Български народни хора огласиха стария квартал на Ловеч. За четиринадесета поредна година фолклорният фестивал за клубове за народни хора „Хоро под „Стратеш“ събра в люляковия град любители на народното творчество от цялата страна. Организатор е Народно читалище "Зорница-2010 - Нено Щрегарски" – Ловеч.
С дефиле, под звуците на народната музика, танцовите клубове преминаха през централната пешеходна улица на града. След като на площад „Екзарх Йосиф Първи“ извиха първото си голямо хоро, продължиха към стария квартал „Вароша“.
Начало на фолклорния празник дадоха председателят на читалището организатор Нели Читинова и секретарят на Община Ловеч Елена Пиронкова. Те пожелаха на участниците да продължават да съхраняват и разпространяват българския фолклор и традиции.
Над 250 танцьора от 10 клуба за народни хора се качиха
Деница Тодорова показва изложбата си „Метафора на паметта“ в столичната къща музей „Вера Недкова“.
Тя ще бъде представена в периода 17 юни – 21 ноември, съобщават организаторите от Националната галерия.
„Програмата „В дома на Вера Недкова“ представя съвременни авторки в уютната атмосфера на апартамента на художничката, изпълнен със свидетелства за нейното интелектуално и творческо присъствие“, разказват от екипа.
По думите им проектът изпълва къщата музей „Вера Недкова“ с фина и деликатна енергия, в която се вплита артистичната образност на авторката.
„Нейната интерпретивна визия провокира въпроса за недостатъчно представените „разкази“ за жените в историята на изкуството. Фокусът в творчеството на художничката е съсредоточен върху скритите,
Спектакълът "Последният страстен любовник" е избран за участие във второто издание на комедийния театрален фестивал "Тодор Колев", който ще се състои в Шумен от 26 до 30 юни тази година.
Това съобщи Дидо Илиев от културната институция в крайдунавския град.
Комедията от Нийл Саймън "Последният страстен любовник" е на режисьора Ивайло Ненов. Сценографията и костюмите са на Петя Боюкова. Участват Кадри Хабил, Евгения Явашева, Дона Вълова и Петя Венелинова.
"Това е изключително актьорска пиеса. С чувство за хумор в нея се говори за дълбоките копнежи, които има човек, за проблемите като общуване, семейни ценности и кризата на обикновения човек", каза Ивайло Ненов.
„Памет – посоки – поколения“ е заглавието на изложбата на Марена Джингова (1939 - 2016), която Съюзът на българските художници (СБХ) и галерия книжарница „София прес“ организират.
Експозицията ще бъде със специалното участие на Златка Андреева и може да бъде разгледана от 15 до 30 април в столичната галерия книжарница „София прес“, съобщават от екипа.
„Марена Джингова е един от скритите таланти на поколението художници, израснали между невъзможността да твориш свободно и инстинкта за оцеляване, който неминуемо те отвежда в рамките на производствения процес - едно от малкото места, където приложниците на 70-те и 80-те години са можели да намерят израз на това което правят. Много от тези творци влизат в руслото на ежедневието, но не и Марена. Дори през най-трудните за нея години на работа и тежки взаимоотношения в зав
Първият музей, посветен на Алековия Бай Ганьо, отвори врати в казанлъшкото село Енина. Негов създател е Румен Сомов - потомък на Ганьо Сомов, вдъхновил Алеко Константинов за създаването на най-известния български хумористичен персонаж.
„Ганьо Сомов за пръв път се споменава в „До Чикаго и назад“, когато Алеко Константинов отива при Айвазина на панаира - там е описано как "стоеше по турски със сини потури бай Ганьо Сомов". А срещата на Алеко с него е кратка, но достатъчна, за да го вдъхнови за създаването на хумористичния герой", разказа Румен Сомов. Това става през 1893 година, през 1894 година в списание „Мисъл“ излизат първите два разказа за Бай Ганьо, а през 1895 година излиза и книгата за него. Оттам нататък той е събирателен образ на много и различни персонажи, но първият, който е официално споменат, е именно Бай Ганьо Сомов от Енина.&nb
Групата е създадена през 1989 г. Актуалният им 14-и студиен албум е No Sign Of Life. Чрез него бандата доказва, че след 35 години те все още успяват да правят модерно звучащ олдскуул дет метъл и не оставят никакво съмнение, че са верни на своите корени, коментират от СМЕ.
