Фондация „Йордан Камджалов“ представя в двореца „Врана“ за трета поредна година част от музикалното бъдеще на България, от 14 до 16 юни на фестивала „Стремеж“, съобщават организаторите.
Творец от Търговище подреди свои картини в Омуртаг. Самостоятелната изложба живопис на художника Йордан Йорданов бе открита днес в залата на Обредния дом в града, в присъствието на заместник-кмета Радостина Дончева, граждани - ценители на изобразителното изкуство.
„За мен е удоволствие да Ви посрещна с добре дошъл в нашия град. Радвам се, че се отзовахте на нашата покана, за да можем да се насладим, за да усетим таланта и духа Ви, частицата от вас, която е вложена там. За мен е привилегия и чест да обявя изложбата за открита. Успех и на добър час!“, каза Дончева в обръщението си към художника.
За Йорданов това е десета поредна изложба, но първа в Омуртаг, разказа председателят на народно читалище „Отец Паисий-1870“ Славка Иванова. Художникът излага нови произведения, създадени през последните години, които демонстрират неговия
„Избери радостта“ – авторски спектакъл по романа „Полиана" на Елинор Портър, ще бъде представен на 7 декември в камерна сцена „Славянска беседа“, съобщават от сдружение „Творци“.
По думите им това е първа драматизация на книгата в България.
Драматургията, концепцията, сценографията и режисурата са на Цвета Балийска. Асистент режисьор и техническо изпълнение - Пламен Петков. Репетитор е Маргарита Маринова, хореограф - Цветина Матова. Музикалната среда е на Росен Иванов, Цвета Балийска, Рада, Рая и Авенир Михайлови. Музикален педагог на спектакъла е Христо Петков.
Участват Емона Соколова, Боряна Лачева, Виктория Винклер, Киара Тодорова, София Болашъкова, Рая Михайлова, Авенир Михайлов, Мария Попова, Ана Велева, Мария Аврамова, Александър Ганчев, Кирил Георгиев.
„Полиана е символ на силата на човешкия д
130-годишнината от рождението на Димитър Пешев беше отбелязана в Музея на еврейския народ в Тел Авив, Израел, съобщи кюстендилският историк доц. д-р Ангел Джонев от Института за исторически изследвания при Българската академия на науките.
Събитието е било организирано от Посолството на България в Израел и е включвало дискусия за живота на Димитър Пешев. Представена е била изложбата на доц. Джонев "Праведникът Димитър Пешев".
Фотодокументалната експозиция по повод 130-годишнината от рождението на Димитър Пешев беше показана тази година в края на юли и в Народното събрание. Авторът на изложбата е и основател на къщата музей "Димитър Пешев" в Кюстендил.
В експозицията, чрез снимки и документи, той разказва живота и делото на подпредседателя на 25-ото Народно събрание, изиграл важна роля за спасяването на българските евреи през Втората световна война.
С изложбата Market of Desire: Women’s Market софийската галерия „Пунта“ в партньорство с лондонската галерия Cable Depot открива новата си локация на Женския пазар в София.
Груповата експозиция ще представи художествената продукция в рамките на 2025 г, съобщават организаторите.
Изложбата Market of Desire: Women’s Market включва творби на десет популярни на международната сцена български и чуждестранни визуални артисти, които двете галерии представляват - Лазар Лютаков, Викенти Комитски, Иван Мудов, Стефания Батоева, Цветомира Борисова, Лиз Елтън, Хуа Клерже, Стефан Лоа, Лоран Фарни, Амикам Торен. Творбите им са вдъхновени от контекста на Женския пазар в София.
Market of Desire: Women’s Market се занимава с широк спектър от теми - капиталистическия реализъм и неговото влияние върху традиционната култура и общностите, магазинит
Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали след отворената покана за културни проекти, която бе обявена през май, съобщават инициаторите от Kaufland.
Проектите са били оценени от обществен съвет в лицето на проф. д-р арх. Йорданка Кандулкова – архитект и преподавател в УАСГ, доц. д-р Венета Ханджийка-Янкулова – директор на Регионалния исторически музей в София, журналистите Даниел Ненчев и Константин Вълков, съоснователят на Free Sofia Tour – Стефан Огнянов и културният мениджър Петър Димитров.
Общо 71 проекта ще бъдат реализирани в най-новото градско пространство до края на 2024 г. и през 2025 г. с комуникационна, техническа и логистична подкрепа от сцената домакин.
