Начало Авансцена Галерия „Дечко Узунов“ ще представи изложба, посветена на религиозно монументално изкуство на художника
5672
Авансцена

Галерия „Дечко Узунов“ ще представи изложба, посветена на религиозно монументално изкуство на художника

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 06 Юни 2024, 13:32 ч.

Изложбата „Дечко Узунов. Религиозно монументално изкуство.125 години от рождението на художника“ ще бъде представена на 11 юни в столичната галерия „Дечко Узунов“, филиал на Софийската градска художествена галерия. Експозицията е част от проекта „Дечко Узунов. 125 години от рождението на художника“, съобщават организаторите.

Компания "Дисни" и студио "Пиксар" работят над продължение на хитовия анимационен филм "Тайната на Коко", предаде Асошиейтед прес. 

Главният изпълнителен директор на "Дисни" Боб Айгър каза на среща с акционерите на компанията, че макар все още да е на ранен етап, проектът обещава изобилие от хумор и приключения. 

Продължението ще събере отново творческия екип, който стои зад първия филм, включително режисьорите Лий Ънкрич и Ейдриън Молина.

"Тайната на Коко" (2017) разказва историята на Мигел, 12-годишно момче с музикални мечти, което отива в Страната на мъртвите, за да разбере повече за историята на семейството си. 

Оригиналът събра над 814 милиона долара в световния бокс офис и спечели две награди "Оскар" - за най-добър анимационен филм и за най-добра песен за запомнящия се хит Remember Me, както и отличия "Златен глобус" и БАФТА. <

Церемонията за връчването на наградите "Оскар" тази година, на която доминира филмът "Анора", е била гледана на живо от около 18,1 милиона зрители по телевизия Ей Би Си и в стрийминг платформата Hulu, предаде Ройтерс, като цитира данни, публикувани от тв канала. 

Аудиторията е намаляла със седем процента в сравнение с 2024 г., когато 19,5 млн. души наблюдаваха как биографичният блокбъстър "Опенхаймер" взе наградата за най-добър филм.

Сред възрастните под 50 години зрителите са се увеличили с три процента спрямо миналата година, съобщи Ей Би Си.

"Анора", неконвенционална приказка за секс труженичка и сина на руски олигарх, спечели тазгодишната награда "Оскар" за най-добър филм и четири други отличия на церемонията. Филмът реализира приходи в размер 40 млн. щатски долара в световните боксофиси, в сравнение с близо 976 млн. щатски долара за "Опенхаймер", прип

Изложбата на тримата художници именници - Йордан Маринов, Йордан Петров и Йордан Ангелов, е една от двете вече дългогодишни традиции в Бургас на Богоявление.

"След спасяването на светия кръст от водите на Черно море, ние по традиция откриваме тази изложба на тримата Йордановци и си пожелавам тази традиция да продължи още дълго", заяви кметът Димитър Николов по повод 26-ата тяхна съвместна експозицията, която бе представена в залата на Дружеството на бургаските художници.

Николов коментира, че в тези смутни времена поддържането на подобна инициатива толкова години е трудно начинание, но то се случва основно благодарение на тримата художници именици. "Гордея се с тях и много ги обичам за това, че всяка година продължават да ни изненадват с все по-хубави творби", допълни Николов. Кметът обясни, че този път откриването съвпада и с представянето на настолен календар, в койт

Елтън Джон сподели, че му е било трудно да гледа новия си мюзикъл, защото е загубил зрението си след прекарана очна инфекция, предадоха световните информационни агенции.

Певецът и автор на песни присъства на премиерата на мюзикъла „Дяволът носи „Прада“ в Лондон в неделя.

„Не успях да дойда на много от предварителни представления, защото, както знаете, загубих зрението си“, каза той пред публиката.

Джон допълни, че макар да не е могъл да гледа спектакъла, се е наслаждавал на музиката, която е звучала добре.

През септември певецът разкри, че се е борил с тежка очна инфекция, с която се е заразил през юли. През ноември той каза пред американския телевизионен канал Ей Би Си, че страда от частична слепота на дясното око, както и че състоянието на лявото му око "не е по-добро". Джон добави, че здравословните проблеми му пречат да

Великденският музикален фестивал на Варненската опера ще има 24-то издание. Това съобщи артистичният директор на институцията Бойка Василева. Началото ще бъде сложено на Благовещение със спектакъл на операта „Бохеми“ с диригент Кръстин Настев и режисьор Сребрина Соколова. В него ще дебютира певицата Жана Костова. 

