Начало Цветни аспекти 18 нови български филма ще представи „Златната липа“ 2024
3034
Цветни аспекти

18 нови български филма ще представи „Златната липа“ 2024

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 28 Май 2024, 09:24 ч.

Единадесетото издание на Международния фестивал за европейско кино „Златната липа“ ще представи 18 нови български филма. Това става ясно от програмата на кино форума. 

Студенти от четири висши училища дебютират в проекта "Плакатът работи" на Художествената галерия "Петко Чурчулиев" в Димитровград.

Авторите са 12 и са възпитаници на Националната художествена академия в София, филиала на академията в Бургас, Великотърновския университет „Св. св.Кирил и Методий“ и Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.

Общинският драматичен театър "Апостол Карамитев" в Димитровград също е партньор на галерията в проекта, финансиран от Национален фонд „Култура“.

Плакатът е квинтесенцията на самата постановка, казва за идеята на проекта уредникът в Художествена галерия "Петко Чурчулиев" Емилия Стоева. “Идеята ни е плакатът действително да заработи в своята естествена среда, а студентите да имат досег с режисьора, с репетиционния процес на постановката, да усетят каква е работата на плакатиста“

Последните кристални триъгълници, от които е съставена тазгодишната топка, която се спуска на Нова година на "Таймс скуеър", вече са инсталирани, като за първи път от 10 години всички 2688 бяха заменени наведнъж, съобщи Асошиейтед прес.

Рапърът Питбул и изобретателят Джой Мангано бяха сред хората, които помогнаха на организаторите на празника да поставят последните части на върха на небостъргача, от който 11 875-килограмовата сфера се спуска, за да бъде отбелязано настъпването на новата година.  

За първи път новогодишната топка е спусната на "Таймс скуеър" през 1907 г. Построена от млад имигрант металург на име Джейкъб Стар, топката с тегло 318 кг и диаметър 1,52 м е изработена от желязо и дърво и по нея са инсталирани сто 25-ватови крушки. За повече от 100 години след първото празненство са представени шест по-нови нейни версии.

Единствените години, в ко

Анимацията "Трансформърс: Първият" застана начело на зрителския интерес у нас, сочат обобщените данни от киносалоните. Разказът за произхода и историята на Орион Пакс и Д-16 е проследен от 11 471 зрители и има 159 407 лева приходи за десетте дни у нас.

На второ място е българският "Русалки", в който са включени много от популярните в момента инфлуенсъри и влогъри. Започналата като сериал в ТикТок поредица, излязла в пълнометражен филм, е гледана от 62 400 зрители и има 508 977 лева за трите седмици по екраните.

Първата премиера от миналият петък - "Тя слуша", е на трета позиция в топ 10. Случващото се между членовете на семейството и дигиталния им асистент са видели 3 037 зрители и има 38 790 лева приходи.

На четвърто място е анимацията "10 живота", която е вече месец сред най-гледаните филми у нас. Как котаракът Бекет пропилява деветте си живота и се налага чр

Писането на музика за куклено-театрални постановки е и отговорност, и удоволствие, защото е за най-неподправената публика – децата. Това каза в интервю Стоян Косев, който в продължение на над 30 години създава музиката за спектакли на Държавния куклен театър „Георги Митев“ в Ямбол. Избрани негови творби ще бъдат представени в концерт-спектакъл на 19 декември.

И до днес той има две страсти – рокът и музиката за деца. Първата се зародила още в ученическите му години, а втората – в началото на 90-те, когато за първи път композира музиката за куклено-театрална постановка. Поканата идва почти на шега от писателя Христо Карастоянов, който тогава е директор на Ямболския куклен театър, споделя композиторът.

„Може би малко хора знаят, но Христо Карастоянов, освен че е голям писател, има и великолепни текстове на песни. Правили сме заедно мног

Няколко важни годишнини са сред акцентите в програмата на предстоящото 54-о издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство (ФОБИ) в Стара Загора, съобщиха от Държавната опера в Града на липите.

Културният форум ще започне на 21 ноември и ще продължи до 4 декември. 

По време на фестивалната програма ще бъдат отбелязани 100 години от смъртта на Джакомо Пучини, 125-годишнината от рождението на балетиста и балетен педагог Анастас Петров, 110 години от рождението на българския бас Борис Христов, 100 години от рождението на българския композитор и диригент Константин Илиев, 75-годишнината на балетната трупа на Държавна опера - Стара Загора и 60-годишнината на световнопризнатия тенор Камен Чанев. 

И тази година в програмата има международно участие, посочиха организаторите. За пръв път в България ще гостува Националният балет на Ел Салвадор, чийто рък

„Съзнателно разширяваме програмата с български филми, защото искаме да дадем по-широка трибуна на талантливи млади колеги да показват своите филми“, казва основателят на фестивала Магдалена Ралчева.

