Начало Цветни аспекти Софийската опера поставя „Рилският пустинник“ на площад „Св. Александър Невски“
7116
Цветни аспекти

Софийската опера поставя „Рилският пустинник“ на площад „Св. Александър Невски“

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 23 Май 2024, 17:23 ч.

Софийската опера поставя „Рилският пустинник“ на площад „Св. Александър Невски“ – в три поредни вечери, на 26, 27 и 28 юли, съобщиха от операта.

Кънтри албумът на Морган Уолън Dangerous: The Double Album е най-добрият за първите 25 години на настоящия век, пише престижното музикално издание „Билборд“.

Албумът оглави седмичната класация на 23 януари 2021 г. и остана на върха до 27 март 2021 г. Така Dangerous стана първият албум, задържал се през първите си 10 седмици на върха, след 1987 г., когато Whitney на Уитни Хюстън дебютира с 11 седмици като номер 1.   Dangerous: The Double Album продължи да бележи успехи и през септември 2022 г. достигна 86 седмици в Топ 10 на „Билборд“ – най-доброто постижение за соло музикант от създаването на класацията през март 1956 г.  

В края на 2024 г. албумът вече имаше зад гърба си 158 седмици в класацията Топ 10.

На второ място в класацията за албуми на 21-ви век е „21“ на

Спектакълът „Колко е важно да бъдеш сериозен (години по-късно)“ ще отбележи своето 50-о представление в Народния театър.

Същата вечер, 7 март, един от най-обичаните актьори в трупата – Антон Радичев, ще празнува 50 години на театралната сцена, съобщават от Народния театър (НТ).

Постановката на режисьора Бойко Илиев е продължение на класическата пиеса на Оскар Уайлд, създадено от американския драматург Том Томас. Действието се развива през 1933 г., когато героите от оригиналния текст се срещат отново – поостарели, но все така забъркани в абсурдни и смешно-тъжни житейски ситуации.

Юбилейното представление ще подари на публиката вечер, в която сцената ще празнува заедно със своя актьор. Антон Радичев – един от доайени

На 11 март започва новият сезон на Trace Talents Europe – документална поредица, която ще проследи пътешествието на млади европейски артисти в света на музикалния бизнес, част от които са и двете родни изпълнителки Прея и Арика Адамс, съобщават от екипа на Sofia Live Festival. 

По думите им програмата е много повече от телевизионно шоу – тя е музикално предизвикателство, което поставя младите артисти в центъра на креативните индустрии.

В рамките на три епизода, снимани в Брюксел, Марсилия и София, те ще работят върху реални проекти, ще разработват маркетингови стратегии и ще организират събития, водени от утвърдени професионалисти.

В първия епизод участниците ще се съберат в Брюксел, за да поставят основите на своите идеи и да създадат концепции за европейско музикално турне. Т

Not Like Us на Кендрик Ламар е песента, която бе отличена с "Грами" в категорията за запис на годината, предаде Асошиейтед прес. 

Това е вторият хип-хоп сингъл, който печели в тази категория. Първият беше This Is America на Childish Gambino.

Номинации в тази категория получиха още Now And Then на "Бийтълс", Texas Hold`Em на Бионце, Espresso на Сабрина Карпентър, 360 на Чарли Екс Си Екс, Birds of a Feather на Били Айлиш, Good Luck, Babe! на Чапъл Роан и Fortnight на Тейлър Суифт в сътрудничество с Пост Малоун. 

Кураторите Ярослава Бубнова и Николай Ущавалийски показват страданието от войната през произведенията, както на известни, така и на художници не толкова популярни.

Експозицията „Войни“ може да бъде разгледана до 16 март 2025 г. в Двореца, съобщават от Националната галерия.

„Отново и отново светът преживява военни конфликти, те продължават да бъдат повтарящ се фон на множество видове решения, действия, реакции. Толкова различни по отношение на понятието „култура“, войните и изкуството съществуват още от най-стари времена. Изкуството е мощно средство за изобразяване на войните, умее да пресъздава както величието, така и опустошителните им последици в зависимост от периода, гледната точка на художника и политическия контекст“, разказват организаторите.

