Начало Калейдоскоп Международния фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024
2995
Калейдоскоп

Международния фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 29 Май 2024, 10:57 ч.

Девет фирма са селектирани в конкурсната програма на Международния фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024, съобщават от пресцентъра на форума.

Джон Ленън е почетен със специална колекция британски монети по случай 85-годишнината на легендата на „Бийтълс“, предаде Асошиейтед прес, цитиран от Кралския монетен двор.

Монетите, които ще бъдат пуснати в продажба в понеделник, 17 март, включват портрет на Ленън, базиран на известната негова снимка, направена на покрива на нюйоркското му жилище от фотографа Боб Грюн през 1974 г.

Ленън бе застрелян от Марк Дейвид Чапман в Ню Йорк на 8 декември 1980 г. на 40-годишна възраст.

Името на музиканта е изписано отляво на портрета, а думата Imagine е в дясната половина като препратка към сингъла и албума му, издадени през 1971-а, година след като популярната четворка – Ленън, Пол Маккартни, Джордж Харисън и Ринго Стар, се разделя и всеки тръгва по своя път, оставили н

Изложбата „Пловдивски живописци“ бе открита тази вечер в столичната галерия „Нирвана“.

Представените творби са част от частни колекции и на автори като Йоан Левиев, Димитър Киров, Енчо Пиронков, Георги Божилов, Златю Бояджиев, Васил Бараков, Давид Перец, Христо Стeфанов.

„Тази изложба е една стара идея“, каза Николай Младжов, собственик на галерия „Нирвана“. Той отбеляза, че се отчита повишаване стойността на тези картини. „Те са толкова стойностни художници, че ние не можем да ги забравим“, каза Младжов.

Тези автори нямат нужда от представяне. Това е едно явление в българската живопис и въобще - в българската култура, каза колекционерът Петър Пиронков. По думите му това са едни произведения, които по принцип всеки от собствениците крие ревниво, защото не са просто произведения, това са шедьоври.

М

Регионалният исторически музей в Плевен получи като дарение капсулна армейска пушка от 1853 г. Тя е предоставена от д-р Павлин Стефанов, съобщиха от музея.

Според специалистите в културния институт пушката е произведена в оръжеен завод „Тула” (Русия). 

д-р Стефанов, който е и общински съветник в Общинския съвет на Плевен, каза, че пушката е спечелена от него на търг по време на благотворителен бал, организиран от Ротари клуб Плевен Центрум. Тази пушка е използвана в Кримската война и по-късно попада в България, като тя е участвала в сражения, допълни д-р Стефанов. 

Моето убеждение е, че пушката не трябва да попада в частна колекция, дори и моя, а да бъде предоставена на музея. Там смятам, че е мястото, защото това е интересно културно-историческо наследство, което трябва да бъде достъпно за всеки, смята общинският съветник.  

От днес до 5 март в Библиотека на Нов български университет (НБУ) ще бъде представена изложбата „Зимата в изкуството: Снежна симфония от думи, цветове и звуци“, съобщиха от екипа на НБУ.

Изложбата включва книги, албуми, нотни издания, музикални произведения и филми, които са част от традиционните колекции на библиотеката.

Към изложбата е съставена библиография с 91 описания и препратки към съдържания на книги в библиотечния каталог на НБУ. 

Сред изложените творби са „Лавина“ на Блага Димитрова, „Зима в утрото: Животът на едно младо момиче във Варшавското гето и след това“ на Янина Бауман, „Януари“ на Йордан Радичков, „Цветята на скрежа“ на Александър Шурбанов, „Пиеси за пиано“ на Милчо Левиев, „Юношески албум: Оp. 68“ на Роберт Шуман, „Българска пейзажна живопис&ldquo

Юбилейна ретроспективна изложба по повод 90 години от рождението на художника Михаил Деянов (1935-2022 г.) представят в Перник. Това съобщават от Художествена галерия "Перник".

Експозицията ще бъде открита на 11 март от 17:30 ч. в галерия "Любен Гайдаров". 

Михаил Деянов е роден на 16 февруари 1935 година в с. Райлово, Пернишки окръг. Първоначално работи в рудник "Александър Малинов", а впоследствие и в рудник "Република".

През 1959 г. постъпва на работа към Двореца на културата в Перник като сценичен работник. Работи още в бюро "Естрада" и Металургичен завод "Ленин". Приет е за член на Съюза на българските художници през 1973 г.

Участва в общи експозиции в София, Габрово и Благоевград, както и във всички окръжни изложби на групата на художниците в Перник още от 1960 година. Носител е на орден "Кирил и Методий" - втора степен, и медал "40 години от

Както информирахме, два от тях са от български автори – „Уроците на Блага“ (2023) на режисьора Стефан Командарев и „Защото обичам лошото време“ (2023) на Яна Лекарска.

