Начало Под прожектора Голяма експозиция в музея „Леополд“ показва германската „Нова предметност“
4202
Под прожектора

Голяма експозиция в музея „Леополд“ показва германската „Нова предметност“

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 03 Юни 2024, 19:59 ч.

Музеят „Леополд“ представя изложба, озаглавена „Блясък и мизерия“, представяща изкуството на „Новата предметност“ в Германия през 20-те и 30-те години на ХХ век за първи път в Австрия.

Фотографска изложба с 31 снимки на европейски градове бе открита в Туристическата градина в Самоков по случай Деня на Европа.

Слово изнесе новият заместник-кмет на общината Венета Галева, която припомни историята за обявяването на Деня на Европа. 

Тя връчи и грамоти на участниците в изложбата, сред които е и кореспондентът в Самоков Иван Ласкин. Негова снимка от Косово е представена в експозицията. 

В церемонията участваха и деца, които научиха повече за историята на 9 май и разгледаха кадрите. Могат да се видят снимки от Обединеното кралство, Италия, Малта, Братислава и други. 

Общо в конкурса за изготвяне на изложбата са участвали над 90 снимки. 

Денят на Европа в България се отбелязва съгласно Постановление 54 на Министерския съвет от 29 март 2005 година. Денят се отбелязва от 1986 г., съгласно решение на Срещата на високо

Новата самостоятелна изложба на Станислав Лазаров може да бъде разгледана до 15 май в столичната галерия „Минерва“, съобщават организаторите. Експозицията, озаглавена "Обитаемо", се открива днес.

Станислав Лазаров е роден през 1984 г. През 2009 г. завършва специалност „Църковни и кавалетни изкуства“ във Великотърновския университет (ВТУ) „Св. св. Кирил и Методий“, а през 2011/2012г. организира първия по рода си кръжок по рисуване сред етническите българи в Република Молдова.

Той е организирал самостоятелна изложба в Българското посолство в Кишинев, озаглавена „Между небето и земята“. Участва и в различни съвместни изложби в България. Автор е на две научни публикации, изследващи религиозни и иконографски сюжети. Картините му намират своите ценители от Русия, Полша, Чехия, Англия и България.  Лазаров е автор на редица

На Международния ден на театъра - 27 март, Варненският драматичен театър „Стоян Бъчваров“ ще предложи на  зрителите премиерата на новия спектакъл „Лавандулови момичета“. Сценичната адаптация е на Шон Маккена по филмовия сценарий на Чарлз Данс върху разказа на Уилям Джон Лок Ladies in lavender. Преводът е на Златна Костова. 

Режисьорът Стоян Радев Ге.К. призна, че това е от историите, които обича да разказва на сцената. Казал си е това още когато видял филма „Дами в лилаво“ преди двадесетина години. Опитал да намери пиесата, но се оказало трудно. Преди година и половина Златна Костова открила издателството, от което получила оригинала и го превела. 

Винаги когато чета пиесата, актьорите за ролите „излизат“ сами, така стана и този път, каза още Радев. За първи път работи с художника Борис Далчев, който според н

На 14 юни столичното пространство „Хеликон арт“ ще бъде домакин на два специални „Концерта на възглавници“, съобщават организаторите.

В програмата участват трима музиканти – флейтистът Николай Стойков, кларинетистът Явор Добрев и пианистката Венета Нейнска.

Заедно те ще представят вдъхновяващи произведения от световната музикална класика. Сред тях са „Тарантела“ за флейта, кларинет и пиано от Камий Сен-Санс, валс от Дмитрий Шостакович и „Пристигането на Савската царица” от Георг Фридрих Хендел.

Публиката ще има възможност да чуе и „Ясно утро“ от Пол Жанжан, както и „Бадинери“ от Йохан Себастиан Бах.

За финал е предвиден откъс от операта „Кармен“ на Жорж Бизе, който със сигурност ще достави удоволствие на всички присъстващи“, анонсират от екипа.

/ВСР

Изложба с избрани произведения от Международното биенале на стъклото ще бъде открита днес, 10 март, в галерия „УниАрт“, Нов български университет, съобщават от НБУ.

Създадено през 2017 г., биеналето е утвърдено като международна платформа за творчески обмен, обединяваща артисти, изследователи и специалисти в областта на стъклото под мотото „Заедно“. Със своите над 250 произведения, колекцията на биеналето представя развитието на стъклото като художествена медия в България и по света“, отбелязват от екипа. 