Те посочват, че за тази изложба Националната галерия е подбрала онези произве

Музикалната поема на отец Кирил Попов се посвещава на 100-годишнината от освещаването на патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“

Има един светец, който в най-голяма степен олицетворява представата за святост у православния българин – Рилският чудотворец, свети Йоан Рилски. Той е образецът, иконата за всеки вярващ наш сънародник, коментират от операта.

В постановъчния екип са: диригент – Старозагорският митрополит Киприан и Жорж Димитров, режисьор – Пламен Карталов, сценична адаптация – Вера Петрова, сценично оформление Нела Стоянова, костюми – Марта Миронова,  диригент на хора – Виолета Димитрова.

Участват Ириней Константинов, Атанас Младенов, Ангел Христов, Иван Радев, Димитър Станчев, Николай Петров, Веселин Михайлов, Ангел Антонов, Александър Георгиев, Росен Ненчев, Николай Павлов, Николай Войнов, Георги Джанов, Красимир Динев, Стефан Владимиров, Кирил Константинов, Юлиана Тодорова, Иван Александров, Велислав Нинов, Николай Милев и детската вокално-театрална формация с ръководител Димитър Костанцалиев.

Съдържанието на поетичните текстове е на известен наш интелектуалец от миналото. През 1937 г. българският общественик, писател, поет и етнограф Тихомир Павлов (1880-1937) създава и издава последната си поетична творба „Рилският пустинник“, според житието на всебългарския светец преподобни Йоан Рилски Чудотворец.

Шведската група H.E.A.T. идва за първи път в България – на Midalidare Rock, съобщават организаторите на фестивала. 

Групата гостува на фестивала в деня, когато хедлайнери са W.A.S.P. - 12 юли.

От създаването си през 2008 г., H.E.A.T. правят непрестанни турнета и печелят верни фенове в Скандинавия, Европа, Обединеното кралство и Япония, благодарение на невероятното сценично присъствие и шоу, което предлагат на публиката, разказват от фестивала.

Стилът им е определян като мелодичен хард рок, а през 2022г. в групата се завърна оригиналният вокал Кени Лекремо.

Очаква се на 24 януари да излезе и най-новият албум на H.E.A.T.

В H.E.A.T. са още Дейв Далоун – китара, Джими Джей – бас, Джона Тий – клавишни, и Дон Краш – барабани.

 Mi

Временната експозиция „Българските плъсти – послание от древността“ събира в залите на Националния етнографски музей (НЕМ) част от най-ценните образци на българските плъстени изделия, съхранявани в Регионален етнографски музей – Пловдив, Дирекция на музеите – Копривщица и Националния етнографски музей – БАН, съобщават от НЕМ.

Изложбата може да бъде разгледана до 9 март 2025 г. в залите на Националния етнографски музей.

Организаторите на изложбата отбелязват, че включените в изложбата експонати, изработени по древната технология на наплъстяване на вълната, показват красотата и богатството на този вид нетъкан текстил в тяхното многообразие от багри, орнаменти и композиции.

Най-често използваните цветове са естественият цвят на вълната (бяло, кафяво, сиво), както и оцветена с естествени багрила – жълто, червено, зелено, си

От днес до 4 март Венеция отново се превръща в сцена на огромен карнавал. Тази година мотото на Венецианския карнавал е „Времето на Казанова“. Темата не е избрана случайно, а е вдъхновена от живота на Джакомо Казанова. През 2025 г. се навършват 300 години от неговото рождение.

„Карнавалът е завладяваща антропологична лаборатория, обединяваща хилядолетни традиции, способна да синтезира много различни аспекти - от исторически и артистични през гастрономически до такива, свързани с традициите и обичаите, без да се забравя и нотката на лекомислието, което той носи със себе си“, казва общинският съветник на Венеция по въпросите на културата Джорджа Пея, чието изявление е публикувано на официалния сайт на Венецианския карнавал. Пея припомня, че карнавалът е и нематериално наследство на Италия, израз на народната култура, която продължава да очарова хората и до

Полша обяви, че е откупила ръкопис на балада от Фредерик Шопен. Ценният документ ще бъде показан публично през юни, съобщава АФП.

Досега ръкописът на Балада № 4 във фа минор е бил в частна колекция.