За втори път в историята на фестивала с ленти от цяла Европа ще се състезават два български филма. Единият е „Уроците на Блага“ (2023), който попадна в селекцията за чуждоезичен филм на наградите „Оскар“ и се превърна във втория български филм след „681 – Величието на хана“, прожектиран по кината в САЩ. 

Филмът на Стефан Командарев разказва за пенсионирана учителка, в чиято роля по прекрасен начин се превъплъщава Ели Скорчева. Припомняме, че именно тя ще бъде специалният гост на тазгодишното издание на фестивала и ще получи наградата за цялостен принос в киното. 

Вторият български филм от конкурсната програма е „Защото обичам лошото време“ (2023) на режисьора Яна Лекарска. Една романтична история, създадена с много финес и оригинален режисьорски подход, в която се изявява талантът на младите актьори Неда Спасова, Владимир Михайлов, Боряна Пунчева, Елени Декидис, както и Веселин Ранков и Иван Бърнев.

В извънконкурсната програма почитателите на „Златната липа“ ще гледат два филма на Томислав Христов – игралният „Добрият шофьор“ (2022), създаден в копродукция с Финландия и Швеция, и документалният „Последният гларус“, който спечели наградата за документално кино „Златен ритон“ (2023).

Комедията „Барут от хормони“ е новото премиерно заглавие в афиша на Драматично-куклен театър „Иван Димов“ в Хасково.

Тя е изградена по американската пиеса "Ваня и Соня и Маша и Спайк" на Кристофър Дюран. За драматургичния си текст авторът е носител на престижната американска награда „Тони" през 2013 година. В пиесата му са заимствани герои и теми от Антон Чехов, пренесени в сегашно време в щата Пенсилвания.

Режисьорът на „Барут от хормони“ е Иван Савов, под чието ръководство са реализирани редица от емблематичните постановки на хасковския театър, като „Жената над нас“, „Различен от всички“, „Испанска афера“.

Освен за хасковска сцена, постановката на „Барут от хормони“ е премиерна и за България.

„Винаги обичам да направя нещо, което не е правено, което е за пъ

Най-старата известна каменна плоча с Десетте Божи заповеди беше продадена за повече от 5 млн. долара на търг в Ню Йорк, съобщиха световните осведомителни агенции.

От „Сотбис“ съобщиха, че мраморната плоча с тегло 52 килограма е придобита от анонимен купувач, който планира да я дари на израелска институция.

Базираната в Ню Йорк аукционна къща уточни, че крайната цена е надхвърлила предварителната оценка от 1 до 2 млн. долара и е последвало повече от 10-минутно „интензивно наддаване“ по време на търга.

Плочата датира от 300 до 800 г. от н.е. и на нея са изписани заповедите на староеврейски език, като тя е единственият цялостен артефакт от този вид от древността, според „Сотбис“.

Тя е открита по време на железопътни изкопи по южното крайбрежие на Израел през 1913 г. и първоначално не е призната за исторически значима.

Изложба с творби на художника Бочо Донев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“.

Експозицията със заглавие „Художник от бъдещето“ е посветена на 120-ата годишнина от рождението на именития творец. В нея са включени общо 45 рисунки и живописни платна, повечето от които са част от фондовете на Музея на занаятите в Троян.

Специално за изложбата, картини предоставят и троянското читалище „Наука – 1870 г.“ и Средно училище „Свети Климент Охридски“. Част от творбите за пръв път се показват пред публика.

Бочо Донев е един от първите троянски художници, получил академично образование, разказа Мария Минковска, уредник на фонд „Изобразително изкуство“ към Музея на народните художествени занаяти и приложни изкуства в Троян.   

Той оставя своята следа в Троян освен с творбите си и

Комедията „Горката Франция“ ще бъде представена на сцена в град Септември на 13 ноември, съобщават от Общински театър "Възраждане".

В представлението участват Александър Кадиев, Александър Дойнов, Фахрадин Фахрадинов, Катерина Евро, Анелия Луцинова. Това е комедия за сблъсъка на поколения, сексуална ориентация, ценностни стойности, идеали и любов. Любов в различните й проявления, форми и измерения, разказват повече за сюжета от театъра.

Комедията е изиграна над 450 пъти, като през юни гостува и в Троян.

През октомври в културната институция в град Септември беше представена постановката "Вечеря с приятели" с участието на Асен Блатечки, посочват още от театъра.

Колумбийската певица Карол Джи е звездата на латино музиката за 2024 г., след като от началото на тази година жъне успех след успех, получава награда след награда, стана първата латиноамериканка, обявена от списание "Билборд" за "Жена на годината". 

