Международния ден на авиацията и космонавтиката, 12 април, съобщиха Тодор Попов, председател на авиационно сдружение „Инж. Цветан Лазаров – 2023”, и Тотко Съев, член на неправителствената организация. Изложбата е посветена на българските военновъздушни сили и на родната авиация през годините.

Идеята води началото си отпреди четири-пет години, когато двамата намерили изоставен самолет МиГ-17 в двора на детска градина в гр. Априлци. „Понеже Тошко се занимава с авиомоделизъм от много малък, си поставихме за задача да го приберем и възстановим. Много трудно беше, докато успяхме да го вземем от там, и преди три години с помощта на наши приятели от Национално дружество „Традиция“ – клуб Троян-Априлци, го закарахме в Лесидрен”, разказа Съев. 

Цигуларят Роберт Лакатош и пианистката Мартина Табакова ще са солисти в концерта „Музиката на европейския изток“, който Симфониета-Враца ще представи на 11 април, съобщиха от културната институция. Диригент ще е маестро Христо Павлов.

Публиката ще чуе „Концертна увертюра „Отело“, оп.93 от Антонин Дворжак, „Концерт за цигулка и оркестър в ре мажор“, оп.35 от Пьотр Илич Чайковски и премиерното за Враца произведение от Албена Врачанска – „Концерт за пиано и оркестър №2“.

Комбинацията в един концерт на съвременно произведение с класика като Чайковски няма нищо нетипично, в съвременния свят те се редуват в една и съща програма, обясни пред журналисти маестро Павлов. По думите му солистът Лакатош е изключително добър, прекрасен цигулар, който за втори път работи с врачанския оркестър.

В програмата на Симфони

Хиляди културни ценности от бившето германско императорско семейство Хоенцолерн ще останат постоянно изложени в музеите в Берлин и Бранденбург, съобщи новият министър на културата на страната Волфрам Ваймер, предаде ДПА.

След спор, продължил почти 100 години, потомците на последния германски император са постигнали знаково споразумение с федералното правителство и с провинциите Берлин и Бранденбург, допълни той.

"Това споразумение е огромен успех за Германия като културно място и за публиката, която обича изкуството", заяви Ваймер в Берлин.

"В продължение на сто години съществуваше постоянна несигурност по отношение на предмети, които са от основно значение за историята на изкуството и колекциите на Прусия, а оттам и за историята на Германия като цяло."

Сред съкровищата са портрет на курфюрст Йоахим I Бранденбургски от художника Лукас Кранах Старши и се

Изложбата „От ателието“ на Емил Стойчев бе открита тази вечер в столичната галерия „Академия“. С нея авторът отбелязва своята 90-ата годишнина и представя непоказвани досега платна от последните пет години.

Експозицията бе открита от проф. д-р Здравка Василева, зам.-ректор – художественотворческа дейност и кариерно развитие в Националната художествена академия (НХА). Тя припомни, че Емил Стойчев е доктор хонорис кауза на академията от 2010 г. и, по думите й, неговото творчество няма нужда от представяне. 

„Днешната експозиция, озаглавена „От ателието“, показва 32 работи, като в голямата си част са нови, рисувани през последните пет-шест години“, уточни проф. Василева. Тя прочете поздравителен адрес към автора на изложбата от името на ректора на НХА проф. Георги Янков. 