„Това е истинско съкровище“, заяви полският министър на културата Хана Врублевска пред репортери в Института „Шопен“ във Варшава, като добави, че оригиналните ръкописи на френско-полския композитор са „голяма рядкост“.

Покупката е осъществена с публични средства, но институтът не разкрива цената на ръкописа от четири страници заради клауза в договора.

„Ръкописът е в отлично състояние. Съхраняван е повече от 100 години при оптимални условия“, заяви Северин Кутер, куратор на Института „Шопен“.

Композиторът пише общо четири балади в периода 1831-1842 година. То

Весела Ножарова беше избрана за куратор на Националните есенни изложби, които ще се проведат в Пловдив от 1 до 31 септември.

Резултатите от проведения конкурс за избор на куратор и концепция за организиране на изложбите бяха обявени днес на пресконференция в Дома на културата “Борис Христов” само минути след като журито взе своето решение и избра победителя.  

Проектът на Ножарова е озаглавен „Частици от река“, а фокус в него ще бъде поставен върху творчеството на пловдивския художник Георги Божилов-Слона.

Проектът беше избран измежду още две подадени предложения - „Граници и хоризонти“ на Пламена Димитрова-Рачева и Моника Роменска и „Невидими трансформации“ на Яна Костова.

Според журито предложението на Весела Ножарова е било най-балансирано, разчупено и всеобхватно с широка палитра от съвременно изк

ПОЕТ, ПИСАТЕЛ, ПУБЛИЦИСТ, ЕТНОГРАФ

Александър Александров Павлов е рожденото има на автора, известен с псевдонимите Тихомир Павлов и Тихомир Тошков е популярен навремето писател, поет, публицист, етнограф от началото на XX век. Завършва право в юридическия факултет на Софийския университет. Дебютира през 1898 г., едва 18-годишен, с поемата „Сирачето“. Публикува и други поеми, разкази и романи за съвременния живот. Отличителното за творчеството му са книгите със сюжет из българската история или историческа публицистика. Драматичната му поема „Страхил войвода – покровител на угнетените“ е послужила за либрето на едноименната опера на Петко Наумов. 

Предговорът към книгата му „Българите в Моравско и Тимошко“ е от Стефан Младенов, който изтъква значението на този труд за запазване на българщината в Моравско и Тимошко. Книгата, както и по-голяма част от останалото му творчество, представлява изследване на историческото минало на Поморавието и Тимошко, подкрепено с анализ на езика, фолклора и бита на населението. 

От посвещенията в книгите на Тихомир Павлов става ясно, че са го свързвали близки приятелства с известни наши поети, а илюстрациите в произведенията му са дело на известни наши художници. 

Присъединява се към ВМОРО и за кратко ръководи чета в Одринска Тракия. След това се премества в Битоля, където ръководи социалистическа група, близка до Българската работническа социалдемократическа партия (тесни социалисти). Скоро след това обаче в следите му влиза властта, арестуван е и е екстерниран обратно в България. 

Тихомир Павлов е бил в редакционния колектив на списание „Людокос“, заедно с интелектуалците Райко Алексиев и Йордан Сливополски. Негови приятели са Димитър Подвързачов, Стоян Чилингиров, Георги Райчев, Тома Измирлиев. Подкрепя Райко Алексиев при издаването на неговия седмичен вестник „Щурец (1832-1944). Друг негов известен съмишленик е Йордан Сливополски (1884-1968), писател и издател, който завършва финансови науки в Ню Йорк. Работи и в българската легация във Вашингтон.

Земният път на Тихомир Павлов свършва на 57 години в София.

НОВ ЖИВОТ ЗА ПОЕМАТА

През 2022 г. нашият съвременен свещенослужител, композитор, диригент и педагог отец Кирил Попов намира поемата на Тихомир Павлов в своя личен архив и получава музикално вдъхновение. 

Д-р Кирил Попов е роден на 5 декември 1955 г. Завършва през 1975 г. Софийската духовна семинария, а през 1981 г. и Духовната академия. През 1982 г., по решение на Светия синод на БПЦ, е изпратен като аспирант в Московската духовна академия, където специализира хорово дирижиране, индивидуално учи хармония и композиция при изтъкнатия руски композитор, музиковед и педагог Владимир Мартинов и защитава кандидатска (докторска) дисертация на тема „Развитие на осмогласието в Руската и Българската православни църкви“.

