Начало Цветни аспекти Баритонът Кирил Манолов пее с националния филхармоничен хор в памет на Константин Илиев
4378
Цветни аспекти

Баритонът Кирил Манолов пее с националния филхармоничен хор в памет на Константин Илиев

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 17 Май 2024, 14:29 ч.

Баритонът Кирил Манолов е специален гост на концерта на националния филхармоничен хор на 21 май в зала „България“. Концертът в памет на големия диригент и композитор Константин Илиев ще бъде дирижиран от Владимир Кираджиев, съобщават от Софийската филхармония

Изложбата на тримата художници именници - Йордан Маринов, Йордан Петров и Йордан Ангелов, е една от двете вече дългогодишни традиции в Бургас на Богоявление.

"След спасяването на светия кръст от водите на Черно море, ние по традиция откриваме тази изложба на тримата Йордановци и си пожелавам тази традиция да продължи още дълго", заяви кметът Димитър Николов по повод 26-ата тяхна съвместна експозицията, която бе представена в залата на Дружеството на бургаските художници.

Николов коментира, че в тези смутни времена поддържането на подобна инициатива толкова години е трудно начинание, но то се случва основно благодарение на тримата художници именици. "Гордея се с тях и много ги обичам за това, че всяка година продължават да ни изненадват с все по-хубави творби", допълни Николов. Кметът обясни, че този път откриването съвпада и с представянето на настолен календар, в койт

Двайсет и пет художници подредиха експозицията "Вино, любов и традиции" в Малката изложбена зала в Русе. Инициативата е на Дружеството на художниците в крайдунавския град. 

Изложбата включва близо 150 картини, а посетителите ще видят любовта във всичките й измерения. 

"Ще видите любовта във всичките й измерения. Любовта е във всичко - и в музиката, и в природата, и в интимните отношения. Всичко е любов. Виното съпътства винаги любовта. То дава настроение", каза Борисова. 

Сред картините има пейзажи, натюрморти. Използвана е разнообразна техника - акварел, масло, акрил. 

Експозицията може да бъде видяна до 26 февруари.

Благотворителната изложба "Ключът е любовта: Отвъд видимото" ще бъде официално открита на 13 декември в Регионална библиотека "Пейо К. Яворов" в Бургас.

Експозицията представя творби на двойката Ани и Явор, чийто живот бе трагично отнет през май 2023 г. при пресичането на пешеходна пътека в София, съобщават организаторите от фондацията, "Ани и Явор: Ключът е любовта".

Произведенията, които са включени, представят Ани като художник, а Явор - като фотограф. Отвъд палитрата и обектива, отвъд кадрите, цветове и формите, които може да анализира човешкото око, изложбата показва и нещо, което може да бъде видяно само от сърцето, пишат организаторите. 

Събитието ще бъде подкрепено и от популярни личности от различни области. Сред тях са Радослав Гизинджиев - писател и психолог, Тони Маркс - писателка, Михаил Фернандес - водеща на подкаста "Будилник", изпълнителкат

Виенският музей „Албертина“ посвещава пролетната си изложба на най-значимите майстори на изкуството на рисунката. „Леонардо - Дюрер. Майсторските рисунки на Ренесанса върху цветен грунд“  е  първата в света подробна музейна изложба. От художествено-историческа гледна точка изложбата също е премиера - темата е разгледана по нов начин в районите южно и северно от Алпите.

„С тази изложба обръщаме внимание на великолепната колекция от графични произведения на „Албертина“.  Експозицията хвърля светлина върху развитието на техниката на рисуване в светлосенки върху цветна хартия - изкуство, което достига своя връх южно от Алпите при Леонардо и което Дюрер довежда до възможно най-голямо съвършенство северно от Алпите с емблематични творби като „Молещите се ръце“. По време на Ренесанса художниците стигат до идеята да

Седем нови заглавия ще играе трупата на Драматичен театър „Борис Луканов“ в Ловеч през тази година. Основният ремонт на голямата сцена, който започна миналото лято, не е прекъснал творческия процес на актьорите. Това каза в интервю директорът на културната институция Биляна Петрова. По думите й два от спектаклите вече са представени премиерно, а останалите се репетират. Три от представленията са по проекти на Министерството на културата.

Тя обясни, че ловешката публика в края на миналата година видя „Асансьорът“ с режисьор Йосиф Сърчаджиев, а в началото на тази - „Хладилникът“ с автор и режисьор Кристиана Бояджиева.  