„Авmopсkо, типично и разпо

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Френската група Pareidolia ще има концерти у нас
Французите от Pareidolia ще имат три концерта у нас, съобщават организаторите. Младата алтернативна рок група ще гостува в София на 6 юли – във „Фабрика Автономия&ldqu ...
Мими Иванова ще изнесе юбилеен концерт по повод 55 години творческа дейност
Българската поп певица Мими Иванова ще изнесе юбилеен концерт по повод 55 години творческа дейност. Събитието е на 12 юли, на летния театър в Пловдив, съобщиха организаторите. По ...
Платформата за съвременна драматургия „ПроТекст“ представя пиеси от Румъния, Сърбия и Италия
Платформата за популяризация на съвременна драматургия и нови театрални практики „ПроТекст“ представя пърформанс-четения на непоказвани досега български пиеси. Те са с ...
Вежди Рашидов откри изложба в Рим
С бурни аплодисменти препълнената галерия “България” в центъра на Рим посрещна Вежди Рашидов, който откри тук представителна изложба от 28 рисунки и 8 скулптури, съобща ...
На младежкия театрален фестивал "Сцена на края на града" ще се играят 10 постановки на две сцени
На четвъртото издание на младежкия театрален фестивал "Сцена на края на града" в Хасково ще се играят 10 постановки на две сцени. Форумът ще продължи една седмица от 23 до 29 юни. ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Френската група Pareidolia ще има концерти у нас
Французите от Pareidolia ще имат три концерта у нас, съобщават организаторите. Младата алтернативна рок група ще гостува в София на 6 юли – във „Фабрика Автономия&ldqu ...
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон в зала „България“
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон на 3 юли в зала „България“, съобщават от оркестъра. Под диригентството на Петко Димитров и с участието на виолончелиста ...
Българската група Scarlet издава „Слънчоглед“, спечелила Младежкия конкурс за нова песен
Българската инди рок/пост пънк група Scarlet издава на 24 юни песента си „Слънчоглед“, с която спечели второто издание на „Младежки конкурс за нова песен“ в ...
„Кукла” на „Атлас“ излиза на плоча и компактдиск
Първият албум „Кукла” на група „Атлас“ излиза за първи път на плоча и компактдиск. Представянето е на 5 юли в София, съобщават организаторите. По думите им ...
17-ти международен конкурс „Млади виртуози“
На 26 юни се открива 17-ият международен конкурс „Млади виртуози“ с клавирен концерт „Един пианист. Пет композиторски свята“, съобщават организаторите.  ...
Тикер в 23:00 ч.
Французите от Pareidolia ще имат три концерта у нас, съобщават организаторите. ...
Начало Тонът на времето
5295
Тонът на времето

Пощенска марка по повод 125 години от рождението на Дечко Узунов бе валидирана в Софийската градска художествена галерия

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 16 Май 2024, 18:32 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Пощенско-филателно издание на тема „125 години от рождението на Дечко Узунов“ бе валидирано днес в Софийската градска художествена галерия. 

„Темата за българското изобразително изкуство ярко присъства в родното маркоиздаване. Името на Дечко Узунов е тясно свързано с българското маркоиздаване. Дечко Узунов е рисувал марки за Български пощи“, каза главният изпълнителен директор на „Български пощи“ ЕАД Цветилия Стоилкова. Тя припомни, че Дечко Узунов е автор на единствената поредица „Българска поща“. Още приживе на Узунов, през 1979 година, 80-ият му рожден ден е отбелязан с три пощенски марки, представящи три негови творби. Сред смъртта му е издадена и нова поредица пощенски марки, допълни тя. И двете поредици са отпечатани в печатницата за ценни книжа в Лайпциг, отбеляза още Стоилкова. 

Пощенската марка „125 години от рождението на Дечко Узунов“  е в тираж от 5000 броя, с номинална стойност 1,35 лева и специален пощенски печат. Художник на изданието е Теодор Лихо.

В официалната церемония участваха Амелия Гешева –  зам.-министър на културата и Аделина Филева – директор на Софийска градска художествена галерия.  

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Френската група Pareidolia ще има концерти у нас
Мими Иванова ще изнесе юбилеен концерт по повод 55 години творческа дейност
Платформата за съвременна драматургия „ПроТекст“ представя пиеси от Румъния, Сърбия и Италия
Вежди Рашидов откри изложба в Рим
На младежкия театрален фестивал "Сцена на края на града" ще се играят 10 постановки на две сцени
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Френската група Pareidolia ще има концерти у нас
Творчески отражения
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон в зала „България“
Авансцена
Българската група Scarlet издава „Слънчоглед“, спечелила Младежкия конкурс за нова песен
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.