Начало Авансцена Недко Солаков представи „Завряна в ъгъла (бъдеща) изложба №4“
4466
Авансцена

Недко Солаков представи „Завряна в ъгъла (бъдеща) изложба №4“

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 31 Май 2024, 21:15 ч.

„Завряна в ъгъла (бъдеща) изложба №4“ на Недко Солаков бе открита тази вечер в Двореца. „Недко Солаков, както знаем, е художник, който може почти всичко. В сферата на изкуството има огромно количество постижения в най-различни страни и краища на света“, каза Ярослава Бубнова - директор на Националната галерия и куратор на изложбата. 

Белгийската инди група Slow Pilot ще подгрява публиката преди концерта на Hooverphonic в София, съобщават организаторите от BGTSC. 

Slow Pilot е създадена от певеца, китарист и текстописец Питър Пейрсман (Hooverphonic) през 2013 г. През 2018 г. излиза дебютният албум Gentle Intruder, а в края на миналата година вторият албум – Falling Off The Earth.

„Тишината на нощта и усещането за самота предоставят идеалната почва за размножаване на последните песни на Slow Pilot. Групата се заравя дълбоко в процеса на създаване на атмосферен, почти наркотичен звук. Баланс между електроника, китари, записани на лента, и монументални хармонии, разцъфтяващи в песните, като същевременно оставят достатъчно място за вокалите на Питър Пейрсман, привличащи слушателите в меланхоличната му, но същевременно възвисяваща се все

Дворецът на културата в румънския град Яш е дом на най-скъпата картина в Румъния, оценена от експерти на 40 милиона евро, предава Диджи24.

Става дума за произведение на Рубенс, създадено преди повече от 400 години.

Това е първата картина, постъпила в колекцията на художествения музей, след дарение в средата на 19 век. Не е била излагана от десетилетия. 

24-часова въоръжена охрана, сензори за движение, сензори за дим, сензори за температура са само част от мерките за сигурност за картината. В близко бъдеще тя ще бъде защитена и със специално стъкло - нова техника в музеите в Румъния.

Картината, изобразяваща Цезар, получаващ главата на своя съперник Помпей на поднос от палача, е едно от най-известните произведения на фламандския художник. Заедно с рамката тя тежи 350 килограма.

Произведението на изкуството става държавна собственост през 1860

Бетовеновата Девета симфония звучи на 11 май в зала 1 на НДК с над триста музиканти, хор и солисти. Събитието под патронажа на Европейския парламент отбелязва 80 години от края на Втората световна война и 40 години от обявяването на „Одата на радостта“ за химн на Европейския съюз, съобщават организаторите.

На сцената ще излязат Симфониета – Шумен, с диригент маестро Славил Димитров, младежката филхармония „София“ към НМУ „Любомир Пипков", Александрина Михайлова – сопрано, Биляна Михайлова – алт, Михаил Михайлов – тенор, Пламен Бейков – бас, и Големият хор на България.

В специално сформирания за целта Голям хор на Бълга

Класическото изкуство среща независимата сцена в „Топлоцентрала“ през май, съобщават от културния център.

Програмата ще започне с премиерата на авторския моноспектакъл на Маргарита Костова - „Улица „Радост“, която е днес, 4 май. Спектакълът е изграден върху традициите на уличната клоунада и кукления театър. Един празничен ден се оказва изпълнен с неочаквани ситуации и всичко това се случва на улица „Радост“.   

На 8 май гостува авторът, куратор и хореограф Ада Мухина с премиерата How to sell yourself to the West. Театралният пърформанс представя хумористично проучване на точките за продажба, идентичност, предимства и стратегии, които помагат на творците да „творят" на западния арт пазар. Въз основа на собствения си опит, интервюта с куратори, институции, изследв

Симфониета-Враца привлича и задържа млади музиканти от няколко континента, каза диригентът композитор и флейтист Христо Павлов, който е начело на формацията от 2017 г.

В момента съставът наброява шестдесет музиканти, като по думите му няма представители само на Австралия и Антарктида. 

„В популярните оркестри по света за едно място кандидатстват стотици музиканти. В рамките на активните си 10-15 години да успееш да заемеш такова място е трудно. И нашите музиканти са наясно с това. За повечето от тях, идващи от Южна Америка и Азия, е престижно да свирят в европейски оркестър“, каза Христо Павлов.

В оркестъра във Враца има музиканти от САЩ, Мексико, Южна Америка, Япония, Корея, Африка, Египет, посочи директорът. 

