Начало Тонът на времето Британският музей е открил още 268 изчезнали експоната след кражби
3951
Тонът на времето

Британският музей е открил още 268 изчезнали експоната след кражби

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 19 Май 2024, 19:32 ч.

Британският музей е открил още 268 изчезнали експоната след кражбите, установени в институцията, предаде ДПА.

За мен рисуването е естествено състояние, както дишането. И затова никога в живота си не съм си правила равносметка защо и какво съм нарисувала.

Това каза Текла Алексиева тази вечер на откриването на изложбата „Енциклопедия на необозримото“ в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

„Нямам нито една подписана картина, не помня и дати. Не съм си броила творенията, както не съм си броила вдишванията и издишванията. Когато кураторите Даниела Радева и Любен Домозетски се заеха с тази изложба, те ми направиха равносметка“, каза художничката.

Любен Домозетски посочи, че целта на екипа била да се направи картография творчеството на Текла Алексиева. В експозицията са включени класически произведения, участвали в изложби, знакови корици, научни илюстрации, библейски композиции, експерименти с анилинови бои, както и по-малко известните й ст

Ханука - осемдневният празник на светлината в юдаизма, тази година започва на Коледа, което се е случвало само четири пъти от 1900 г. насам, съобщава Асошиейтед прес.

Защо Ханука е толкова късно тази година? Простият отговор е, че еврейският календар се основава на лунни цикли и не е в синхрон с Григорианския календар, който определя Коледа на 25 декември.

Ханука винаги започва на 25-ия ден от еврейския месец Кислев - дата, която се намира между края на ноември и края на декември по григорианския календар.

За последен път Ханука е започвала на Коледа през 2005 г. Но терминът „Крисмука“ (комбинация от английските имена на празниците Christmas и Hanukkah) - обозначаващ припокриването на двата празника, е станал популярен преди това. Терминът придобива допълнителна популярност през 2003 г., когато героят Сет Коен в телевизионната драма „Квар

С концерт на група „Молец“ приключи мирното шествие срещу трафика на хора с цел трудова и сексуална експлоатация в София. Организатори на международната инициатива „Поход за свобода“, която се провежда у нас от 2014 г., са „Кампания А21“. Поводът е Европейският ден за борба с трафика на хора – 18 октомври. На сцената пред Народния театър „Иван Вазов“ участие взеха още Ернесто Венесуела, Крисия Тодорова и Детска вокална група „Бонбон“. 

„Походът за свобода“ е едно много мощно оръжие, което ни обединява с ясното послание, че трафикът на хора, което е съвременното робство, не трябва да бъде толерирано, каза Моника Николова, изпълнителен директор на „Кампания А21“. „Изпълнена съм с надежда, че виждам толкова много млади хора, които дават гласност на този проблем. Свободата е основно

Служебният министър на културата Найден Тодоров награди певицата с български корени Силви Вартан със „Златен век“ – огърлие, в навечерието на откриването на изложбата „Силви Вартан и нейната България“ в галерията на Българския културен институт (БКИ) в Париж. Това съобщават от пресцентъра на Министерството на културата (МК).

Тодоров е удостоил Вартан с отличието заради „нейния изключителен принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност“.

„Само мога да се опитам да си представя, какво е мислело онова малко русоляво седемгодишно момиченце, когато е поело по дългия път към Париж с ясната идея, че вече нищо няма да е същото и всички пътища назад са прекъснати. Свободата, както всички знаем, има цена. Не знам каква цена сте платили вие, но днес спокойно мога да кажа, че цената си е струвал

Моноспектакъл „Пътят на сърцето“ по романа „Царица Елеонора Българска“ на Неда Антонова ще има премиера на 9 декември в камерната зала на театър „Сълза и смях“, съобщават организаторите.

Сценичната версия и режисурата са на Бойко Илиев. Моноспектакълът е с участието на Роси Русева. Музикалните картини са на Жоро Стоев.