Те посочват, че избраните творби, които ще бъдат представени в изложбата, впечатляват с разнообразие и иновативност – от абстракция до реализъм, от класически техники до експериментални подходи.

/ВСР

С около 150 експоната от известни международни музеи и частни колекции, около 100 картини, 40 творби на хартия, както и фотографии и архивни материали, експозицията показва това определящо за онова време течение в изобразителното изкуство в Германия.

Художественото движение „Нова предметност“ води началото си от 1925 година, когато Густав Фридрих Хартлауб организира изложба под това име, контрастираща с експресионизма, чийто индивидуалистичен модел не е в състояние да регистрира ситуацията на духовна и политическа криза или нейните реалности.

Хартлауб разграничава две течения на движението „Нова предметност“: политически ориентирано ляво движение, определяно от критиката на цивилизацията и критичния веризъм, и дясно крило, характеризиращо се с класицистично-неромантични тенденции.

„Травматичните и ужасяващи преживявания на световната война изискват напълно ново представяне на действителността в областта на изкуството. Оставка, обвинение и неописуема мизерия, от една страна, надежда, копнеж и зараждащата се радост от живота на така наречените „златни двадесет години“ от друга страна, описват това епохално явление по нов начин - несантиментален, трезв, конкретен и пуристичен; накратко: по същество реалистичен начин“, разказва Ханс-Петер Виплингер, директор на музея „Леополд“ и куратор на изложбата.

Макс Бекман, Хайнрих Мария Давингхаузен, Ото Дикс, Джордж Грош, Карл Хубух, Грета Юргенс, Лоте Лазерщайн, Феликс Нусбаум, Герта Овербек, Кристиан Шад, Рудолф Шлихтер и много други улавят духа на времето върху платно и хартия. 

Режисьорът Уес Андерсън доведе в Кан плеяда от холивудски звезди, сред които Бенисио дел Торо, Скарлет Йохансон, Том Ханкс , за представянето на филма "Финикийска схема", борещ се за наградата „Златна палма" на фестивала, предаде АФП.

В продукцията, в чийто актьорски състав е и добрият му приятел Бил Мъри, Уес Андерсън разказва за необичайните премеждия на оръжеен магнат, свикнал да разбива самолети, търсейки си наследник според първите публикувани откъси.

Майстор на абсурда, американският режисьор отново пристига, придружен от холивудски звезди, както и при представянето на предишните му филми на форума - "Френският бюлетин на Либърти, Канзас Ивнинг Сън" и "Астероид сити". 

В надпреварата за "Златна палма" е и Дженифър Лорънс, която дава всичко от себе си във филма "Умри, любов моя". В него актрисата играе майка, която изпада в лудост пред очите на

Процесът на работа хармонира с чувствата ми, каза художничката Наталия Велева, която показа 67 свои живописни платна в изложба в залата на Арт център 1 в Плевен. 

тя разказа, че изложбата е ретроспективна. При рисуването тя използва смесена техника. Стреми се произведенията да изглеждат монохромни с деликатни цветове и деликатно отношение към живота и към хората. Няма нещо, което Велева не обича да рисува. Занимава се с това от четиригодишна. Това е светът , а понякога и бягството от него.

Наталия Велева каза, че не може да определи дали първо идва идеята или първо започва процесът на създаване на творбата. „Понякога не разбирам идея ли е това, но вече рисувам. Най-вече процесът на работа хармонира с чувствата ми. Ако ми е малко тъжно, ще бъде по-сфумато (техника в живописта)“, добави тя.

Велева е не само художник. Тя е и стоматолог. За нея две

Фотографска изложба "Япония – Където миналото среща бъдещето" на Минко Михайлов беше открита тази вечер в Дом на културата "Борис Христов" в  Пловдив.

Япония ме вдъхнови и провокира да направя тази изложба. Лицата, хората, ситуациите, архитектурата, миналото, традициите, всичко това вплетено в едно го показвам на хората, така както аз съм я видял Япония, както съм я почувствал. Емоцията, която съм изпитал, е вплетена във всяка една от снимките. Това каза в интервю пловдивският фотограф Минко Михайлов.

