Начало Авансцена Петото издание на проекта „Стената“ на Националната галерия представя инсталация на художничката Филипина Стаменкова
3014
Авансцена

Петото издание на проекта „Стената“ на Националната галерия представя инсталация на художничката Филипина Стаменкова

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 03 Юни 2024, 14:40 ч.

Петото издание на проекта „Стената“ на Националната галерия представя сайт-спесифик инсталацията „Отражения“ на художничката Филипина Стаменкова. 

„Доброто тяло, или разсъжденията на една актриса относно килограмите и секса…“ е авторски спектакъл на Аделина Петрова, който включва импровизации по текстове на Чехов, Шекспир и Ева Енслър.

„Тази постановка е само вдъхновена от „Доброто тяло“ на Ева Енслър, но основната част са разсъжденията на една актриса по въпросите, които най-много я занимават – дали изглежда добре, дали е достатъчно слаба, достатъчно чаровна, достатъчно талантлива, и в крайна сметка, как се реализира в личния си живот. Защото нашият живот често е ограбен и страда за сметка на професията“, казва режисьорката Анастасия Събева.

Голяма част от това, за което се говори на сцената, е лично преживяно. „За мен този моноспектакъл е разкриване. Чувствам го дори като терапия. Моит

Михаела Филева представя клип на „Последна сълза“, единствената балада в новия албум „96“, съобщават от „Орфей мюзик“.

Видеото е продуцирано от самата изпълнителка, която през 2025 г. поема посоката на самопродуциращ се артист с нов разпространител – Warner Music. Режисьорът е Бойко Щонов, а оператор – Атанас Атанасов.

Текстът на „Последна сълза” е написан от Михаела Филева, която работи по музиката съвместно с Искрен Тончев-Искрата и Михаела Стрибек. В проекта участват още Стефан Стефанов (пиано) и Венцислав Трифонов (кларинет), а финалният аранжимент е на Искрата и Веселин Ценов. Продуцент на аудиото е „Монте мюзик”. 

„Монохромните цветове на к

Регионалният исторически музей в Пазарджик ще бъде с безплатен вход на 3 март, по случай честването на Освобождението на България. Това съобщиха от културната институция.

Посетителите могат да разгледат изложбата, посветена на "Родопската теснолинейка - 80 години история", която беше открита в началото на февруари. 

На трети март сутринта е организирано юбилейно пътуване с нея. Събитието се организира от сдружението, съвместно с БДЖ, Община Велинград и Община Якоруда и цели популяризиране на живописния железопътен маршрут от Септември до Добринище. 

Изложбата „Богатство – от предците наследено и с любов съхранено“също е на разположение на желаещите да я посетят.

Едно островно градче край германския бряг на Боденското езеро е напът да се превърне в основна дестинация за почитателите на австрийския художник и архитект Фриденсрайх Хундертвасер - в петък в Линдау ще бъде открита за пръв път негова изложба, съобщава ДПА.

През следващите пет години в изложбеното пространство на Линдау ще бъдат показани четири различни ексклузивни експозиции, посветени на творчеството на Хундертвасер.

Според организаторите музеят в Линдау ще бъде трети - обаче отворен, художествен форум на Хундертвасер в света. Другите два са във Виена и във втората му родина Нова Зеландия, но те имат само постоянни експозиции, отбелязва ДПА.

Хундертвасер, който е роден във Виена през 1928 г. и умира през 2000 г., е сред най-популярните съвременни художници в немскоговорящите страни, най-вече заради приказните си архитектурни проекти. 

Най-извест

Тръненият венец, най-ценната католическа реликва в "Нотр Дам", беше върнат в катедралата днес по време на церемония, на която присъстваха свещеници и миряни, предаде АФП.

Венецът,  спасен при пожара през април 2019 г.,  беше донесен в храма с процесия, съставена основно от представители на Ордена на рицари на Божи гроб.

Защитена от стъкло и върху пурпурна кадифена възглавница, короната от тръни беше поставена на олтара на катедралата, където архиепископът на Париж Лоран Улрих отслужи литургия пред около 2000 вярващи.

След това тръненият венец беше поставен зад нова решетка, проектирана от Силвен Дюбюисон. Този съвременен "стенен реликварий" е под формата на голям олтар (3,60 x 2,60 м), изработен от кедрово дърво и стъклени части.

Реликвата е изложена в тъмносиня полусфера.

Тръненият венец е бил поставен на главата на Христос преди разп

Експозицията ще бъде разположена в „Квадрат 500“ от 6 юни до 31 май 2025. Неин куратор е Мартин Косташки, а медиен партньор на събитието е , съобщават организаторите.