Биляна Петрова каза, че театралната трупа репетира комедията „Брачен договор“ от Ефраим Кишон. Режисьор е Олег Степанов, сценографията е на Константин Вълков, музиката на Мáртин Костакиев. Участв

В програмата ще звучи музика на Константин Илиев – „Седенкарски песни“, „Гората и птиците", и две части из „Селска песен" – кантата по стихове на Асен Разцветников, заедно с творби от Самюъл Барбър - Адажио /Agnus Dei/ за хор и орган, Ерик Уитакър – „Буря" за хор, пиано и ударни, Оливие Месиен – O, sacrum convivium, и Сергей Рахманинов – кантата „Пролет" за баритон, смесен хор и оркестър, оп. 20.

Забележителният български композитор и диригент Константин Илиев завършва НМА „Проф. П. Владигеров” през 1946 (тогава ДМА). Учи композиция при проф. П. Владигеров, дирижиране при проф. Марин Големинов и цигулка при проф. Вл. Аврамов. Специализира в Пражката академия за музикално изкуство дирижиране, посещава заниманията по четвърттонова композиция на проф. Алоис Хаба. През 1947 се завръща в България. За кратко време работи като музиколог в радио „София“, след което има активна диригентска дейност. Основава Държавния симфоничен оркестър в Русе. Работи като диригент на балета на Софийската опера. Главен диригент е на ДСО и Народната опера в- Русе. Главен диригент е на Варненския симфоничен оркестър. От 1956 г. (с прекъсвания) е диригент и главен диригент на Софийската филхармония.

От 1967 година е професор по оркестрово дирижиране в НМА (БДК). През 1969 г. напуска филхармонията и до 1971 г. осъществява цикъл от концерти и записи за грамофонната фирма „Балкантон“ с оркестъра на НМА. През годините (1971-72, 1978-84) отново е назначен за главен диригент на филхармонията. От 1972 до 1978 г. живее в Добрич и поставя началото на Фестивала на камерната музика. Последната изява на проф. Константин Илиев на диригентския пулт е в Русе през 1988 година. Като диригент получава признание в много страни на Европа, Америка и Азия и изиграва изключително голяма роля в пропагандирането на музиката на ХХ-ти век. Има множество записи в БНР, „Балкантон“ и в чужди радиостанции.

Проф. Константин Илиев е един от най-значимите съвременни български композитори. Творчеството му, което обхваща различни жанрове, се свързва и с така наречения „български музикален авангард“. Автор е на две опери и един балет, кантатно-ораториални творби, шест симфонии и други произведения за симфоничен оркестър. Създава също седем Tempi concertati за различни инструментални ансамбли, 4 струнни квартета, духов квинтет, песни, хорова музика за различни състави, филмова и театрална музика. Aвтор е на три книги, статии и студии. 

Повече информация има ТУК

Изложба „Цветът в мен“ на художничката Таня Василева ще бъде открита в Регионална библиотека „Гео Милев“ в Монтана на 24 февруари, съобщиха от Община Монтана.

На изложбата ще бъдат представени творби на Таня Василева, участвали в различни местни и национални изложби. Най-много от тях са акрилна живопис и батик, създадени през последните 10 години.

Таня Василева е родена в Монтана. От детските си години рисува в местната школа „Рениарт“, а по-късно завършва висше образование по специалността „Педагогика и  обучението по изобразително изкуство“, като специализира живопис при професор Игнат Игнатов.

През последните 10 години работи като учител в Монтана и преподавател по изобразително изкуство в школата, в която някога е учила. Всяко лято организира творческа работилница за деца в Монтана. Нейни картини са прите

Американският мегаполис Ню Йорк стана поредният голям град в света, посрещнал 2025 година. Там настъпването на 2025 година по традиция беше отбелязано със спускането по пилон на почти 6-тонното (5,4 тона) кристално кълбо на "Таймс Скуеър".

Топката, символ на новогодишния празник, е с 2688 кристала, отбелязва Асошиейтед прес. На емблематичния нюйоркски площад пя една от най-популярните американски момчешки групи - "Джонас Брадърс".

"Това е най-голямото парти в света. Няма друго място, по-подходящо да посрещнеш Нова година, от "Таймс Скуеър", каза за АП Томи Онолфо от Лонг Айлънд, който отпразнува настъпването на новата година в центъра на Ню Йорк за осми пореден път.

Около 340 000 души наблюдаваха в Лас Вегас, щата Невада, изстреляните от покривите на казината фойерверките. Разположената наблизо музикалната арена „Сфера“ за първи път показа отброяван

Писмо относно съдбата на Международния балетен конкурс във Варна изпрати инициативен комитет до председателя на постоянната комисия по култура и медии в Народното събрание Тошко Йорданов с копия до министър-председателя Росен Желязков, министъра на културата Мариан Бачев, до кмета на Варна Благомир Коцев и председателя на ОбС Христо Димитров. За това съобщи вносителят на документа Любомир Кутин. 