Сред акцентите в програмата са два симфонични концерта. На 29 март за първи път ще гостува Академичният симфоничен оркестър от София. Това се случва в рамките на програма, осъществявана между Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и Варненската опера, със съдействието на Министерството на културата. Целта е оркестърът да гастролира в различни градове, а като солисти и диригенти да се изявяват местни млади таланти, поясни Василева. В концерта във Варна ще участват пианистите Бояна Бъчварова и Мартин Пулз о

„Настоящата експозиция е втората част от документалната поредица „Дечко Узунов. Монументално изкуство“. В периода юни – септември 2024 г. посетителите ще имат възможност да видят архивни снимки, подготвителни проекти и творби, чрез които е създаден визуален разказ за тази, не толкова добре позната страна от творчеството на Дечко Узунов“, разказват от екипа.

Организаторите отбелязват, че след експозицията, посветена на светското монументално изкуство, сега акцентът е върху религиозното.

До днес са запазени стенописите в две църкви, които Дечко Узунов изписва в колектив. През 1936 г. заедно с художниците Стефан Иванов, Никола Маринов и Димитър Кандимиров той работи в Катедралния храм „Свети Йоан Предтеча“ в  Казанлък. В колектива се включват и Чудомир със съпругата му Мара Чорбаджийска.

През 1937 г. заедно с Никола Маринов Дечко Узунов участва в изписването на храм „Св. Иван Рилски“ в Перник. Помощник е Александър Поплилов. По-късно, през периода 1981–1983 г., Узунов участва във възстановяването на някои от витражите в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, разрушени по времето на Втората световна война (1939–1945). С проектите и реализацията на тези монументални творби публиката ще се запознае чрез документални снимки, архивни материали и репродукции.

„Филиал „Дечко Узунов“ на Софийска градска художествена галерия притежава в колекцията си редица скици и по-детайлни разработки за религиозни стенописи. Част от тях допълват експозицията като свидетелство за сериозните и целенасочени проучвания, които художникът е правил през годините. Включени са и две живописни платна – „Св. Георги“ (1930-те г.) и „Автопортрет със светци“ (1983 г.), свидетелство, че художникът се връща към изобразяването на свети образи и в един по-късен етап от дългия си творчески път и в кавалетните произведения“, казват още от екипа. 

„Третият ми поред майсторски клас в оперното студио към Държавната опера в Хамбург премина великолепно. Аз съм много ентусиазирана, защото през изминалата седмица чух седем изключителни млади певци, много талантливи, високо интелигентни, които имат голямо желание да експериментират, да се развиват и да успеят в една много трудна професия, каквато е оперното пеене. И искрено се надявам, че те ще успеят,“ каза световноизвестното българско сопрано Красимира Стоянова след края на обучителния й курс, в който взеха участие млади таланти от различни континенти.

Както и в предишните си два майсторски класа в хамбургското оперно студио през 2023 и 2024 г., Красимира Стоянова за трети път предава своите знания и опит в областта на вокалната техника на нова група млади колеги и им помага да усъвършенстват уменията си в музикалната интерпретация на избрани от тях арии.

След като президентът на САЩ Доналд Тръмп пое управлението на Центъра „Кенеди“, в страната бе създадена петиция за оказване на натиск върху новия управителен съвет и администрацията на институцията, съобщава сайтът OperaWire.com

В петицията, която до момента вече е събрала над 4000 подписа, се отбелязва, че Центърът „Кенеди“ принадлежи на всички американци. Безпрецедентното решение на президента Тръмп да уволни членове на управителния съвет заради драг шоу заплашва не само драг изкуството, но и основната мисия на нашите национални културни институции да отразяват пълното разнообразие и креативност на нашата нация.

В петицията се настоява за защита на артистичната независимост на Центъра „Кенеди“ и ясна политика, предотвратяваща политическата намеса в артистичните решения.

В документа се отбел

Графика и скулптура на Иван Газдов ще бъдат показани в изложба в столичната галерия „Арте“.

Експозицията ще бъде открита на 7 януари 2025 г. - Ивановден, съобщават организаторите.

Иван Газдов е роден в Ямбол 1945 г. Завършва Художествена гимназия София през 1964 и Националната художествена академия през 1970. Специализирал е в Gerrit Rietveld Academie, Амстердам, Нидерландия, през 1978 г. Провел е творчески специализации в Краков и Варшава, 1980 г. 