Преди дни тя спечели осем отличия на церемонията за латино музика на "Билборд",  като сред тях за изпълнител и турне на годината. 

През февруари колумбийката стана първата жена, взела награда "Грами" за най-добър албум с ърбън музика за Mañana Será Bonito. Продукцията й стана първият испаноезичен албум на изпълнителка, достигнал до челното място в класацията "Билборд 200". 

В края на юли Карол Джи приключи и световното си турне за популяризиране на албума Mañana Será Bonito, който е четвъртата студийна продукция в кариерата й. Приходите от обиколката надхвърлят 307 мил

Режисьорът Иван Владимиров ще представи по време на фестивала филма си „Чума“ по разказа на Йордан Йовков „През чумавото“. „Филмите, посветени на дадена епоха, са все по-голяма рядкост “, казва Магдалена Ралчева.

Друга лента ще бъде „Апостол“ на младия режисьор Петър Русев. Зрителите ще могат да видят филма на Адела Пеева „Мълчание с достойнство“ (2020), както и „Отмъстителката“ (2023) на режисьора Ралица Димитрова по сценарий на Тони Николов с оператор Пламен Герасимов

Тазгодишната документална лента „Бригита“ на режисьора Юрий Дачев ще върне старозагорци и гостите на града в черно-белите години на БНТ и живота на легендата в българската журналистика. Сред другите български филми са документалният филм на Станислав Дончев „Оглушителна тишина“ (2023), „Фалстарт“ (2023) и „Червен адмирал“  под режисьорството на Марин Рангелов. Режисьорът Мая Виткова-Косева ще представи 27-минутния си филм „Любима“ (2023). 

Специално за най-малките са подбрани лентите „Котките нямат корени“ (2024) на режисьора Антоний Христов, „Градски оазис“ и „Дневникът“ на клуб „Седмото изкуство“ с ръководител Владимир Илиев, старши учител в старозагорската Търговска гимназия „Княз Симеон Търновски“. 

Кинофорумът ще се проведе от 1 до 5 юни, а прожекциите от програмата на „Златната липа“ 2024 отново ще бъдат в три зали – основната ще бъде концертната зала на Старозагорската опера. Другите две зали са в Културен център „Стара Загора“ и в Регионална библиотека „Захарий Княжески“.

Входът за прожекциите от програмата на „Златната липа“ отново ще бъде безплатен благодарение на партньорството и подкрепата на Община Стара Загора.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Художникът Красимир Арсов ще открие в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров” изложба живопис, представяща най-новите му платна
Художникът Красимир Арсов ще открие на 15 януари в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров” в Шумен изложба живопис, представяща най-новите му платна, с подкрепата ...
Слава Савова изследва в изложба трансформацията на изоставения открит рудник „Кремиковци“
„Руда“ е заглавието на изложбата, с която Слава Савова изследва трансформацията на изоставения открит рудник „Кремиковци“. Тя ще бъде открита на поляната н ...
Историческият музей в Сливен организира конференция „120 години музей Сливен. Историческа памет и културно наследство“
Регионалният исторически музей (РИМ) "Д-р Симеон Табаков" в Сливен организира Национална научна конференция на тема „120 години музей Сливен. Историческа памет и културно нас ...
Музикантите от Quarto казват: Честит рожден ден, Моцарт
„Happy Birthday, Mozart!“ (Честит рожден ден, Моцарт!) е наречен концертът, който камерната формация Quarto ще изнесе на 27 януари в зала „България”. Музик ...
Украинската метъл група Jinjer ще има концерт в България
Украинската метъл група Jinjer ще изнесе концерт в България на 17 юни в „Маймунарника".  Известни със своята уникална комбинация от прогресив метъл и грув метъл, Jinjer ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Общинският театър „Апостол Карамитев“ отбелязва месеца на Радичков с „Лазарица“ на Крикор Азарян и изложба на театрални плакати по пиеси на автора
Общинският театър в Димитровград „Апостол Карамитев“ се включва в инициативата “Януари - месец на Радичков“ с постановка на пиесата му „Лазарица&ldquo ...
Изложба с нови картини от фонда на галерия „Кирил Петров“
Изложба с 37 нови картини на 19 творци, постъпили през 2024 година във фонда на художествена галерия „Кирил Петров“ в Монтана, бе открита днес в салона на галерията.&nb ...
Торино и Пашата започват годината с „100 игли“
Торино и Пашата започват годината с нова песен, наречена „100 игли“. Песента е по идея, музика и текст на Димитър Марианов-Marianoff, който я създава специално за Тодо ...
Рапърът Лил Бейби оглави класацията на "Билборд" за албуми
Рапърът Лил Бейби е начело на класацията за албуми на "Билборд" с WHAM, съобщи сайтът на изданието.  До върха на чарта американският изпълнител стига с четвърта своя продукци ...
Започна записването за ежегодната научна конференция, посветена на делото на Чудомир
Започва записването за тазгодишната научна конференция, посветена на живота и творчеството на казанлъшкия художник и писател Димитър Чорбаджийски – Чудомир, която ще се състо ...
Тикер в 21:00 ч.
Общинският театър в Димитровград „Апостол Карамитев“ се включва в ин ...
Начало Цветни аспекти
3034
Цветни аспекти

18 нови български филма ще представи „Златната липа“ 2024

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 28 Май 2024, 09:24 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Единадесетото издание на Международния фестивал за европейско кино „Златната липа“ ще представи 18 нови български филма. Това става ясно от програмата на кино форума. 