В „Пътят на сърцето“ една майка се изправя срещу войната и търси синовете си, призовани като доброволци. „Чистата обич и всеотдайност, саможертвата я водят по пътя на сърцето. Наивност и хумор, типични за българското село се редуват с жестоката реалност. Героинята Куна Байрактарова среща на фронта Царица Елеонора Българска. Силата на саможертвата им се превръща в безмълвен героизъм. И всички заставаме срещу войната. Усмивките замръзват. Въпросите напират. Отговорите задушават. Защото всички сме майки

Общо 626 от около 1500 изчезнали или откраднати предмета вече са намерени по целия свят, включително в Европа и Северна Америка, и са върнати обратно в колекцията на културната институция в Лондон.

В последната актуализирана информация на музея от февруари се посочва, че повече от 350 артефакта са били върнати, като сред тях има класически гръцки и римски скъпоценни камъни и бижута.

"Малцина очакваха, че този ден ще дойде, дори аз имах съмнения", каза председателят на настоятелството на Британския музей и бивш министър на финансите Джордж Озбърн. "Когато съобщихме ..., че предметите са били откраднати от нашата колекция, хората разбираемо предположиха, че това е всичко - едва ли някога ще видим повече от шепа от тях отново. Обикновено това се случва при подобни кражби", отбеляза той.

Екипът на Британския музей обаче не се отказва. "Благодарение на умелата детективска работа и мрежата от доброжелатели постигнахме забележителен резултат", каза Озбърн. Според него над 600 артефакта вече са върнати, а местонахождението на други около 100 е установено, като това е половината от експонатите, за които е установено, че са изчезнали. 

Той подчерта, че "търсенето на другите липсващи предмети продължава".  Озбърн призова всеки, който има някаква информация," да последва примера на тези, които ни помогнаха, и да се свърже с нас".

Когато тази седмица пожари унищожиха части от Лос Анджелис, агентът по недвижими имоти Джена Купър започна да моли приятели за дрехи и други вещи, за да помогне на нуждаещите се, разказва Ройтерс.

Молбата бързо се разпространи в мрежата от влиятелни жени. Откликнаха актьори, сред които Шарън Стоун и Хали Бери, които предоставиха пуловери, обувки, дрехи, чанти, колани, пижами и други неща, извадени от собствените им колекции.

„Събирам целия си гардероб“, написа Хали Бери в Инстаграм и добави: „Ако живеете в района на Южна Калифорния, призовавам ви да направите същото - това е нещо, което всички можем да направим точно сега.“

Купър, който управлява и магазин за стоки за дома, наречен +COOP, разчисти половината от пространството в него, за да създаде център за даряване на дрехи на нуждаещите се.

Шарън Стоун разпространи информация з

Пазарджик ще посрещне 2025 година с празничен концерт на площад "Константин Величков", съобщиха от общинската администрация.

В него ще участват бившият вокал на "Контрол" Петър Валентинов Станоев (Пецата) заедно с неговата банда, както и фолклорен оркестър "Красен".

Програмата започва в 23:00 часа.

Коледна песен от търговищкото сeло Вардун, записана и нотирана от Руси Коджаманов, шества из страна години наред, чрез коледарски дружини.

Песента, в която се пее, „Тръгнали са три овчаря, Коладе, Коладе ле, три овчаря три кехаи Коладе, Коладе ле”, е публикувана през 1891 г. и днес се помни в селото.

За историята на песента, слушана в семейството, подета от поколения и останала в народната памет, разказва пред репортер Светлана Аврамова – главен уредник в Регионалния исторически музей в Търговище.  

По думите на специалиста, която е с корен от населеното място и родственица за Руси Коджаманов, все още има някогашни младежи (днес в доста напреднала възраст), които през нощта срещу Рождество Христово са коледували в село Вардун и са пеели същата песен. Самите те са я научили вкъщи - от  своите по-възрастни родственици, които на младини

Музей на модерното изкуство (МоМА) в Ню Йорк беше домакин на бенефис, посветен на актьора и режисьор Самюъл Л. Джаксън, предаде Асошиейтед прес.

Семейството и приятели почетоха неговата кариера, изпълнена с касови хитове, герои и емблематични реплики.

Актьорът се придържаше към по-сантиментална реч по време на благотворителната вечер, докато близките го почетоха с някои от най-популярните му реплики, отбелязва Асошиейтед прес.

"Имах щастието да изиграя широк спектър от персонажи, като от всеки научих нещо ново и винаги нося частица от тях", каза той.