„Това са два чудесни и много различни български филми - като внушения, като разказ, като послания. Но са еднакво интересни и завладяващи. Нашата селекционна комисия се спря именно на тези две ленти от България. Много рядко се е случвало два български филма да попаднат в конкурсната програма на „Златната липа“, което говори за силна година на българското кино“, коментира директорът на фестивала Магдалена Ралчева.

Друг претендент за статуетка „Златна липа“ е „Стиснати юмруци“ (2023) - последният филм на белгийския режисьор Вивиан Гофе. Лентата разказва завладяваща история за 11-годишно момче, което се опитва да запази връзката със своя баща – престъпник в затвора. 

Албанският филм „Окарина“ (2023) на режисьора Албан Зоджани ще разкаже завладяващата история на едно семейство, имигрирало във Великобритания, за да търси по-добър живот.

В конкурсната програма на „Златната липа“ 2024 влиза и продукцията на италианския режисьор Матео Гароне „Аз, капитанът“ (2023). В основата му също е мигрантската криза, но истинската тема на лентата е за възмъжаването, за особения процес на превръщането на едно срамежливо и наивно момче в отговорен и смел мъж, преодоляващ ужасни изпитания.

Продължава набирането на творби за участие в Националната изложба "Лудогорие" в Разград, съобщи Тодор Тодоров, директор на художествената галерия „Проф. Илия Петров“ в Разград.

Културната институция е сред организаторите на форума заедно с Община Разград и Съюза на българските художници.

Събитието се реализира със съдействието на Министерството на културата. 

Срокът за изпращане на творбите е до първи април.

Всеки автор може да представи до три произведения за категориите живопис и скулптура и до пет в раздел графика.

Жури от художници и изкуствоведи, избрано от Управителния съвет на Съюза на българските художници, ще определи най-добрите авторски изработки до 10 април.

Откриването на изложбата и обявяването на победителите ще е на 22 май.

Освен награди за най-добри авторски творби в трите категории, отличия ще и

Американският рапър и автор на песни Плейбой Карти оглави за втори път в кариерата си класацията за албуми на "Билборд", съобщи сайтът на изданието.

Изпълнителят си осигури първенството с 298 000 продадени еквивалентни единици от новия си албум MUSIC.

Плейбой Карти за първи път покори върха в класацията Билборд 200 с предишния си албум Whole Lotta Red, излязъл на музикалния пазар през 2021 г., припомня изданието. 

Лейди Гага, която миналата седмица беше начело в чарта, е отстъпила на втора позиция със 74 000 продадени еквивалентни единици от албума й MAYHEM.

На трето място е рапърът Кендрик Ламар със 71 000 продадени единици от GNX.

Челната петица в албумната класация на "Билборд" се допълва от рапърите Партинекстдор (PARTYNEXTDOOR) и Дрейк със $ome $exy $ongs 4 U

Световноизвестната калифорнийска група Machine Head са хедлайнерите на 26 юли, втория фестивален ден на тазгодишното издание на Hills of Rock 2025 в Пловдив. Това каза Стефан Еленков, организатор на събитието и директор на Fest Team. The Smashing Pumpkins и Gojira ще бъдат хедлайнери в останалите дни на събитието. 

Според Еленков това е едно от най-добре балансираните издания на мащабния рок фестивал до момента.

"Нямам съмнение, че това ще бъде най-успешното издание до момента, с което не вярвах, че ще се справим след миналата година с Korn и Bring me the Horizon. Повечето от групите идват за първи път в България. Това нямаше да се случи, ако не работихме толкова добре с Община Пловдив, с кмета Костадин Димитров и заместник-кмета Пламен Панов", каза Стефан Еленков и допълни, че със сигурност тази година се очакват повече посетители на фестивала.

По негови

Френският президент Еманюел Макрон обяви, че ще започне ремонт на Лувъра, а картината „Мона Лиза“ ще получи своя собствена зала и отделен вход в музея, предадоха световните осведомителни агенции.  

Ремонтът ще включва нов вход близо до река Сена, който ще бъде открит до 2031 г., и създаване на подземни помещения, каза Макрон от залата на Лувъра, където е изложена „Мона Лиза“.

Макрон каза, че посетителите от страни извън ЕС ще плащат по-висока входна такса за посещение на Лувъра.

Френският президент не разкри разходите, оценявани на стотици милиони евро, за модернизиране на най-посещавания музей в света, който е в лошо състояние.

Миналата седмица директорът на Лувъра Лоранс де Кар каза, че музеят има проблеми, свързани с теч на вода, температурата в помещенията с експонатите, техническото оборудване.

Иранският артист Шахриар Мазанди показва за първи път пред българска публика своето изкуство.

