Начало Цветни аспекти Д-р Геновева Димитрова: За мен киното е хоби, което превърнах в професия
2986
Цветни аспекти

Д-р Геновева Димитрова: За мен киното е хоби, което превърнах в професия

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 02 Юни 2024, 16:50 ч.

За мен киното е хоби, което превърнах в професия. Това каза в интервю председателят на международното жури на единадесетото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024 д-р Геновева Димитрова. „Мисля, че аз не съм човек с много сбъднати мечти, но едната от тях е да бъда филмов критик и киновед, какъвто съм си мечтала да бъда като млада. Цял живот работя любимата си работа, какво по-хубаво от това. И сега след като няма вестник „Култура“, аз работя с удоволствие в Българската национална филмотека, където работата е приказка“, разкри тя. 

Националният музикален театър „Стефан Македонски“ ще гостува за първи път в Шумен със спектакъла „Криворазбраната цивилизация“.

Представлението ще се играе на 29 май в салона на Драматично-кукления театър „Васил Друмев“, съобщават от пресцентъра на Община Шумен.

Режисьор на „Криворазбраната цивилизация“ е роденият в Шумен Николай Гундеров, който стана носител на „Златната значка на град Шумен“. Тя му бе връчена на 11 май по време на тържествената сесия на Общинския съвет по повод Деня на Шумен. 

Асистент-режисьорът Тодор Велков, който ще влезе в главната роля в спектакъла, също е роден в Шумен. Шуменец е и оперетният певец Александър Мутафчийски. На пианото е Томислав Вичев - племенник на допринеслата за творческото развитие на Шумен проф. Венета Вичева, добавят от пресцентъра на местната админист

Самара Джой, Джон Бийсли трио, Димитриос Василакис и Камелия Тодорова ще бъдат сред участниците в „Банско джаз фестивал“ тази година. Програмата обявиха Стойчо Баненски, кмет на Община Банско, и Илияна Щерева, председател на Асоциация „Фестивалите в България“ по време на пресконференция днес.

Тази година ни очаква десет дни фестивал - от 1 до 10 август, три сцени с много изпълнители, школи, младежи и звезди, каза Баненски. Фестивалът ще обогати и утвърди своето значение за Културния календар на Община Банско, допълни той. Кметът посочи, че форумът е важен както за туристите, за местния бизнес и за цялостния имидж, който носи на Банско като фестивална дестинация.

Нашето мото е ,,Всички в Банско, всички в джаза” и тази година сме подготвили много изненади, както за жителите, така и за гостите на Банско, каза Илияна Щерева. По думите и фестивал

Израел представи в неделя песента си за конкурса "Евровизия", озаглавена New Day Will Rise („Ще изгрее нов ден“), два месеца преди провеждането на надпреварата в швейцарския град Базел, съобщи ДПА.

Песента ще бъде изпълнена от 24-годишната Ювал Рафаел, оцеляла при нападението на "Хамас" срещу музикалния фестивал „Нова“ в Израел на 7 октомври 2023 г. Тя остава жива, като успява да се скрие. 

Песента на Рафаел е тъжна балада, която деликатно препраща към събитията от 7 октомври преди две години. Във видеоклипа към нея се виждат млади хора, които се разхождат сред зелен пейзаж и червени анемонии - символи на южния регион на Израел. „Ще изгрее нов ден. Животът ще продължи“, пее Рафаел.

Изпълнителката, която прекарва част от детството си в Швейцария, пее на английски, с реплики на иврит и френски.

През 2024 г. критици

Хор, който „носи радост“ на хора без музикален слух, добави вечерни занимания заради големия интерес, пише Би Би Си.

Хорът „Зест“ (Zest Choir) в Южен Глостършър приема любители, които „мислят, че не могат да пеят“, и се оказва изключително популярен.

Групата се събира редовно в Общностния център на Лонгуел Грийн и участниците споделят, че това им носи голяма радост.