Второ издание на фестивала Neverfest ще се проведе в Добрич.
Градът ще стане домакин на събитието от 20 до 22 юни, съобщават организаторите.
Жителите и гостите на Добрич ще имат възможност да чуят музикална програма, да участват в игри и различни забавления, които ще се проведат в Градския парк “Свети Георги”.
В първата вечер публиката ще може да пее и танцува на музика от 2000 година до днес, подготвена от Powerpuff Girls night.
На 21 юни сутринта ще се проведат състезания по ориентиране и семейни игри. Ще има демонстрации по стрийтбол, мини-футбол, брейк-танци, арт-работилници за малки и големи, както и работилница за любителско кино.
Вечерта посетители ще могат да чуят реге и джънгъл музика.
В третия фестивален ден ще бъде представена детската театрална постановка „Съкровището“ с ръководител Татяна Христова от
Струнни инструменти на майстори от цял свят са изложени в Музея на розата в Казанлък, който е домакин на 19-ия Международен конкурс по съвременно лютиерство, организиран съвместно от Община Казанлък, Националната лютиереска асоциация на Италия A.N.L.A.I. и лютиера и почетен гражданин на Града на розите Едрю Едрев.
Изложени са над 60 инструмента – цигулки, виоли и виолончела на майстори от 13 държави, сред които Япония, Корея, Малайзия, Китай, Тайван, Италия, България, Венецуела и други.
Инструментите в тазгодишното издание са над 80, но за голямо съжаление една част от тях не можаха да пристигнат в Казанлък заради технически проблеми, свързани с митата, обясни в интервю председателят на Италианската асоциация на лютиерите проф. Гуалтиеро Николини.
Това е вторият международен конкурс, който Асоциацията организира съвместно с Община Казанлък, като пре
Номинации за ежегодната персонална награда „Ловешки меч“ вече се приемат в Община Ловеч, съобщават от местната администрация.
Отличието се присъжда за стойностни постижения в областта на културата. Целта е да се стимулират изявите на творци и дейци в сферата на изкуството и културата в община Ловеч, да се отдаде заслуженото внимание, обществена гласност и признание на този, който има най-голям принос в културния живот на града. Наградата се присъжда на един творец и се състои от статуетка „Ловешки меч” и грамота.
В конкурса могат да бъдат номинирани отделни творци в областите литература, театрално изкуство, музика, танцово изкуство, изобразителни изкуства, журналистика. За участие се представят мотиви на кандидатурата, кратка биография на автора, авторски материал или друг аудиовизуален материал, удостоверяващ художествения факт.
С
Рапърът Кендрик Ламар и певицата Сиза отново са на челна позиция в класацията за сингли "Хот 100" на "Билборд", съобщи сайтът на изданието.
Двамата изпълнители запазват първенството си за осма последователна седмица с парчето Luther, чието заглавие отдава почит към покойната легенда на ритъм енд блуса Лутър Вандрос.
С Luther Кендрик Ламар оглавява чарта за сингли за шести път, а Сиза - за трети.
Рапърът Дрейк, който миналата седмица беше на трето място, се е изкачил до втората позиция със сингъла Nokia.
Третото място заемат Лейди Гага и Бруно Марс с хитовото си парче Die With a Smile, с което прекараха пет непоследователни седмици начело.
Челната петица в класацията Хот 100 на "Билборд" за сингли се допълва от БигЕкстаПлъг с All the Way в сътрудничество с Бейли Цимерман и Чапъл Роан с Pink Pony Club.
В Топ 10 на класацията за
Комедията "Брачен договор" поставя в Ловеч руският режисьор Олег Степанов.
Премиерата на Ловешкия драматичен театър "Борис Луканов" е на 20 март.
Пиесата е на израелския класик Ефраим Кишон, като в центъра й е темата за любовта, разказа режисьорът, който до 2022 г. е бил директор и режисьор на държавния театър в Камчатка. Напуска Русия поради несъгласие с водената политика в страната и вече поставя пета пиеса в България, сега в Ловеч.
"Ние сме избрали тази за мен много интересна пиеса, защото авторът Ефраим Кишон е непознат в България. Написал пиесата 1953 г., но тя звучи доста съвременно днес, защото той говори по актуални теми. Основната тема е любовта“, каза Степанов.
Пиесата разказва за отношенията в израелско семейство, в което се оказва, че за да сключат брачен договор младите, трябва да се намери брачното свидетелство на възраст