Експозицията е озаглавена „Трансформирани реалности Шахриар Мазанди“, а неин куратор е Десислава Зафирова.

Изложбата ще бъде показана от 24 февруари до 24 март в столичната One Gallery, съобщават домакините на събитието.

„Шахриар Мазанди показва за пръв път пред българска публика своето изкуство, инспирирано от мултикултурното влияние, въздействало на неговия творчески и житейски път. Като продукт на англо-иранската мултикултура, неговите търсения, които придружават творчеството му, са повлияни от Джалал ал-Дин Руми от Изтока и А.Е. Хаусман от Запада“, казват от екипа.

Те отбелязват, че базиран в Англия, където е израснал, той е близък както на юдаизма, така и на християнската религия и търсещ истината в противоречието.

По думите

В битката за статуетка от фестивала „Златната липа“ 2024 влиза и копродукцията от Франция, Италия, Канада и Белгия „Плитката“ (2023). Филмът разказва паралелно историите на три жени, които живеят в Индия, Италия и Канада, борейки се с превратностите на живота. В конкурсната програма зрителите ще видят и грузинската лента „Гражданинът Светец“ (2023) на режисьора и сценарист Тинатин Каджришвили. 

Биографичната драма „Алма и Оскар“ (2023) на австрийския режисьор Дитер Бернар е копродукция на Австрия, Швейцария, Германия и Чехия изследва страстната и бурна тригодишна връзка между Великата дама на виенското общество - Алма Малер (1879-1964) и австрийския художник Оскар Кокошка (1886-1980). 

Деветото заглавие в конкурсната програма е от Сърбия в копродукция с Франция, Хърватия и Люксембург. Действието на филма „Изгубена държава“ (2023) на режисьора Владимир Перишич се развива в Сърбия през 1996 г. по време на студентските демонстрации срещу режима на Милошевич.

Лентите от конкурсната програма ще бъдат оценявани от петчленно авторитетното международно жури с председател кинокритикът проф. Геновева Димитрова и членове режисьорът Линда Олте от Латвия, живеещият в САЩ режисьор Санджин Малешевич от Босна и Херцеговина и режисьорът Мариуш Гжегожек от Полша. Те ще решат кои от филмите да получат статуетка „Златната липа“ в категориите „Най-добър филм“, Най-добра мъжка роля“, „Най-добра женска роля“ и „Най-добър режисьор“.

За първи път тази година един от конкурсните филми ще получи Наградата на публиката. Тя ще бъде определена от зрителите на „Златната липа“ 2024, които ще имат възможност да гласуват за филма, който най-много им е харесал.

По традиция отличие ще връчи и Съюзът на българските филмови дейци.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Мюзикълът „Продуцентите“ ще има премиера в Дом на културата „Борис Христов“
Премиера на бродуейския мюзикъл „Продуцентите“ от Мел Брукс и Томас Мийхън ще има на 28 март в Дом на културата „Борис Христов“, съобщават от пловдивската о ...
Художници от Монтана и региона ще представят свои творби в пролетна изложба
Художници от Монтана и региона ще представят свои творби на пролетна изложба в областния град, съобщиха от Дружеството на художниците „Тенец“. Експозицията, озаглавена ...
Николай Димитров: Несебър е изпълнил всички предписания, относно изискванията за статута на града като част от ЮНЕСКО
Кметът на Несебър Николай Димитров обяви, че общината е изпълнила всички предписания, относно изискванията за статута на града като част от ЮНЕСКО. Това се случи по време на среща ...
Биг бендът на БНР представя музиката на Найден Андреев и Стефан Диомов
Биг бендът на БНР с гост-диригент Георги Милтиядов прeдставя трето издание на проекта „Мост между поколенията“ – на 27 март, в Първо студио на радиото, съобщават ...
Изложба „Тотемът. Знак и инвенция“ на Тодор Тодоров ще бъде открита в галерия „Средец“
Изложба „Тотемът. Знак и инвенция“ на Тодор Тодоров ще бъде открита на 25 март в галерия „Средец“. Експозицията е част от пролетния панел на „София х ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
50 творби творби на Теню Пиндарев бяха показани в изложбата „Приятели“
Избрани творби на художника карикатурист Теню Пиндарев от колекцията на Илиян Дончев представиха в зала „Иван Милев“ в Казанлък в изложбата „Приятели“. Експ ...
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април, съобщават от културния център. Акцентът е на 24 април с гостуването на белгийския ...
Мюзикълът „Продуцентите“ ще има премиера в Дом на културата „Борис Христов“
Премиера на бродуейския мюзикъл „Продуцентите“ от Мел Брукс и Томас Мийхън ще има на 28 март в Дом на културата „Борис Христов“, съобщават от пловдивската о ...
Триото Don Antonio Trinidad представя алтернативен блус
Антинио Граментиери, един от водещите китаристи на италианската алтернативна блус и джаз сцена, пристига с триото си за два концерта – на 26 март в софийския  клуб &bdqu ...
Художници от Монтана и региона ще представят свои творби в пролетна изложба
Художници от Монтана и региона ще представят свои творби на пролетна изложба в областния град, съобщиха от Дружеството на художниците „Тенец“. Експозицията, озаглавена ...
Тикер в 17:00 ч.
Избрани творби на художника карикатурист Теню Пиндарев от колекцията на Илиян До ...
Начало Калейдоскоп
2995
Калейдоскоп