Мери Уилямс, основател на хора, пояснява: „Това е безопасно пространство за хора, които мислят, че не са достатъчно музикални, за да се отпуснат и просто да се забавляват. Наистина е полезно и за психичното здраве.“

Хилари Томас, на 65 години, член на хора, споделя, че „абсолютно го обожава“. „Знам как пея, но не ми пука“, признава тя.

„Фактът, че това е хо

Лейди Гага изнесе безплатен концерт в събота вечер пред 2 милиона фенове, които се стекоха на плажа Копакабана за най-голямото шоу в кариерата , предават световните осведомителни агенции.

„Тази вечер правим история. Благодаря ви, че правите история с мен“, каза Лейди Гага на изпълнената с възторг публика.

Певицата започна шоуто с песента си от 2011 г. Bloody Mary. Викове на радост се издигнаха от феновете, които пяха и танцуваха рамо до рамо на широкия пясъчен плаж.

Организаторите на концерта съобщиха, че 2,1 милиона души са присъствали на събитието.

Лейди Гага изпълни класическите си хитове, включително Poker Face и Alejandro, като се преобличаше в различни тоалети, сред които и рокля в цветовете на бразилското знаме.

Някои от феновете пристигнаха на плажа още при изгрев слънце, за да си осигурят добро място, въоръжени със закуски и

Като част от журито, което ще присъди наградите на кино фестивала в града на липите, тя очаква следващите няколко дни да бъдат интересни. „Аз съм гледала четири от деветте филма в конкурсната селекция. Те са различни и прекрасни. Очаквам да ми е забавно, да се сработим с колегите от международното жури и да останат красиви спомени, какъвто е този мирис на липа, който в момента изпълва Стара Загора“, добави Димитрова. 

Според нея европейското кино през последните години се развива интересно. „Най-често то се случва в международни копродукции. А именно международната копродукция е най-точният и най- ефикасен начин за финансиране на даден филмов проект. Не случайно за даден филм можем да говорим, че е италиански, но той е италиано-френско-белгийски или българо-сръбски и т.н.“, казва Димитрова.  „Европейското кино понякога е скучно, понякога е много любопитно, но при всички случаи се занимава с важни аспекти от житието, независимо дали като нов социален реализъм или в екзистенциален план. Дали с не случването на житейски проект или с намирането на любовта. Различно е европейското кино, в него млади, известни или не толкова известни филмови автори предлагат своите стратегии за привличане на аудитория", каза още тя.

Според Димитрова все по-трудно се привлича аудитория с европейски филми и затова има тези специализирани кина като „Дом на киното“, Филмотечно кино „Одеон“, културен центът „G8“, където могат да се гледат бутикови европейски филми. „Да не забравяме, че на европейските филмови награди бяха отличени много качествени филми и те са и по българските екрани”, припомни Геновева Димитрова. „Много европейски филми са селектирани за наградите Оскар, на фестивала в Кан редовно победители са европейски филми. Те имат по-малко публика, но пък тя им е вярна. Това се отнася и за големите режисьори като Уди Алън, Джим Джармуш, Матео Гароне“, добави тя.

Председателят на международното жури заяви, че са важни европейските филми и лично тя предпочита да гледа най-скучния европейски филм пред американски блокбъстър.

От думите на Димитрова стана ясно още, че българската киноинфустрия се развива трудно. Според нея причината за това е, че не е довършен новият Закон за българската филмова индустрия. „В последната година не сме постигнали някакви невероятни успехи, както беше преди няколко години, но достатъчно е, че имаме филми като „Уроците на Блага“ на Стефан Командарев и „Диада“ на Яна Титова, за да се радваме. Вече се задават и други нови български филми и аз съм любопитна да ги видя“, пожела си тя.

Националният археологически институт с музей - БАН ще бъде домакин на концерта „Жорди Савал & Хесперион XXI – Новите музики. Бароковата Революцията“.

Той ще се проведе на 13 юни, съобщават организаторите.