Най-много предложения са получени в тематичните категории културно наследство, култура и изкуст
По думите им под формата на музикални рецитали международно признати млади дарования, лауреати на фондацията, ще имат възможност да разкрият в пълен блясък артистичните си виртуозни качества.
Фестивалът е съвместно с Фонда за опазване на историческото наследство „Цар Борис и Царица Йоанна“.
Празничното закриване на събитието съвпада с рождения ден на Симеон Сакскобургготски.
Робот дебютира като диригент в Дрезден, като изпълни музика, композирана специално за него, предаде АФП.
Роботът представлява три отделни ръце, всяка от които има своя палка, напомняща светлинните саби от филма „Междузвездни войни“. Той дирижира музикантите на Дрезденския симфоничен оркестър.
Обучен да разпознава ритъма и динамиката, роботът движи ръцете си независимо една от друга. Той успя да покаже способностите си, като изпълни Semiconductor`s Masterpiece - произведение на немския композитор и пианист Андреас Гундлах.
Роботът използва трите си ръце, за да направлява поотделно три части на оркестъра. Това не би било възможно с един диригент. След представлението в неделя Гундлах каза, че идеята е вдъхновена от учени от Техническия университет в Дрезден. Те разработват роботи, които нямат за цел да заменят хората, а напротив - да се сработят с тях. С
Исторически обекти от България и чужбина оживяват в тематична изложба в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград. Културната институция отбелязва Световния ден на туризма - 27 септември с тематична изложба, експонирана във фоайето на библиотеката. Във витрините са изложени материали от фонда на библиотеката, свързани с интересни туристически обекти в България и чужбина, съобщи главният библиотекар Мила Маринова. „Отделено е специално място на Разград и региона с древна и богата история, където в града и околностите могат да се видят исторически паметници от различни епохи - Римският град Абритус – там може да бъде усетен духа на Римската империя“, обясни Маринова. Тя посочи, че едно от най-посещаваните места в региона е историко-археологическият резерват „Сборяново“. Най-важният исторически паметник там е Свещарската гробница
Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават организаторите.
По-рано тази година, на 30 май в Сполето (Италия), в една от централните галерии в града на изкуствата, бяха изложени картини на прочутия оперен бас и академичен художник.
На 30 септември, отново в Сполето, в рамките на „Менотти арт фестивал“ на Никола Гюзелев и неговото изкуство ще бъде посветена престижната в музикалния свят награда на името на Томас Шиперс. Публиката ще може да чуе незабравими негови изпълнения на видео от златния фонд на театро „Реджо“ в Парма.
На 5 октомври в Софийската опера е юбилейният концерт, на който ще б
Рослана Дамянова открива дебютната си фотографска изложба „Сапунено цвете“ на 22 ноември.
Събитието ще се проведе в столичното Cafe Synthesis, съобщават организаторите от BECA (Before Creating Academy) Foundation.
„Сапунено цвете“ е фотографски разказ за сложните човешки взаимоотношения в рамките на един род, който ни кани да забавим за момент устремения си поглед към бъдещето, да превъзмогнем страховете на днешния ден и да се върнем назад към нашите корени. Макар да изглежда лесно, това пътуване често ни изправя пред емоционални спомени, неизказани думи и забравени връзки“, казват от екипа.
Те отбелязват, че чрез фотографията авторката изгражда мост към своята баба, с която животът я е разделил преди много време.
„Осъзнала, че времето не може да се върне назад, един ден тя поема към малко село в Родопи
Първите украиноезични аудиогидове в Белгия бяха официално пуснати днес по време на церемония в Кралските музеи на изящните изкуства на Белгия в Брюксел.
Инициативата е част от проект, ръководен от първата дама на Украйна Олена Зеленска, който вече доведе до пускането на 80 аудиогида на украински в 44 страни по света, предаде белгийската новинарска агенция Белга.
„Време е да направим изложбите в Кралските музеи на изящните изкуства по-достъпни за украинските посетители благодарение на тези аудиогидове“, заяви Олена Зеленска.
От 2020 г. съпругата на украинския президент Володимир Зеленски води проект за създаване на аудиогидове на украински език в най-големите музеи на света. Сред другите участващи музеи са Лувърът във Франция, Уестминстърското абатство във Великобритания, Колизеумът и галерия „Боргезе“ в Италия и замъкът „Албертина&