По думите на екипа, огледалото е уникален предмет и аспект на едно много лично преживяване в рамките на мястото, в което се намираме. Това, което виждаме, се променя, докато се движим – подобно на последователността в сцените на филм. „Преживяване, основаващо се на принципа на анаморфозата“.

„Когато посетителите стигнат до тази стена, виждат себе си, отразени в огледалото и така заемат централно място в инсталацията. В контекста на архитектурата и екстериора, огледалата запазват магическата способност да огъват, изкривяват, разширяват и преобразуват образите, а чрез тях и нашето възприятие за тях и връзката ни с обитаемото пространство. Понякога приятно, понякога изненадващо или дори успокояващо, често странно и объркващо преживяване, актът на улавяне на себе си в отразяваща повърхност е толкова фундаментален за нашата постоянна оценка. Огледалната повърхност е странно пасивна, но натрапчива и енергична, не само защото отразява околната среда и хората около себе си, но защото поради самото естество на отразяващото си качество трансформира начина, по който виждаме света, който ни заобикаля“, разказва авторката.

Организаторите разказват, че инсталацията е проектирана и изработена от ателие Woood – споделено място за работа на хора с идеи, които умеят да боравят с ръцете си, с инструменти и които имат инженерна мисъл. По думите им, ателието е известно със своята продукция в Грузия, Мароко, РЮА, както и в цяла Европа. 

Марката Woood става популярна и покрай работата си за модния бранд Louis Vuitton, за който произвежда различни фасадни и интериорни инсталации за бутиците на марката в Лондон, Париж, Токио и др. 

Началото на третото издание на фотоконкурс на тема „Хасково – светла коледна приказка“ бе обявено от местната администрация на официалната страница на Общината и в социалните мрежи.

Отправеното предизвикателство е към хасковлии и гостите на града да заснемат сюжети и емоции, свързани с уличната украса и семейните празници през декември.

Най-добрите снимки ще бъдат избрани чрез онлайн гласуване и ще бъдат наградени през януари догодина.

В Хасково вече са монтирани 130 хиляди коледни лампички в различни точки на градската инфраструктура, съобщиха от администрацията.

Част от новата украса е и осемметровата инсталация "Звезден тунел", декорирана с 8000 LED светлини, която е на градския площад „Свобода“.

Осветени са и емблематичните за Хасково места, като Монумента на Света Богородица, Арката на лесопарк „Кенана&ld

Древна реликва, която много християни почитат като трънения венец на Исус Христос, се завръща в парижката катедралата „Нотр Дам“, пет години след като беше спасен от пламъците на опустошителния пожар в храма през 2019 г., предаде Асошиейтед прес.

Венецът е изплетен от тръни и е бил положен на главата на Исус Христос преди разпъването му на кръста в Йерусалим, с цел пародиране на царска корона. Той ще бъде върнат в историческия му дом в петък, 13 декември. Церемонията ще бъде ръководена от архиепископа на Париж.

За първи път реликвата е спомената от поклонници от Йерусалим през V в., а през Х в. е пренесена в Константинопол. През 1239 г. тя е придобита от френския крал Луи IX, който я пренася в Париж и я съхранява в „Нотр Дам“, след което я премества в храма Сент-Шапел. По-късно тя е върната в „Нотр Дам“.

По време на пожара, к

„Реквием“ на Волфганг Амадеус Моцарт ще звучи в зала „България“ два пъти в рамките на един ден – 15 март, съобщава диригентът Йордан Камджалов. 

„Моление за мир и вечна светлина. Идва нещо, което никога, никога не ни оставя безразлични – последната, незавършена творба на загадката Моцарт“, коментира маестрото.

„Има вероятност това да се случва за първи път в концертната ни история. Излиза, че е възможно в „страната на чалгата“ класически артисти да правят по два „Реквием“-а за една вечер, поради големия интерес. Днес трудно се пълни и една зала. Това си е културно чудо, и то с „елитарна“ музика. Това е комплимент и за българската общественост и публика. Вярвам, че подобни новини могат да повдигнат духа и, както казва Вазов – „да в

С шест премиерни заглавия и три концерта ще изненада своята публика през 2025 г. екипът на Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ (МДТ) във Велико Търново, съобщи директорът Васил Вълчев.

Две са премиерите през февруари – на известната симфонична приказка „Петя и вълкът“ от Сергей Прокофиев и на пиесата „Нирвана“ на Константин Илиев.