„Жорди Савал е една от най-завладяващите музикални фигури на своето поколение. В продължение на повече от петдесет години той възвръща музикални съкровища от забрава, така че да им се насладят всички. Той е неуморен изследовател на старинната музика, изявяващ се както като гамбист и диригент. Също така е концертиращ изпълнител, преподавател и създател на нови музикални и културни проекти“, разказват от екипа.

Те отбелязват, че заедно с Монсерат Фигерас основава ансамблите Hespèrion XXI (1974), La Capella Reial de Catalunya (1987) и Le Concert des Nations (1989), с които създава и пресъздава репертоар от емоция и красота

„Люлякови музикални вечери” в Ловеч ще започнат с концерт спектакъла „Опера, джаз и танго” с подзаглавие „Танго с Пучини” на Държавна опера – Варна, съобщават от общинската администрация. Музикалното събитие е на 8 май в салона на ловчанско читалище „Наука – 1870 г.”.

Това музикално преживяване обединява класически и съвременни музикални жанрове – опера, джаз и аржентинско танго, посочват от местната администрация. В програмата са включени емблематични откъси от оперите „Бохеми“ и „Турандот“ на Джакомо Пучини, мелодии от Астор Пиацола и Карлос Гардел, както и авторски композиции на Фабрицио Моката, който е и солист на спектакъла.

Моката е международно признат пианист и композитор, носител на престижни отличия и номинации, включително и за латино наградите „Грами“. По н

„Скъсана реалност“ е заглавието на изложбата, която Илияна Овчарова представя в столичната галерия „Лик“. Вернисажът е тази вечер, съобщават организаторите.

„Всичко започва преди четвърт век. Илияна Овчарова е на парижкия хълм Монмартър. От края на XIX век до днес той е средоточие на художествен талант. От всички краища на света. Нека припомня само някои от имената на Монмартър: Пикасо, Тулуз-Лотрек, ван Гог, Моне, Брак, Реноар, Модиляни, Дега… Наследство, наситило хълма с дух. Задължаващо наследилите“, разказва публицистът Иво Алексиев.

Той отбелязва, че там Илияна Овчарова е уличен художник. Толкова успешен, че с продажба на картини финансира образованието си по архитектура във висшето училище по изкуства и архитектура „Пари Ла Сен“. Днес е вече доктор по архитектура с кариера зад гърба.

„По-интерес

Общинският драматичен театър (ОДТ) "Боян Дановски" в Перник ще гостува в Брезник с театралната си постановка "Животът - това са две жени" по Стефан Цанев.

Това съобщи секретарят на Народно читалище "Просвещение 1870" Брезник Борис Борисов.

Режисьор на постановката е Димитър Кабаков, а актьорските роли са поверени на Екатерина Кънчева, Таня Тошева и Росен Белов. Сценографията и костюмите са дело на Владимир Шишков, а музиката - на Серджио Авакян. Видеото и визиите са изработени от продуцентска къща "ЕНИ филм".

Театралният спектакъл е съвместна продукция между ОДТ - Перник и продуцентска къща "Оренда Арт". Осъществява се с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура".

Сюжетът на представлението разказва за вечната история за любовта през погледа на най-важните жени в живота на човека - майката и съпругата, казва режисьорът му. Театралният спектакъл б

Габровският камерен оркестър ще изнесе концерт под надслов „Апокрифи от 18 век“ на 12 март в Художествената галерия „Христо Цокев“ в града.

Това съобщи Иван Стоянов, диригент на музикалната формация. 

„Ще бъде представена любопитна програма, посветена на барокова музика от Германия и нейните колоси Йохан Себастиан Бах и Георг Филип Телеман. За пръв в България ще бъде изпълнена Сюита за две цигулки и оркестър в сол минор, Концерт за цигулка, виола и оркестър в ла минор и Концерт за две цигулки и оркестър в сол мажор от Георг Филип Телеман. Йохан Себастиан Бах ще присъства с по-рядко изпълнявания Концерт за клавир и оркестър в ми мажор“, посочи Стоянов.