В края на 1984 г. завършва диригентския клас при Московската духовна академия с голям концерт на смесения хор при класа и присъдено отличие „Златен камертон“. След завръщането си в България преподава източно църковно пеене (1985-1989) и хорово пеене (1991-2000) в Софийската духовна семинария, дирижира хора при катедралния храм „Св. Неделя“ – София (помощник-диригент 1985-1990 г. и  диригент 1991-2000 г.), а през 1989-1990 г. работи като научен сътрудник в църковноисторическия и архивен институт при Българската патриаршия.

През 1987-1988 г. преминава следдипломна квалификация по хорово дирижиране в Българската държавна консерватория (сега Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ – София) в диригентския клас на проф. Васил Арнаудов. Това негово обучение завършва с едночасов изпит-концерт на 11 ноември 1988 г. в голямата зала на консерваторията с изпълнение на църковни песнопения от смесения хор при патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“. От 17 март 1986 г. е диригент на Софийския свещенически хор. През лятото на 2000 г. приема духовен сан. От 1 ноември 2013 г. е енорийски свещеник в митрополитския катедрален храм „Св. Неделя” в София.

Като диригент има издадени записи на грамофонни плочи и общо осем компактдиска със Софийския свещенически хор (1992, 1999, 2010, 2012), мъжкия хор при катедралния храм „Св. Неделя“ (1999, 2002), мъжкия хор „Св. Йоан Рилски Чудотворец“ (1994) и мъжкия хор „Св. равноапостолни Кирил и Методий“ (1997). Композира и прави обработки на повече от 100 църковни песнопения и светски песни.  Концертира у нас и в чужбина с различни хорови състави. Занимава се и с музиковедска и редакторска дейност. Има множество участия като музикален продуцент, музикален оформител и изпълнител в записи за CD и DVD на църковна тематика. През 2012 г. излиза първата част на сборник с негови композиции „Православни хорови творби”, а през 2020 г. – част втора. Лауреат е на наши и чужди конкурси за композитори. В края на 2012 г. е приет за член на Съюза на българските композитори.

Носител е на ордена на Руската православна църква „Преподобни Сергий Радонежски” (трета степен, 2014) и ордена на Българската православна църква „Свети Климент Охридски“  (първа степен, 2016).

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Филмът "Новокаин" оглави боксофис класацията на Северна Америка
Екшън комедията "Новокаин", чийто герой страда от рядък синдром на нечувствителност към болка, оглави боксофис класацията на Северна Америка, предаде АФП. Филмът, в който главната ...
Д-р Денева и педагожката Цонка Дурева се представят със своя обща изложба живопис
Клубът на дейците на културата в Смолян ще представи изложбата „Светове“ на художниците д-р Станка Денева и Цонка Дурева, съобщи председателят на клуба Светозар Казандж ...
Русенският куклен театър се включва с два спектакъла в "Седмицата на кукленото изкуство"
Държавният куклен театър в Русе се включва с два спектакъла в националната инициатива "Седмица на кукленото изкуство", организирана от 21 до 27 март т. г. от Асоциацията на куклени ...
Биляна Бъчварова представя изложбата „Баланс“
Биляна Бъчварова подрежда нова изложба. Тя е озаглавена „Баланс“ и ще бъде показана в столичната галерия „Пагане“ от 17 март до 5 април, съобщават домакинит ...
Тишината като пауза за осмисляне на изкуството - в обща изложба на Валери Чакалов и Стефан Божков
Валери Чакалов и Стефан Божков се представят със съвместна изложба във варненската галерия „Папийон“. Двамата графици показват живописни творби, обединени от названието ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Световният ден на кукления театър ще бъде отпразнуван с първата по рода си „Седмица на кукленото изкуство“
Асоциацията на куклените театри в България („Акт-УНИМА“, българският център на международния съюз на куклените дейци) празнува Световния ден на кукления театър – ...
Евана Линч от „Хари Потър“ идва на Aniventure Comic Con у нас
Евана Линч от филмовата поредица „Хари Потър“ идва на Aniventure Comic Con в София. Ирландската актриса, позната с ролята си на Луна Лъвгуд, гостува на 5 юли в „ ...
Международният музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи великденски концерт
На 10 април в Епископската базилика на Филипопол в Пловдив Международен музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи пред почитателите на класическата музика концерта ...
Изложба на Дивна Шалич Лафчиева показва нейните „Родини“
Изложба на Дивна Шалич Лафчиева (1928 – 2019) ще бъде подредена в галерия-книжарница „София прес“. Експозицията е озаглавена „Родини“ и може да бъде ...
Филмът "Новокаин" оглави боксофис класацията на Северна Америка
Екшън комедията "Новокаин", чийто герой страда от рядък синдром на нечувствителност към болка, оглави боксофис класацията на Северна Америка, предаде АФП. Филмът, в който главната ...
Тикер в 20:00 ч.
Асоциацията на куклените театри в България („Акт-УНИМА“, българският ...
Начало Цветни аспекти
7116
Цветни аспекти