Сред авторите на писмото са Вера Кирова, Красимира Колдамова и Калина Богоева, които са лауреати на балетния конкурс във Варна, хореографът и балетен педагог проф. Хикмет Мехмедов и изследователят на балета Стефан Христов. 

Те настояват Министерството на културата да се погрижи за събитието, което е безспорен символен капитал за страната и от създаването си през 1964 г. неизменно се възприема като еталон за престиж, издигайки името на Варна и България на предно място

Регионалният исторически музей в Плевен получи като дарение капсулна армейска пушка от 1853 г. Тя е предоставена от д-р Павлин Стефанов, съобщиха от музея.

Според специалистите в културния институт пушката е произведена в оръжеен завод „Тула” (Русия). 

д-р Стефанов, който е и общински съветник в Общинския съвет на Плевен, каза, че пушката е спечелена от него на търг по време на благотворителен бал, организиран от Ротари клуб Плевен Центрум. Тази пушка е използвана в Кримската война и по-късно попада в България, като тя е участвала в сражения, допълни д-р Стефанов. 

Моето убеждение е, че пушката не трябва да попада в частна колекция, дори и моя, а да бъде предоставена на музея. Там смятам, че е мястото, защото това е интересно културно-историческо наследство, което трябва да бъде достъпно за всеки, смята общинският съветник.  

В Арт център 2 – Къща на художниците в Плевен се откри изложба на Убавка Тончев и Константин Симеонов – Костика. Тя съчетава живопис и скулптура, като преплита характерните стилове на двамата автори. Творческият им път е минал през залите на галерията, където преди време са били техните ателиета. Тук 25 години те са създавали част от своите творби.

„Добре дошли на една много специална изложба, която ни приканва да навлезем в света на двама автори, обединени както от любов, така и от изразителността на творческия си почерк. Въпреки че споделят 50 години от живота си, в творбите им можете да видите и контраста в светоусещането им. Изложбата ни среща с два различни погледа – единият пъстър, експресивен и наситен с живот, другият – дълбок, философски и носещ усещане за вечност. Убавка и Костика са автори, които ни разказват истории. Тук ще откриете ли

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Песни на Джеймс Тейлър ще бъдат използвани в нов мюзикъл
Следващата музикална икона, която ще превърне своите песни в мюзикъл, е Джеймс Тейлър, пише Асошиейтед прес.  Песните на Тейлър ще бъдат използвани в обявения нов мюзикъл Fir ...
Тенорът Калин Душков за мюзикъла „Матилда“: Това е урок по любов
„Матилда“ е урок по любов. Ние го учихме този урок в продължение на два месеца“, казва тенорът Калин Душков по повод предстоящата премиера в Софийската опера и ба ...
Иранският режисьор Мохамад Расулоф: Създаването на произведения на изкуството е мое право и няма причина да не се боря за това право
Иранският режисьор Мохамад Расулоф получи късно снощи специалната награда „ФИПРЕССИ Платиниум“ , посветена на 100-годишнината на Международната асоциация на филмовата к ...
С концерт на квартет към Пловдивската опера започна Пролетният салон на изкуствата
С концерт на квартет към Пловдивската опера започна Пролетният салон на изкуствата, организиран от Община Варна. Съставът е сформиран от цигуларите Балаш Шварц и Божидар Бенев, вио ...
Актрисата Неда Спасова е претендент за наградата "Полет в изкуството" на фондация "Стоян Камбарев"
Актрисата Неда Спасова е победител в категория „Актьорско майсторство“, съобщават от фондация "Стоян Камбарев". Заедно с още четирима артисти тя е претендент за награда ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Холивудски режисьор арестуван, защото измамил Нетфликс с 11 млн. долара
Холивудски сценарист и режисьор беше арестуван по обвинение, че е измъкнал 11 млн. долара от Нетфликс за научнофантастичен сериал, който така и не е излъчен, като вместо това е нас ...
Песни на Джеймс Тейлър ще бъдат използвани в нов мюзикъл
Следващата музикална икона, която ще превърне своите песни в мюзикъл, е Джеймс Тейлър, пише Асошиейтед прес.  Песните на Тейлър ще бъдат използвани в обявения нов мюзикъл Fir ...
Изложбата „Посоки 2“ бе открита с минута мълчание заради трагичните събития в Република Северна Македония
С едноминутно мълчание бе открита изложбата „Посоки 2“ в галерия „Мисията“ на Държавния културен институт към министъра на външните работи днес. Поводът за ...
Осъдиха крадците на златната тоалетна от Маурицио Кателан
Британци бяха осъдени за кражбата на тоалетната от 18-каратово злато, изложена като произведение на изкуството в родния дом на Уинстън Чърчил, съобщи Ройтерс.  Напълно функци ...
„Куин“, Хърби Хенкок и Барбара Ханиган са новите носители на наградата „Полар“
Легендарната британска рок група „Куин“, американският джаз пианист Хърби Хенкок и канадското сопрано и диригент Барбара Ханиган са тазгодишните носители на престижната ...
Тикер в 18:00 ч.
Холивудски сценарист и режисьор беше арестуван по обвинение, че е измъкнал 11 мл ...
Начало Цветни аспекти
4378
Цветни аспекти