„На тази изложба могат да се видят най-вече хората. Това винаги ме интересува в една държава - на първо място хората. Разбира се, има снимки и на храмове, стрийт фотография, архитектура, но най-вече ме интересуват хората и мисля, че това е акцентът тук“, добави той.

По думите му е много по-впечатлен от страната, в сравнение с това, което е о

Художничката Анна Панайотова се завърна с изложбата „Рапсодия на сетивата“, която представи в дома си, съобщават от екипа.

„След творческа пауза Анна Панайотова отново показа своята способност да пренася зрителя в свят на нежност, сила и движение. Картините разказваха истории чрез багри и форми, а специално подбраният музикален фон допълни изживяването, превръщайки вечерта в истински празник за сетивата“, разказват организаторите на събитието. 

От екипа посочват, че сред гостите на събитието били вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова и нейният съпруг проф. д-р Андрей Йотов, художници, ценители на изкуството и лица от бизнес средите. 

„С „Рапсодия на сетивата“ Анна Панайотова не просто се завърна – тя напомни за себе си по впечатляващ и вдъхновяващ начин, постави началото на палитра с редица и

Графа ще има концерт в „Арена 8888 София“ на 13 ноември, съобават от „Монте мюзик“. По думите им ще превърне залата в музикална вселена, като пренесе феновете в ново измерение.

„Графа ще комбинира 360-градусова сцена, звук и светлина с огромния си талант да прави всеки момент от срещите му с публиката силен, личен и незабравим. Емблематичните хитовете „Ако има рай", „Давам всичко за теб", „Домино", Drama Queen, „Невидим", „Вековна гора", както и актуалния дует с Дара Екимова „Нито миг“, създават музикална траектория, която обхваща цели поколения“, разказват от екипа на певеца.

По думите им сцената за предстоящия концерт ще бъде позиционирана в центъра на „Арена 8888 София“, а специалната диам

Реалистичните портрети - например на „новата жена“, и натюрмортите следват строга живописна структура; градът, промишлеността и тежката работна ръка стават мотиви на творците. Те откриват теми не само в последиците от войната, но и в процъфтяващата увеселителна индустрия, новите планове за живота на уверени в себе си жени или проникването на техническия прогрес в света, в който живеем, и в природата. 

Този нов художествен подход приключва рязко през 1933 година с окончателното завземане на властта от националсоциалистите, за които авангардното изкуство е дегенеративно и произведенията на творците са конфискувани. Политически неудобните художници са подлагани на произволни обиски в домовете и ателиетата, следват уволнения, изключване от художествени асоциации и забрана за изложби. Засегнатите реагират с бягство в чужбина, вътрешни емиграция или адаптация към системата

Изложбата, която е разделена на 13 тематични области, е отворена до края на септември.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
17-ти международен конкурс „Млади виртуози“
На 26 юни се открива 17-ият международен конкурс „Млади виртуози“ с клавирен концерт „Един пианист. Пет композиторски свята“, съобщават организаторите.  ...
Второ издание на Международния театрален фестивал „Школа“
Плевен е домакин за втора поредна година на Международния театрален фестивал „Школа“. От 23 до 30 юни градът ще се превърне в сцена на събитие, което не просто представ ...
Филмът на Ники Илиев "Чужденецът" ще бъде представен на Седмицата на франкофонското кино в Скопие
Филмът "Чужденецът" на Ники Илиев ще бъде представен във втората вечер от Седмицата на франкофонското кино, която тази вечер започва в Скопие. Организирана от Френския културен ин ...
Мая Мечева и Елиза Ковачева-Цокова правят изложба „Между два свята”
Изложбата на Мая Мечева и Елиза Ковачева-Цокова предлага едно пътуване - съзерцание с възможности за дълбок размисъл и интерпретация. Експозицията „Между два свята“ ще ...
Десето юбилейно издание на Бургаския международен филмов фестивал
Британският документален филм "Да станеш Мадона" на режисьора Майкъл Огдън ще открие десетото юбилейно издание на Бургаския международен филмов фестивал (Burgas International Film ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Изложба на художника Илия Йончев се открива в галерия „Димитър Георгиев“
Живописна изложба на художника Илия Йончев ще бъде открина на 26 юни в Пловдив, съобщават от галерия „Димитър Георгиев“, домакин на събитието. По думите им изложбите н ...
Френската група Pareidolia ще има концерти у нас
Французите от Pareidolia ще имат три концерта у нас, съобщават организаторите. Младата алтернативна рок група ще гостува в София на 6 юли – във „Фабрика Автономия&ldqu ...
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон в зала „България“
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон на 3 юли в зала „България“, съобщават от оркестъра. Под диригентството на Петко Димитров и с участието на виолончелиста ...
Българската група Scarlet издава „Слънчоглед“, спечелила Младежкия конкурс за нова песен
Българската инди рок/пост пънк група Scarlet издава на 24 юни песента си „Слънчоглед“, с която спечели второто издание на „Младежки конкурс за нова песен“ в ...
„Кукла” на „Атлас“ излиза на плоча и компактдиск
Първият албум „Кукла” на група „Атлас“ излиза за първи път на плоча и компактдиск. Представянето е на 5 юли в София, съобщават организаторите. По думите им ...
Тикер в 00:00 ч.
Живописна изложба на художника Илия Йончев ще бъде открина на 26 юни в Пловдив, ...
Начало Под прожектора
4202
Под прожектора