Солист ще бъдат пианистът и музикалният изследовател на бароковата музика проф. Явор Конов, цигуларите Надежда Атанасова, Даниела Данис - Христова и виолистът Ивайло Ангело

Д-р Геновева Димитрова разкри , че в момента пише книга за прехода в българското игрално кино. Вече е избрала 25-те филма на прехода, които ще бъдат с нейна рецензия. И обещава, че това лято ще работи върху това.

Д-р Геновева Димитрова е един от водещите български филмови критици. Завършила е руска филология в Софийски университет „Св. Климент Охридски” и кинознание в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”. От 1991 до 2018 е редактор във в. „Култура” до спирането му. Автор е на книгите „Кино в края на века. Български фигури и игрални филми – поглед от 90-те“ и „Въртележки на абсурда. Руското игрално кино (1991-2011)“. Сценарист е на документалните филми „Нощ в София” (2008) и „Offline?” (2017) на Станислава Калчева.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
„Кукла” на „Атлас“ излиза на плоча и компактдиск
Първият албум „Кукла” на група „Атлас“ излиза за първи път на плоча и компактдиск. Представянето е на 5 юли в София, съобщават организаторите. По думите им ...
Турското уейв дуо Ductape ще има концерт у нас
Турското даркуейв постпънк дуо Ductape ще има концерт в София на 7 ноември, съобщават организаторите. Създадена през 2019 г., групата изниква от вибриращата ъндърграунд сцена на И ...
„Грижа и изцеление“ събира шест художнички в столичната галерия „Васка Емануилова“
Боряна Венциславова представя видео с ритуали за освобождаване от патриархалните и културни ограничения, форми на сегрегация, дискриминация и хомофобия. Творбата е част от изложба ...
Турист повреди картина в галерия „Уфици“, докато си прави селфи
Посетител на галерия „Уфици“ във Флоренция повреди безценна маслена картина, докато се опитвал да си направи селфи, съобщава ДПА. Неназованият турист се облегнал на ба ...
Lampa Sessions популяризира български експериментални музикални проекти
Трима артисти от българската независима сцена представят своите експериментални музикални проекти в рамките на втория сезон на Lampa Sessions, съобщават инициаторите от Lampa Colle ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон в зала „България“
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон на 3 юли в зала „България“, съобщават от оркестъра. Под диригентството на Петко Димитров и с участието на виолончелиста ...
Българската група Scarlet издава „Слънчоглед“, спечелила Младежкия конкурс за нова песен
Българската инди рок/пост пънк група Scarlet издава на 24 юни песента си „Слънчоглед“, с която спечели второто издание на „Младежки конкурс за нова песен“ в ...
„Кукла” на „Атлас“ излиза на плоча и компактдиск
Първият албум „Кукла” на група „Атлас“ излиза за първи път на плоча и компактдиск. Представянето е на 5 юли в София, съобщават организаторите. По думите им ...
17-ти международен конкурс „Млади виртуози“
На 26 юни се открива 17-ият международен конкурс „Млади виртуози“ с клавирен концерт „Един пианист. Пет композиторски свята“, съобщават организаторите.  ...
Галерия „Люнион“ отбелязва 90-годишнината от рождението на Георги Божилов-Слона
Изложба, посветена на 90-годишнината от рождението на известния български художник Георги Божилов-Слона, ще бъде открита на 26 юни в галерия „Люнион“, в Пловдив, съобщи ...
Тикер в 23:00 ч.
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон на 3 юли в зала „България&l ...
Начало Цветни аспекти
2986
Цветни аспекти

Д-р Геновева Димитрова: За мен киното е хоби, което превърнах в професия

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 02 Юни 2024, 16:50 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

За мен киното е хоби, което превърнах в професия. Това каза в интервю председателят на международното жури на единадесетото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024 д-р Геновева Димитрова. „Мисля, че аз не съм човек с много сбъднати мечти, но едната от тях е да бъда филмов критик и киновед, какъвто съм си мечтала да бъда като млада. Цял живот работя любимата си работа, какво по-хубаво от това. И сега след като няма вестник „Култура“, аз работя с удоволствие в Българската национална филмотека, където работата е приказка“, разкри тя. 