Павлов разказа, че през 2017 г. на две места в страната е имало практика да се привличат млади музиканти от света в българ

Бубнова каза, че Недко Солаков е бил невинаги разбран от институциите. Единственото, което аз мога да кажа е, че този път Недко Солаков е много добре дошъл в Националната галерия. Засега под стълбите, каза с усмивка Бубнова и обясни, че предстои да го представят подобаващо в Националната галерия.

Той направи така, че в Националната галерия ние видяхме самите себе си, видяхме ситуацията, в която Недко ни сложи - с този ъгъл под царските стълби и в този размер на неговия проект. Като човек, който много вярва, че художниците са хора, които задават перспективата, аз съм му много благодарна и тази фигура, която се оказа в ъгъла на царските стълби, с този неин жест, посочващ потенциала и възможностите, предлагащи влизане, засега малко встрани, много се надявам, че ще отговорим адекватно, каза още директорът на Националната галерия.

Тя припомни, че Националната галерия не е първото място, в което той избира „незначително пространство“. В другите галерии историите, които се разказват, са историите на взаимоотношенията на художника със самия него. Художникът, оказва се, има съвест и влиза във взаимоотношения с нея. Тук той влиза в комуникация с институцията. И аз съм много притеснена. Но ако не той, кой?, каза Ярослава Бубнова.

Недко Солаков каза, че идеята за проекта му хрумнала преди четири години по време на ковид пандемията. Тогава предложил на директорите на галерии, които познава, да му дадат незначителен ъгъл, който никога не е използван за излагане на изкуство. Винаги този силует е прожектиран на 90 градуса, от всички други страни е изкривен, обясни художникът. 

Той припомни, досега са реализирани три „ъгъла“ в големи европейски музеи №1 – в музея MUDAM, Музея за модерно изкуство на Великия херцог Жан в Люксембург (2021), №2 – в MAXXI – Националния музей на изкуството на ХХI век в Рим (2022), и в Горно Белведере във Виена, където „Завряна в ъгълa самостоятелна изложба №3 (с Чарлз Еше като моята артистична съвест)“, продължава до 19 юни тази година.

Споделям част от своя свят, пълен с детайли, цвят и история, каза при откриването на изложбата си живописецът Пламен Овчаров.

В плевенската художествена галерия „Илия Бешков“  той показва 14 платна, при създаването на които е използвал  класическа техника – маслени бои върху платно.

Изложбата няма тема. Платната са рисувани през годините.

„Най-много обичам да рисувам класически портретизъм и на заден план да показвам историята, която се крие зад портрета. Картините ми са ярка проява на моята дългогодишна страст и стремеж в изкуството. Творческото ми пътуване е вдъхновено от различни художествени течения, сред които: неокласицизъм, арт нуво, сецесион и реализъм. В творбите си съчетавам класически елементи с модерни подходи, за да създам визуален език, който да предизвика размисъл и емоции у зрителя. Моят подход е не само визуале

Симфониета – Видин ще изнесе концерт край Панчаревското езеро на 6 юни, съобщиха организаторите.

В концерта ще вземат участие изявените изпълнители, като сопраното Евгения Ралчева, тенорът Андрея Мирчев, цигуларката Радмила Петрова-Кръстева, както и флейтистките Луиза Село и Александра-Йоана Павел.

Музикалната програма включва произведения от Верди, Пучини, Бах и други музикални изненади, казаха организаторите. 

Симфониета - Видин е най-големият културен институт във Видинския регион. От 1949 г. оркестърът съществува като държавна институция, но първите стъпки за нейното създаване датират още от 1910 г. Има участия в международни музикални фестивали и конкурси, като летните фестивали в Сполето, Комо и Кротоне (Италия), Дунавски фестивал в Улм (Германия), Софийски музикални седмици, Австрийски музикални седмици, Камерна сцена София, Нимус – Ниш

Колекция пейзажи подреди Явор Витанов във варненската галерия „Юка“. В неговите картини, изработени с традиционна живописна техника, могат да се видят гледки от Врачанския Балкан, Родопите и Черноморието. Художникът изобразява стари къщи, улици, дворове, лодки, природни гледки, скалисти ридове и морски брегове. Има изгледи от река Янтра във Велико Търново, Мелник, Дряновския манастир, село Ковачевица, Тюленово, Калиакра.  