В периода 1970-1976 работи в Центъра по дизайн като художник в първото професионално ателие в България по графичен дизайн, с консултант Стефан Кънчев. Автор е на над 150 рецензии в периода 1980-95 на преподаватели и студенти в НХА.

В годините 1999-2003 е ректор на Националната художествена академия. През 2023 година проф. Газдов отбелязва 50 години преподавателска дейност в Академията. Работ

През 2025 г. искам да видя по-голяма разпознаваемост на българското изкуство по света. Както и политика, която осъзнава важността на това да репрезентираме държавата именно чрез културата.

Това каза изкуствоведът, критик и куратор д-р Мария Василева.

Тя открои участието на България на Венецианското биенале на изкуствата и първото издание на Sofia Art Fair сред най-значимите събития за 2024 г.

Изкуствоведът отбелязва, че през тази година липсвали критика и по-сериозен теоретичен анализ в изкуството.

- Г-жо Василева, ако трябва да определите 2024 година в изкуството само с една дума, каква би била тя?

- Наситена.

- Кои, според Вас, са най-значимите събития в сферата на изкуството тази година?

- Участието на България на Венецианското биенале с проекта „Съседите“ на Красимира Буцева, Джул

Испанката Карла София Гаскон, която е номинирана за награда "Оскар" за най-добра актриса за ролята си във филма "Емилия Перес", осъди кампания на "ужасна омраза", насочена срещу нея, защото е транссексуална, предаде АФП.

"Ще започна да плача, но това е наистина грозно. Винаги е едно и също нещо, нали?", оплака се Гаскон на пресконференция в Уругвай, където е за Международния филмов фестивал "Хосе Игнасио".

"Изправени сме пред ужасна омраза само заради това, че правим филм, че сме различни. Но аз не се смятам за различна, а за равна на всички други, толкова различна съм, колкото и всеки друг, защото няма никой друг като мен", каза актрисата.    Филмът на френския режисьор Жак Одиар, разказващ за смяната на пола на мексикански наркотрафикант, получи 13 номинации за филмовите награди "Оскар". Така той стана най-номинираната неанглоезична продукция на всички

Проектът „Дечко Узунов. 125 години от рождението на художника“ се реализира с финансовата подкрепа на Столична програма „Култура“ и медийното партньорство на , както и с помощта на художествените галерии в страната, Съюза на българските художници, Българската народна банка, Софийската опера и балет, Държавната опера в Стара Загора, Народен театър „Иван Вазов“ – София, Национален исторически музей, Музея на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Народно читалище „Васил Левски“ – Карлово, катедрален храм „Свети Йоан Предтеча“, Казанлък, и храм „Св. Иван Рилски“, Перник.

/ВСР

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Художникът Георги Петров представя изложбата „Пътят“
Изложбата „Пътят“ на Георги Петров ще бъде подредена в Художествена галерия – Добрич. Това съобщават от културния институт. Експозицията ще бъде официално предст ...
Хoсе Кура ще представи "Риголето" в среща с публиката "Преди премиерата"
Световноизвестният оперен изпълнител и диригент Хoсе Кура ще представи пред публика първата премиера в юбилейната 2025 г. за старозагорската опера “Риголето” от Джузепе ...
Петима български керамици са одобрени за участие в резидентна програма в китайския град Дзиндъджън
Петима български керамици са одобрени за участие в резидентна програма в китайския град Дзиндъджън, става известно от публикация на сайта на Националното изложение на художественит ...
Уличен карнавал в Стара Загора създаде настроение за малки и големи в първия пролетен ден
Уличен карнавал в Стара Загора създаде настроение за малки и големи в първия пролетен ден. Цветната инициатива е на групата „С любов за Стара Загора“ и се организира з ...
Биография: Калин Терзийски
Петдесет и пет години от рождението на поета, писател и сценарист Калин Терзийски се навършват днес.  Той е роден на 22 март 1970 г. в гр. София. През 1988 г. завършва Национ ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
50 творби творби на Теню Пиндарев бяха показани в изложбата „Приятели“
Избрани творби на художника карикатурист Теню Пиндарев от колекцията на Илиян Дончев представиха в зала „Иван Милев“ в Казанлък в изложбата „Приятели“. Експ ...
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април, съобщават от културния център. Акцентът е на 24 април с гостуването на белгийския ...
Мюзикълът „Продуцентите“ ще има премиера в Дом на културата „Борис Христов“
Премиера на бродуейския мюзикъл „Продуцентите“ от Мел Брукс и Томас Мийхън ще има на 28 март в Дом на културата „Борис Христов“, съобщават от пловдивската о ...
Триото Don Antonio Trinidad представя алтернативен блус
Антинио Граментиери, един от водещите китаристи на италианската алтернативна блус и джаз сцена, пристига с триото си за два концерта – на 26 март в софийския  клуб &bdqu ...
Художници от Монтана и региона ще представят свои творби в пролетна изложба
Художници от Монтана и региона ще представят свои творби на пролетна изложба в областния град, съобщиха от Дружеството на художниците „Тенец“. Експозицията, озаглавена ...
Тикер в 17:00 ч.
Избрани творби на художника карикатурист Теню Пиндарев от колекцията на Илиян До ...
Начало Авансцена
5672
Авансцена