Като част от журито, което ще присъди наградите на кино фестивала в града на липите, тя очаква следващите няколко дни да бъдат интересни. „Аз съм гледала четири от деветте филма в конкурсната селекция. Те са различни и прекрасни. Очаквам да ми е забавно, да се сработим с колегите от международното жури и да останат красиви спомени, какъвто е този мирис на липа, който в момента изпълва Стара Загора“, добави Димитрова. 

Според нея европейското кино през последните години се развива интересно. „Най-често то се случва в международни копродукции. А именно международната копродукция е най-точният и най- ефикасен начин за финансиране на даден филмов проект. Не случайно за даден филм можем да говорим, че е италиански, но той е италиано-френско-белгийски или българо-сръбски и т.н.“, казва Димитрова.  „Европейското кино понякога е скучно, понякога е много любопитно, но при всички случаи се занимава с важни аспекти от житието, независимо дали като нов социален реализъм или в екзистенциален план. Дали с не случването на житейски проект или с намирането на любовта. Различно е европейското кино, в него млади, известни или не толкова известни филмови автори предлагат своите стратегии за привличане на аудитория", каза още тя.

Според Димитрова все по-трудно се привлича аудитория с европейски филми и затова има тези специализирани кина като „Дом на киното“, Филмотечно кино „Одеон“, културен центът „G8“, където могат да се гледат бутикови европейски филми. „Да не забравяме, че на европейските филмови награди бяха отличени много качествени филми и те са и по българските екрани”, припомни Геновева Димитрова. „Много европейски филми са селектирани за наградите Оскар, на фестивала в Кан редовно победители са европейски филми. Те имат по-малко публика, но пък тя им е вярна. Това се отнася и за големите режисьори като Уди Алън, Джим Джармуш, Матео Гароне“, добави тя.

Председателят на международното жури заяви, че са важни европейските филми и лично тя предпочита да гледа най-скучния европейски филм пред американски блокбъстър.

От думите на Димитрова стана ясно още, че българската киноинфустрия се развива трудно. Според нея причината за това е, че не е довършен новият Закон за българската филмова индустрия. „В последната година не сме постигнали някакви невероятни успехи, както беше преди няколко години, но достатъчно е, че имаме филми като „Уроците на Блага“ на Стефан Командарев и „Диада“ на Яна Титова, за да се радваме. Вече се задават и други нови български филми и аз съм любопитна да ги видя“, пожела си тя.

Д-р Геновева Димитрова разкри , че в момента пише книга за прехода в българското игрално кино. Вече е избрала 25-те филма на прехода, които ще бъдат с нейна рецензия. И обещава, че това лято ще работи върху това.

Д-р Геновева Димитрова е един от водещите български филмови критици. Завършила е руска филология в Софийски университет „Св. Климент Охридски” и кинознание в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”. От 1991 до 2018 е редактор във в. „Култура” до спирането му. Автор е на книгите „Кино в края на века. Български фигури и игрални филми – поглед от 90-те“ и „Въртележки на абсурда. Руското игрално кино (1991-2011)“. Сценарист е на документалните филми „Нощ в София” (2008) и „Offline?” (2017) на Станислава Калчева.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
„Кукла” на „Атлас“ излиза на плоча и компактдиск
Турското уейв дуо Ductape ще има концерт у нас
„Грижа и изцеление“ събира шест художнички в столичната галерия „Васка Емануилова“
Турист повреди картина в галерия „Уфици“, докато си прави селфи
Lampa Sessions популяризира български експериментални музикални проекти
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон в зала „България“
Авансцена
Българската група Scarlet издава „Слънчоглед“, спечелила Младежкия конкурс за нова песен
Цветни аспекти
„Кукла” на „Атлас“ излиза на плоча и компактдиск
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.