На 75-годишна възраст Джаксън създава холивудско наследство, което продължава вече 40 години. От ролята на Мейс Уинду в сагата "Междузвездни войни" или Ник Фюри в киновселената на "Марвел" до емблематичните образи на Куентин Тарантино -  Джулс в "Криминале" и Ордел в "Джанго без окови", той неведнъж е пока

Киномания гостува във Варна от 15 ноември до 1 декември, показва програмата на домакините от Фестивалния комплекс в града.

Откриването е с документалния филм Let’s Get Lost Starring Chet Baker на Брус Уебър, който разказва за Чет Бейкър и живота му чрез интервюта, проследявайки кариерата на музиканта от 50-те години на миналия век, когато свири с джаз величия като Чарли Паркър, Гери Мълиган и Ръс Фрийман, до 80-те години, когато пристрастяването му към хероина и хаосът в личния му живот го подтикват да се премести да живее в Европа. 

На 20 ноември ще се състои прожекция и среща с екипа на документалния филм „Отвъд предела“, посветен на житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън в Антарктида. Историята, разказана от Еленко Касалийски, проследява дългия път, изминат пр

След като кражби от хранилищата на Британския музей бяха разкрити през август 2023 г., директорът Хартвиг Фишер подаде оставка. Постът временно беше зает от бившия ръководител на лондонския музей "Виктория и Албърт" сър Марк Джоунс.

През март напускащият ръководния пост в Националната портретна галерия Никълъс Кулинан беше обявен за постоянен директор на Британския музей.

Институцията показва част от върнатите след кражба предмети в изложбата "Преоткриване на скъпоценни камъни", която може да се разгледа до 15 юни.

Предприети са правни действия през месец март срещу бившия куратор в музея Питър Хигс, който беше уволнен през юли м.г., припомня ДПА. Той е разследван от полицията, но не са му предявени обвинения досега.

Хигс работи в продължение на 30 години в отдела за Древна Гърция и Рим в Британския музей. Той не присъства на заседание на Висшия съд в Лондон заради влошеното си здравословно състояние. Хигс смятал да оспорва иска срещу него, стана ясно в съдебната зала. Британският правосъден министър Хедър Уилямс нареди на бившия куратор да върне откраднати експонати, ако има такива у него, припомня ДПА. 

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Торино и Пашата започват годината с „100 игли“
Торино и Пашата започват годината с нова песен, наречена „100 игли“. Песента е по идея, музика и текст на Димитър Марианов-Marianoff, който я създава специално за Тодо ...
Художествена галерия „Николай Павлович“ подреди изложбата „Що е Стършел свършил“ в рамките на Алековите дни
В Художествена галерия „Николай Павлович“ в Свищов бе подредена изложбата „Що е Стършел свършил“ в рамките на Алековите дни. Събитието е част от културната ...
С цветя и венци пред паметника му в Бургас отбелязаха 100-годишнината от рождението на Георги Калоянчев
Актьори, студенти, ученици, общественици и граждани се събраха пред паметника на Георги Калоянчев в Морската градина в неговия роден град Бургас, за да почетат паметта му по повод ...
Национален конкурс за изработване на театрални кукли на любими литературни герои обяви регионалната библиотека „Сава Доброплодни”
Четиринадесети Национален конкурс за изработване на театрални кукли на любими литературни герои обявява Регионална библиотека „Сава Доброплодни” в Сливен, съобщиха от к ...
Със средства от Министерството на културата музеят в Лом ще модернизира своята база
Историческият музей в Лом започва реализацията на проект „Опазване и популяризиране на художественото наследство в Исторически музей – Лом“, финансиран изцяло от ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Общинският театър „Апостол Карамитев“ отбелязва месеца на Радичков с „Лазарица“ на Крикор Азарян и изложба на театрални плакати по пиеси на автора
Общинският театър в Димитровград „Апостол Карамитев“ се включва в инициативата “Януари - месец на Радичков“ с постановка на пиесата му „Лазарица&ldquo ...
Изложба с нови картини от фонда на галерия „Кирил Петров“
Изложба с 37 нови картини на 19 творци, постъпили през 2024 година във фонда на художествена галерия „Кирил Петров“ в Монтана, бе открита днес в салона на галерията.&nb ...
Торино и Пашата започват годината с „100 игли“
Торино и Пашата започват годината с нова песен, наречена „100 игли“. Песента е по идея, музика и текст на Димитър Марианов-Marianoff, който я създава специално за Тодо ...
Рапърът Лил Бейби оглави класацията на "Билборд" за албуми
Рапърът Лил Бейби е начело на класацията за албуми на "Билборд" с WHAM, съобщи сайтът на изданието.  До върха на чарта американският изпълнител стига с четвърта своя продукци ...
Започна записването за ежегодната научна конференция, посветена на делото на Чудомир
Започва записването за тазгодишната научна конференция, посветена на живота и творчеството на казанлъшкия художник и писател Димитър Чорбаджийски – Чудомир, която ще се състо ...
Тикер в 23:00 ч.
Общинският театър в Димитровград „Апостол Карамитев“ се включва в ин ...
Начало Тонът на времето
3951
Тонът на времето