Художникът каза , че рисува от натура и прекарва продължително време сред природата, в която е влюбен. Изобразява места, където времето е спряло, но не искаш да си тръгнеш. Изпитва преклонение към селца и градчета с тихи улички и къщи с чардаци. В живописта изследва светлината и сянката и техните цветови проявления. Основното му изразно средство е колоритът. Изгражда композициите си чрез полагане на плътни мазки, наслагва обеми, като използв

Сценичната треска е нужният и ненужният адреналин. Никога не успявам да се отърся от нея. Ако има някой, който каже, че когато излезе на сцената, не се страхува, той лъже. Така се опитва по някакъв начин да победи този страх. Всички се страхуваме. Това каза в интервю оперната прима Красимира Стоянова - един от участниците в 64-тото издание на Международния фестивал "Мартенски музикални дни", което ще бъде закрито утре вечер в крайдунавския град. 

По думите й всеки има тази гордост в себе си как ще се представи пред толкова много хора и дали ще успее да оправдае очакванията, дори собствените си. 

"Дори сам да излезеш на сцената и да няма никой в залата, то пак имаш притеснение. Но това е съвсем естествен психологически процес", каза Стоянова. 

Тя обясни, че слага на първо място в класацията на годишните си ангажименти участията си в "Мартенски муз

Културата е най-прекият път към едно по-добро общество, каза световноизвестната оперна певица Соня Йончева пред международни медии, съобщиха от ЕС УАЙ 11. 

По повод 24 май, Йончева представи своята визия за развитието на културния сектор в България под мотото „Културата е бъдещето“ в серия от интервюта за престижни издания като New York Times, Forbes, Le Point и Schweiz am Wochenende.

В тези интервюта оперната певица подчертава необходимостта културата да бъде водещ приоритет в обществото и държавната политика, посочиха от ЕС УАЙ 11.

„Културата е бъдещето” – това избрах за мото на моята продуцентска компания, защото в него се синтезира и мечтата ми за България - културата да е приоритет за властимащите и за обществото, да е визитната ни картичка пред света, да е гарант за националната си идентичност и самосъзнание, да е процъф

В Двореца със „Завряна в ъгъла (бъдеща) изложба №4“ художникът разказва въображаемата история на скромен придворен художник и неговата приятелка - малка мишка, живеещи под стълбището на двореца. „Отдолу ще видите, че са едни малки, непохватни рисунки, които маркират картините, които един ден ще бъдат изложени. И те са в един особен мащаб - 1.11.23“, каза Солаков. 

И допълни: „Номер пет ще бъде в Белгия. Мечтата ми е да станат седем и след това ще спра“.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Неизпълнявани песни на Любомир Пипков оживяват в концерт
Неизпълнявани песни на Любомир Пипков оживяват в концерт на трио „Маестозо“ и мецосопраното Анна Янкова на 22 юни в камерната зала „България“, в рамките на ...
„Жар театър“ отбелязва началото на лятото с „В ритъм: Пулсът на огъня“
„Жар театър“ отбелязва началото на лятото с „В ритъм: Пулсът на огъня“. Събитието е на 22 юни в парк „Хиподрума“, на гърба на дома на културата ...
Регионален исторически музей „Стою Шишков“ ще отбележи 90 години музейно дело
Регионален исторически музей (РИМ) „Стою Шишков“ в Смолян ще отбележи 90 години музейно дело в Средните Родопи, каза директорът на музея Валентина Василева. Тя допълни ...
Фотоизложба на Дончо Дончев ще бъде представена по време на фестивала на лавандулата в Чирпан
Фотографът Дончо Дончев ще представи новата си самостоятелна фотоизложба „Живите цветове“ в рамките на на Международния фестивал на лавандулата в Чирпан, който започва ...
Явора Петрова ще представи живопис в галерия "Петко Чурчулиев"
Художничката Явора Петрова ще представи свои живописни творби в Художествена галерия "Петко Чурчулиев" в Димитровград. Вернисажът на изложбата "За светлината" е на 24 юни, съобщих ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Нидерландия реституира 119 бенински бронзови скулптури на Нигерия
Нидерландия върна на Нигерия 119 артефакта, откраднати от страната, включително фигури на хора и животни, плакети, кралски регалии и камбана, съобщи АП. Артефактите, известни като ...
Платформата за съвременна драматургия „ПроТекст“ представя пиеси от Румъния, Сърбия и Италия
Платформата за популяризация на съвременна драматургия и нови театрални практики „ПроТекст“ представя пърформанс-четения на непоказвани досега български пиеси. Те са с ...
Lampa Sessions популяризира български експериментални музикални проекти
Трима артисти от българската независима сцена представят своите експериментални музикални проекти в рамките на втория сезон на Lampa Sessions, съобщават инициаторите от Lampa Colle ...
Вежди Рашидов откри изложба в Рим
С бурни аплодисменти препълнената галерия “България” в центъра на Рим посрещна Вежди Рашидов, който откри тук представителна изложба от 28 рисунки и 8 скулптури, съобща ...
На младежкия театрален фестивал "Сцена на края на града" ще се играят 10 постановки на две сцени
На четвъртото издание на младежкия театрален фестивал "Сцена на края на града" в Хасково ще се играят 10 постановки на две сцени. Форумът ще продължи една седмица от 23 до 29 юни. ...
Тикер в 08:00 ч.
Нидерландия върна на Нигерия 119 артефакта, откраднати от страната, включително ...
Начало Авансцена
4466
Авансцена