В навечерието на празника на Велико Търново 22 март МДТ „Константин Кисимов“ ще поднесе на публиката спектакъла с работно заглавие „Курортът (Минерални бани Долно Потуранци)“ по разказите на Чудомир. Това е своеобразно продължение на комедията „Не сме от тях“, която се играе с голям успех вече трети сезон и има 60 представления. Режисьор и на новия спектакъл е Невена Митева, над сценографията работи Лидия Къркеланова, а авторската  музика е на ком

Черната комедия „Балконът“, адаптация на пиесата „Загадъчен мъж“ от Олег Ерньов, ще име премиера на 6 февруари, на камерната зала в „Сълза и смях“. Представлението представя живота на самотник, изпаднал в безизходица, който търси спасение през поредица от абсурдни ситуации, разказват от екипа. 

Спектакълът е режисьорски дебют на Стефан Сърчаджиев-младши, завършил актьорско майсторство в класа на Стефан Данаилов, а по-късно – театрална режисура при Възкресия Вихърова. Той е син на актьора Стефан Сърчаджиев-Съра и племенник на Йосиф Сърчаджиев. 

Другият дебют е на Яна Николова, дъщерята на Славчо Николов от „Б.Т.Р.“, която е завършила актьорско майсторство при Георги Новаков и Възкресия Вихърова, но до момента основно се изявява на музикалната

В България Woood са широко познати с работата си по редица проекти, свързани с градски каузи – коледната украса с кауза на агенция Imp-Act, скритите букви на фондация „Прочети София“, както и с инициативи, развиващи туристическия имидж на столицата, в партньорство с летище София и независимата платформа за градски символи soSofiа.com. „Стената“ се реализира с финансовата подкрепа на фондация „Лъчезар Цоцорков“. 

Филипина Стаменкова завършва специалност „Текстил“ в НХА през 2013, като впоследствие насочва своите академични интереси към историята и теорията на изкуството, с фокус върху съвременното изкуство. Интердисциплинарният й подход я подтиква да експериментира с различни медии. Едни от знаковите й творби са обекти, представяляващи ординерни предмети от бита в умален мащаб, изработени от многобройни миниатюрни огледални пластини. В живописта, както и в кавалетната  скулптура, авторката се интересува от диалога, който тя самата осъществява с реалността. Реалност, която човек може да приеме и преодолее само с тънко чувство за хумор и с наивен по детски поглед към света и неговите вечни, непреодолими драми. Това е и една своеобразна игра. Игра на светлини и танцуващи между тях сенки, на ритмично проблясващи лъчи светлина; игра на отражения, в която творецът е веднъж в ролята на отразения, а друг път – в тази на отразяващия. 

/ВСР

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Художникът Георги Петров представя изложбата „Пътят“
Изложбата „Пътят“ на Георги Петров ще бъде подредена в Художествена галерия – Добрич. Това съобщават от културния институт. Експозицията ще бъде официално предст ...
Хoсе Кура ще представи "Риголето" в среща с публиката "Преди премиерата"
Световноизвестният оперен изпълнител и диригент Хoсе Кура ще представи пред публика първата премиера в юбилейната 2025 г. за старозагорската опера “Риголето” от Джузепе ...
Петима български керамици са одобрени за участие в резидентна програма в китайския град Дзиндъджън
Петима български керамици са одобрени за участие в резидентна програма в китайския град Дзиндъджън, става известно от публикация на сайта на Националното изложение на художественит ...
Уличен карнавал в Стара Загора създаде настроение за малки и големи в първия пролетен ден
Уличен карнавал в Стара Загора създаде настроение за малки и големи в първия пролетен ден. Цветната инициатива е на групата „С любов за Стара Загора“ и се организира з ...
Биография: Калин Терзийски
Петдесет и пет години от рождението на поета, писател и сценарист Калин Терзийски се навършват днес.  Той е роден на 22 март 1970 г. в гр. София. През 1988 г. завършва Национ ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
50 творби творби на Теню Пиндарев бяха показани в изложбата „Приятели“
Избрани творби на художника карикатурист Теню Пиндарев от колекцията на Илиян Дончев представиха в зала „Иван Милев“ в Казанлък в изложбата „Приятели“. Експ ...
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април, съобщават от културния център. Акцентът е на 24 април с гостуването на белгийския ...
Мюзикълът „Продуцентите“ ще има премиера в Дом на културата „Борис Христов“
Премиера на бродуейския мюзикъл „Продуцентите“ от Мел Брукс и Томас Мийхън ще има на 28 март в Дом на културата „Борис Христов“, съобщават от пловдивската о ...
Триото Don Antonio Trinidad представя алтернативен блус
Антинио Граментиери, един от водещите китаристи на италианската алтернативна блус и джаз сцена, пристига с триото си за два концерта – на 26 март в софийския  клуб &bdqu ...
Художници от Монтана и региона ще представят свои творби в пролетна изложба
Художници от Монтана и региона ще представят свои творби на пролетна изложба в областния град, съобщиха от Дружеството на художниците „Тенец“. Експозицията, озаглавена ...
Тикер в 16:00 ч.
Избрани творби на художника карикатурист Теню Пиндарев от колекцията на Илиян До ...
Начало Авансцена
3014
Авансцена