Британският музей е открил още 268 изчезнали експоната след кражби

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 19 Май 2024, 19:32 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Британският музей е открил още 268 изчезнали експоната след кражбите, установени в институцията, предаде ДПА.

Общо 626 от около 1500 изчезнали или откраднати предмета вече са намерени по целия свят, включително в Европа и Северна Америка, и са върнати обратно в колекцията на културната институция в Лондон.

В последната актуализирана информация на музея от февруари се посочва, че повече от 350 артефакта са били върнати, като сред тях има класически гръцки и римски скъпоценни камъни и бижута.

"Малцина очакваха, че този ден ще дойде, дори аз имах съмнения", каза председателят на настоятелството на Британския музей и бивш министър на финансите Джордж Озбърн. "Когато съобщихме ..., че предметите са били откраднати от нашата колекция, хората разбираемо предположиха, че това е всичко - едва ли някога ще видим повече от шепа от тях отново. Обикновено това се случва при подобни кражби", отбеляза той.

Екипът на Британския музей обаче не се отказва. "Благодарение на умелата детективска работа и мрежата от доброжелатели постигнахме забележителен резултат", каза Озбърн. Според него над 600 артефакта вече са върнати, а местонахождението на други около 100 е установено, като това е половината от експонатите, за които е установено, че са изчезнали. 

Той подчерта, че "търсенето на другите липсващи предмети продължава".  Озбърн призова всеки, който има някаква информация," да последва примера на тези, които ни помогнаха, и да се свърже с нас".

След като кражби от хранилищата на Британския музей бяха разкрити през август 2023 г., директорът Хартвиг Фишер подаде оставка. Постът временно беше зает от бившия ръководител на лондонския музей "Виктория и Албърт" сър Марк Джоунс.

През март напускащият ръководния пост в Националната портретна галерия Никълъс Кулинан беше обявен за постоянен директор на Британския музей.

Институцията показва част от върнатите след кражба предмети в изложбата "Преоткриване на скъпоценни камъни", която може да се разгледа до 15 юни.

Предприети са правни действия през месец март срещу бившия куратор в музея Питър Хигс, който беше уволнен през юли м.г., припомня ДПА. Той е разследван от полицията, но не са му предявени обвинения досега.

Хигс работи в продължение на 30 години в отдела за Древна Гърция и Рим в Британския музей. Той не присъства на заседание на Висшия съд в Лондон заради влошеното си здравословно състояние. Хигс смятал да оспорва иска срещу него, стана ясно в съдебната зала. Британският правосъден министър Хедър Уилямс нареди на бившия куратор да върне откраднати експонати, ако има такива у него, припомня ДПА. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Торино и Пашата започват годината с „100 игли“
Художествена галерия „Николай Павлович“ подреди изложбата „Що е Стършел свършил“ в рамките на Алековите дни
С цветя и венци пред паметника му в Бургас отбелязаха 100-годишнината от рождението на Георги Калоянчев
Национален конкурс за изработване на театрални кукли на любими литературни герои обяви регионалната библиотека „Сава Доброплодни”
Със средства от Министерството на културата музеят в Лом ще модернизира своята база
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Януари
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Общинският театър „Апостол Карамитев“ отбелязва месеца на Радичков с „Лазарица“ на Крикор Азарян и изложба на театрални плакати по пиеси на автора
Под прожектора
Изложба с нови картини от фонда на галерия „Кирил Петров“
Тонът на времето
Торино и Пашата започват годината с „100 игли“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.