Недко Солаков представи „Завряна в ъгъла (бъдеща) изложба №4“

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 31 Май 2024, 21:15 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

„Завряна в ъгъла (бъдеща) изложба №4“ на Недко Солаков бе открита тази вечер в Двореца. „Недко Солаков, както знаем, е художник, който може почти всичко. В сферата на изкуството има огромно количество постижения в най-различни страни и краища на света“, каза Ярослава Бубнова - директор на Националната галерия и куратор на изложбата. 

Бубнова каза, че Недко Солаков е бил невинаги разбран от институциите. Единственото, което аз мога да кажа е, че този път Недко Солаков е много добре дошъл в Националната галерия. Засега под стълбите, каза с усмивка Бубнова и обясни, че предстои да го представят подобаващо в Националната галерия.

Той направи така, че в Националната галерия ние видяхме самите себе си, видяхме ситуацията, в която Недко ни сложи - с този ъгъл под царските стълби и в този размер на неговия проект. Като човек, който много вярва, че художниците са хора, които задават перспективата, аз съм му много благодарна и тази фигура, която се оказа в ъгъла на царските стълби, с този неин жест, посочващ потенциала и възможностите, предлагащи влизане, засега малко встрани, много се надявам, че ще отговорим адекватно, каза още директорът на Националната галерия.

Тя припомни, че Националната галерия не е първото място, в което той избира „незначително пространство“. В другите галерии историите, които се разказват, са историите на взаимоотношенията на художника със самия него. Художникът, оказва се, има съвест и влиза във взаимоотношения с нея. Тук той влиза в комуникация с институцията. И аз съм много притеснена. Но ако не той, кой?, каза Ярослава Бубнова.

Недко Солаков каза, че идеята за проекта му хрумнала преди четири години по време на ковид пандемията. Тогава предложил на директорите на галерии, които познава, да му дадат незначителен ъгъл, който никога не е използван за излагане на изкуство. Винаги този силует е прожектиран на 90 градуса, от всички други страни е изкривен, обясни художникът. 

Той припомни, досега са реализирани три „ъгъла“ в големи европейски музеи №1 – в музея MUDAM, Музея за модерно изкуство на Великия херцог Жан в Люксембург (2021), №2 – в MAXXI – Националния музей на изкуството на ХХI век в Рим (2022), и в Горно Белведере във Виена, където „Завряна в ъгълa самостоятелна изложба №3 (с Чарлз Еше като моята артистична съвест)“, продължава до 19 юни тази година.

В Двореца със „Завряна в ъгъла (бъдеща) изложба №4“ художникът разказва въображаемата история на скромен придворен художник и неговата приятелка - малка мишка, живеещи под стълбището на двореца. „Отдолу ще видите, че са едни малки, непохватни рисунки, които маркират картините, които един ден ще бъдат изложени. И те са в един особен мащаб - 1.11.23“, каза Солаков. 

И допълни: „Номер пет ще бъде в Белгия. Мечтата ми е да станат седем и след това ще спра“.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Неизпълнявани песни на Любомир Пипков оживяват в концерт
„Жар театър“ отбелязва началото на лятото с „В ритъм: Пулсът на огъня“
Регионален исторически музей „Стою Шишков“ ще отбележи 90 години музейно дело
Фотоизложба на Дончо Дончев ще бъде представена по време на фестивала на лавандулата в Чирпан
Явора Петрова ще представи живопис в галерия "Петко Чурчулиев"
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Нидерландия реституира 119 бенински бронзови скулптури на Нигерия
Тонът на времето
Платформата за съвременна драматургия „ПроТекст“ представя пиеси от Румъния, Сърбия и Италия
Цветни аспекти
Lampa Sessions популяризира български експериментални музикални проекти
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.