Софийската опера поставя „Рилският пустинник“ на площад „Св. Александър Невски“

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 23 Май 2024, 17:23 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Софийската опера поставя „Рилският пустинник“ на площад „Св. Александър Невски“ – в три поредни вечери, на 26, 27 и 28 юли, съобщиха от операта.

Музикалната поема на отец Кирил Попов се посвещава на 100-годишнината от освещаването на патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“

Има един светец, който в най-голяма степен олицетворява представата за святост у православния българин – Рилският чудотворец, свети Йоан Рилски. Той е образецът, иконата за всеки вярващ наш сънародник, коментират от операта.

В постановъчния екип са: диригент – Старозагорският митрополит Киприан и Жорж Димитров, режисьор – Пламен Карталов, сценична адаптация – Вера Петрова, сценично оформление Нела Стоянова, костюми – Марта Миронова,  диригент на хора – Виолета Димитрова.

Участват Ириней Константинов, Атанас Младенов, Ангел Христов, Иван Радев, Димитър Станчев, Николай Петров, Веселин Михайлов, Ангел Антонов, Александър Георгиев, Росен Ненчев, Николай Павлов, Николай Войнов, Георги Джанов, Красимир Динев, Стефан Владимиров, Кирил Константинов, Юлиана Тодорова, Иван Александров, Велислав Нинов, Николай Милев и детската вокално-театрална формация с ръководител Димитър Костанцалиев.

Съдържанието на поетичните текстове е на известен наш интелектуалец от миналото. През 1937 г. българският общественик, писател, поет и етнограф Тихомир Павлов (1880-1937) създава и издава последната си поетична творба „Рилският пустинник“, според житието на всебългарския светец преподобни Йоан Рилски Чудотворец.

ПОЕТ, ПИСАТЕЛ, ПУБЛИЦИСТ, ЕТНОГРАФ

Александър Александров Павлов е рожденото има на автора, известен с псевдонимите Тихомир Павлов и Тихомир Тошков е популярен навремето писател, поет, публицист, етнограф от началото на XX век. Завършва право в юридическия факултет на Софийския университет. Дебютира през 1898 г., едва 18-годишен, с поемата „Сирачето“. Публикува и други поеми, разкази и романи за съвременния живот. Отличителното за творчеството му са книгите със сюжет из българската история или историческа публицистика. Драматичната му поема „Страхил войвода – покровител на угнетените“ е послужила за либрето на едноименната опера на Петко Наумов. 

Предговорът към книгата му „Българите в Моравско и Тимошко“ е от Стефан Младенов, който изтъква значението на този труд за запазване на българщината в Моравско и Тимошко. Книгата, както и по-голяма част от останалото му творчество, представлява изследване на историческото минало на Поморавието и Тимошко, подкрепено с анализ на езика, фолклора и бита на населението. 

От посвещенията в книгите на Тихомир Павлов става ясно, че са го свързвали близки приятелства с известни наши поети, а илюстрациите в произведенията му са дело на известни наши художници. 

Присъединява се към ВМОРО и за кратко ръководи чета в Одринска Тракия. След това се премества в Битоля, където ръководи социалистическа група, близка до Българската работническа социалдемократическа партия (тесни социалисти). Скоро след това обаче в следите му влиза властта, арестуван е и е екстерниран обратно в България. 