Галерия „Дечко Узунов“ ще представи изложба, посветена на религиозно монументално изкуство на художника

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 06 Юни 2024, 13:32 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Изложбата „Дечко Узунов. Религиозно монументално изкуство.125 години от рождението на художника“ ще бъде представена на 11 юни в столичната галерия „Дечко Узунов“, филиал на Софийската градска художествена галерия. Експозицията е част от проекта „Дечко Узунов. 125 години от рождението на художника“, съобщават организаторите.

„Настоящата експозиция е втората част от документалната поредица „Дечко Узунов. Монументално изкуство“. В периода юни – септември 2024 г. посетителите ще имат възможност да видят архивни снимки, подготвителни проекти и творби, чрез които е създаден визуален разказ за тази, не толкова добре позната страна от творчеството на Дечко Узунов“, разказват от екипа.

Организаторите отбелязват, че след експозицията, посветена на светското монументално изкуство, сега акцентът е върху религиозното.

До днес са запазени стенописите в две църкви, които Дечко Узунов изписва в колектив. През 1936 г. заедно с художниците Стефан Иванов, Никола Маринов и Димитър Кандимиров той работи в Катедралния храм „Свети Йоан Предтеча“ в  Казанлък. В колектива се включват и Чудомир със съпругата му Мара Чорбаджийска.

През 1937 г. заедно с Никола Маринов Дечко Узунов участва в изписването на храм „Св. Иван Рилски“ в Перник. Помощник е Александър Поплилов. По-късно, през периода 1981–1983 г., Узунов участва във възстановяването на някои от витражите в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, разрушени по времето на Втората световна война (1939–1945). С проектите и реализацията на тези монументални творби публиката ще се запознае чрез документални снимки, архивни материали и репродукции.

„Филиал „Дечко Узунов“ на Софийска градска художествена галерия притежава в колекцията си редица скици и по-детайлни разработки за религиозни стенописи. Част от тях допълват експозицията като свидетелство за сериозните и целенасочени проучвания, които художникът е правил през годините. Включени са и две живописни платна – „Св. Георги“ (1930-те г.) и „Автопортрет със светци“ (1983 г.), свидетелство, че художникът се връща към изобразяването на свети образи и в един по-късен етап от дългия си творчески път и в кавалетните произведения“, казват още от екипа. 

Проектът „Дечко Узунов. 125 години от рождението на художника“ се реализира с финансовата подкрепа на Столична програма „Култура“ и медийното партньорство на , както и с помощта на художествените галерии в страната, Съюза на българските художници, Българската народна банка, Софийската опера и балет, Държавната опера в Стара Загора, Народен театър „Иван Вазов“ – София, Национален исторически музей, Музея на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Народно читалище „Васил Левски“ – Карлово, катедрален храм „Свети Йоан Предтеча“, Казанлък, и храм „Св. Иван Рилски“, Перник.

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Художникът Георги Петров представя изложбата „Пътят“
Хoсе Кура ще представи "Риголето" в среща с публиката "Преди премиерата"
Петима български керамици са одобрени за участие в резидентна програма в китайския град Дзиндъджън
Уличен карнавал в Стара Загора създаде настроение за малки и големи в първия пролетен ден
Биография: Калин Терзийски
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
50 творби творби на Теню Пиндарев бяха показани в изложбата „Приятели“
Цветни аспекти
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април
Калейдоскоп
Мюзикълът „Продуцентите“ ще има премиера в Дом на културата „Борис Христов“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.