Баритонът Кирил Манолов пее с националния филхармоничен хор в памет на Константин Илиев

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 17 Май 2024, 14:29 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Баритонът Кирил Манолов е специален гост на концерта на националния филхармоничен хор на 21 май в зала „България“. Концертът в памет на големия диригент и композитор Константин Илиев ще бъде дирижиран от Владимир Кираджиев, съобщават от Софийската филхармония

В програмата ще звучи музика на Константин Илиев – „Седенкарски песни“, „Гората и птиците", и две части из „Селска песен" – кантата по стихове на Асен Разцветников, заедно с творби от Самюъл Барбър - Адажио /Agnus Dei/ за хор и орган, Ерик Уитакър – „Буря" за хор, пиано и ударни, Оливие Месиен – O, sacrum convivium, и Сергей Рахманинов – кантата „Пролет" за баритон, смесен хор и оркестър, оп. 20.

Забележителният български композитор и диригент Константин Илиев завършва НМА „Проф. П. Владигеров” през 1946 (тогава ДМА). Учи композиция при проф. П. Владигеров, дирижиране при проф. Марин Големинов и цигулка при проф. Вл. Аврамов. Специализира в Пражката академия за музикално изкуство дирижиране, посещава заниманията по четвърттонова композиция на проф. Алоис Хаба. През 1947 се завръща в България. За кратко време работи като музиколог в радио „София“, след което има активна диригентска дейност. Основава Държавния симфоничен оркестър в Русе. Работи като диригент на балета на Софийската опера. Главен диригент е на ДСО и Народната опера в- Русе. Главен диригент е на Варненския симфоничен оркестър. От 1956 г. (с прекъсвания) е диригент и главен диригент на Софийската филхармония.

От 1967 година е професор по оркестрово дирижиране в НМА (БДК). През 1969 г. напуска филхармонията и до 1971 г. осъществява цикъл от концерти и записи за грамофонната фирма „Балкантон“ с оркестъра на НМА. През годините (1971-72, 1978-84) отново е назначен за главен диригент на филхармонията. От 1972 до 1978 г. живее в Добрич и поставя началото на Фестивала на камерната музика. Последната изява на проф. Константин Илиев на диригентския пулт е в Русе през 1988 година. Като диригент получава признание в много страни на Европа, Америка и Азия и изиграва изключително голяма роля в пропагандирането на музиката на ХХ-ти век. Има множество записи в БНР, „Балкантон“ и в чужди радиостанции.

Проф. Константин Илиев е един от най-значимите съвременни български композитори. Творчеството му, което обхваща различни жанрове, се свързва и с така наречения „български музикален авангард“. Автор е на две опери и един балет, кантатно-ораториални творби, шест симфонии и други произведения за симфоничен оркестър. Създава също седем Tempi concertati за различни инструментални ансамбли, 4 струнни квартета, духов квинтет, песни, хорова музика за различни състави, филмова и театрална музика. Aвтор е на три книги, статии и студии. 

Повече информация има ТУК

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Песни на Джеймс Тейлър ще бъдат използвани в нов мюзикъл
Тенорът Калин Душков за мюзикъла „Матилда“: Това е урок по любов
Иранският режисьор Мохамад Расулоф: Създаването на произведения на изкуството е мое право и няма причина да не се боря за това право
С концерт на квартет към Пловдивската опера започна Пролетният салон на изкуствата
Актрисата Неда Спасова е претендент за наградата "Полет в изкуството" на фондация "Стоян Камбарев"
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Под прожектора
Холивудски режисьор арестуван, защото измамил Нетфликс с 11 млн. долара
Цветни аспекти
Песни на Джеймс Тейлър ще бъдат използвани в нов мюзикъл
Под прожектора
Изложбата „Посоки 2“ бе открита с минута мълчание заради трагичните събития в Република Северна Македония
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.