Международния фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 29 Май 2024, 10:57 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Девет фирма са селектирани в конкурсната програма на Международния фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024, съобщават от пресцентъра на форума.

Както информирахме, два от тях са от български автори – „Уроците на Блага“ (2023) на режисьора Стефан Командарев и „Защото обичам лошото време“ (2023) на Яна Лекарска.

„Това са два чудесни и много различни български филми - като внушения, като разказ, като послания. Но са еднакво интересни и завладяващи. Нашата селекционна комисия се спря именно на тези две ленти от България. Много рядко се е случвало два български филма да попаднат в конкурсната програма на „Златната липа“, което говори за силна година на българското кино“, коментира директорът на фестивала Магдалена Ралчева.

Друг претендент за статуетка „Златна липа“ е „Стиснати юмруци“ (2023) - последният филм на белгийския режисьор Вивиан Гофе. Лентата разказва завладяваща история за 11-годишно момче, което се опитва да запази връзката със своя баща – престъпник в затвора. 

Албанският филм „Окарина“ (2023) на режисьора Албан Зоджани ще разкаже завладяващата история на едно семейство, имигрирало във Великобритания, за да търси по-добър живот.

В конкурсната програма на „Златната липа“ 2024 влиза и продукцията на италианския режисьор Матео Гароне „Аз, капитанът“ (2023). В основата му също е мигрантската криза, но истинската тема на лентата е за възмъжаването, за особения процес на превръщането на едно срамежливо и наивно момче в отговорен и смел мъж, преодоляващ ужасни изпитания.

В битката за статуетка от фестивала „Златната липа“ 2024 влиза и копродукцията от Франция, Италия, Канада и Белгия „Плитката“ (2023). Филмът разказва паралелно историите на три жени, които живеят в Индия, Италия и Канада, борейки се с превратностите на живота. В конкурсната програма зрителите ще видят и грузинската лента „Гражданинът Светец“ (2023) на режисьора и сценарист Тинатин Каджришвили. 

Биографичната драма „Алма и Оскар“ (2023) на австрийския режисьор Дитер Бернар е копродукция на Австрия, Швейцария, Германия и Чехия изследва страстната и бурна тригодишна връзка между Великата дама на виенското общество - Алма Малер (1879-1964) и австрийския художник Оскар Кокошка (1886-1980). 

Деветото заглавие в конкурсната програма е от Сърбия в копродукция с Франция, Хърватия и Люксембург. Действието на филма „Изгубена държава“ (2023) на режисьора Владимир Перишич се развива в Сърбия през 1996 г. по време на студентските демонстрации срещу режима на Милошевич.

Лентите от конкурсната програма ще бъдат оценявани от петчленно авторитетното международно жури с председател кинокритикът проф. Геновева Димитрова и членове режисьорът Линда Олте от Латвия, живеещият в САЩ режисьор Санджин Малешевич от Босна и Херцеговина и режисьорът Мариуш Гжегожек от Полша. Те ще решат кои от филмите да получат статуетка „Златната липа“ в категориите „Най-добър филм“, Най-добра мъжка роля“, „Най-добра женска роля“ и „Най-добър режисьор“.

За първи път тази година един от конкурсните филми ще получи Наградата на публиката. Тя ще бъде определена от зрителите на „Златната липа“ 2024, които ще имат възможност да гласуват за филма, който най-много им е харесал.

По традиция отличие ще връчи и Съюзът на българските филмови дейци.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Мюзикълът „Продуцентите“ ще има премиера в Дом на културата „Борис Христов“
Художници от Монтана и региона ще представят свои творби в пролетна изложба
Николай Димитров: Несебър е изпълнил всички предписания, относно изискванията за статута на града като част от ЮНЕСКО
Биг бендът на БНР представя музиката на Найден Андреев и Стефан Диомов
Изложба „Тотемът. Знак и инвенция“ на Тодор Тодоров ще бъде открита в галерия „Средец“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
50 творби творби на Теню Пиндарев бяха показани в изложбата „Приятели“
Цветни аспекти
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април
Калейдоскоп
Мюзикълът „Продуцентите“ ще има премиера в Дом на културата „Борис Христов“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.