Голяма експозиция в музея „Леополд“ показва германската „Нова предметност“

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 03 Юни 2024, 19:59 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Музеят „Леополд“ представя изложба, озаглавена „Блясък и мизерия“, представяща изкуството на „Новата предметност“ в Германия през 20-те и 30-те години на ХХ век за първи път в Австрия.

С около 150 експоната от известни международни музеи и частни колекции, около 100 картини, 40 творби на хартия, както и фотографии и архивни материали, експозицията показва това определящо за онова време течение в изобразителното изкуство в Германия.

Художественото движение „Нова предметност“ води началото си от 1925 година, когато Густав Фридрих Хартлауб организира изложба под това име, контрастираща с експресионизма, чийто индивидуалистичен модел не е в състояние да регистрира ситуацията на духовна и политическа криза или нейните реалности.

Хартлауб разграничава две течения на движението „Нова предметност“: политически ориентирано ляво движение, определяно от критиката на цивилизацията и критичния веризъм, и дясно крило, характеризиращо се с класицистично-неромантични тенденции.

„Травматичните и ужасяващи преживявания на световната война изискват напълно ново представяне на действителността в областта на изкуството. Оставка, обвинение и неописуема мизерия, от една страна, надежда, копнеж и зараждащата се радост от живота на така наречените „златни двадесет години“ от друга страна, описват това епохално явление по нов начин - несантиментален, трезв, конкретен и пуристичен; накратко: по същество реалистичен начин“, разказва Ханс-Петер Виплингер, директор на музея „Леополд“ и куратор на изложбата.

Макс Бекман, Хайнрих Мария Давингхаузен, Ото Дикс, Джордж Грош, Карл Хубух, Грета Юргенс, Лоте Лазерщайн, Феликс Нусбаум, Герта Овербек, Кристиан Шад, Рудолф Шлихтер и много други улавят духа на времето върху платно и хартия. 

Реалистичните портрети - например на „новата жена“, и натюрмортите следват строга живописна структура; градът, промишлеността и тежката работна ръка стават мотиви на творците. Те откриват теми не само в последиците от войната, но и в процъфтяващата увеселителна индустрия, новите планове за живота на уверени в себе си жени или проникването на техническия прогрес в света, в който живеем, и в природата. 

Този нов художествен подход приключва рязко през 1933 година с окончателното завземане на властта от националсоциалистите, за които авангардното изкуство е дегенеративно и произведенията на творците са конфискувани. Политически неудобните художници са подлагани на произволни обиски в домовете и ателиетата, следват уволнения, изключване от художествени асоциации и забрана за изложби. Засегнатите реагират с бягство в чужбина, вътрешни емиграция или адаптация към системата

Изложбата, която е разделена на 13 тематични области, е отворена до края на септември.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
17-ти международен конкурс „Млади виртуози“
Второ издание на Международния театрален фестивал „Школа“
Филмът на Ники Илиев "Чужденецът" ще бъде представен на Седмицата на франкофонското кино в Скопие
Мая Мечева и Елиза Ковачева-Цокова правят изложба „Между два свята”
Десето юбилейно издание на Бургаския международен филмов фестивал
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Изложба на художника Илия Йончев се открива в галерия „Димитър Георгиев“
Тонът на времето
Френската група Pareidolia ще има концерти у нас
Творчески отражения
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон в зала „България“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.