Петото издание на проекта „Стената“ на Националната галерия представя инсталация на художничката Филипина Стаменкова

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 03 Юни 2024, 14:40 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Петото издание на проекта „Стената“ на Националната галерия представя сайт-спесифик инсталацията „Отражения“ на художничката Филипина Стаменкова. 

Експозицията ще бъде разположена в „Квадрат 500“ от 6 юни до 31 май 2025. Неин куратор е Мартин Косташки, а медиен партньор на събитието е , съобщават организаторите.

По думите на екипа, огледалото е уникален предмет и аспект на едно много лично преживяване в рамките на мястото, в което се намираме. Това, което виждаме, се променя, докато се движим – подобно на последователността в сцените на филм. „Преживяване, основаващо се на принципа на анаморфозата“.

„Когато посетителите стигнат до тази стена, виждат себе си, отразени в огледалото и така заемат централно място в инсталацията. В контекста на архитектурата и екстериора, огледалата запазват магическата способност да огъват, изкривяват, разширяват и преобразуват образите, а чрез тях и нашето възприятие за тях и връзката ни с обитаемото пространство. Понякога приятно, понякога изненадващо или дори успокояващо, често странно и объркващо преживяване, актът на улавяне на себе си в отразяваща повърхност е толкова фундаментален за нашата постоянна оценка. Огледалната повърхност е странно пасивна, но натрапчива и енергична, не само защото отразява околната среда и хората около себе си, но защото поради самото естество на отразяващото си качество трансформира начина, по който виждаме света, който ни заобикаля“, разказва авторката.

Организаторите разказват, че инсталацията е проектирана и изработена от ателие Woood – споделено място за работа на хора с идеи, които умеят да боравят с ръцете си, с инструменти и които имат инженерна мисъл. По думите им, ателието е известно със своята продукция в Грузия, Мароко, РЮА, както и в цяла Европа. 

Марката Woood става популярна и покрай работата си за модния бранд Louis Vuitton, за който произвежда различни фасадни и интериорни инсталации за бутиците на марката в Лондон, Париж, Токио и др. 

В България Woood са широко познати с работата си по редица проекти, свързани с градски каузи – коледната украса с кауза на агенция Imp-Act, скритите букви на фондация „Прочети София“, както и с инициативи, развиващи туристическия имидж на столицата, в партньорство с летище София и независимата платформа за градски символи soSofiа.com. „Стената“ се реализира с финансовата подкрепа на фондация „Лъчезар Цоцорков“. 

Филипина Стаменкова завършва специалност „Текстил“ в НХА през 2013, като впоследствие насочва своите академични интереси към историята и теорията на изкуството, с фокус върху съвременното изкуство. Интердисциплинарният й подход я подтиква да експериментира с различни медии. Едни от знаковите й творби са обекти, представяляващи ординерни предмети от бита в умален мащаб, изработени от многобройни миниатюрни огледални пластини. В живописта, както и в кавалетната  скулптура, авторката се интересува от диалога, който тя самата осъществява с реалността. Реалност, която човек може да приеме и преодолее само с тънко чувство за хумор и с наивен по детски поглед към света и неговите вечни, непреодолими драми. Това е и една своеобразна игра. Игра на светлини и танцуващи между тях сенки, на ритмично проблясващи лъчи светлина; игра на отражения, в която творецът е веднъж в ролята на отразения, а друг път – в тази на отразяващия. 

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Художникът Георги Петров представя изложбата „Пътят“
Хoсе Кура ще представи "Риголето" в среща с публиката "Преди премиерата"
Петима български керамици са одобрени за участие в резидентна програма в китайския град Дзиндъджън
Уличен карнавал в Стара Загора създаде настроение за малки и големи в първия пролетен ден
Биография: Калин Терзийски
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
50 творби творби на Теню Пиндарев бяха показани в изложбата „Приятели“
Цветни аспекти
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април
Калейдоскоп
Мюзикълът „Продуцентите“ ще има премиера в Дом на културата „Борис Христов“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.