Тихомир Павлов е бил в редакционния колектив на списание „Людокос“, заедно с интелектуалците Райко Алексиев и Йордан Сливополски. Негови приятели са Димитър Подвързачов, Стоян Чилингиров, Георги Райчев, Тома Измирлиев. Подкрепя Райко Алексиев при издаването на неговия седмичен вестник „Щурец (1832-1944). Друг негов известен съмишленик е Йордан Сливополски (1884-1968), писател и издател, който завършва финансови науки в Ню Йорк. Работи и в българската легация във Вашингтон.

Земният път на Тихомир Павлов свършва на 57 години в София.

НОВ ЖИВОТ ЗА ПОЕМАТА

През 2022 г. нашият съвременен свещенослужител, композитор, диригент и педагог отец Кирил Попов намира поемата на Тихомир Павлов в своя личен архив и получава музикално вдъхновение. 

Д-р Кирил Попов е роден на 5 декември 1955 г. Завършва през 1975 г. Софийската духовна семинария, а през 1981 г. и Духовната академия. През 1982 г., по решение на Светия синод на БПЦ, е изпратен като аспирант в Московската духовна академия, където специализира хорово дирижиране, индивидуално учи хармония и композиция при изтъкнатия руски композитор, музиковед и педагог Владимир Мартинов и защитава кандидатска (докторска) дисертация на тема „Развитие на осмогласието в Руската и Българската православни църкви“.

В края на 1984 г. завършва диригентския клас при Московската духовна академия с голям концерт на смесения хор при класа и присъдено отличие „Златен камертон“. След завръщането си в България преподава източно църковно пеене (1985-1989) и хорово пеене (1991-2000) в Софийската духовна семинария, дирижира хора при катедралния храм „Св. Неделя“ – София (помощник-диригент 1985-1990 г. и  диригент 1991-2000 г.), а през 1989-1990 г. работи като научен сътрудник в църковноисторическия и архивен институт при Българската патриаршия.

През 1987-1988 г. преминава следдипломна квалификация по хорово дирижиране в Българската държавна консерватория (сега Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ – София) в диригентския клас на проф. Васил Арнаудов. Това негово обучение завършва с едночасов изпит-концерт на 11 ноември 1988 г. в голямата зала на консерваторията с изпълнение на църковни песнопения от смесения хор при патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“. От 17 март 1986 г. е диригент на Софийския свещенически хор. През лятото на 2000 г. приема духовен сан. От 1 ноември 2013 г. е енорийски свещеник в митрополитския катедрален храм „Св. Неделя” в София.

Като диригент има издадени записи на грамофонни плочи и общо осем компактдиска със Софийския свещенически хор (1992, 1999, 2010, 2012), мъжкия хор при катедралния храм „Св. Неделя“ (1999, 2002), мъжкия хор „Св. Йоан Рилски Чудотворец“ (1994) и мъжкия хор „Св. равноапостолни Кирил и Методий“ (1997). Композира и прави обработки на повече от 100 църковни песнопения и светски песни.  Концертира у нас и в чужбина с различни хорови състави. Занимава се и с музиковедска и редакторска дейност. Има множество участия като музикален продуцент, музикален оформител и изпълнител в записи за CD и DVD на църковна тематика. През 2012 г. излиза първата част на сборник с негови композиции „Православни хорови творби”, а през 2020 г. – част втора. Лауреат е на наши и чужди конкурси за композитори. В края на 2012 г. е приет за член на Съюза на българските композитори.

Носител е на ордена на Руската православна църква „Преподобни Сергий Радонежски” (трета степен, 2014) и ордена на Българската православна църква „Свети Климент Охридски“  (първа степен, 2016).

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Филмът "Новокаин" оглави боксофис класацията на Северна Америка
Д-р Денева и педагожката Цонка Дурева се представят със своя обща изложба живопис
Русенският куклен театър се включва с два спектакъла в "Седмицата на кукленото изкуство"
Биляна Бъчварова представя изложбата „Баланс“
Тишината като пауза за осмисляне на изкуството - в обща изложба на Валери Чакалов и Стефан Божков
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Световният ден на кукления театър ще бъде отпразнуван с първата по рода си „Седмица на кукленото изкуство“
Тонът на времето
Евана Линч от „Хари Потър“ идва на Aniventure Comic Con у нас
Под прожектора
Международният музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи великденски концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.