„Съзнателно разширяваме програмата с български филми, защото искаме да дадем по-широка трибуна на талантливи млади колеги да показват своите филми“, казва основателят на фестивала Магдалена Ралчева.

За втори път в историята на фестивала с ленти от цяла Европа ще се състезават два български филма. Единият е „Уроците на Блага“ (2023), който попадна в селекцията за чуждоезичен филм на наградите „Оскар“ и се превърна във втория български филм след „681 – Величието на хана“, прожектиран по кината в САЩ. 

Филмът на Стефан Командарев разказва за пенсионирана учителка, в чиято роля по прекрасен начин се превъплъщава Ели Скорчева. Припомняме, че именно тя ще бъде специалният гост на тазгодишното издание на фестивала и ще получи наградата за цялостен принос в киното. 

Вторият български филм от конкурсната програма е „Защото обичам лошото време“ (2023) на режисьора Яна Лекарска. Една романтична история, създадена с много финес и оригинален режисьорски подход, в която се изявява талантът на младите актьори Неда Спасова, Владимир Михайлов, Боряна Пунчева, Елени Декидис, както и Веселин Ранков и Иван Бърнев.

В извънконкурсната програма почитателите на „Златната липа“ ще гледат два филма на Томислав Христов – игралният „Добрият шофьор“ (2022), създаден в копродукция с Финландия и Швеция, и документалният „Последният гларус“, който спечели наградата за документално кино „Златен ритон“ (2023).

Режисьорът Иван Владимиров ще представи по време на фестивала филма си „Чума“ по разказа на Йордан Йовков „През чумавото“. „Филмите, посветени на дадена епоха, са все по-голяма рядкост “, казва Магдалена Ралчева.

Друга лента ще бъде „Апостол“ на младия режисьор Петър Русев. Зрителите ще могат да видят филма на Адела Пеева „Мълчание с достойнство“ (2020), както и „Отмъстителката“ (2023) на режисьора Ралица Димитрова по сценарий на Тони Николов с оператор Пламен Герасимов

Тазгодишната документална лента „Бригита“ на режисьора Юрий Дачев ще върне старозагорци и гостите на града в черно-белите години на БНТ и живота на легендата в българската журналистика. Сред другите български филми са документалният филм на Станислав Дончев „Оглушителна тишина“ (2023), „Фалстарт“ (2023) и „Червен адмирал“  под режисьорството на Марин Рангелов. Режисьорът Мая Виткова-Косева ще представи 27-минутния си филм „Любима“ (2023). 

Специално за най-малките са подбрани лентите „Котките нямат корени“ (2024) на режисьора Антоний Христов, „Градски оазис“ и „Дневникът“ на клуб „Седмото изкуство“ с ръководител Владимир Илиев, старши учител в старозагорската Търговска гимназия „Княз Симеон Търновски“. 

Кинофорумът ще се проведе от 1 до 5 юни, а прожекциите от програмата на „Златната липа“ 2024 отново ще бъдат в три зали – основната ще бъде концертната зала на Старозагорската опера. Другите две зали са в Културен център „Стара Загора“ и в Регионална библиотека „Захарий Княжески“.

Входът за прожекциите от програмата на „Златната липа“ отново ще бъде безплатен благодарение на партньорството и подкрепата на Община Стара Загора.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Художникът Красимир Арсов ще открие в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров” изложба живопис, представяща най-новите му платна
Слава Савова изследва в изложба трансформацията на изоставения открит рудник „Кремиковци“
Историческият музей в Сливен организира конференция „120 години музей Сливен. Историческа памет и културно наследство“
Музикантите от Quarto казват: Честит рожден ден, Моцарт
Украинската метъл група Jinjer ще има концерт в България
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Януари
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Общинският театър „Апостол Карамитев“ отбелязва месеца на Радичков с „Лазарица“ на Крикор Азарян и изложба на театрални плакати по пиеси на автора
Под прожектора
Изложба с нови картини от фонда на галерия „Кирил Петров“
Тонът на времето
Торино и Пашата започват годината с „100 игли“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.